SağlıkYaşam Tarzı

Sabah aç karnına meyve yemek faydalı mı?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Sabah aç karnına meyve yemek
 • Kahvaltıda hangi meyveler tüketilmelidir?
 • Doğru bir şekilde meyve nasıl tüketilir?
 • Meyve yemek kilo yapar mı?
 • Aşırı meyve veya sebze tüketiminin sonuçları nelerdir?
 • Hangi meyveler daha fazla enerjiye sahiptir?

Meyve yemek güzeldir, peki aç karnına meyve yemek bizim için fayda sağlar mı? Kilo vermek isteyen kişiler genelde açlıklarını bastırmak için meyve yemek isterler. Özellikle de aç karnına meyve yemek isterler.
Sabahları meyve yemek gün içerisinde mükemmel bir enerji sağlayabilir. Kilo verme sürecinde olan kişilerin mutlaka sabah kahvaltısına dikkat etmeleri gerektiğini biliyoruz.
Çünkü sabah aç karnına meyve yemek veya bir başka besini tüketmek, vücut tarafından kolayca emildiği için gün boyunca yüksek enerji sağlarlar.
Tabi beslenme düzeni burada çok önemlidir. Herhangi bir diyete yeni başlamış veya tam olarak sürdürmemişseniz faydasını görmeniz çok az bir ihtimaldir. Disiplinli bir şekilde diyetinize uyan bir kişi iseniz faydasını zaten fark etmiş olacaksınız. Bu yazıda sabah aç karnına meyve yemek faydalı mı, kahvaltıda meyve yemek veya meyve yemek kilo aldırır mı gibi konu başlıklarını inceleyeceğiz.

Sabah aç karnına meyve yemek
Sabah meyve yemek

Sabah aç karnına meyve yemek faydalı mı?

Bütün aile için ideal olan kahvaltıda meyve yemektirMeyveler vücudumuza kaloriden daha fazla besin sağlama avantajına sahiptir. Sabah erken saatlerde tatlı tüketmek vücudumuzun kendisini gerektiği gibi doyurmasına izin vermez. Hatta güne yapay tatlandırıcı içeren besinler ile başlarsınız, gün içerisinde acıktığınızı ve canınızın şeker çektiğini fark edeceksiniz. Fakat dozunda meyve tüketmek böyle bir etkiye yol açmaz. Sabah meyve yemek, özellikle de açken meyve yemek hem doyurucu bir besin kaynağı hem de gerekli vitamin ve mineralleri almanıza katkı sağlar. Günümüz koşuşturmacasında su içmeyi bile unuttuğumuz bu hayat akışında, meyve yemekte nasibini alıyor. Bu yüzden kahvaltıda meyve yemek en ideal olan zaman dilimidir.

Beynimiz vücudumuzun toplam enerjisinin %20’sinden fazlasını tüketir ve düzgün çalışması için temel bir yakıt olan glikoza ihtiyaç duyar. Meyvelerden bu ihtiyacı doğal olarak karşılayabiliriz.
Ayrıca meyveler iyi bir hidrasyon sağlamak için gerekli su, lif, vitamin ve mineralleri sağlar. Fakat bu meyveleri tek başlarına tüketmek işe yaramaz, tahıllar gibi protein ve karbonhidrat bakımından zengin diğer gıdalarla birlikte tüketilmelidir.

Ek olarak, meyveler, beynin hızlı çalışmasını destekleyen ve vücudun diğer bölümleriyle dengeyi yeniden kurabilen tek doğal gıda olarak kabul edilir. Tüm organların ve vücut sistemlerinin iyi çalışmasını sağlayan önemli elementlerin de kaynağıdır. 

Meyve yemek için en iyi zaman dilimi sabah ve aç karnına yemektir. Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Sabah aç karnına meyve yediniz ve midenizde bir ağırlık sanki size yaramamış gibi bir his var ise, doğru meyveyi tüketmemişsinizdir. Yani ya fazla tüketmişsinizdir ya da diğer besinler ile birlikte iyi tüketilmemiştir.

Kahvaltıda hangi meyveler tüketilmelidir?

Kahvaltıda meyve yemek sağlık açısından faydalıdır. Peki hangi meyveleri tüketmeliyiz? Üst kısımda açken meyve yemek konusunda bazı bilgiler aktardık, şimdi bu meyvelerin hangileri olduğunu görelim:

 • Elma
 • Kivi
 • Mango
 • Greyfurt
 • Portakal

Mide asidi yüksek olan kişilerin aç karnına ekşi elma yemeye dikkat etmesi gerekir. Tatlı olan meyveleri tercih etmek daha iyidir. 

Beslenme uzmanları güne vücuttaki metabolik süreci başlatan birkaç kivi ile başlamanızı önerir. Narenciye meyveleri C vitamini açısından zengindir mükemmel şekilde ruh halinizi canlandırır ve neşelendirir. Mango soframızda çok yaygın ve popüler bir meyve değildir. Ancak beslenme uzmanları tarafından da mango önerilmektedir.

meyve-tuketmek-bloglabs-net
Açken meyve yemek

Doğru bir şekilde meyve nasıl tüketilir?

Meyveleri aç karnına yemek en iyisidir. Meyve yedikten sonra en az yarım saat hiçbir şey yemeyin.
En azından bu şekilde tavsiye ediliyor. Akşamları yatmadan 2-3 saat önce meyve tüketilmemesi gerekiyor.
En doğru zaman sabah meyve yemektir.

Gün içerisinde acıktıysanız bir meyve yiyin. Kan şekeri seviyeleri normale dönene ve açlık geçene kadar meyve yiyebilirsiniz. Tabii ki, organik olarak yetiştirilen doğal meyveleri seçmek daha iyidir. Taze meyve yemek en iyisidir. Unutulmaması gereken bir diğer şey de meyvelerin midede değil, çoğunlukla bağırsaklarda sindirildiğidir. Ayrıca, oldukça hızlı sindirilirler (bazıları bir saat veya daha kısa sürede). Yeterince meyve yediğinizde, kan şekeri seviyeleriniz normalleşecektir. Aşırı yemek ve obeziteyi önlemek için açlığınızı düzenleyecektir.

Meyve yemek kilo yapar mı?

Bazı şeylerin ne kadar da yararı olsa da elbette bir zararı da mevcuttur. Özellikle de aç karnına meyve yemek kilo aldırır mı gibi aramalar yaz döneminde sıklıkla aranmaktadır.
Üst kısımda sabah meyve yemek ve açken meyve yemek faydalı mı bunu belirttik.
O zaman asıl soruya geçelim: Meyve yemek kilo yapar mı?

Aşırı kilo, bir yandan yanlış beslenme alışkanlıklarının (aşırı yağ şeker tüketimi ve düşük meyve ve sebze tüketimi) ve diğer yandan hareketsizliğin (uzun süre televizyon karşısında oturmak, televizyon başında oturmak) sonucudur. Bu nedenle az meyve ve sebze tüketen kişilerin yağlı ve tatlı yiyecekleri yeme eğiliminde olduğu ve aşırı kilolu olma eğiliminde olduğu söylenebilir. Genel olarak günlük tüketilen meyvelerin kalori değerleri düşüktür, çok çok fazla tüketilmediği sürece herhangi bir sorun (kilo alımı) yaratmayacaktır.
Fakat bazı meyveler hakkında bunu söyleyemeyiz. Çoğu meyve ve sebze, enerji ve yağ bakımından düşüktür. Meyveler çok şey içerir. Doğal şekerler (sakaroz, fruktoz, glikoz).
Bu nedenle, örneğin elma mevsiminde günde 2 kilo elma yenirse, aşırı enerji tüketebilir ve bu da kilo alımına neden olabilir. Ama yine de her şeyden önce, kilo alımı alınan ve harcanan enerji arasındaki orana bağlıdır. Günde 2 kilo elma yiyemeyeceğiniz için elma yemek bir sorun olmaz. Sabah ve akşam bir elma yemek idealdir.

diyette-meyve-tuketmek-bloglabs-net
Kahvaltıda meyve yemek

Aşırı meyve veya sebze tüketiminin sonuçları nelerdir?

Standart enerji alımı durumunda, önerilen üst sınır günde 9 porsiyondur, ancak artan ihtiyaçla daha fazla tüketebilirsiniz. Genelde diyetisyeniniz tarafından listenize bu seçenek eklenir.  Çok fazla meyve ve sebze yerseniz, kendinizi tok hissedersiniz ve bu nedenle diğer gruplardan daha az yiyecek yersiniz. Bu da hayvansal proteinlerde, esansiyel yağ asitlerinde ve bu besin gruplarında bulunan bazı vitamin ve minerallerde potansiyel eksikliklere yol açar.

Hangi meyveler daha fazla enerjiye sahiptir?

Kurutulmuş meyveler ve sebzeler daha fazla enerjiye sahiptir. Örneğin 100 gram kuru yaban mersini yaklaşık 330 kcal sağlar. Kuru meyve ve sebzeler enerji içeriği açısından şekerli her türlü meyve konservesinde bulunur.  Aşağıdaki tabloda gram başına hangi meyvenin ne kadar sükroz, fruktoz ve glikoz değerine sahip olduğunu görebilirsiniz.

Sonuç olarak aç karnına meyve yemenin dengeli yenildiğinde faydalı olduğunu gördük. Her meyvenin aynı faydayı sağlamayacağını unutmayın. Bazı meyveleri fazla tüketmek sindirim sistemine zarar vererek ishale neden olur. Diyette meyve tüketmek açlığı yatıştırır, zaten diyetisyen listelerinin çoğunda ara öğün olarak meyve tüketilmesi gerektiğini görmüşsünüzdür.

Sükroz, g/100 gFruktoz, g/100 gGlikoz, g/100 g
Üzüm0,37.30.7
Muz11.15.04.8
Elma1.34.52.1
Armut0.94.72.2
Erik3.81.33.2
Şeftali5.81.21.2
Portakal3.92.42.2
Limon0,30,50,6
Kivi1.34.34.6
Ananas5.52.52.0
Mango9.02.60,8
Çilek2.33.03.1
Siyah üzüm0,34.03.5
kuru üzüm1.528.929.7
Yabanmersini0,52.93.0
karpuz3.42.31.3

Kaynaklar:
https://www.mensjournal.com/food-drink/can-fruit-make-you-fat/
https://www.ndtv.com/food/weight-loss-5-fruits-you-should-avoid-if-you-are-trying-to-lose-weight-1947339
https://tka.nutridata.ee/en/ (tablo kaynağı)
https://www.purelyb.com/be-nourished/nutrition/the-correct-way-to-eat-fruits

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu