Psikoloji

Anneyi Sevmemek: Annemizi Sevmek Zorunda Mıyız?

Bundan önce ki yazımızda psikolojide anneyi sevmemek adlı konuyu ele almıştık. Fakat bu yazıda ise annemi sevmiyorum ve bir insan annesini neden sevmez ya da sevmek zorunda mı gibi konulara değineceğiz. Bazıları, annelerini illa sevmeleri gibi zorunluluk hisseder. Bu yüzden annemi sevmiyorum ne yapmalıyım gibi, sanki bu konuda bir şeyler yapma zorunluluğunda olmaları düşüncesine kapılıyorlar.

Bu yazı sizlere bir insan annesini neden sevmez ve her anne sevilmeli mi konularının cevaplarını verecektir. Hazırsak başlayalım:

Anneyi Sevmemek: Annemizi Sevmek Zorunda Mıyız?

Her anne iyi midir? Elbette değildir. Çocuklarını ihmal eden, şiddet gösteren, çocuğunun kendi çocuğu gibi görmeyen ve sayamadığımız onlarca anne türü vardır. Erkek çocuğunun anneyi sevmemesi, kız çocuğunun anneyi sevmemesinden daha az rastlanılan bir durumdur. Yani birçok kız çocuğu annesi ile ilgili olumsuz duygular beslemiştir. Bunlardan bazıları geçici duygular olsa da bazıları ise ilerleyen yıllarda gün yüzüne çıkıyor ve kız çocuğunun anneyi sevmemesine sebep oluyor.

kızını azarlayan bir anne

Birçok yerde annenizi sevmeniz konusunda sizlere sürekli bir dayatma yapıldığını görürsünüz. “Annenizi sevin, çünkü cennet onun ayakları altındadır. Annenizi sevin, çünkü o sizin bu dünyaya geliş nedeniniz” gibi söylemlerle, annemi sevmiyorum diyen kişileri duygusal olarak iyice kötü bir ruh haline sokarlar. Ancak öyle bir şey yok. Öncelikle bu dünyada isek bunda doğal olarak anne babanın payı büyük. Ağladığında altını değiştirir, büyüdüğünde okula götürür, okuldan aldırır gibi bahanelerin öne sürülmesi çok yanlıştır. Çünkü zaten bunu yapmak zorundalar. Bu onların seçimi, sizin değil.

Bazı kişiler annesini neden sevmediklerini tam olarak bilemezler. Aşağıda paylaşılan sebepleri bir gözden geçirin, bu sebepler sonucunda insan annesini neden sevmez sorusuna cevap bulmuş olacaksınız. Bu yazıyı bir anne olarak okuyorsanız, o halde de aşağıdaki sebepleri okuyun. Tanıdık gelecek bir şeyler olabilir.

Önerilen Yazı: Kızını Sürekli Eleştiren Anne: Bir Anne Neden Kızına Düşman Olur?

1. Duygusal İhtiyaçları Göz Ardı Etmek

Anne, çocuğun duygusal ihtiyaçlarını görmezden gelirse çocuk ile anne arasında bir ayrılma başlar. Özellikle anne çocuğuna ufak yaşlarda şefkat, sevgi gibi duygular göstermemişse, çocuk büyüdüğü zaman anneye karşı mesafeli olur. Şunu belirtmeliyiz ki annenin çocuğa vermediği sevgi eksikliği, yetişkinlikte çok fazla açığa çıkıyor. Kişi güvensiz, özgüvensiz ve daha bir çok psikolojik soruna sahip olarak büyür hale geliyor. Bu sebeplerin, annenin sevgi eksikliğinden kaynaklandığını öğrenen çocuk bu sebeple de annesinden nefret hale gelebilir.

Erkek çocuğunun anneyi sevmemesi bu gibi yoksunluklardan kaynaklanabilir. Çünkü suçlayacak bir kişi arayışına giren kişi, doğal olarak bundan sorumlu olan kişiyi hedef alacaktır.

2. Fiziksel ve Duygusal Taciz

Çocuğun gururun aşağılanması, arkadaşlarının yanında küçük düşürülmesi, temel ihtiyaçların eksikliği ve fiziksel şiddet gibi cezalandırmalar da çocuğun anneyi sevmemesine sebep olabilir. Bu gibi durumlar çocukta derin yaralar bırakır. Özellikle kişiliğinde büyük problemlere yol açar. Bu yüzden annenin çocuğuyla olan bağı çok önemlidir.

3. Çocuğun Sınırlarına Saygı Duymama

Ülkemizin genelinde nedense böyle bir şey var. Anne çocuğun sınırlarını pek önemsemez ve kendi dediği olacak şekilde çocuğa empoze eder. Elbette her anne için geçerli değildir. Fakat bu gibi sınırlar kızının veya erkeğin anneyi sevmemesine kadar gider.
Örneğin, çocuk bir kıyafet giymek ister ama anne izin vermez. Çocuk okul gezisine gitmek ister ama anne izin vermez. Çocuk arkadaşlarıyla bir yere, arka mahalleye gitmek ister ama anne izin vermez. Sürekli baskılayan ve sürekli bir sınır koymaya çalışan anneye karşı, ufak yaşlardan itibaren ilgisizlik başlar.

4. Görmezden Gelmek

Bireyin kendisi bir işe girmek istiyordur, ama annesi sen yapamazsın diye güven kırıyordur. Anlatmak istediğimiz şey, anne kendi çocuğunun gücüne inanmaz ve destek vermez. Üstelik bunu sen yapamazsın, sen narinsin, sen kaybedersin gibi söylemlerle dile getirir. Bu gibi durumlar doğal olarak çocuğun annemi sevmiyorum demesine sebep olur.

Annenin görevi kendi çocuğuna destek çıkması, ona onun yanında olduğunu hissettirmesi gerekiyor. Buraya kadar insan annesini neden sevmez sorusuna bazı sebepler sunduk. Anneyi sevmemek konusunda neler yapabileceğinizi aktarmadan önce şunu belirtmek isteriz.

Eğer bir anneyseniz, üstte bahsini ettiğimiz sebeplerin bazılarını çocuklarınıza uyguladınız mı düşünün. Eğer annemi sevmiyorum ne yapmalıyım sorusu soran bir bireyseniz, ileride sizin de çocuğunuzun böyle şeyler yaşamaması için üstte saydığımız sebeplere dikkat edin. Çünkü çoğu zaman anne kendi çocuğuyla ilgilendiğini sanırken, kendisinden nefret edilmesine sebep olur.

Annesini sevmeyen insan ne yapmalı?

Annesini sevmeyen insanın yapması gereken ilk şey, kabul etmesi. Olduğu gibi kabul edilmesi gerekiyor. Evet, zamanında size kötülük yapmış olabilir ya da bazı şeylerden mahrum bırakmış olabilir. Ancak başka bir seçeneğiniz de yok. Eğer taşınabiliyorsanız farklı yere taşınmaya çalışın. Annenizle durumu hakkında konuşmaktan çekinmeyin.

Annesini sevmeyen bir kız çocuğuanneyi sevmemek görseli

Konuşmadan bazı sorunları çözemezsiniz, eskileri yad etmenizi ve anneniz ile tartışmanızı söylemiyorum. Ancak annenize bu yüzden kırgın olduğunuzu dile getirin. Bunun haricinde psikoloğa gitmeniz gerekebilir. Psikoloğunuzun da size önereceği ilk şey kabul etmeniz olacaktır.

Bazı insanlar ise, anne sevgisini hissetmemelerine rağmen, anne sevgisine benzer bir bağışıklığı hissederler ve bu duygu genellikle travmatik bir geçmişe sahip olmaları nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda da, profesyonel yardım almak önemlidir.

Anne sevgisini hissetmeyen bir insan, başka insanlarla bağlantı kurmak için farklı yollar arayabilir. Örneğin, sevdiği bir aktiviteye katılabilir veya bir hayvan besleyerek sevgi ve bağlılık hissiyatı geliştirebilir. Ayrıca, diğer aile üyeleri, arkadaşlar veya mentorlar gibi destekleyici insanlarla bağlantı kurarak, hayatlarına anlam katabilirler.

Evcil hayvan bu konuda çok faydalı olacaktır.

Kaynak
Bu web sitesi psikolojik olarak bir çok konuya odaklanıyor. İnsan annesini neden sevmez sorusu hakkında burada yazılanlar, bu makaleyi yazmamızda etkili olmuştur.
How To Work Through Hatred Toward A Parent
Why your mother couldn’t love you

4.8/10 - (5 votes)

Psikoloji Meraklısı

Herkese merhaba ben Metin Avcı. Bugüne kadar bir çok psikoloji, kişisel gelişim ve ilişkiler hakkında içerikler ürettim. Şimdi ise BlogLabs web sitesinde içerik üretiyorum. Psikoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Gerek okullarda gerekse de staj yerlerinde öğrendiğim şeyleri burada paylaşmaktan geri durmuyorum. Bir konu hakkında olabilecek tüm kaynakları taramaya çalışıyorum. Ardından sizlere bu güzel içerikleri paylaşıyorum. Takip edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu