Teknoloji

Akıllı bileklikler adımları nasıl sayar ve genellikle neden yanlış sayar?

Akıllı bilezik inanılmaz bir buluştur. Neden mi? Çünkü sizin hakkınızda, sizden daha fazla şey biliyor. Kişisel sırlarınızı biliyor diyemeyiz, fakat yaşam biçiminiz hakkında size nazaran daha fazla bilgiye sahip.
Bu yazımızda akıllı bileziklerin nasıl adım saydığına, faydaları ve çeşitli hatalarından bahsedeceğiz.

Bir akıllı bileklik ne yapabilir?

Aslında adı fitness bilekliği olarak geçse de, Türkiye’de akıllı bileklik ve akıllı saat olarak bilinmektedir. Akıllıdan kasıt boyun ve kemer kısmın takılan bir kolye de olabilir. Yaptığı işlev genellikle aynıdır.
Ama genel olarak akıllı bileklik derken biyolojik göstergelerimizi okuyan cihazları kastediyoruz. Farklı cihazlar üzerinden hatta telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama üzerinden bazı değerlere ulaşabilmeniz mümkündür. Akıllı bileklikler 24 aktif olmak üzere günlük eylem ve aktivitenizi takip eder. Ne kadar uyuduğunuzu, su içtiğinizi, günlük aktivite sayısı hatta kandaki oksijeni bile ölçebilirsiniz.
Piyasadaki tüm akıllı saat modellerinin ortak amaçları vardır. Bunlar uyku, kalori ve rutin takiptir. Fakat artık akıllı bilezikler yerini akıllı saatlere bırakmaktadır. Dikkat edin ikisi aynı şey değil.

Günümüzde akıllı saatler GPS, arama çağrı kontrol, kronometre, aktivite takip, mesajlaşma, uygulama bildirimleri vb. daha fazlasını amaçlamaktadır. Çeşitli donanımlar ile her geçen gün yeni bir özellik eklenmektedir. Her birinin hayatımızı düzenlemek konusunda büyük rol oynadığı kesin.

Pexels: Akıllı Bileklik

Akıllı saat ve bileklikler adımları nasıl sayar?

Çoğu modern spor bilekliğinde, hareketi izlemekten üç bileşenli ivmeölçerler sorumludur.  İvmeölçer, bağlı olduğu bir nesnenin ivmesini belirleyen bir cihazdır.  Üç bileşen, ivmenin üç koordinat ekseni boyunca izlendiği anlamına gelir. Hareketi ve günlük rutini ivmeölçer takip eder.  Bazı modellerde, ivmeölçere ek olarak, jiroskoplar kurulur. Jiroskoplar sayesinde haritalarda hangi mesafeden hangi mesafeye ne kadar adım attığınızı görebilirsiniz. Ek olarak günümüz telefonlarının çoğu bu işlemi sadece internet erişimi var ise rahatlık ile yapabiliyor.

Akıllı saat ve akıllı bileklikler adımları neden yanlış sayıyor?

Bunun birçok sebebi olabilir, fakat şunu unutmamak gerekir ki dünyada adımları yüzde yüz doğru bir şekilde gösterecek bir akıllı saat yoktur. Neden? Akıllı saatinizi istediğiniz yere takın, fakat gün boyunca yapacağınız farklı hareketleri siz adım atıyormuş gibi gösterebilir. Üstte dediğimiz gibi ivmeölçerler oluşan hareketi 3 boyutlu olarak hesaplayıp ona göre veri girerler. Yanlış girme ihtimalleri hareketli bir yaşam tarzında oldukça yüksektir. Araba direksiyonunu çevirirken saatinizde adım atıyor görünmeniz normaldir. Örneğin burada yapılan bir deneyde, farklı cihazların günlük aktivitesi karşılaştırılmıştır. Hata paylarının %30 ila %15 arasında olduğu belirtilmiştir. Fakat olaya yanlış adım atma sayısından ziyade bizi spora teşvik etme tarafından bakmak gerekiyor.


Dün 8000 adım attınız, bugün ise 5000 adım attınız diyelim. Akıllı saatin kendi mobil uygulamasında muhtemelen hareketsiz bir gün hafta geçirdiğiniz üzerine bir uyarı görürsünüz. Devamında sizi spor yapmaya veya aktif kalmaya teşvik etmeye çalışır. Ertesi gün sizi 10.000 adım atmanız için motive eder, uyarılar verir. Kilo verirken bir gramı saymanın bir önemi olmadığı gibi, akıllı saat ve akıllı bilekliğin attığınız her adımı kaydetmemesinin bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Asıl amacınız spor ve fitness ise sizin için tatmin edici değerler vereceğinden hiç şüpheniz olmasın. Ayrıca spor hakkındaki yazımızı okumadan geçmeyiniz. Buradan ulaşabilirsiniz…

4.9/9 - (5 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu