Hikaye

Yemen Türküsü Hikayesi, Yöresi ve Sözleri

Türk halk müziğinin en sevilen ve en çok bilinen türkülerinden biri olan Yemen Türküsü hikayesi, yüzyıllardır dillerden dile dolaşarak günümüze kadar gelmiştir. Yemen’de yaşanan savaşa katılan bir askerin eşinin özlem ve hasretini anlatan bu türkü, Türk milletinin vatanseverlik ve kahramanlık duygularını en güzel şekilde yansıtmaktadır.

Bu yazıda da Yemen Türküsü hikayesi ve sözlerine değineceğiz. Hazırsanız, Yemen Türküsü hikayemize başlayalım…

Yemen Türküsü Hikayesi

Yemen Türküsü’nün hikayesi, 19. yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Yemen’i işgali sırasında yaşanan bir olaya dayanmaktadır. Bu dönemde Yemen’de çıkan isyan, Osmanlı ordusu tarafından bastırılmaya çalışılmaktadır. Bu savaşta binlerce Türk askeri şehit düşer. Yemen’de savaşan bir askerin eşi, eşinin savaştan sağ salim dönmesi için her gün dua eder.

yemen türküsü hikayesine ait bir savaş görseli

Bir gün kocasından bir mektup alır. Mektupta, kocası ona çok özlediğini ve bir an önce dönmek istediğini yazar. Eş, mektubu aldıktan sonra çok sevinir. Ancak kocasının bir an önce dönmemesini de ister. Çünkü savaş çok çetin geçmektedir ve her an kocasının ölebileceğini düşünür.

Eş, kocasının dönmesini beklerken her gün Yemen Türküsü‘nü söyler. Bu türkü, onun özlemini ve hasretini dile getirir. Muş’ta kalan aileler, askerlerin geri dönmediklerini duyunca büyük bir üzüntüye boğulur. Bu üzüntü, Yemen Türküsü‘nde dile getirilir. Türküde, şehit düşen askerlerin aileleri ve sevdiklerine seslenilir. Askerlerin geri dönmedikleri için duyulan üzüntü dile getirilir.

Yemen Türküsü Nereye Ait?

Yemen Türküsü‘nün nereye ait olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Türkünün sözlerinde geçen “Burası Muş’tur” mısrası, türkünün Muş’a ait olduğunu düşündürmektedir. Ancak, türkünün sözlerinde geçen “Havada bulut yok bu ne dumandır” mısraları, türkünün Yemen’deki savaşa ait olduğunun göstergesidir.

Türkünün Muş’a ait olduğu yönündeki görüşe göre, türkünün sözleri, 19. yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Yemen’i işgali sırasında Muş’tan Yemen’e giden bir alay askerin şehit düşmesine dair ağıttır. Bu alaydaki askerler, Muş’ta yaşayan ailelerini ve sevdiklerini geride bırakırlar. Yemen’de yaşanan savaşta şehit düşen askerler, geri dönmeyince, Muş’ta kalan aileler büyük bir üzüntüye boğulur. Bu üzüntü ve hasret, Yemen Türküsü‘nde dile getirilir.

Türkünün Yemen’e ait olduğu yönündeki görüşe göre, türkünün sözleri, Yemen’de yaşanan savaşa dair bir ağıttır. Bu savaşta binlerce Türk askeri şehit düşer. Bu şehitlerin aileleri ve sevdikleri, Yemen’de yaşanan savaşın şiddeti ve acımasızlığı karşısında büyük bir üzüntüye boğulur. Bu üzüntü ve hasret, Yemen Türküsü’nde dile getirilir. Yemen türküsü nereye ait kısmını bu şekilde aktardık.

Yemen Türküsü Sözleri

Havada bulut yok bu ne dumandır?
Mahlede ölen yok bu ne figandır?
Şu Yemen elleri ne de yamandır

Ano Yemen’dir gülü çemendir
Giden gelmiyor acep nedendir?
Burası Muş’tur yolu yokuştur
Giden gelmiyor acep ne iştir?

Kışlanın önünde asker sesi var
Bakın çantasında acep nesi var?
Bir çift kundurayla bir de fesi var

Ano Yemen’dir gülü çemendir
Giden gelmiyor acep nedendir?
Burası Muş’tur yolu yokuştur
Giden gelmiyor acep ne iştir?

Burası Muş’tur yolu yokuştur
Giden gelmiyor acep ne iştir?

Yemen Türküsü’nün Anlamı

Yemen Türküsü, bir askerin eşinin özlemini ve hasretini dile getiren bir türkü olduğu için, bu türkünün anlamı da bu çerçevede değerlendirilebilir.
Türküde, eş, kocasının bir an önce dönmesini ister. Ancak kocasının dönmesini beklerken onu çok özler ve hasretinden yanar.
Türkü, aynı zamanda Türk milletinin vatanseverlik ve kahramanlık duygularını da yansıtmaktadır. Türk askeri, Yemen’de canını feda ederek vatanı için savaşmaktadır.

Yemen türküsü hikayesi, sözleri ve nereye ait olduğu hakkında olan makalemiz buraya kadardı. Dilerseniz web sitemizde yer alan diğer türkü hikayelerine göz atabilirsiniz.

Kullanılan kaynaklar: http://www.mus.bel.tr

5/2 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ah ah güzelim yemen türküsünün hikayesini altında neler neler yatıyormuş. Böyle hikayeleri çok severim, özellikle bu gibi türku anlamı olanları çok dinlerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu