Sağlık

Genelde Ateş ve Ağrılar İçin Kullanılan Afebryl Nedir? Ne için Kullanılır?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Afebryl Nedir?
 • Afebryl Nedir? Ne için Kullanılır?

Son zamanlarda soğuk algınlığı bi hayli artmakta. Özellikle bu soğuk algınlığının yanında çeşitli hafif ve şiddetli ağrılar kendini göstermektedir. Soğuk algınlığının yanında ateş, şiddetli ağrılar ve çeşitli hastalıklar da baş göstermektedir. İlaç olarak genelde Afebryl tablet verilmektedir. Bu yazının da konusu olan Afebryl nedir, ne için kullanılır kısmında bolca değineceğiz bu ilaca. Daha da uzatmadan, Afebryl Nedir sorusu ile başlayalım:

Afebryl Nedir?

Afebryl Nedir
Afebryl Nedir ne için kullanılır

Afebryl, tablet şeklinde üretimi yapılmış olan ve içeriğinde birçok etken maddeyi barındıran bir ilaçtır. İçeriğinde parasetamol, vitamin C ve asetilsalisilik etken maddelerini bulunduran ilaç, gribal enfeksiyonların endikasyonlarında ve belirtilerinde de etkili sonuç vermektedir. Çoğunlukla kronik hastaların tedavisinde de reçete edilebilmektedir.

Her bir tablette 200 mg parasetamol, 300 mg askorbit asit ve 300 mg asetilsalisilik asit bulunmaktadır. Toplam 16 adet beyaz, yuvarlak ve çentikli tablet kullanım talimatı ile birlikte ambalajlanmaktadır.

Afebryl Ne İşe Yarar?

Afebryl Nedir

Afebryl hafif ve orta şiddetli ateş ve ağrıların giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır. Vücutta ateş, ağrı ve iltihaba neden biyolojik etmenleri azaltmaya yardımcı olan ilaç aynı zamanda ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. 16 yaş üstündeki gençler ve yetişkinlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen hafif ve orta şiddetli akut ağrılarda da fayda sağlamaktadır. 

İlacın etkisinden faydalanabilmek için günde birkaç defa kullanılması gerekmektedir. Günlük kullanım ve doz miktarları doktor tarafından muayene sonucuna göre reçetede yazıyor olacaktır. Genel olarak reçetede yetişkinler ile 16 yaş üstündeki gençlerde günlük 1 ile 4 tablet kullanılması önerilmektedir. İki tablet alımı arasındaki süre ile 4 saattir.

Afebryl Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Afebryl Nedir

Afebryl soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen hafif ve orta şiddetli ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Kimi durumlarda kronik hastaların tedavisinde de kullanılabilmektedir. İlacın olası yan etkileri ile karşılaşmamak adına mutlaka doktor kontrolünde kullanımının yapılması gerekmektedir.

Reçetesine doktor tarafından Afebryl yazılan çoğu kişi bu ilacı nasıl kullanılacağını merak etmektedir. Afervesan tablet grubunda yer alan bu ilaç suda eriyen ilaç grupları arasında yer almaktadır. 1 adet tablet bir bardak suyun içerisine atılarak eriyene kadar beklenip o şekilde tüketilmelidir. Tüketim için tabletin tamamen eridiğinden emin olunmalıdır.

İnsan bedeni herhangi bir kimyasalla karşılaştığında farklı tepkiler verebilmektedir. İlaç kullanımında bu durum yan etki olarak ifade edilmektedir. İlaç her ne kadar faydalı olsa ve doktorun önerdiği dozda kullanılmış olsa da bireye özgü bazı yan etkiler görülebilmektedir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta bazı yan etkilere rastlanabilmektedir.

 • Nefes almada güçlük,
 • Karın ağrısı,
 • Dudaklarda, dilde, boğazlarda ve yüzde şişlik,

 genellikle alerjik reaksiyonlara bağlı olarak görülen yan etkiler arasında yer almaktadır.

 • Hazımsızlık,
 • Baş dönmesi,
 • Bulantı,
 • Sinirli ruh hali gibi durumlar da ilacın yan etkileri arasındadır.

Hafif ve orta şiddetli böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlar bu ilacı daha dikkatli kullanmak durumundadırlar. Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliklerinde bu ilacın kullanımı yapılmamalıdır.

İlacın içeriğinde yer alan parasetamol uzun süre kullanımlarda karaciğer zehirlenmesine neden olabilmektedir. Erişkinlerin uzun süreli kullanımında ise karaciğer hasarı oluşturabilmektedir. Diğer yandan ilaç içerisinde alan C vitamini idrarda şeker testinin farklı sonuç vermesine neden olabilmektedir. Diyabet testi yaptırılmadan önce C vitamini kullanımının kesilmesi gerekmektedir.

Önerilen Yazı: Gece Yatmadan Önce Pekmez İçmek Fayda Sağlar mı? Kilo Aldırır mı?

Afebryl Sıcak Su Mu Soğuk Su Mu?

Afebryl Nedir ne işe yarar / photo

Afebryl, afervesan tablet grubunda olmasından dolayı suda eriyerek tüketimi yapılmaktadır. Bu ilacı kullanacak olan çoğu kişi ilacı sıcak suda mı soğuk suda mı bekleteceğini merak etmektedir. Afervesan tablet oda sıcaklığındaki bir bardak suyun içine bir adet tablet atılarak tüketilmelidir. İlacın mutlaka suyun içinde tamamının erimesi gerekmektedir.

İlacın içerisinde bulunan asetilsalisilik asit, parasetamol ve askorbin asit dolayısı ile diğer ilaç kullanımları ile etkileşim olma durumu ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı başka ilaç kullananların bu durumu mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. İlacın alkolle birlikte kullanımı da mide kanaması riskini arttırabilmektedir.

Afebryl Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Afebryl afervesan tablet kullanımı doktorun reçetede önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Tedavinin seyrinin bozulmaması için reçetede yer alan kullanım talimatlarının dışına çıkılmaması gerekmektedir.

Çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan bu ilacın kullanımı yapılmamalıdır. Yaşlılarda böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi durumların görülme sıklığı dolayısıyla bu durumlar göze alınarak tüketilmelidir.

16 yaş üstü gençler ve yetişkinler günde 1 ile 4 tablete kadar tablet tüketimi yapabilmektedir. İki tablet arasındaki kullanım süresi 4 saat olmalıdır. Afebryl anne sütüne geçen bir ilaç olması dolayısı ile emzirme döneminde ilacın bebeğe etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. İlaç kullanımı yapmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Afebryl üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan birçok kişiye reçete edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. İlacı doktorun verdiği günlük tüketim miktarına göre kullanmak ilaçtan daha fazla fayda almayı sağlayacağı gibi ilacın olası yan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olacaktır. 

4.6/19 - (5 votes)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 😷 Soğuk algınlığına karşı etkili bir ilaç!
  Afebryl’i geçtiğimiz kış aylarında deneyimledim ve gerçekten etkili olduğunu söyleyebilirim. Ateşim yükseldiğinde ve hafif ağrılarım olduğunda bu ilacı kullandım ve hızla rahatladım. 🌡️💊 Soğuk algınlığına bağlı semptomların hafifletilmesinde gerçekten işe yarıyor. Tabii ki, herkesin vücut yapısı farklı olduğu için yan etkileri de göz önünde bulundurmak önemli. Benim deneyimimde herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadım, ancak doktor tavsiyesi ve dozaj talimatlarına uymak her zaman en iyisi. Afebryli nedir sorusuna verdiğiniz cevaplar için teşekkkkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu