Yaşam Tarzı

Kurumuş veya Islak Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar? Böğürtlen Lekesi Çıkar Mı?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Böğürten Lekesi Nasıl Çıkar?
 • Böğürten Lekesi Elden Nasıl Çıkar?
 • Böğürten Lekesi Çıkar Mı?

Yazın dışarıda dolaşırken, ormanlarda piknikler yaparken veya köy bahçelerinde dolaşırken o güzelimsi böğürtlenlere denk geldiniz değil mi? Enfes bir tadı olduğunu da fark etmişsinizdir. Aynı zamanda da zor bir lekesi olduğunu da fark etmişsinizdir. Bu yazı da sizlere kurumuş veya ıslak böğürtlen lekesi nasıl çıkar onu anlatacağım.

Bildiğiniz bazı meyve lekelerinin çıkması oldukça zordur. Hatta bazı durumlarda çıkmayabiliyor. Böğürtlen lekesi de bunlardan biridir. Tıpkı nar gibi ele bulaştığı zaman, “bu böğürtlen lekesi elden nasıl çıkar” sorusuna yönelebiliyoruz.

Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen, günlük yaşamın vazgeçilmez meyvelerinden biri olsa da, renkli ve zor çıkan bir lekedir. Bu leke, giyilecekleriniz, mobilyalarınız ve hatta duvar kağıtlarınızda kalıcı olarak kalabilir. Böğürtlen lekesini çıkarmaktaki en önemli şey, lekeyi hızlı bir şekilde bulmaktır. Çünkü lekeyi ne kadar erken fark ederseniz, lekeyi hızlı ve kolay bir şekilde çıkarma olasılığınız o kadar artar. En sevdiğiniz kıyafetleri kurtaracak en yaygın yolları aşağıdadır.

Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen lekesi nasıl çıkar
Böğürtlen lekesi nasıl çıkar
 • Deterjan ve su: Basit bir çözüm olarak, lekenin bulunduğu yerin üzerine bir miktar deterjan damlatın ve suyla yıkayın. Bu yöntem, çok kısa bir sürede lekenin çıkmasını sağlayabilir. Fakat erken müdahalede bu geçerlidir.
 • Böğürtlen lekesi yeni bulaşmışsa, normal kaynar su kullanarak leke bulaşan eşyayı kurtarmak hala mümkündür. Bunun için kıyafeti kaynayan bir tencerenin üzerine gerin ve tamamen yok olana kadar lekenin üzerine dökün. Ancak son derece dikkatli olun, çünkü en dayanıklı renkli malzemeler bile dökülebilir veya renk değiştirebilir.
 • Asetik Asit: Asetik asit, böğürtlen lekesinin çıkması için oldukça etkilidir. Bir miktar asetik asit, bir miktar suyla karıştırılıp lekenin bulunduğu yere sürülür ve 15 dakika kadar beklenir. Daha sonra yıkanır.
 • Sabun ve su: Lekeli yerin üzerine sabun damlatın ve suyla yıkayın. Bu yöntem, lekenin çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Mutfakta kalan ekşi süt varsa lekeden kurtulmak daha da kolay olacaktır. Peynir altı suyu, dut izlerinin düşmanıdır. Giysileri birkaç saat içinde ıslatmanız ve ardından her zamanki gibi yıkamanız gerekir.
 • Sirke ve sudan oluşan bir çözelti de eşyaların temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Malzemeler eşit oranlarda karıştırılır, pamuk veya bez sıvı ile nemlendirilir, leke kaybolana kadar sürülür.
 • Evde yukarıdakilerin hiçbiri bulunmadıysa, sofra tuzu kurtaracaktır. Bir bulamaç oluşana kadar su ile seyreltilir, kütle lekeye bir saat süreyle uygulanır. Bundan sonra çıkarılır ve şey bir daktiloda yıkanır. Leke üzerine tuz serpebilir, boyayı emmesini bekleyebilir ve kirlenmiş alanı durulayabilirsiniz.
 • Sirkenin bile almadığı lekeler vardır. Bu durumda, lekeli bölgeyi birkaç saat kefir veya ekşi sütte bekletmeyi deneyin. Korkmayın, renkli şeyler dökülmez, aksine leke kirlenmiş alandan tamamen kaybolur.

Bu yöntemler, böğürtlen lekesi nasıl çıkar sorusuna yeterli cevabı vermiştir umarım. Hemen altını çizelim, böğürtlen lekesi yeni olduysa, erken müdahale ile geçirilebilir. Bazı ev hanımları, leke bulaşan eşyayı tamamen sıcak suda ıslatarak lekeyi çıkarır. Aslında bu bir hatadır. Bu şekilde kumaşın diğer bölgelerine de leke yayılmaktadır. 
Meyve lekelerini çıkarmak için halk yöntemlerine ek olarak, ortaya çıkan sorunla etkili ve hızlı bir şekilde başa çıkacak çok sayıda temizlik ürünü olduğu belirtilmek gerekir. Bunlar arasında Vanish ve Oxi Magic tozlarının yanı sıra Antipyatin sabunu bulunur. 

Önerilen Yazı: Vücut Losyonu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen lekesi çıkar mı?

Böğürtlen lekesi kısa süre önce kıyafetinize bulaşmışsa, çıkma oranı daha erkendir. Fakat kurumuş bir lekeye dönüşmüşse ve uzun süredir leke oluşmuşsa, çıkması biraz daha zor olabilir. Fakat her iki durumda da böğürtlen lekesi çıkar.

Meyve Lekesi Nasıl Çıkar?

böğürtlen lekesi elden nasıl çıkar

Üst kısımda böğürtlen lekesi nasıl çıkar sorusuna bir ışık tuttuk. Şimdi ise kısa bir şekilde meyve lekesi nasıl çıkar konusuna açıklık getirelim. Meyve lekelerini çıkarmak için izleyebileceğiniz bazı standart yöntemler vardır.

 • Soğuk su: Meyve lekesinin taze olduğu durumlarda, lekeye soğuk su döküp hemen yıkayın. Bu lekenin daha derin içeriğine nüfuz etmesini engeller.
 • Deterjan: Meyve lekesinin yıkanması gerektiğinde, normal deterjanınızı kullanabilirsiniz. Ancak, leke hâlâ var ise, bir deterjan markasının meyve lekesi için özel olarak üretilmiş olan ürünlerini deneyebilirsiniz.
 • Asitli ürünler: Limon suyu, sirke veya limon suyu veya sirke içeren ürünler meyve lekesinin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Bu ürünleri lekeye direk olarak sürün veya yıkama esnasında ekleyin.
 • Soda: Gazlı sodalar lekeleri çözmek için iyi bir çözümdür. Soda ile lekeye masaj yapın veya soda ve su ile karıştırarak yıkayın.
 • Alkol: 40-50 derecelik alkol lekeleri çözmek için iyi bir çözümdür. Lekeye alkol sürün veya yıkama esnasında ekleyin.

Kullandığım Kaynaklar:

https://tide.com/en-us/how-to-wash-clothes/how-to-remove-stains/fruit-stains
https://www.thespruce.com/remove-dried-fruit-stains-1900486

5/6 - (5 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu