Kişisel Gelişim

Benimle Uğraşan Birine Ne Yapmalıyım?

Bu yazıda ne var?
  • İnsanlar neden biriyle uğraşır?
  • Benimle uğraşan birine ne yapmalıyım?
  • Uğraşan toksik insanlara karşı daha fazla öneriler

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki çoğu zaman istediğimiz şeyler olmuyor. Hatta bazen ne yapacağımızı bilmediğimiz zamanlar bile olur. Örneğin, benimle uğraşan birine ne yapmalıyım? Benimle uğraşma diye suratına karşı bağırmalı mıyım? Ah hayır, bu çok kaba olur ve bazı yerlerde kavga çıkartır. Şu günlerde hiç dayak yiyesim de yok. Bu konu hakkında araştırma yaparken “sizinle uğraşan birinden kurtulmak için dua” tarzı aramalar gördüm.

İnsanların kendilerinin halledemedikleri şeyleri, yukarıya atma eğilimleri ezelden beri vardır. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki o iş öyle olmuyor. Bu yazıda, biri sizinle uğraşıyorsa ne yapılır konusunu ele alacağız. Yani benimle uğraşan birine ne yapmalıyım konusunu aydınlatmaya çalışacağım.

Üstelik kendi deneyimlerimi de sizlere aktaracağım. Merak ettiğiniz şeyleri yorum kısmında belirtirtirseniz, cevaplamaktan zevk duyarım. Hazırsanız, bizimle uğraşan insanlara karşı ne yapacağımıza giriş yapalım:

İnsanlar Neden Sizinle Uğraşır?

6 kişi kameraya bakıyor, uğraştıkları kişiye bakıyor

Öncelikle neden sorusu ile başlayalım. Bir düşünün, sizinle uğraştığını düşündüğünüz kişi sizinle neden uğraşıyor? Kıskanıyor mu? Yeni gelin olarak gittiğiniz evde sizi bir yabancı olarak mı dışlıyorlar? Ya da okulda oldukça başarılı olduğunuz için mi sizinle uğraşıyorlar?

Aslında bu sorunun oldukça fazla sebebi olabilir. Sebepsiz yere insanların sizinle uğraştığını düşünmeyin. En basitinden, sevgili ya da eşi olduğunuz kişinin sizinle olması sebebiyle bile sizinle uğraşan insanlar olur. Bir düşünün, sizinle uğraşan kişinin derdi ne olabilir?

Burada şöyle bir şey var. Normal şartlarda birisi sizinle uğraşıyorsa, kıskançlık ya da bunun gibi bir sebep ile uğraşıyordur. Ancak 3-5 kişi tarafından dışlanılıyor, sizinle uğraşılıyorsa muhtemelen sizin hakkınızda kendi aralarında bir karar vermişlerdir.

  • -Artık ona öyle davranalım.
  • -Geldiği zaman suratına bakmayalım.
  • -Etrafta, onun hakkında kötü konuşalım.

Bu kişiler gittiğiniz yerlerde önceden sizin hakkınızda kötü konuşmalar yapabilirler. İş yerinde sizin başarınızı, kendi başarısıymış gibi gösterebilir, Hatta arkadaşlar ile yapılacak bir buluşma tarzı etkinliğe katılmamanız için sizi kötüleyebilirler. Düşmanın belasını bulmak için dua olsaydı, muhtemelen her gün okurdunuz :). Bu gibi kişiler insanın psikolojisini bozabilir, ruh halini düşürebilir.

Benimle Uğraşan Birine Ne Yapmalıyım?

benimle uğraşan birine ne yapmalıyım diye düşünen kız

Önceliğiniz sizinle uğraşan kişinin sebebini öğrenmektir. Bir ortamda sizi aşağılamaya çalışan birisi varsa, bu kişiye öfke ile tepki vermemeniz gerekir. Karşınızdaki öfkeli olmadığı zaman, siz öfkeli şekilde tepki verirseniz, bu durumda siz haksız tarafta kalırsınız.

Yani o kişinin sizinle uğraşma sebebi her ne ise diğerleri de sizin hakkınızda kötü düşünebilir. Temel ve basit olarak, umursamamaktır. Herhangi bir tepki vermediğiniz zaman, karşınızdaki kişi çevresindeki insanlara rezil olma düşüncesi içerisine girer ve sizinle uğraşmayı kesecektir.

Bazen, karşınızda sizi kışkırtmaya veya rahatsız etmeye çalışan kibirli bir kişi olabilir. Bu gibi durumlarda sakin kalmak zor olabilir, ancak en doğru hareket budur. Aşırı sert veya saldırgan bir yanıt vermek durumu tersine çevirebilir ve sizi haksız duruma düşürebilir. Karşınızdaki kişi, sizi sinirlendirerek veya rahatsız ederek amacına ulaşmış olur.

Bu nedenle, sizi kışkırtmaya çalışan birine sinirlenmek veya onun oyununa gelmek anlamsızdır. Bir provokasyona veya küçük düşürmeye karşılık vermek için aşağıdaki dört yoldan birini gözden geçirin:

Anlamamış gibi yapmak

Biri sizi halka açık bir yerde küçük düşürmeye veya kışkırtmaya çalıştığında, kişiliğinize veya özel hayatınıza laf attığında, en iyi cevap soru sormaktır. İma edilen şeyi anlamamış gibi yaparak, “Bu ne anlama geliyor, açıklayabilir misin?” diye sorabilirsiniz. Karşınızdaki kişi bu durumda rahatsız olur ve eleştirisini tekrarlamak zorunda kalır ki bu da genellikle yapmayacağı bir şeydir ve durumu sizin lehinize çevirir.

Örneğin kıyafetinize laf atıldığını düşünün.

-Ooo Emel, üstündeki bluzu çok aradın mı? Bizim çocuk kreşi bedavaya dağıtıyor.
+ Merhaba, ne dediğini anlamadım? Tekrarlar mısın?
-Kıyafetini diyorum, bizim çocuk kreşinden mi aldın?
+Çocuğunu gönderdiğin kreşte, çocuklara transparan bluz mu giydiriyorlar?

Üstte yer alan konuşma tamamen benimle uğraşan birinin bana karşı söylediği şeylerdir. Son cümlede söylediğim şeyi, ona söylediğim zaman bluzumla alay etmeye çalışan kişinin ortam içinde küçük düştüğünü fark ettim. Alay etmeye çalıştığı şeyi ikinci defa tekrarlamasını istediğinizde, o söyleyiş biçimi düşer. Önceki gibi heyecan ile söyleyemez.

Sakin ve biraz alaycı tepki vermek

Saldırganınızı küçük düşürmenin en etkili yolu, sakin bir tonla alaycı bir yanıt vermektir. Örneğin, “Özür dilerim, dinlemiyordum, ne dedin?” veya “Sende çok öfke var gibi görünüyor, konuşmak ister misin?” gibi yanıtlar verebilirsiniz. Bu tür tepkiler, karşınızdaki kişinin sessiz kalmasını sağlar.

Yine üstte verdiğim konuşma gibi “bluzuma takman ne güzel dertmiş öyle, ben de istiyorum böyle şeyler” diyerek alaycı konuşulduğunu düşünün. Bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Eleştiren kişiye teşekkür etmek

Bu garip gelebilir ama saldırganın moralini bozmanın ve onun dalgasını suya düşürmenin akıllıca bir yoludur. Biri sizi küçümsemeye çalıştığında, minnettarlıkla yanıt verin. “Bunu söylediğin için teşekkür ederim, sayende kendimi geliştireceğim.” gibi bir yanıt, saldırganı şaşırtır ve onu devam etmekten vazgeçirir.

Hatta bu kişi alay edebileceğiniz bir kişi ise sonunda “kendimi geliştirmeliyim ki senin gibi olmayayım” gibi bir şey bile eklenebilir.

Sessizlik

Herkes bilir ki aptallara sessizlikle cevap verilir! Biri sizi sözlü olarak kışkırttığında ve sınırlarını zorladığında, onu görmezden gelin ve cevap vermeyin. Hatta odayı terk edin. Bu yöntem, karşınızdaki kişiyi utandırır ve sizin sessizliğiniz karşısında ne yapacağını bilemez. Bu, provokasyonlara karşı ne kadar kayıtsız olduğunuzu mükemmel şekilde gösterir.

Aslında en iyi seçenektir. Sessizlik kalmak insanı korkutur, sessizlik insanı gergin yapar.

Bonus öneri

Üstteki tavsiyelerden en işe yararı sessizliktir. Ancak bazı durumlarda kendi sınırlarınızı da karşı tarafa göstermelisiniz. Sizin hakkınızda kötü konuştuğunu düşündüğünüz kişiler ile yüzleşmekten korkmayın. Çatışmalara girmemek önemlidir, ancak sizinle uğraşan biri laftan anlamayan biri olabilir. Elbette gidip tekme tokat birbirinize girin demiyoruz.

kendisiyle uğraşıldığı için üzgün olan bir kadın

Fakat şöyle bir şey yapabilirsiniz: 5 arkadaş bir yerde olduğunuzu düşünelim, bu kişi yine sizinle uğraşmaya başladı. Önce kendisine bunu yapmaması gerektiğini söyleyin. Anlamayınca sesinizi yükseltmeyi deneyin, dikkatleri üzerinize çektiğiniz zaman, bu kişinin kendi kabuğuna çekildiğini fark edersiniz.

Benimle uğraşan birine ne yapmalıyım konulu yazımız buraya kadardır. Umarız bu tavsiyeler işinize yarar. Unutmayın ki sizin için sizden önemlisi yok. Bu yüzden insanları kaybetmekten korkmayın. Biri sizinle uğraşıyorsa, sınırınızı koymaktan çekinmeyin.

Benimle uğraşan birine ne yapmalıyım konulu yazıda kullanılan-yararlanılan kaynaklar:
In a Toxic Friendship? Here’s What to Look For (and How to Handle It)
10 signs you’re in a toxic friendship (and how to end it)

5/7 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benimle uğraşan birine ne yapmalıyım diye düşünüyordum ve google da bunu aramaya başladım. Şunu söyleyebilirim ki okuduğum duygusal, tecrübeli ve deneyimli yazı buydu. Hem gerekirse kavga edin gerekirse sessiz kalın gibi mükemmel 👌 öneriler var. Ama dediğin gibi en iyisi sessiz kalmak ve umursamamak.
    Başına gelen şey can sıkıcı bi bluza bile laf atan kişiler maalesef çok fazla. Böylelerini çıkarmak lazım i. Bu arafa benimle uğraşanlara okunacak dua gibi şeyleri gibende gördüm 🤗💋💋

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu