Hikaye

Sunam Türküsü Hikayesi: Nefretin Acımasız Sonucu

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Uyan Sunam Türküsü Hikayesi
 • Sunam Hikayesi

Bazı türküler vardır ki bizleri içine çekmektedir. Özellikle geçmişte yaşanan olaylardan esinlenen türküler oldukça popülerdir. Bu yazıda da hikayesi geçmişe dayanan bir türkü olan Sunam Türküsü Hikayesini anlatacağız. Birçok kişi tarafından uyan sunam türküsü olarak bilinen bu hikaye de çoğu türküde yaşanan bir ayrılık anlatılmıştır. Zaten bu türkünün temeli bir gencin sevgilisinden ayrılmasına dayanmaktadır. Daha fazla uzatmadan, Sunam Türküsünün Hikayesine geçelim:

Sunam Türküsü Hikayesi

Sunam Türküsü, Türk halk müziği klasiklerinden biridir. Sunam hikayesi Malatya’da geçmektedir. Günlerden bir gün köyün hamamında kadınlar yıkanmaktadır. O dönem de kadınlar altın günü gibi toplanıp hamama giderlerdi. Sunam türküsü hikayesinde yaşanan acı son, bu hamam sebebiyle meydana gelmiştir. Hamama giden kadınlardan biri olan Neriman Hanım, Suna’nın sırtında olan doğuştan olan “ben”i görür. Daha öncesinde bu ben lekesinden habersiz olan Neriman hanım, oldukça ilgiyle incelemiştir bu ben lekesini.


Neriman Hanım, kocası ile konuşmaları esnasında Suna‘nın sırtındaki beni ona anlatır. Standart karı koca arasında geçen bir muhabbet olarak birbirleri ile konuşmuşlardır.
Fakat bu sıradan muhabbet, ya da Neriman hanımın kocasına, Suna’nın ben lekesini anlatması bi ilişkinin sonunu getirecektir. Suna’nın kocası Fahri bey bir gün kahvede, Neriman hanımın kocası Mustafa ile hararetli bir tartışmaya girmiştir.

Bu hararetli tartışma esnasında işler kızışarak küfürler ve tehditler havada uçmaya başlamıştır. Ardından Mustafa bey, Fahri Bey’e der ki; “Ben senin karının sırtındaki ben lekesini bile bilirim” diye çıkışmıştır.

Önerilen Yazı: Efsaneleşmiş Türkü Olan Drama Köprüsü Hikayesi Nedir?

Uyan Sunam Hikayesi ve Türküsü

Sunam türküsü hikayesi
photo: pexels

Bunun üzerinde Fahri bey duyduklarına inanamaz. Suna’nın böyle bir şey yapmayacağını bilir. Fakat kafasından bir türlü o sözler gitmemektedir. “Nasıl bilebilirdi benim eşimin sırtındaki ben lekesini?”

Fahri bey eşinin kendisini aldatmadığını bilmektedir. Ama kafasında olan şüpheler geçmemektedir. İlerleyen süreçlerde de Fahri Bey’in Suna’ya olan tavırları da değişmiştir.

Günler böyle ilerlerken, bir akşam yemekte bir sebepten ikili tartışmaya başlar. Bu tartışma esnasında Fahri Bey ceketini alıp çıkar. Ertesi sabah eve geldiğin de Suna kendini asmıştır. Suna kendini astığı odaya, bir mektup bırakmıştır Fahri Bey için. Fahri bey Suna’yı o halde görünce kendinden geçmiş ve Suna Türküsünü yakmıştır. O mektupta da tahmin edebileceğiniz gibi Suna Hanım, Fahri Bey’i aldatmadığını dile getirmiştir.

Suna Hanım Türküsünün Sözleri

Uyan Sunam Uyan

 • Şafak söktü, yine Sunam uyanmaz 
 • Hasret çeken gönül derde dayanmaz 
 • Çağırırım Sunam sesim duyulmaz 
 • Uyan Sunam uyan, derin uykudan
 • Çektiğim gönül elinden 
 • Usandım gurbet elinden 
 • Hiç kimse bilmez halimden 
 • Uyan Sunam, derin uykudan
 • Nice diyar gezdim gözlerin için 
 • Niye kızdın bana el sözü için 
 • Dilerim Allah’tan sızlasın için 
 • Uyan Sunam uyan derin uykudan
 • Çektiğim gönül elinden 
 • Hiç kimse bilmez halimden 
 • Uyan Sunam, derin uykudan

Uyan Sunam hikayesi ve türküsü, Anadolu kültürünün önemli bir parçasıdır ve yıllardır Türk halkı tarafından söylenmektedir. Bu türkü, Anadolu’nun kültürünü ve insanlarını yansıtmaktadır. Bu türkü ayrıca, insanların ayrılık acısının nasıl hissettirdiğini ve bu acının nasıl içine işlediğini anlatır. Bu türkü, insanların acılarını paylaştığı ve bir arada olduğu bir ortamda söylenir ve dinlenir. Bu yazı da Sunam türküsü hikayesi kısaca anlattık.

4.9/13 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. ahhhhhhhhhh ne güzel bir hikaye ne güzel bir türküdür böyle. Çok acıklı ah o neriman ve mustafa. Sanki ne vardı da bir taraflarını kaldıracak ta gidip Suna’nın intihar etmesine sebep olaacak? Çok güzel yazı teşekkürler ama olaylar çok kötü.

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Aslında şu an bile günümüz de olaylar bu şekilde işliyor. İnsanların birbirlerine çok kolay bir şekilde iftira atması veya yanlış bir şey söylemesi artık nedense basit bir şeymiş gibi geliyor…

   1. Çok haklı bir söylem. Uyan sunam hikayesinden de alıntılar yapmanız ayrı bi güzel

 2. Acaba o neriman hanım denen ke*vaseye ne oldu. Özellikle o mustafa denen andavalın sonu ne oldu merak ediyorum. Sunam türküsünün öyküsü oldukça güzel ama bi o kadar da acı. Ben türkünün böyle bir geçmişe sahip böyle bi öyküsü olduğunu bilmiyordum.

 3. Etkileyici bir hikaye gerçekten insan okurken hissediyor yaşıyor bu hikayeyi böylesine acıklı hikaye olduğunu bilmiyordum gerçekten

 4. Böyle ilginç türkü hikayesini dinlemek bilmek gerçekten benim ilgimi çekti farklı bir hikayesi var

 5. Soluksuz okudum gerçekten çok etkilendim böyle bir paylaşım yaptığınız için teşekkür ederim

 6. Çok acıklı o neriman ve mustafa.öyküsü oldukça güzel ama bir o kadar da acı.türkünün böyle bir geçmişi olduğunu bilmiyordum güzel yazı ama olaylar kötü

 7. Sunam hikayesi çok acı bir hikaye, bilirim bu türküyü hikâyesini bilmiyordum ama çok etkileyici hüzünlüydü sonu

 8. ne güzel bir uyan sunam öyküsü böyle. ben zamamında annem tarafından dinlemiştim bunun hikayesini şimdi türküsünü açtım ve sözlerini araştırırken buraya rastladım, türkünün hikayesini de okuyayayım dedim. ne güzel bir hikayeymiş yine eskiye götürdü beni. Neyse ben bi tane yakmaya gidiyoruö

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu