Hikaye

Deniz Üstü Köpürür Hikayesi Nedir? İhtişamlı Türkünün Hikayesini Duydunuz mu?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Deniz Üstü Köpürür Hikayesi Ne Anlatıyor?
 • Deniz üstü köpürür türküsünün hikayesi kısa

Deniz üstü köpürür türküsü günümüzde Cem Karaca, Edip Akbayram gibi usta isimler tarafından tekrar yorumlanmıştır. Oldukça sevilen bu türkü dinleyenine yaşattığı derin duygulardan dolayı deniz üstü köpürür hikayesi merak edilmektedir. Bu hikaye öğrenildiğinde oldukça güzel bulunan ve bir çok fazla kişi tarafından beğenilen bir hikayedir.

Deniz Üstü Köpürür Hikayesi Ne Anlatıyor?

Deniz üstü köpürür türküsünün hikayesi kısa

Deniz üstü köpürür türküsü, Anadolu’nun türkülerinde sıklıkla geçen aşk temalı bir türküdür. Deniz üstü köpürür türküsü, Muğla civarında yaşayan genç bir adamın bir türlü aşkını ifade edememesinin sonucunda ortaya çıktığına inanılmaktadır. Deniz üstü köpürür türküsünün hikayesi kısa bir şekilde anlatılması gerektiğinde aşağıdaki gibi anlatılabilir:

Deniz üstü köpürür türküsünün hikayesi kısa

Muğla’da yaşayan bir genç olan Osman türküyü ilk söyleyen olarak bilinmektedir. Osman bu türküyü bir düğünde gördüğü Gülayşe adındaki genç bir kıza olan aşkını ifade etmek için söylemiştir.
Eskiden Anadolu’nun genelinde olduğu gibi Muğla civarında da gençler düğünlerde evlenecekleri kişiyi beğenmeye gidermiş. Eğer bir kişiyi beğenirlerse o kızın evine görücü yollarlarmış.
Bu yüzden genç erkekler, genç kadınları görmek için yüksek yerlere çıkarlarmış. Osman da bu amaçla gittiği bir düğünde Gülayşe’yi görür görür görmez aşık olur.

deniz üstü köpürür hikayesi
deniz üstü köpürür türküsünün hikayesi kısa pexels

Önerilen Yazı: Bir Deniz Yıldızı Hikayesi

Osman aşık olur olmasına ama ne o gün ne de daha sonrasında görücü yollamaz. Kendisi aşkını da Gülayşe’ye söylemez. Onu tekrar görmek ve tanımak için sürekli düğünlere gitmeye başlar. Her düğüne giden Osman Gülayşe’yi tekrar  görmeyi umar. Her düğüne giden Osman düğünlerin vazgeçilmezi olmuş. Herkes Osman’ın kim olduğunu ve Osman’ın neden her düğüne gittiğini merak etmektedir.

Osman, gittiği bir düğünde Gülayşe’yi görür ve gidip onunla konuşmaya kararlıdır. Onunla konuşma girişiminde bulunduğu sırada arkadaşları derdini öğrenmek için Osman’ı alıp sesiz bir yere götürürler. Osman’a derdini soran arkadaşlarına derdini anlatmak için Osman alır eline sazını ve başlar şu sözleri söylemeye:

 • Deniz üstü köpürür ah yârim
 • Gemilere binsen götürür ah yârim ah
 • Benim sana yandığım ah yârim
 • Bir güzelden ötürü ah yârim ah
 • Diz üstüne diz koydum ah yârim ah
 • Gül yastığa baş koydum ah yârim
 • Seni gelecek diye ah yârim
 • Sol yanıma boş koydum ah yârim ah

Osman’ın söylediği bu sözler ve hikayesi “Deniz üstü köpürür türküsü hikayesi nedir?” diye merak eden herkesin yüreğine dokunur.

Bu sözler yıllar sonra halk şairi ve bağlama ustası olan  Şerafettin Civelek tarafından yazıya aktarılarak kayıp olmadan halk mirasımız arasında yerini almıştır. Dokunaklı sözleri ile pek çok sanatçımız tarafından yorumlanmış olan türkü farklı sözler dahil edilmiş olunsa da günümüzde de Osman’ın yazdığı hisleri kaybettirmeden dinlenmeye devam edilmektedir.

Cem Karaca’nın yaptığı yorum ve cover ile daha çok bilinen türkü, günümüzde Mary Jane, Aleyna Tilki gibi isimler tarafından da coverlansa da Cem Karaca’nın yaptığı cover en çok bilinedir. Bu yazıda Deniz üstü köpürür hikayesine değindik. Sizde bu hikayeyi öğrendikten sonra, türküye bakış açınızın değiştiğini fark edeceksiniz.

4.9/16 - (5 votes)

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Cem Karacanın deniz üstü köpürür şarkı sözleri ne güzel ya. Sesi zaten mükemmel 👌 keşke böyle türküler olsa da dinlesek artık geçmişin karanlığına girmişler. Üstüne ışık tutmak için kimse kalmadı. Çok üzülüyorum bu şarkıların türkülerin yok olmasına

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu