Hikaye

Ders Niteliğinde Deniz Yıldızı Hikayesi

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Deniz yıldızı hikayesi

Deniz yıldızı hikayesi, sahile vuran deniz yıldızlarını okyanusa atan bir çocuğun ve ona katılan bir adamın anlatıldığı kısa ve bilgilendirici bir hikayedir. Hikayenin ana fikri, hayatta ikinci bir şans vermenin ve küçük de olsa bir fark yaratmanın önemini vurgulamaktır.

Hikaye aynı zamanda insanların hayatlarını değiştirebilecek desteklere ihtiyaç duyduğunu da göstermektedir. Deniz yıldızları için fark eden bu hikaye, bizlere de hayatımızda fark edebileceğimiz şeyleri hatırlatmaktadır. Daha da felsefe yapmadan ya da uzatmadan deniz yıldızının hikayesine geçelim:

Bir Deniz Yıldızı Hikayesi

deniz yıldızı hikayesi
deniz yıldızı hikayesi

Bir zamanlar, yazı yazmak için okyanusa giden bilge bir adam varmış. Onun her gün işe başlamadan önce sahilde yürüme alışkanlığı vardı. Yine bir gün yürürken, kıyı boyunca sahile baktı ve dansçı gibi hareket eden bir insan figürü gördü. Orada dans eden birini gördüğüne şaşırmış bir şekilde gülümseyerek, bu kişiye ilerledi. Yaklaştıkça, figürün genç bir çocuk olduğunu fark etti.

Önerilen Yazı
: Rahim İçi Yapışıklık Nedir

Bu bir çocuktu ve pek dans ediyor gibi görünmüyordu. Bu çocuk sahilden bir şeyler alıp, onları denize yavaşça atıyordu. Bunu gören bilge adam daha da yaklaştı ve:
Günaydın! Ne yaptığını sorabilir miyim?”
Çocuk durakladı, başını kaldırıp baktı ve “deniz yıldızlarını okyanusa atıyorum” diye yanıtladı.
Bunun üzerinde adam biraz şaşırarak:

O zaman neden okyanusa denizyıldızı attığını sorabilir miyim?” Buna karşılık çocuk,
Güneş doğdu ve deniz çekiliyor. Eğer deniz yıldızlarını denize atmazsam onlar ölecekler.
Bilge adam bunu duyunca,
Ama kumsalın ne kadar büyük olduğunu ve etrafta ne kadar da fazla deniz yıldızı olduğunu biliyor musun? Kumsal çok büyük ve sayılamayacak kadar deniz yıldızı var. Yaptığın hiçbir şey fark etmeyecektir.”
Bunun üzerine çocuk eğildi, yerden bir denizyıldızı daha aldı ve okyanusa fırlattı. Suyla buluştuğunda, “Bunun için fark etti!” dedi.

deniz yıldızı hikayesi
deniz yıldızı hikayesi


İşte bu hikayenin devamında bilge adam düşünceler içerisinde evine gidiyor ve bu olayı düşünüyordu. Çocuğun bunu neden yaptığını anlamak istiyordu. Deniz yıldızı hikayesi halen bize bir şeyleri izleyen değil de yapan olmayı aşılayan ender hikayelerdendir. Evrende gözlemci değilde, gözlemlenen olarak bir fark yaratmak isteyenlerin hikayesidir deniz yıldızı hikayesi.

Bilge adam da bunun farkına varır. Bir şeyleri izleyen veya yargılayan değil de onları gerçekleştiren kişi olmak yani fark yaratmanın farkına varır. Ertesi sabah kumsala tekrar gider ve çocukla birlikte deniz yıldızlarını denize atarlar. Gün boyunca bunu beraber kaldılar.
Dışarıdan bir fark yaratamayacaklarının görüntüsünü verseler de başkaları için bir fark yaratacaklarının farkındaydılar. İşte deniz yıldızı hikayesi bu şekildeydi. Umarım beğenmişsinizdir.

Fotoğraf:
https://www.pexels.com/

5/11 - (5 votes)

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu