Kişisel Gelişim

Günümüzde Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri Nelerdir?

Bu yazıda neler var?
 • Zararlı alışkanlıklara başlama sebepleri nelerdir?
 • Zararlı alışkanlıklar nasıl önlenir?

Zararlı alışkanlıklar zamanımızı, paramızı ve enerjimizi alır. Aynı zamanda sağlığımıza zarar verir ve bazen de sosyal statümüzü etkiler. Zararlı alışkanlıklara başlama sebeplerinin temel maddeleri vardır. Bu sebepler yaşam tarzı gibi birçok şeye bağlıdır.

Faydalı ve zararlı alışkanlıklar olarak alışkanlıklar ikiye ayrılır. Faydalı alışkanlıklar hayatımızı iyileştirir ve bizi geliştirirken, zararlı alışkanlıklar ise enerjimizi ve zamanımızı boşa harcar ve bizi olumsuz yönde etkiler. Günlük yaşantımızda, bazı zararsız gibi görünen alışkanlıkların aslında ne kadar çok enerji ve zaman tükettiğini fark etmeyebiliriz. Zararlı alışkanlıklara başlama sebebleri ise bunun cabasıdır.

Bu yazıda, zararlı alışkanlıkların üstesinden gelme ve zararlı alışkanlıklara başlama sebeplerini ele alacağız. O halde hemen öncesinde, zararlı alışkanlıkların başlama sebeplerini maddeler halinde sıralayalım:

Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri Nelerdir?

 • Can sıkıntısı
 • Hedefsizlik- Amaçsızlık
 • Stres
 • Sosyallikten geri kalma hissi
 • Zevk alma
 • Çevresel sorunlar
 • Arkadaşlıklar
 • Psikolojik faktörler
zararlı alışkanlıklara başlama sebeplerini aktaran bir görsel
 • 1-) Can sıkıntısı
  Can sıkıntısı tanıdık bir duygudur. Zararlı alışkanlıklara başlama sebepleri arasında can sıkıntısı önemli bir etkendir. Can sıkıntısı, merak doğurur. Merak ise farklı şeylere yönelmeyi özellikle zararlı alışkanlıklara zemin hazırlayabilir.
 • 2-) Hedefsizlik- Amaçsızlık
  Can sıkıntısının ana sebebi ve ortaya çıkmasının ortak nedenidir bir amacın olmaması. Motivasyon eksikliği ve azalan aktivite kişiyi kötü ve zararlı alışkınlıklara sürükleyebilir.
 • 3-) Stres
  Sürekli endişe ve kaygı, en azından kısa bir süreliğine de olsa bunlara ara vermek için güçlü bir istek uyandırır. Bazı insanlar teselliyi ve geçici unutkanlığı sigara içmekte, video oyunlarında veya gereksiz internette gezinmekte buluyor.
 • 4-) Sosyallikten geri kalma hissi
  İnsan sosyal bir varlıktır. Bir arkadaş grubunun içerisinde olan kişi, o gruba ayak uydurmaya çalışır. Eğer o grupta zararlı alışkanlıklar varsa, kişi de bu gruptan geri kalmak istemeyip bu alışkanlıklara yönelmek ister.
 • 5-) Zevk alma
  Zevk
  aramak insan doğasıdır, bu sebeple keyif verici maddelere ve eylemelere yönelmek oldukça doğaldır. Ancak bu doğallık, zararlı alışkanlıkların başlama sebebi olabilir. Çoğu zaman keyif veren bir şeyi yapmak, bir alışkanlık haline gelir. Devamında ise vazgeçilemez, üstesinden gelinemez bir alışkınlığa dönüşebilir.
 • 6-) Çevresel Sorunlar
  Kötü alışkanlıkların oluşmasında çevre son derece önemlidir. Özellikle de kişi çocukluğunu içki, sigara, uyuşturucu vb. kullanımının yaygın olduğu uygun bir ortamda geçirmişse. Çoğu aileye ve yetiştirilme tarzına bağlıdır. Örneğin, bağımlı, endişeli veya depresif ebeveynleri olan çocukların, çoğunlukla aynı şekilde büyüdükleri uzun zamandır bilinmektedir.
 • 7-) Arkadaşlıklar
  Arkadaşlıklar önemlidir. Hem iyi hem de zararlı alışkanlıkların başlama sebepleri arasında en fazla etkisi olandır. Etrafınızdaki 5 kişinin aynasınızdır derler. Kişi arkadaşlarının yaptığı şeyleri yapmak ister. Bu zararlı veya yararlı alışkanlıklar olabilir.
 • 😎 Psikolojik Faktörler
  İnsanın ruh hali, o kişiyi farklı yollara itebilir. Psikolojik hastalık gibi etkenler de buna dahildir. Anksiyete sorunu olak kişi, bu durumu geçiştirmek için alkol gibi etkenlere bağımlı olabilir.

Buraya kadar detaylı olarak zararlı alışkanlıklara başlama sebeplerini sıraladık. Artık bu sebeplerin farkında olduğumuza göre, zararlı alışkanlıklardan nasıl korunabiliriz öğrenelim:

Zararlı alışkanlıklardan kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Üstte zararlı alışkanlıklara başlama sebeplerini okurken şunu fark etmişsinizdir: küçük ve önemsiz görünen eylemler bile kişinin hayatını ciddi şekilde etkliliyor. Kötü alışkanlıkların bizim için yarattığı en büyük tehlikelerden biri, onlara ilk kez bağımlı olmaya başladığımızda bunların zararsız, hatta bazen faydalı gibi görünebilmesidir. Şu örneği bir inceleyin:

zararlı alışkanlıkların başlama sebepleri

Yeni bir işe başladınız ve birçok çalışanın sigara odasında zaman geçirdiğini gördünüz. Yeni iş arkadaşlarınızla bağlantı kurmanın en iyi yolunun sigara içmek olduğunu düşünebilirsiniz. Hatta biri size sigara teklif ediyor ve siz reddetmiyorsunuz. Neden mi?

 • İletişim kurmak daha kolay.
 • Günde bir sigara içmenin ne zararı olabilir?

Fakat bu şekilde kendinizi yok edici bir tuzağa düşürüyorsunuz. Yarın iki sigara içeceksiniz, bir hafta sonra yatmadan önce de sigara içeceksiniz. Asıl amacınız, yani iş arkadaşlarınızla iletişim kurmak, sağlığınıza zarar veren bir davranışla yer değiştirmiş olacak.

Zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek zorlu bir süreçtir, ancak üstesinden gelmek mümkündür.

 • Psikolojik Hazırlık: Mücadeleye başlamadan önce, zorlu ve uzun bir yolculuk olduğunu kabul etmek önemlidir. Hatalar yapma şansına sahip olmak ve beyindeki nöron bağlantılarını yeniden yapılandırmak için zamana ihtiyacınız olacak.
 • Kendi zayıflıklarınızı kabul ederek ve değiştirmek istediğiniz şeyleri belirleyerek başlayın. Alışkanlığın veya bağımlılığın nasıl oluştuğunu analiz edin ve hayatınızı nasıl olumsuz etkilediğini düşünün. Daha sonra sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş için hedefler ve görevler belirleyin.
 • Zararlı alışkanlığı, aynı ihtiyacı karşılayan daha sağlıklı bir alternatifle değiştirmeyi deneyin. Yeni alışkanlık başlangıçta zorlayıcı olabilir, ancak zamanla psikolojiniz adapte olacak ve yeni eylemden zevk almaya başlayacaksınız.
 • Kötü alışkanlıklarla mücadelede önemli bir kural, en azından başlangıçta tüm tetikleyicilerden kaçınmaktır. Örneğin, alkol problemi varsa, sarhoş insanların olduğu partilerden uzak durmak iyi bir fikirdir.
 • Küçük zaferleri bile görselleştirmek faydalıdır. Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi, biriktirdiği parayla pahalı ve gerekli bir şey satın aldığını hayal edebilir. Bu, ekstra motivasyon sağlayacaktır.
 • Zararlı alışkanlıklarla ve bağımlılıklarla mücadele, benzer düşünen insanlarla daha kolaydır. Karşılıklı anlayış ve destek önemlidir. Bazen, özellikle bağımlılıklar söz konusu olduğunda, sosyal çevrenizi tamamen değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, alkol veya uyuşturucu bağımlıları tedaviden sonra eski kullanıcı arkadaşlardan uzak durmalıdır, aksi takdirde nüksetme riski yüksektir.

Unutulmamalıdır ki, bağımlı bir kişi her zaman bağımlı olarak kalır, ancak uzun ve sağlıklı bir remisyon dönemi yaşayabilir. Sabır ve kararlılıkla, zararlı alışkanlıkların üstesinden gelmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Buraya kadar zararlı alışkanlıklara başlama sebeplerini ve bu alışkanlıklardan nasıl kurtulabileceğinizi anlattık. Umarız faydalı olmuştur.

Önerilen Yazı: Duyguları Bastırmanın Zararları: Duyguları Bastırmak Psikolojik Olarak Neden Zararlıdır?

Zararlı alışkanlıklara başlama sebeplerini aktardığımız bu yazımızda kullanılan kaynaklar:
The reasons we develop bad habits and why they’re so hard to break
Bad habits and their impact on a human’s health

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu