Kişisel Gelişim

Başrolü Olduğumuz Hayatta Amaçsız Hissetmek

Bu yazıda ne var?
 • Hayatta amaçsız hissetmek geçici mi?
 • Hayatın amacı var mı?
 • Kendini amaçsız hissetmek nasıl geçer?
 • Bir amaç nasıl bulunur?

Hiçbir şey insana gitmek istediği yerden daha fazla zihinsel enerji veremez. Gitmek istenilen yer ise insanın amacıdır. Ancak hayatta amaçsız hissetmek, bir kişinin tüm hazlarının anlamsızlaşmasına yol açar. Bunun sonucunda da kişi ruhsal bunalım, varoluşsal sancı ve hayattan zevk alamamaya gider. Amaçsız yaşamak psikolojide “languishing sendromu” olarak bilinir.

Evet! Hayatta amacı olmayan insanın tıp dilinde yer alan bir sendromu da var.

Bu yazımızda sizlere hayatta amaçsız hissetmek sebeplerini, hayatta amaç edinmek ve bu hayattaki amacımız nedir gibi konuları ele alacağız.

Çayınız kahveniz hazırsa, hayatta amaçsız hissetmek yazımıza giriş yapalım:

Hayatta amaçsız hissetmek normal mi?

Zaman zaman yaşamak anlamsız olabiliyor. Kendini amaçsız hissetmek zaman zaman ortaya çıkabilir. Birçok insan, hayatının çeşitli dönemlerinde, özellikle de büyük yaşam değişiklikleri, stres veya belirsizlik dönemlerinde benzer duygular yaşayabilir. Genelde bu duygular geçicidir.

hayatta amaçsız hissetmek

Bazen insanlar şöyle der: ‘Kendimi kaybolmuş gibi hissediyorum, hayatta hiçbir amacım yok ne yapacağımı bilemiyorum.‘ Bu, sanki her şeyi denemiş gibi ve içlerinde kaynak tükenmişçesine bir hissiyat yaratır. Bu duygular bazen spesifik durumlarla ilişkilidir; örneğin, tekrar eden ilişki kalıpları gibi kaçınılmaz yaşam durumları.

Diğer zamanlarda ise, hayatın anlamı üzerine cevaplanamayan sorular gibi daha genel duygulara işaret eder: ‘Ben kimim?’, ‘Hayatımın anlamı ne?’, ‘Ölümden sonra ne olacak?‘ Bu tür durumlar, hayatta bir temel eksiklik ve istikrarsızlık hissi yaratır ve bu his devam ettiği sürece, her şey kırılgan hissedilir ve başarısızlık kaçınılmaz görünür. Bu duygular, kişinin hayatına uyum sağlayamama hissini derinlemesine yansıtır

Languishing hastalığı nedir?

Languishing” hastalığı, insanların duygusal olarak tıkanmış hissettikleri, ne mutlu ne de açıkça mutsuz oldukları, ancak yine de hayattan memnuniyet ve anlam alma konusunda güçlük çektikleri bir durumu ifade eder. New York Times’ta yayınlanan bir makalede Adam Grant tarafından popülerleştirilen bu terim, insanların genellikle “boşta” olduğunu, hayatın rengini yitirdiğini ve zamanın monoton bir şekilde geçtiğini hissetmelerini tanımlar.

Halk dilinde ise hayatta amaçsız hissetmek, kendini amaçsız hissetmek olarak bilinir.

Languishing, depresyonun tam tersi olmayıp daha çok duygusal sıkışmışlık ve yönsüzlük olarak anlaşılabilir. Kişiler, neşe veya büyük bir üzüntü duymadan, yalnızca zamanın geçişini seyirci gibi izlerler. Bu durum uzun vadede motivasyon eksikliğine, düşük verimlilik ve huzursuzluğa yol açabilir.

Amaçsız hissetmekte din faktörü

Herhangi bir dine inanıyorsanız, bu din size bir paket halinde gelir. Yani birçok sorunun cevabını aslında din kendi içerisinde barındırır. Müslüman iken ateist olan bireylerin ilk deneyimleri genellikle amaçsızlık olmaktadır. Çünkü başta da belirttiğimiz gibi din size bir paket halinde gelir. Neye inanacağınız, ölümden sonra ne olacağı ve inanılan dinin tanrısı için ne yapılacağı gibi. Birçok kişi kendi hayat amacının din olduğunu belirtir.

kendini amaçsız hissetmek

Fakat, sadece din ile de bitmez. Hangi dine inanırsanız inanın, hayattaki amaç zaman zaman anlamsızlaşabilir. Hayatta amaçsız hissetmek sadece dine bağlanamaz. Burada değinmek istediğim şey, inanılan dinin kişiye bir anlam atfetmesidir.

Öte yandan, varoluşsal nedenlerimizi ölüm düşüncesiyle mi yüzleşerek buluruz yoksa derin iç gözlemle mi keşfederiz, sorusu da önemlidir. Burada din insana devam etmesini, sabır göstermesini söyler.


Hayatta amaç edinmek için ne yapılmalı?

1940’larda, Viktor E. Frankl adlı bir adam Nazi toplama kampında tutsakken yaşadığı şiddet ve acılara rağmen onu ayakta tutan, yaşama nedeniyle ilgili derin bir anlam bulmasıydı. Frankl bu zorlukları, yaşamın amacı hakkında düşünerek aşmayı başardı ve bu tecrübesini, insanların en zor koşullar altında bile nasıl dayanıklı kalabileceğini açıklayan çalışmalarına yansıttı.

Yaşadığı tüm şiddet ve acılara rağmen Frankl’ı yola devam ettiren ve vazgeçmesini engelleyen şey, mücadelesini amaç saymasıydı!

Hayatta amacı olmayan insan yoktur, ne yapacağını bilmeyen insan vardır. Herkes eninde sonunda gerçek amacının-hedefinin ne olduğunu fark eder. Hayatta amaç edinmek ya da amacınızın farkına varmak için aşağıdaki önerileri gözden geçirin.

Önerilen Yazı: Hayatınızı Pozitif Hale Getirecek En Etkili Olumlama Cümleleri

Hayatınızda “Neden”i Tanımlayın

 • Hayatınızdaki “neden”i keşfedin. Bu, dünya görüşünüz, inançlarınız veya kişisel değerlerinizle ilgili olabilir. Kararlarınızın arkasındaki motivasyonu anlamak, hayat amacınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

Derinlemesine Sorular Sorun

Kendinize şu anda hayatınızla ilgili bu soruları sorarak başlayın:

 • Neden bu meslekte veya işte çalışıyorsunuz?
 • Eşinizi, ortağınızı ve arkadaşlarınızı neden seçtiniz?
 • Siyasi ve ruhani inançlarınızı nasıl geliştirdiniz?
 • Neden bu yaşam tarzını seçtiniz?
 • Ne yapmak/olmak istiyorsunuz?

Şu anki yaşamınız, işiniz, ilişkileriniz ve yaşam tarzınız hakkında kendinize sorular sorun. Bu sorular, seçimlerinizin bilinçli ve değerlerinize uygun olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olur.

Konfor Alanınızdan Çıkın

 • Günlük yaşamın rahatlığından çıkarak dünya genelindeki zorluklarla yüzleşin. Kişisel ya da toplumsal bir sorunla ilgilenmek, hayatınızı anlamlı kılabilir.

Günlük varoluşun konforlu baloncuğuna hapsolduğumuz için çoğu zaman yaşam amacımızı unuturuz. Çoğunlukla hayatlarımız nispeten kolay. Yeterince yemeğimiz, başımızı sokacak bir evimiz, faturaları ödemeye yetecek kadar paramız ve genel olarak sağlığımız yerinde.

Ama biz istisnayız. Dünya çapında pek çok insan acı çekiyor. Çevremiz acı çekiyor. Hayvanlar acı çekiyor.

Bir amacınızın olması dünyayı kurtarmanız ya da kansere çare bulmanız gerektiği anlamına gelmez. Barış tohumları ekmek ya da kendinizi ifade etmek ve yaratıcılık yoluyla başkalarını güçlendirmek kadar basit olabilir.

Araştırma Yapın

 • Hayat amacınızı keşfetmek için verileri toplayın ve değerlendirin. İlham aldığınız kişilerle ortak değerlerinizi ve becerilerinizi bulun.

Araştırmalarınızı Kariyer Fırsatlarıyla Eşleştirin

 • Yeteneklerinizi ve tutkularınızı birleştirerek hayat amacınıza uygun kariyerler arayın. Yaratıcı yollarla yeteneklerinizi kullanmayı düşünün.

Örneğin, gitar çalma konusunda tutkulu olabilirsiniz, ancak aynı zamanda insanların depresyonla başa çıkmalarına yardımcı olmak istiyorsunuz. Belki de gitara olan tutkunuzu başkalarının depresyonunu hafifletmeye yardımcı olmak için terapötik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Deneyimleyin ve Taahhütte Bulunun

 • İlgilendiğiniz alanlarda deneyim kazanın. Gönüllü çalışmalar yaparak veya farklı işler deneyerek ilgi alanlarınızı test edin.

Hayatınızın Tüm Alanlarını Dahil Edin

 • Hayat amacınızı işinizin ötesindeki yaşam alanlarınıza, özellikle ilişkilerinize de yansıtın. Her bir ilişkinizde hangi amaçlara ulaşmak istediğinizi düşünün.

Fikirlerinizi Eyleme Dökün

 • Hayat amacınız konusunda daha fazla netlik kazandığınızda, bu amaca uygun adımlar atın. Hedeflerinizi belirleyin ve bunlara ulaşmak için eylem planları yapın.

Mirasınız Üzerine Düşünün

Doksan yaşında olduğunuzu düşünün ve hayatınızı gözden geçirin. Başardığınız şeyleri, etkilediğiniz insanları ve aileniz, arkadaşlarınız, toplumunuz ve dünya için bıraktığınız mirası düşünün.

Geriye dönüp baktığınızda bir amacınız olmadığı için üzülmek istemezsiniz. Fark yaratan, anlamlı ve derin bir yaşam sürmenizi sağlayan seçimlerinizden (ya da seçimsizliğinizden) pişmanlık duymak istemezsiniz.

Hayatınızın amacı, hayatınızın sonunda ulaşacağınız bir şey değildir. Burada ve şimdi yaşadığınız bir şeydir

Hayatınızın bir amacı yoksa, bunu anlamayı birincil hedefiniz haline getirin. Bu arayışın kendisi, gittiğiniz yön konusunda size umut, kontrol ve güven duygusu verecektir.


Buraya kadar “bu hayattaki amacım ne” sorusuna öneriler verdik. Kendini amaçsız hissetmek zaman zaman normaldir, bunu unutmayın. Ancak sürekli olarak bir anlam arayışı, sizlerin yeni şeyleri keşfetmesine olanak sağlar. Yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Hayatta amacı olmayan insan, birçok konuda başarısız olur.

Amaçsızlık hissi hemen geçmez. Yeni şeyler keşfettiğinizde ve kendi hedeflerinizin farkına vardığınızda bu amaçsızlık kaybolur. Her şeyin anlamsız gelmesi psikolojik bir sorun da olabilir.

Hayatta amaçsız hissetmek konulu yazımızda kullanılan kaynaklar:
I Feel Lost In life! Are You Worthless Or Just Purposeless?
How to Regain Your Purpose When Living with Depression

5/2 - (5 votes)

Psikoloji Meraklısı

Herkese merhaba ben Metin Avcı. Bugüne kadar bir çok psikoloji, kişisel gelişim ve ilişkiler hakkında içerikler ürettim. Şimdi ise BlogLabs web sitesinde içerik üretiyorum. Psikoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Gerek okullarda gerekse de staj yerlerinde öğrendiğim şeyleri burada paylaşmaktan geri durmuyorum. Bir konu hakkında olabilecek tüm kaynakları taramaya çalışıyorum. Ardından sizlere bu güzel içerikleri paylaşıyorum. Takip edin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Gerçekten hiçbir amacım yok bu hayatta, bazen amaçsız hissediyorum ama din konusuna iyi değindiniz. İslam insana amaç Katar

 2. Sinan canan’ın sapiens kanalında yer alan hayatın anlamı konulu videolar çox güzel. yani suyun menbanına giden yol gibi insanın içine doğru güzel duygular veriyor. bana höre hayat amacı ulaşılamaz olmalı paulo choelo nun simyacı kitabında da yer alan örnek gibi. Adamın biri hacca gidecek, parası var pulu var ama gitmiyor ve sürekli de hacca ne kadar da çok gitmek istediğini söylüyor.. simyacı soruyor neden gitmiyorsun diye? adam da diyor ki eğer ben gidersem amacımı kaybederim. elbettte kitabı okuduğunuz zaman daha da çok iyi anlarsınız hayatın amacını din olarak görüyorum, ben buna inanıorum. boşluk hissi yaşamak normal olabilir. boşluk hissinden kurtulmak ya da çıkmaz yola girmek ancak boş insanlarda görülür bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu