Psikoloji

Erkek, Kadın ve Çocuk: Psikolojisi Bozuk İnsan Davranışları Nelerdir?

Bu yazıda neler var?
 • Psikolojisi bozuk insan davranışları nelerdir?
 • Psikolojisi bozuk erkek, kadın ve çocuk davranışları nelerdir?

Psikolojisi bozuk insanlar, genellikle içsel ve dışsal faktörlerin bir araya gelmesiyle zorluklar yaşayan bireylerdir. Bu durum, onların günlük yaşamlarında ve sosyal ilişkilerinde belirgin bir şekilde farklı davranışlar sergilemelerine neden olabilir. Psikolojisi bozuk insan davranışları, toplumdan dışlanmaya neden olur. Bu gibi sorunlar da psikolojik sorunların çok daha fazla artmasına sebep olur.

Psikolojik rahatsızlıkların etkisi altındaki bireyler, çoğu zaman kendilerini ifade etmekte güçlük çeker ve toplum tarafından yanlış anlaşılabilir. Bu yazıda, psikolojisi bozuk insanların davranışlarını, bu davranışların altında yatan nedenleri ve psikolojisi bozuk bir bireye karşı ne yapabileceğinizi sizlere anlatacağız.

Şunu başltan belirtelim, eğer psikolojisi bozuk insanlar ile birlikteyseniz, bu kişileri mutlaka tedaviye ikna etmelisiniz. Eğer siz “benim psikolojim bozuk” diyorsanız, mutlaka bir uzmana danışın. Artık bir psikoloğa danışmak eskiye göre çok daha kolay. İnternet üzerinden de online olarak psikologlara ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden mutlaka, bir uzmana danışmanızı tekrarlayalım.

Bu yazı da çocuklarda, erkeklerde ve kadınlarda psikolojisi bozuk insan davranışlarını ele alacağız. Bunun yanı sıra psikolojiyi düzeltmek için çeşitli önerilere değineceğiz. Hazırsanız, pilot soru ile başlayalım:

Psikolojisi bozuk insan kimdir?

Öncelikle psikolojisi bozuk insanı tanımamız gerekiyor. İnsnaların duygu durumu, davranışları gibi insani etkenler, çeşitli sebeplerden dolayı değişebilir. Yani uykusuz olan bir birey, daha da agresif olabilir. Hatta saçmalamaya kadar gidebilir. Bu durum, kişinin psikolojisinin bozuk olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde alkol kullanıldığında da insanlar nasıl kendilerinden beklenmedik şeyler sergiliyorsa, bu da geçicidir.

psikolojisi bozuk insan davranışları

Psikoloji bozukluğu yaşayan insan gözle görülür ve uzunca süredir devam eden belirtiler eşliğinde kendini gösterir.

Psikolojisi bozuk insan, genellikle zihinsel ve duygusal sağlığında önemli ölçüde bozulma yaşayan, bu durumun günlük yaşamını, ilişkilerini ve genel iyilik halini olumsuz etkileyen bir bireydir. Bu terim, çok çeşitli psikolojik sorunları ve bozuklukları kapsayabilir ve genel olarak kişinin duygusal, bilişsel ve davranışsal işlevlerindeki sapmaları ifade eder. Psikolojisi bozuk insan davranışlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Psikolojisi bozuk insan davranışları

Psikolojizi bozuk insan davranışları erkek ve kadın için neredeyse aynıdır. Sadece çocuklarda biraz farklı olabilir.

 • Günlük Aktivitelerden Kaçınma:
  Kişinin odasında sürekli vakit geçirmesi, arkadaşlarıyla iletişimi kesmesi, sosyal medya/mesajlaşma uygulamalarını kullanmayı bırakması ve yemek yemekten kaçınması gibi davranışlar.
 • Alkol gibi Madde Kullanımında Artış:
  Alkol veya diğer maddeleri daha sık tüketme, aşırı miktarlarda içme, sosyal etkinlikler sırasında diğerlerinden daha fazla içme veya yalnızken belli maddeleri kullanma eğilimi.
 • Son Dönemde Yoğun Stres Yaşama:
  İş kaybı, COVID-19 enfeksiyonu, aile üyelerinden birinin COVID-19 geçirmesi, yüksek riskli mesleklerde çalışma, finansal zorluklar gibi son zamanlarda yaşanan stres yaratan olaylar.
 • Ev ve İş Hayatında Sorumlulukları Yerine Getirememe:
  Ev işlerini yapmama, işe geç kalma veya işi tamamen kaçırma, okul görevlerini yerine getirememe.
 • Kişisel Bakıma Önem Vermeme:
  Düzenli banyo yapmama, giysi seçiminde değişiklikler, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, egzersiz yapmaktan vazgeçme.
 • Dünya Görüşünde Olumsuz Değişiklikler:
  Daha pesimist veya sinik bir bakış açısına sahip olma, diğer insanlar hakkında olumsuz yargılarda bulunma.
 • Umutsuzluk:
  Her şeyin daha iyi olacağına dair umudu kaybetme, yaşamın anlamını sorgulama ve gelecek hakkında karamsarlık.
 • Beklenmedik Tepkiler:
  Kişinin olağandan çok farklı ya da aşırı tepkiler vermesi, psikolojik olarak istikrarsız olabileceğinin bir işaretidir. Örneğin, uygun olmayan bir zamanda gülme gibi.
 • Hızlı Ruh Hali Değişiklikleri:
  Herkesin ruh hali değişiklikleri yaşaması normaldir ama bunlar çok sık meydana geldiğinde, psikolojik istikrarsızlık belirtisi olabilir.
 • Sakinleşmekte Zorlanma:
  Stresli ya da kaygılı zamanlarda sakinleşmekte zorlanma, özellikle de küçük şeyler için aşırı tepki vermek, duygusal istikrarsızlığın göstergelerinden biridir.
 • Dürtüsel Davranışlar:
  Psikolojik olarak istikrarsız kişiler, düşünmeden, ani kararlar alabilir. Bu, onların hissettikleri duyguları kontrol etmekte zorlandıklarını gösterir.
 • Tutarsız Davranışlar:
  Bu kişiler, bazen kendi düşünceleriyle çelişen davranışlar sergileyebilirler. Bir gün bir duruma karşı belirli bir tepki gösterirken, diğer gün tamamen farklı bir tepki verebilirler.
 • Gergin İlişkiler:
  Psikolojik olarak istikrarsız kişilerin arkadaşlık ve aile ilişkileri genellikle gergin olabilir. Sürekli değişen duyguları nedeniyle, ilişkileri yönetmekte zorlanabilirler.
 • Duygularını Kontrol Edememe:
  Duygusal olarak istikrarlı kişiler, genellikle duygularını iyi yönetebilirken, istikrarsız kişiler bunu yapmakta zorlanır.
psikolojisi bozuk insan davranışları

Üstte sıraladığımız belirtiler, bozulan insan psikolojisinin belirtileri arasındadır. Psikolojisi bozuk kadın davranışları ve psikolojisi bozuk erkek davranışları da aynı şekildedir. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri ise, yukarıda saydıklarımızdan biraz farklıdır. Ancak şunu unutmayın ki sizlere sıraladığımız her sorun, bir kişinin psikolojisinin bozuk olduğunu anlayamayız. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtilerini sıralayacak olursak:

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri

 • Çocuklar, sosyal ortamlardan ve akran ilişkilerinden kaçınabilir, aile üyeleriyle bile iletişim kurmakta zorlanabilirler.
 • Ani öfke nöbetleri, aşırı utangaçlık veya saldırganlık gibi davranışlarda gözle görülür değişiklikler meydana gelebilir. Ayrıca, önceden keyif aldıkları oyunlara veya etkinliklere olan ilgilerini kaybedebilirler.
 • Daha önce iyi notlar alan bir çocuğun performansının düşmesi, ödevlerini yapmamaya başlaması veya okula gitmek istememesi gibi belirtiler gözlenebilir.
 • Uyku düzeninde bozulmalar, kabuslar, yeme alışkanlıklarında değişiklikler (aşırı yeme veya iştahsızlık) gibi sorunlar yaşayabilirler.
 • Çocuklar, makul olmayan korkular geliştirebilir veya durumlarına göre aşırı endişeli olabilirler.
 • Daha önce sevdikleri aktivitelere karşı ilgisizlik gösterme veya yeni hiçbir şeye ilgi göstermeme.
 • Bazı çocuklar, duygusal acılarından kaçınmak için kendilerine fiziksel zarar verebilirler.
 • Normalden daha aşırı veya uygunsuz duygusal tepkiler gösterme, örneğin küçük bir hayal kırıklığına büyük bir öfke veya üzüntü ile tepki verme.
 • Dikkatini sürdürmede zorlanma, kolayca dikkati dağılma veya öğrenmede güçlük çekme.

Psikoloji bozukluğu nasıl anlaşılır?

Psikolojik bozuklukların anlaşılması, bireyin davranışları, düşünceleri ve duygusal durumlarında gözlemlenebilecek değişikliklerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Bu değişiklikler genellikle bireyin günlük yaşamını, iş veya okul performansını ve kişilerarası ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.

Örneğin, sürekli bir mutsuzluk, umutsuzluk hali, aşırı kaygı, korku veya panik ataklar, sosyal durumlardan kaçınma gibi kendini gösterir. Aynı zaman da ilgi alanlarında ve aktivitelerde belirgin bir azalma, uyku ve yeme alışkanlıklarında değişiklikler, konsantrasyon güçlüğü, kendine zarar verme düşünceleri gibi belirtiler psikolojik bir bozukluğun işareti olabilir. Ayrıca, gerçeklikten kopma, halüsinasyonlar gibi daha ciddi belirtiler de bazı durumlarda gözlemlenebilir.

Psikoloji nasıl düzelir?

Psikolojisi bozuk insan davranışlarını buraya kadar öğrendiniz. Ancak, psikoloji düzeltmek bunları öğrenmek kadar kolay bir şey değildir. Bir insanın psikolojisinin bozuk olduğunu bir uzman onaylarsa, zaten tedavileri uygularlar. Ancak diğer türlü kendi başınıza bir kişinin psikolojisinin bozuk olduğunu düşünüyorsanız, o kişiyi bir uzmana danışması için ikna etmelisiniz. Psikolojik destek, herkes için farklıdır.

Web sitemizde yer alan psikoloji düzeltme yazımızı okuyabilirsiniz. Okumak için: “Psikoloji Nasıl Düzelir? Psikoloji Düzeltme Rehberi🍀” adlı yazımızı okuyunuz.

Psikolojisi bozuk insan davranışları konulu yazımızda kullanılan kaynaklar:
Personality Disorders
Do all people with disturbing behavior have a psychiatric illness?

Bu gönderiyi puanla

Psikoloji Meraklısı

Herkese merhaba ben Metin Avcı. Bugüne kadar bir çok psikoloji, kişisel gelişim ve ilişkiler hakkında içerikler ürettim. Şimdi ise BlogLabs web sitesinde içerik üretiyorum. Psikoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Gerek okullarda gerekse de staj yerlerinde öğrendiğim şeyleri burada paylaşmaktan geri durmuyorum. Bir konu hakkında olabilecek tüm kaynakları taramaya çalışıyorum. Ardından sizlere bu güzel içerikleri paylaşıyorum. Takip edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu