Kişisel Gelişim

Arkadaş Edinmekten Korkmak: İyi Bir Arkadaş Edinmenizi Engelleyen Nedenler

Çocukluğumuzda arkadaş edinmek çok kolaydı, ancak yaş ilerledikçe bu değişir. Birçok akranımız arkadaşlık bağlarını ailevi bağlarla değiştirir. Evden işe işten eve ya da okuldan eve evden okula olan bir yaşam tarzına doğru gideriz yaş ilerledikçe. Arkadaş edinmekten korkmak ya da hiç arkadaş edinememek psikolojik olarak insanı yıpratabilir. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve başkaları bağ kurmalıdır.

Birçok insan için yeni tanışmalar, konfor alanından çıkış anlamına gelir. Yabancılarla konuşmada oluşan utangaçlık bizi rahatsız eder, bu yüzden kendimizi bundan mahrum bırakırız. Ancak bunu yenmeyi öğrendiğimizde, her şey çok daha kolay hale gelir. Bu yazı da arkadaş edinmekten korkmak ne demek ve bunun sebeplerini öğreneceğiz. Aynı zaman da arkadaş edinememenin sebeplerini ve bunların üstesinden nasıl geleceğimizi en detaylı şekilde anlattık.

Arkadaş Edinmekten Korkmak: Başkalarıyla Tanışmaktan Korkmak

Geçmişteki başarısız arkadaşlıklar yeni arkadaşlar edinmeyi engelleyebilir. Bunlar başkalarıyla tanışırken yaşadığınız utanç verici anılar, küçük düşürülmeler, toksik arkadaşlar ve bir anda arkadaşlıktan çıkaran kişiler olabilir.

Eğer kişi halen bu korkuları hala bırakamamışsa, bu demektir ki, tekrar başına geleceğinden korkuyor. Bu yüzden güvenmek, yeni tanışıklara açılmak ve ilişkiler kurmak zor olabilir. Başarısızlıkları deneyim olarak kabul etmeyi ve onlara takılmamayı öğrenmek önemlidir.

Arkadaş Edinememek: Zaman Yetersizliği

arkadaş edinmekten korkmak
arkadaş edinmekten korkmak

Sürekli işlerle meşgulüz, hedeflerimiz var ve ilgilendiğimiz insanlarla sık sık buluşma fırsatımız yok. Bununla birlikte, bazı alışkanlıklarımız zamanımızı çalıyor. Örneğin uzunca sosyal medya da gezinmek, televizyon izleme, video oyunlarına meraklı olmak gibi. Bu zaman kayıplarını azaltarak, yeni insanlarla tanışma ve buluşma fırsatları bulabiliriz.

Ayrıca, genellikle kendimizi daha fazla sosyalleşmekten alıkoyuyoruz. Hafta sonları evden çıkmak bize zor gelebilir veya dünyayla temas kurmamızı engelleyecek nedenler uydurabiliriz. Belki de arkadaş edinmemenin sebepleri arasında korkmak değil de zaman yetersizliği yatıyordur.

Sosyal Beceri Eksikliği

arkadaş edinmekten korkmak
arkadaş edinmekten korkmak

Belirli beceri eksikliği, yeni arkadaşlar bulmayı zorlaştırabilir. Örneğin, dinlemeyi bilmiyorsak ve sürekli olarak karşımızda olan kişinin sözünü kesiyorsak, insanlar haz etmeyebilir. Aynı şey, bir sohbet ortamında sadece kişinin kendisinden bahsetmesinden de kaynaklanır. Kimse monolog gibi bir konuşmaya katılmak istemez. Özellikle sürekli kendinden bahseden insanlardan, insanlar bıkar.

Bazen ise konuşmalarımızda sürekli şikayet ederek ve sağa sola dem vurarak insanları kendimizden bıktırabiliriz. Ayrıca, konuşmanın tonunu veya tüm katılımcılar için rahat bir konuşma konusu seçmeyi bilmeme eksikliği de sosyal beceri eksikliği kapsamına girer. Bunu önlemek için popüler kültürü yakından takip etmeli ve nerede nasıl konuşulacağını bilmeliyiz. Size yapılmasını istemediğiniz şeyleri, siz de başkalarına yapmayın.

Çevresel Faktörler Arkadaş Edinmeye Etki Edebilir

arkadaş edinmekten korkmak
arkadaş edinmekten korkmak

Eş ve çocuklar, yeni tanışmalarımızda zorlukların nedeni olabilir. Bilindiği gibi eş ve çocuklar için fazladan zaman harcamamız gerekiyor. Bunun sonucunda da arkadaş edinememek gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zaman da yeni kişiler ile tanışıldığın da eşler sorun çıkartabilir. Sizin arkadaş dediğiniz birine, eşiniz arkadaş olarak görmeyebilir ve o kişiyle irtibatınızı engelleyebilir. Arkadaş edinmek, zaman yatırımı ister. Başlangıç için böyle olsa da ilerleyen zamanlar da daha da zaman gerekir.

Bu durumda en iyi çözüm, hayat görüşüne sahip benzer düşünen insanları bulmaktır. Örneğin, çocuklu bir aileyle vakit geçirmek veya eşin ya da sevgilinin kabul edebileceği kişiler gibi.

Sosyal Kaygı

arkadaş edinmekten korkmak
arkadaş edinmekten korkmak

Sosyal kaygı, günlük iletişimi inanılmaz derecede zorlaştırabilir. Sosyal kaygımız varsa, diğer insanların bizi nasıl algıladığı konusunda aşırı endişe duyabiliriz. Başkalarıyla iletişim kurmaktan zevk almaktansa, yaptığımız veya söylediğimiz şeylerde yanlış yaptığımızı sürekli düşünebiliriz. Arkadaş edinmekten korkmak, tam olarak bir sosyal kaygı sorunudur. Aslında arkadaş edinmekten korkmuyoruz, sadece bizim karşı tarafa aktardığımız izlenimden korkuyoruz.

Kuşkusuz, sosyal kaygı arkadaş edinmeyi zorlaştırabilir. Sohbeti anlamlı bir şekilde sürdürmek zor olabilir. Bunun sonucunda da insanın kendini yalnız hissetmesine doğru gidebilir.

Sosyal kaygıyı yenmenin etkili bir yolu, bizi rahatsız eden şeyleri yavaş yavaş yapmaktır. Örneğin, endişelendiğin konuda biriyle iletişime geçip, bağlantı kurmak isteyip istemediğini sorabiliriz. Sosyal kaygıyı nasıl yenileceğin hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin buradan.

Bu kişisel gelişim makalesi buraya kadardı. Şunu anlamanız gerekmekte ki, arkadaş edinememek aslında insanın kendi korkuları üzerinedir. Yani karşı tarafa verdiğimizi izlenimden, görüntüden, kültür seviyesi gibi nedenlere dayanır. Bu sorunları göz ardı ettiğiniz de daha iyi arkadaş edineceğinizi göreceksiniz.

Fotoğraf Kaynakları:
Freepik

4.8/6 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu