Kişisel Gelişim

Gerçek Bir Sabır: Bambu Ağacı Hikayesi

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Çin Bambu Ağacı Hikayesi Nedir?
  • Bambu Ağacının Hikayesinden Çıkarabileceğimiz Dersler

Bazı hikayeler vardır insanlara ilham olan. Bundan önceki yazıda deniz yıldızı hikayesine değinmiştik. İnsanlara bir şeylerin nasıl değiştirebileceğine, bir fark yaratmaları konusunda ilham olan bir hikayedir deniz yıldızı hikayesi. Bu yazıda ise sabır, inanç, azim ve başarı hakkında bir ders niteliğinde olan Çin Bambu Ağacı Hikayesini okuyacaksınız.

Bu hikaye temel olarak sabır aşılamaktadır. Çünkü bambu ağacının büyümesi hem sabır hem de uğraş gerektirir. Yani büyüme süreci oldukça meşakatlidir.

Çin Bambu Ağacı Hikayesi Nedir?

bambu ağacı hikayesi
Bambu Ağacı Hikayesi photo: pixabay

Bambu ağacının büyümesi beş yıl alır. Her gün ekildiği toprağa sulanması ve gübrelenmesi gerekir. Beş yıl boyunca yerden kalkmaz. Beş yıl sonra zemini delip geçtiğinde, beş hafta içinde 90 fit uzar! Soru şu ki, Çin bambu ağacı 90 fit boyuna beş haftada mı yoksa beş yılda mı uzadı?
Les Brown diyor ki, cevap açık, 5 yılda 90 fit uzuyor. Eğer o kişi herhangi bir zamanda o ağacı sulamayı ve gübrelemeyi bırakırsa, ağaç toprakta ölür. Bazı insanlar ağacın büyümesini bekleyecek sabra sahip değildir, ancak bir o kadar sabra sahip insanlar da vardır.

Bambu ağacı hikayesi bu şekildedir temelde. Fakat bu bambu hikayesinden çıkaracağımız dersler oldukça fazladır.

Bambu Ağacının Hikayesinden Çıkarabileceğimiz Dersler

Her hikayeden olduğu gibi bu hikayeden de bazı dersler çıkarabiliriz. Fakat bu çıkaracağımız derslerin okullarda öğretildiğini ve milyonlarca kişiye anlatıldığını hatırlatmak isteriz. Yani birileri bu hikayeden oldukça iyi dersler çıkardı. Fakat bazıları ise bunu sadece bir hikaye olarak algıladılar.

Bambu Ağacı Hikayesinin İlk Dersi: Her şey ilk adımda ki temelde başlar

Bambu Ağacı Hikayesi

Bambu ağacı güçlü durabilmek için 4 uzun yıl boyunca kök sistemini büyütür ve geliştirir. Böylece günü geldiğinde yer üstündeki tüm ağırlığı destekleyebilir. Bu destek sistemi önceden geliştirdiği dayanıklılık, güç ve esneklik sayesinde en zorlu koşullarda uzun yıllar ayakta kalmasını sağlar. Bu sağlam temel olmadan da büyüyebilir fakat, ilerleyen süreçlerde bambu ağacı sağlıksız bir ağaç olmaya başlar.

Aynı şey gerçek hayatta da geçerli değil mi? Uzun vadeli bir başarı elde etmek, harika ilişkilere sahip olmak ve hayatta istediğiniz her şeyi elde etmek istiyorsanız, bunları desteklemek için sağlam bir temele sahip olmanız gerekir.

İlgili yazı: Bir Deniz Yıldızı Hikayesi

Bambu Ağacı Hikayesinin İkinci Dersi: Her gün Küçük Adımlar

Bambu Ağacının Hikayesi photo: https://www.pexels.com/

Bambu ağacı bir gecede büyümez. Hayatta bir gecede başarı diye bir şey yoktur. Sosyal medyada paylaşımlarını yapan motivasyon hesaplarının paylaştığı gibi kibrit çöpü kadar bir motivasyon ile ilerlemez. Gerçek başarı zaman ve gayretli çaba gerektirir. 
Hedeflerinize daha da yaklaşmak için düzenli olarak doğru şeyleri yaparak başarılı olursunuz. Bugün küçük eylemler uzun vadede büyük bir fark yaratıyor. Başarılı olmak istediğiniz konuda yavaş ve her gün tekrarlı olacak şekilde ilerlemeniz gerekir.

İlgili yazı: İrade güçlendirmenin en etkili yolları: Artık iradesizlik yok!

Bambu Ağacı Hikayesinin Son Dersi: Sabır, İnanç ve Süreklilik

Bazı hayallerin gerçekleşmesi aylar hatta yıllar alabilir. Hedefleriniz ve hayalleriniz üzerinde bugün çalışmaya başlarsanız, hemen sonuç alamazsanız. Önemli olan şey yarın veya ertesi gün çalışmaya devam edip etmeyeceğinizdir. Başarıyı yakalayan insanların en çok öne çıkan özellikleri arasında pes etmedikleri ve istikrarlı bir şekilde ilerledikleri görülmektedir. 

Her gün emek verdikleri şeyin, ileride onlara başarı sağlayacağının farkında olurlar. Başarılı olmak istediğiniz konuda sabırlı olmanız gerekmektedir. Bambu ağacının hikayesinde de temel mantık budur. Yani size sabır ve inançlı olmayı gösterir.

İlgili yazı: Horn Etkisi Bir Diğer Adı ile Boynuz Etkisi Nedir? Hayatımızı Nasıl Etkiler?

5/1 - (5 vote)

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bambu ağacının hikayesi oldukça güzel düşünsene bir hikaye sana sabretmeyi öğretiyor ne güzel

    1. Bizim okul hocamız bunu bize anlamıstı ilşk okulda. ne güzel geliyordu o zamanlar bu bambu ağacının hikayesi

  2. Bambu ağacının öyküsü oldukça özel ve güzel bir hikayedir. Ben çok beğendim okullarda bize de öğretiyorlardı ama aklımda kalmadı. şimdi gezerken bambu ağacı hikayesini gördüm ne güzel bir sabır sebaat hikayesi. 50 yıl bekle anam bekle

  3. Bambu ağacı hikayesi rehberlik edilecek bir hikayedir. Bu hikaye sabrı öğretiyor insanlara keşke okullardaki kitaplarmızda bu hikaye gibi hikayelere yer verseler. bambu ağacı hikayesinin rehberlik açısından çok faydası olabilir die düşünüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu