Psikoloji

Bir İnsanı Nasıl Tanırsınız? Birini Tanımak İçin Sorabileceğiniz En İyi Sorular

Bu yazıda ne var?
  • Bir insanı nasıl tanırsınız?
  • Bir insanı en iyi nerede tanırsın?
  • Bir insanı tanımak için sorulacak sorular nelerdir?

Genel olarak halk arasında birini tanımak istiyorsan ya tatile çık, ya da onunla iş yap derler. Sizce de böyle mi? Siz bir insanı nasıl tanırsınız? Bir insanı tanımak günümüzde her insanın bilmesi gereken bir şeydir. Bir insanı tanıyamayan kişiler, toksik ilişkiler içerisinde kaybolabilir.

Her yeni tanışma, belki de ömür boyu sürecek bir dostluğun ya da kalplerimizi birbirine bağlayacak bir ilişkinin kapısını aralayabilir. Ama bir insanı gerçekten tanımak, onun güvenilir olup olmadığını anlamak için ne gereklidir? Bu, sadece vakit ayırarak, sabırla ve içten bir merakla keşfedilebilecek bir süreçtir.

Bir insanı en iyi nasıl tanırsın konusunu ele aldığımız bu yazıda, bir insanı nasıl tanıyacağınıza dair ipuçları, bir insanı tanımak için sorulan sorular ve ipuçlarına değineceğiz. Hazırsanız, bir insanı nasıl tanırsınız konusuna başlayalım:

Bir insanı nasıl tanırsınız? Tatile çıkarak mı?

Mutlaka duymuş olmalısınız, tatile çıkarak birini daha iyi tanımak konusunu. Aslında buradaki kilit nokta bu kişi ile baş başa kaldığınız zaman o kişinin hal ve hareketleri, insanlara tavrını daha net görmüş olmanızdandır.

bir insanı nasıl tanırsın diye düşünen kadın

Bazı durumlar vardır ki insanlar hakkında ciddi öngörülerde bulunmanızı sağlar. Örneğin, yeni biriyle tanıştınığınızı varsayalım. Bu kişi ile bir yerlere kahve içmeye gittiniz. Bu kişi garsona kaba davranıyorsa, içeri girer girmez “bu nasıl masa, bu nasıl yer” gibi şikayetlerde bulunuyorsa bu kişi narsist bir insandır.

Yine kafe örneğinden gidecek olursak, sipariş verirken ya da garson masayı toparlarken garson ile göz teması kurmuyor, suratına bile bakmıyorsa bu kibir göstergesidir. Nezaketli bir birey, garsona masayı temizlemesinde yardım edebilir. En iyi ihtimalle “teşekkür ederim-bir çay rica edebilir miyim” gibi nazik söylemlerde bulunur.

Birini tanımak için yaş sınırı yoktur. Bu, okulda veya bir huzurevinde yaşlı insanlar arasında gerçekleşebilir. Yeni arkadaşlar edinmek için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmek bizim elimizde.

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere insanların ufak tefek hareketleri ile onlar hakkında çok fazla bilgi sahibi olabiliriz. İnsanları tanımak önemlidir.

Önerilen Yazı: Arkadaş, Flört, Yabancı veya Sevgiliyle Saatlerce Konuşulacak Konular

Sorular ile bir insanı tanıma sanatı

Bir insanı en iyi nerede tanırsın kısmına gelecek olursak, bu her yerde olabilir. Asıl önemli olan, bir insanı tanıl tanıyacağınızı biliyor musunuz?

İnsanı nasıl tanırsın diye araştırma yaptığınızda karşınıza mutlaka “bir insanı tanımak için sorulan sorular” adlı paylaşımlar çıkmaktadır. Aslında bu sorular bir insanı tanımak için işe yarar. Ancak karşınızdakini sorguya çeker gibi bu soruları sormak yanlış bir şeydir. Her sorunun bir zamanı ve ortamı olmalı.

1— En Sevdiğin Film Nedir?

Bu klasik bir sorudur ve bir sohbet konusu açmak için mükemmeldir. Ayrıca, potansiyel ruh eşinizin eğlence zevklerinin sizinle uyumlu olup olmadığını anlamanızı sağlar. Sevdiği film türü, hayal gücünün nasıl çalıştığı hakkında ipuçları verir. Sizinle aynı filmleri izleyen, aynı müzikleri dinleyen kişilere hiç şüphesiz daha da yatkın oluruz.

2— Bir İnsanda En Çok Neyi Sevmiyorsun?

Herkesin prensipleri ve değerleri vardır. Hoşlandığınız kişinin nelerden hoşlanmadığını bilmek, onun kişiliği hakkında fikir verir ve aranızdaki uyumu değerlendirmenize yardımcı olur. Ortak nefretler, bağ kurmanın bir yolu olabilir.

3— Ne Tür İnsanları Çekici Bulursun?

Bu soru, karşınızdaki kişinin sizinle bir ilişki yaşama olasılığını anlamak için hem doğrudan hem de incelikli bir yoldur. Cevabı, onun ilgisini çekip çekmediğinizi gösterecektir. Bu soru tuzak sorudur. Çünkü bildiğiniz gibi insanlar sadece arkadaş aramazlar. Aynı zaman da eş adayları da ararlar.

Karşı taraf sizden hoşlanıyorsa, sizin özelliklerinizi dile getirir. En iyi ihtimalle nasıl insanlardan hoşlandığı hakkında fikir sahibi olursunuz.

4— Aile, Arkadaşlar ve Eş Arasında Senin İçin Hangisi Daha Önemli?

Bu soru, tanıştığınız kişinin önceliklerini keşfetmenizi sağlar. Aile yaşamına ve çift hayatına ne kadar bağlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Yanıtına göre, bu kişinin sizin için uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Özellikle yeni evli çiftlerde yükselen bir moda gibi bu tarz sorular sorulmakta. Ancak çoğu yanlış ve kötü bir şekilde sorduğu için pek anlaşılmıyor.

Yeni evlenecek bireyler bu soruyu birbirlerine sorabilirler. Şunu da ekleyelim: Bir çok gelin ve damadın deneyimleri şu şekilde. Aile de önemli, ancak konu eş olunca bazı yerlerde aileyi de karşısına alabilmeli.

5— Bir Ünlü Olsaydın Kim Olurdun?

Bu soru, karşınızdaki kişinin kimlerle vakit geçirdiği ve nelerden etkilendiği hakkında önemli ipuçları verir. İnsanların hayatına etki eden veya ilham veren kişiler, onlara genellikle değerler veya yaşam tarzı aktarır.

Bu soruyu sorduğunuz zaman, aklına gelen ilk ünlü kişi aslında o kişinin idolüdür.

6— En Sevdiğin Eşyan Nedir?

Bu sorunun amacı, karşınızdaki kişinin hayattaki nesnelere ne kadar değer verdiğini öğrenmektir. Maddi şeylere önem verip vermediğini anlamanızı sağlar.
Maddi şeylere önem veren bireyler, ikili ilişkilerde parayı önde tutarlar.

Bir Kişinin Karakterini Tanımak İçin Sorulacak Sorular

bir insanı tanımak için sorulması gereken sorular

Çok az insan kendini tamamen açmayı sever. Ancak, bazı sorular, karşınızdakinin gizli yönlerini keşfetmenize yardımcı olabilir. Şunu da unutmayın, insanlar kendileri hakkında konuşulmasını severler. Sohbet ne kadar tanımak istediğiniz kişinin üzerinden giderse, o kişi kendini o kadar açacaktır.

7— Seni Ne Mutlu Eder?

Hoşlandığınız kişiyi neyin mutlu ettiğini bilmek, onun kişiliği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu soru, ona nasıl hoş sürprizler yapabileceğinizi öğrenmenizi sağlar.

8— İçe Dönük müsün Yoksa Dışa Dönük mü?

Bu sorunun yanıtı, karşınızdaki kişinin günlük ruh halini daha iyi anlamanızı sağlar. Ondan ne bekleyeceğinizi ve ona nasıl davranmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

9— En Kötü Özelliğin ve En İyi Özelliğin Nedir?

Bu soru, karşınızdaki kişinin mütevazı, bencil, övünen, kibirli, yalancı veya dürüst olup olmadığını anlamanızı sağlar.

10— Seni En Çok Ne Kızdırır?

Bu soruyla, karşınızdaki kişinin sinirli mi yoksa aşırı hassas mı olduğunu öğrenirsiniz. Onun neye kızdığını bilmek, düşünme biçimini anlamanızı sağlar.

11— Kin Tutar mısın Yoksa Kolayca Affeder misin?

Kin tutan biriyle yaşamak, hızlıca bir kabusa dönüşebilir. Bu soruyu baştan sormak, ilişkinizde ne kadar ileri gitmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olur.

12— İçe Dönük müsün Yoksa Planlar mı Yaparsın?

Aşırı içgüdüsel biri genellikle tahmin edilemezdir. Her şeyi planlayan biriyle kıyaslandığında, onu anlamak daha zordur. Ancak, çok fazla plan yapmanın da çiftin atmosferine zarar verebileceğini unutmayın. Olası gelecekteki partnerinizin bu konuda dengeli olması önemlidir, tabii eğer uçları sevmiyorsanız.

Hoşlandığı Şeyleri Anlamak İçin Sorulacak Sorular

bir insanı hoşlandığı şeyleri bilmek isteyen kadın

Hoşlandığınız kişinin neleri sevdiğini bilmek önemlidir. Onun tercihlerini bilerek, onu etkilemek ve güvenini kazanmak daha kolay olacaktır. Aksi halde karşınızdaki kişinin sevmediği bir hareketi ya da söylemi dile getirdiğinizde, arkadaşlık ilişkilerinizde çatlama olur.

Bu amaçla sorulması gereken sorular şunlardır:

13— İltifat Edilmekten Hoşlanır mısın Yoksa Rahatsız mı Olursun?

14— Yeni Şeyler Dener misin?

15— Akşamlarını Nasıl Geçirmeyi Seversin?

16— Sahip Olmak İstediğin Yetenek Nedir?

17— Hangi Ülkede Yaşamak İstersin?

Farklı Sorularla Konuyu Derinleştirmek

Bu sorularla sohbeti daha da derinleştirebilirsiniz.

18— En Güzel Karşılaşman Nedir?

Bu soru, karşınızdaki kişinin hayatında en çok neyi sevdiği hakkında çok şey anlatır. Onu mutlu eden, unutulmaz anlarını paylaşmasına olanak tanır. Böylece, onun nelerden hoşlandığını öğrenirsiniz.

19— Seni Saatlerce Meşgul Edebilecek Aktivite Nedir?

Bu soruyla, onun zamanını nasıl değerlendirdiğini, hobilerini öğrenirsiniz. Amacınız, bu noktaları yargılamak değil, kişiliğinizle uyumlu olup olmadığını görmektir.

Partnerinizin İstek ve Hayallerini Anlamak İçin Sorular

bir ilişkide karşıdaki kişiyi tanımak isteyen erkek

Hoşlandığınız kişinin düşünme şeklini anlamanız önemlidir. Bunun için önemsiz gibi görünen bazı sorular sormalısınız. Aldığınız yanıtlar, size çok faydalı bilgiler sağlayacaktır. Örneğin, onunla uzun vadeli planlar yapıp yapamayacağınızı öğrenirsiniz. Hedeflerinizin uyumlu olup olmadığını anlarsınız. Kaliteli bir sohbet için şu soruları sorabilirsiniz:

20— Kendini 5 veya 10 Yıl İçinde Nerede Görüyorsun?

21— Hayalindeki Meslek Nedir?

22— Milyonlar Kazansan, Parayı Nasıl Harcarsın?

23— Bir Süper Gücün Olsa, Hangisini Tercih Ederdin?

24— Seni Şimdiden Heyecanlandıran Bir Sonraki Hayat Projen Nedir?

25— Hayatın Hakkında Bir Kitap Yazacak Olsan, Adı Ne Olurdu?

Birinin Çocukluğu ve Ailesi Hakkında Sormanız Gereken Sorular

birbirlerini tanımaya çalışan 3 kişi

Bugün hoşlandığınız kişinin bir geçmişi var. Bu geçmiş, kısmen çocukluğuna ve aile hayatına bağlıdır. Bu konular hakkında soru sormaktan çekinmeyin. Bu, ona ilgi duyduğunuzu gösterir ve tepkilerini daha kolay tahmin etmenizi sağlar. Bu bağlamda sormanız gereken sorular şunlardır:

26— Çocukluğun Nasıl Geçti?

27— En Güzel Çocukluk Anın Nedir?

28— Kardeşlerin Var mı?

29— Ailenin Üyeleriyle Güçlü Bağların Var mı?

30— Ailenden En Çok Kimi Seversin?

31— Çocuklukta En Büyük Pişmanlığın Nedir?

32— Çocukluk Arkadaşınla Hala İletişimde misin? Anlat.

33— Bir Yakınını Kaybettin mi ve Onunla İlişkin Nasıldı?

34— Evcil Hayvanın Var mıydı?

Bir insanı nasıl tanırsın ve bir insanı tanımak için sorulan sorular konulu yazımızda kullanılan kaynaklar:

RECOGNIZING AND IDENTIFYING PEOPLE: A neuropsychological review
How to Recognize the People Who Make It Happen
4.8/6 - (5 votes)

Psikoloji Meraklısı

Herkese merhaba ben Metin Avcı. Bugüne kadar bir çok psikoloji, kişisel gelişim ve ilişkiler hakkında içerikler ürettim. Şimdi ise BlogLabs web sitesinde içerik üretiyorum. Psikoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Gerek okullarda gerekse de staj yerlerinde öğrendiğim şeyleri burada paylaşmaktan geri durmuyorum. Bir konu hakkında olabilecek tüm kaynakları taramaya çalışıyorum. Ardından sizlere bu güzel içerikleri paylaşıyorum. Takip edin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir insanı tanımak zaman alır asla unutmayın. Evet sorular sorarak bir yere Çekebilirsiniz, ama iç yine sizde biter narsist insanlardan uzak duralım da başka şey istemem.

  2. Bir insanı ya tatilde tanırsın ya da evlenince derler hatta bir de çalışarak derler yanına çalışacaksın ki sen onu tanıyasın. Sohbet etmek lazım muhabbet etmen lazım, yoksa tanımazsın
    Evliliklerde de durum öyle maleswef birbirlerini tanımadan evlenip resmen evlenince tanışmış oluyor ar bu sıkıntılı bir şey 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu