Yaşam Tarzı

Yazar Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? Kısacası Nasıl Yazar Olunur?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Yazar Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? Hangi Eğitimler Gereklidir?
 • Nasıl Yazar Olunur? Yazarlık İçin Hangi Beceriler Gerekir?
 • Yazar Olmak için Kaç Yaşında Olmalıyız?

Yazar olmak isteyen pek çok insan var. Bu insanlar yazar olmak için yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olmadıkları için, işe atılma konusunda da ilk adımı atmakta sorun yaşamaktadırlar. En basitinden yazar olmak için hangi bölüm okunmalı veya yazar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir gibi soruların cevaplarını bulmakta sorun yaşayabilmektedirler. Bu yazıda bu gibi soruları ve yazar olmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı konuları ele alacağız. Hazır mıyız? O halde başlayalım…

Yazar Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? Hangi Eğitimler Gereklidir?

yazar olmak için hangi bölüm okunmalı
yazar olmak için hangi bölüm okunmalı pexels

Yazar olmak için okunması gereken belli bir bölüm yoktur. Bu yüzden “yazar olmak için hangi bölüm okunmalı” diye düşünen kişiler böyle bir zorunlulukları olmadığı için daha rahat olabilirler. Yazar olmak için gerekli olan bazı özelikler var ama yetenekli olmak, istekli olmak yazarlık için gerekli ve bunları kazanmak için illa eğitim almak gerekmiyor. Günümüzde çoğu yazara baktığımız zaman bir hobi olarak yazmaya başladıklarını görürüz.
Sizce onlar günün birinde “yazar olmak için hangi bölüm okunmalı” veya “yazar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir” diye sorular sormuş mudur? Sanmıyorum. Bunun yanında yeteneğin eğitimle derinleştirilmesi ve geliştirilmesi mümkün. Bu eğitimler çeşitli şekilde alınabilir. Sertifikalar, kurslar ve çeşitli programlara katılmak gerekli eğitim için yeteri olabilmektedir.

Yazar olmak isteyen kişiler “yazar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir” sorusunun da cevabını merak etmektedirler. Okulda yazar olmak isteyen gençlerin bilmesi gereken hiçbir derste başarılı olmak tek başına yazar olmak için yeterli olmayacağıdır. Bazı önemli dersler vardır yazar olmak isteyenler için artı sağlayan. Bu derslerde iyi olmak kişiye artılar sağlayacaktır.

Yazar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir?

 • Dil bilgisi
 • Edebiyat
 • Tarih
 • Türkçe

Yazar olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna en net cevap şu şekildedir: Türk dili ve edebiyatı, Türkçe öğretmenliği veya herhangi bir iletişim bölümü okumak yazar olmak isteyen kişilere artı sağlasa da bu bölümlerin okunması zorunlu değildir. Unutmayın ki tarihte yer alan çoğu yazar hobi olarak yazarlığa başlamıştır.

Önerilen Yazı: Polis Olmak İsteyenlere: Polis Olmak için Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Nasıl Yazar Olunur? Yazarlık İçin Hangi Beceriler Gerekir?

Yazar olmak için belli özelliklere ve belli bilgilere sahip olmak gerekir. Bunlar:

 • Yazarlık becerisine sahip olmak,
 • Yaratıcı olmak,
 • Anlatım becerişe sahip olmak,
 • Özgün olmak ve kendi fikirlerinin olması,
 • Hayal ettiği şeyleri ve düşüncelerini yazıya dökmek konusunda sorun yaşamaması,
 • Okumayı sevmek hem yazarı geliştireceği hem de yazar için yazım konusunda bilgi kaynağı olacaktır.
 • Dil bilgisi kurallarına hakim olmak yazar için önemli bir niteliktir.

Unutmayın ki bu becerilerden bazıları hatta çoğu sonradan edinebilir.

Yazar Olmak için Kaç Yaşında Olmalıyız?

yazarlar nerede çalışır

Genç kişiler “yazar olmak için kaç yaşında olmalıyız” sorusuna sürekli cevap aramaktadırlar. Yazar olmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bazı başarılı ve ünlü yazarlar çok erken yaşta yazılar yazmaya başlasalar da bazıları oldukça yaşlı denebilecek yaşta başlamışlardır. Yani yazar olmak için kaç yaşında olmalıyız gibi bir sorunun cevabı yoktur. Şöyle bir şey var, yazar olmak isteyen kişiler elbette bir yerden başlar ve belirli bir şeyler yazar.

Yani 14 yaşında yazar olmak isteyen bir kişi, bir heves ile kendi kitabını aylar içerisinde yazabilir. Bu çok iyi bir şeydir. Fakat diyelim ki bu kitabı piyasaya sürmek ve başkalarına ulaştırmak istiyor, o zaman işin içine yaş sınırı getiren bazı etkenler etki etmiş oluyor.
Mesela basmak istediğiniz kitabın lisansını kendinize almanız, bir yazar künyesi oluşturmanız hatta iyi bir yayın evi ile anlaşmanız gerekebilir.

Ama unutmayın ki yazar olmak için kaç yaşında olmalıyız gibi bir sorunun cevabı yoktur. Sadece başka sebepler buna engel yani yaş sınırı getirebilir. Jose Saramago geç yaşlarda yazarlığa başlamış yazarlardandır. Fakat bu onu üretimine engel olmamıştır. Yani geç yaşta başlamak bazen gecikmelere sebep olsa da, sorunlara sebep olamamaktadır.

Önerilen Yazı: Mimar Mı Olmak İstiyorsun? Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Yazar Nasıl Olunur?

yazar olmak için kaç yaşında olmalıyız

Yazar olmak isteyen biri eğer yazarlıktan para kazanmak gibi bir çabası yoksa yapması gereken tek şey ürettiği eserleri yayımlamak ve bu eserleri okuyucuları ile buluşturmaktır.

Yazarlığı belli bir yayınevine bağlı olarak yapacak olan yazarlar yayınevinin kuraları ve beklentileri çerçevesinde üretim yapmaktadırlar.

İki durumda da yazar, yazar olarak tanınması için kendine yayınevi bulmalı, yazım denetimi yapabilmeli ve daha sonra yazım sürecinin sürekli olması gerekmektedir. Şimdi ise son olarak en çok merak edilen yazarlar nerede çalışır sorusunun cevabına geçelim.

Yazarlar Nerede Çalışır?

yazar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir
yazar olmak için kaç yaşında olmalıyız

Yazarlar nerede çalışır” sorusu ise yazarlık yaparak ne gibi olanaklara sahip olacağını merak eden insanlar tarafından merak edilmektedir. Yazarlar, yazım konusundaki yeteneklerine bağlı ve aldıkları eğitime bağlı olarak pek çok farklı işte çalışabilirler. Yayınevlerinde, kısa yazılar veya fıkra yazma isteyen yazarlar gazetelerde, metin yazarlığı gibi çeşitli yerlerde çalışabilirler. Genel olarak yazarlar nerede çalışır sorusu çok ucu açık bir sorudur. Çünkü metin yazarlığı gibi bir iş yaparak evden de çalışma yapabilir yazar olan kişi.

Yazarlar genelde kendi eserlerini üretip yayınevleri aracılığı ile okuyucularına sunarak çalışmaktadırlar. Bu yazarların belli bir gelirlerinin olmamasına sebep olsa da yazarların daha rahat eser üretmesini sağlamaktadır. Bu yüzden yazarlar bazen yazarlığı normalde yaptıkları işlere ek olarak yapmaktadırlar. Örneğin memur veya doktor olan yazarlar da mevcuttur.
Üstte de belirttiğimiz gibi çoğu kişi yazarlığa bir hobi olarak başlıyor. Gündüzleri iş yerlerinde çalışarak, müşterileri ile konuşarak veya bir yerden bir yere mal taşıyarak geçiren kişiler, akşamları ise birer yazara dönüşmektedirler.

Bu yazıda yazar olmak için hangi bölüm okunmalı ve hangi derslerin iyi olması gerekir gibi soruların cevabını verdik. Ek olarak yazar olmak için kaç yaşında olmalıyız ve yazarlar nerede çalışır gibi soruların da cevaplarını paylaştık. Aklınıza takılan bir şey var ise lütfen aşağıda belirtin…

4.8/6 - (5 votes)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. keske türkyie şartlarında da yazarlığa değinseydiniz. çünkü etrafta yazar olmak birçok kisi var ama maalesef gerek baskıdan gerekse yazarlık mı o da ne gibi söylemler yüzünden yazarlık baskılanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu