Yaşam Tarzı

Tarihte En Çok Hasılat Yapan Filmler (İlk 100)

Bir sinemanın büyüsü hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Bazı filmler sinemada ünlendi, bazıları ise sinemanın kuytu köşelerinde terk edildi. Bu yazıda kuytu köşelerde kalanlar değil de en çok izlenen filmler olan tarihin en çok hasılat yapan filmlerini konu edineceğiz.

Dünya çapında en yüksek hasılat yapan filmler, yüz milyonlarca dolarlık ekonomik boyutlara ulaşıyor
Hızla büyüyen bir sektör olsa da dijital yayıncılık sinemanın sonu olacak gibi görünüyor. (Netflix,BluTV, PrimeVideo) vb. gibi markalar, yakın gelecekte sinemayı tamamen yok edecektir. Bu filmlerin ilk 16’sını açıklaması ve görselleri ile birlikte belirttik. Listenin tamamına en aşağıdan ulaşabilirsiniz…

En çok hasılat yapan filmler

Dijital yayıncılığın, sinema sektörünü yok edeceğini belirtmiştik. Fakat şöyle bir şey var, sinema halen ilk sevgililerin buluşma noktası. Halen arkadaşlar ile gidilecek en iyi yer ve yine halen, tek başınıza kafa dağıtmak isteyeceğiniz ilk yerdir. Bu nedenle, gelecekte yok olacağını bilsek de o günün çok uzakta olduğunun farkındayız. Daha fazla uzatmadan, işte en çok hasılat yapan filmler.

16-Star Wars: Son Jedi $1,332,698,830

En çok hasılat yapan filmler -Star Wars: Son Jedi

Star Wars efsanesinin 2017 yılında vizyona giren sekizinci filminin yönetmenliğini Rian Johnson, yapımcılığını ise Walt Disney Pictures üstleniyor. 1.332 milyon dolarlık tahsilatla kendisini on beşinci sıraya yerleştirmeyi başardı. Bu film, Leia Organa liderliğindeki Direniş’in, büyük bir güç anında olan Birinci Düzen’e karşı yüzleşmesini konu alıyor..

15-Black Panther: $1,347,597,973

En çok hasılat yapan filmler -Black Panther

2018 yılında vizyona giren Black Panther’in yönetmenliğini Ryan Coogler, yapımcılığını Walt Disney Studios üstlendi ve 1.347 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı. Marvel karakteri Kara Panter’e dayanan bu film, aslında Kara Panter olan kahramanı T’Challa’nın, yalnızca Wakanda’da bulunan güçlü bir metal olan Vibranyum’u çalmak isteyen eski bir düşmana karşı nasıl savaşması gerektiğini anlatıyor.

14-Yenilmezler: Ultron Çağı: $1,402,809,540

En çok hasılat yapan filmler-Yenilmezler: Ultron Çağı

“Benim iplerim vardı, ama artık özgürüm”

Avengers: Age of Ultron

Üstteki söz tanıdık geldi mi bir yerlerden? Avengers’ın bu ikinci bölümü 2015’te piyasaya sürüldü ve Marvel Studios tarafından üretilip Joss Whedon tarafından yönetildi. 1.402 milyon dolarlık hasılatıyla en çok para kazandıran filmler listesinde on iki numarada yer almayı başarıyor.

Film, Yenilmezler olarak bilinen süper kahramanlar grubunun, Dünya’yı yok etmek isteyen Ultron adlı tehlikeli bir yapay zekaya karşı yüzleşmesini anlatıyor.

13-Frozen II (Karlar Ülkesi 2): $1,450,026,933

En çok hasılat yapan filmler Frozen II (Karlar Ülkesi 2

Karlar Ülkesi’nin ikinci bölümü, Chris Buck ve Jennifer Lee tarafından yönetilen ve Walt Disney Pictures tarafından üretilip 2019’da piyasaya sürüldü. Toplam 1.450 milyon dolar ile ilk bölümden daha fazla dolar toplamayı başardı. Film, Elsa, Anna, Olaf, Sven ve Kristoff’un Elsa’nın güçlerinin kökenini anlatmak ve böylece krallıklarını kurtarmak için nasıl bir yolculuğa çıktıklarını anlatıyor.

12-Top Gun: Maverick (2022): $1,458.299.652

En çok hasılat yapan filmler top-gun-maverick 2

Donanmanın en iyi havacılarından biri olarak otuz yıldan fazla hizmet verdikten sonra, Pete “Maverick” Mitchell ait olduğu yerdedir, cesur bir test pilotu olarak sınırları zorlar ve kendisini yere indirecek olan rütbe ilerlemesinden kaçar. Maverick, kendisini hiçbir canlı pilotun görmediği özel bir görev için Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi eğitirken bulduğunda, Maverick’in rahmetli arkadaşı ve Radar Intercept Subayı’nın oğlu olan Teğmen Bradley Bradshaw, çağrı işareti: “Rooster” ile karşılaşır. Teğmen Nick Bradshaw, namı diğer “Kaz”. Belirsiz bir gelecekle ve geçmişinin hayaletleriyle yüzleşen Maverick, en derin korkularıyla yüzleşir ve onu uçurmak için seçilecek olanlardan en büyük fedakarlığı talep eden bir görevle sonuçlanır.

11-Hızlı ve Öfkeli 7: $1,515,341,399

Yönetmenliğini James Wan’ın üstlendiği ve yapımcılığını Universal Studios’un üstlendiği Hızlı ve Öfkeli destanının yedinci bölümü, 2015 yılında sinemalarda vizyona girdi. Sinemalara girmesinin ardından kısa bir süre içerisinde 1.515 milyon dolar hasılat elde etti. Bu filmin bu kadar çok tutulmasının aslında çok acı bir sebebi var. Paul Walker bir önceki film esnasında kaza geçirip hayatını kaybetmişti. Haliyle bir diğer filmi merak eden milyonlarca insan vardı.

Bu filmde yine araba yarışlarını, tüm destanlardaki kahramanları ve Dominic Toretto’nun liderliğindeki grubun, hastanede yatan kardeşine yaptıklarının intikamını almak isteyen Deckard Shaw’la nasıl karşı karşıya geldiğini konuya alıyor.

10-Yenilmezler: $1,518,815,515

2012’de vizyona giren Avengers’ın ilk filmi de 1.518 milyon dolarlık hasılatı ile tarihin en çok hasılat yapan filmleri arasında yer alıyor. Yönetmen Joss Whedon, yapımcısı ise Marvel Studios’du. Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson gibi bu destanın diğer filmlerinde adı geçen bazı oyunculara sahip.
Bu filmde süper kahramanların ilk kez bir araya gelerek Avengers grubunu nasıl oluşturduklarını ve böylece Asgard’ın kötü tanrısı Loki’ye karşı savaşabildiklerini görüyoruz. İşte bundan sebeptir ki, Marvel hayranlarının merakla beklediği bir film olmuştu zamanında. En çok izlenen filmler listesin de kendine yer edindiğini belirtmek isteriz.

9-Aslan Kral: $1,662,899,439

En çok hasılat yapan filmler

Bu ünlü Disney filmi, 2019 yılında tekrar sinemalarda gösterime girdi, bu sefer karakterleri daha gerçekçi bir şekilde, daha canlı hayvanlar yaratmak için bilgisayar tarafından oluşturulan 3b görüntüler kullanılarak sunuldu. Jon Favreau’nun yönettiği bu yeni film toplamda 1.662 milyon dolar topladı.

Ormanın bir sonraki kralı olacak olan Simba adlı aslanın hayatını ve kötü Scar ile nasıl yüzleşmesi gerektiğini anlatıyor. Ayrıca Nala dişi aslanını yetişkinken seslendiren ünlü şarkıcı Beyoncé’nin katılımı da dikkatleri çekmektedir.

8-Jurassic World: $1,671,537,444

Collin Trevorrow’un yönettiği ve Steven Spilberg’in yapımcılığını üstlendiği Jurassic World filmi 2015 yılında vizyona girdi. Film, 1.670 milyon dolarlık bir koleksiyonla en çok hasılat yapan filmler sıralamasında yedinci sırada yer alıyor. İki başrol oyuncu olarak Owen Grady’yi oynayan Chris Pratt ve Dr. Claire Dearing’i oynayan Bryce Dallas Howard’ı görüyoruz.

Film, 1993 yılında yayınlanan ve Isla Nublar olarak bilinen Jurassic Park filminin geçtiği adada geçiyor. Adada insanlar tarafından klonlama yöntemiyle yaratılan dinozorlar yaşıyor. Indominus Rex adlı tehlikeli bir dinozor parktan kaçmayı başardığında ada artık eskisi kadar güvenli olamayacaktır.

7-Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok: $1,890,746,172

En çok hasılat yapan filmler

Jon Watts tarafından yönetilen Sony Pictures ve Columbia Pictures tarafından üretilen Spider-Man: No Way Home filmi, 2021 yılında vizyona giren ve 1.876 milyon dolarlık hasılat ile dünya çapında en çok hasılat yapan filmler arasına giren en yeni filmdir.

Popüler aktör Tom Holland‘ın oynadığı Spider-Man’in bu bölümünde, aslında Spider-man olan Peter Parker’ın kimliğini tekrar gizli tutmak için Doctor Strange‘den nasıl yardım istediğini anlatıyor. Tahmin edemeyecekleri şey, çoklu evrenin kırılacağı ve Örümcek Adam’ın yüzleşmesi gereken beş kötü adamın ortaya çıkacağıydı.

6-Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı: $2,048,359,754

avengers-infinity-war-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler

Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame gibi filmler Russo kardeşler tarafından yönetildi ve Walt Disney Studios tarafından üretildi. 2018’de gösterime giriş yaptı ve dünya çapında 2.048 milyon dolar toplamayı başardı. Bu filmin devamında da göreceğimiz gibi, bu filmde de sonsuzluk Taşlarını elde etmek için Avengers ve Thanos arasındaki yüzleşmeyi konu edinmiştir.

5-Yıldız Savaşları Bölüm 7: Güç Uyanıyor: $2.064.615.817

En çok hasılat yapan filmler

Yıldız Savaşları Bölüm 7: Uyanış, Jeffrey Jacob Abrams tarafından yönetildi ve Walt Disney Pictures tarafından üretildi. 18 Aralık 2015’te sinemalarda gösterime girdi. Bu film, ünlü Stars Wars destanının yedinci filmidir. Bu sayede filmde oynayacak yeni oyuncuların yanı sıra, ünlü oyuncu Harrison Ford’un canlandırdığı karakter gibi önceki bölümlerden bazı karakterler de yeniden ortaya çıkıyor. Film, dünya genelinde sinemada en çok izlenen filmler sıralamasında 2.069 milyon dolarlık koleksiyonuyla dördüncü sırada yer alıyor.

4-Titanik: $2.207.986.545

Dünyanın En çok hasılat yapan ve en çok izlenen filmler

Şaşırdık mı? Elbette hayır!

1997’de vizyona giren, James Cameron’un yönettiği ve yapımcılığını 20th Century Fox‘un üstlendiği film, topladığı 2,201 milyon dolarla şu anda dünya çapında en çok hasılat yapan filmler arasında üçüncü olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Başrollerinde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet kendilerini göstermektedir.
Film gerçek ve hayali olayları anlatıyor. Gerçek hayatta yaşanmış bir gerçek olan Titanik okyanus gemisinin meşhur batışını ve Jack Dawson ile Rose Dewitt Bukater’ın uydurulmuş bir aşk hikayesini konu alıyor.

Bu arada şunu belirtmek isterim; ilk sevgililerin buluşma noktaları sinemaydı ya, işte ilk filmleri de genelde Titanik oluyor. İnanmadınız mı? O halde en yakın Titanik filmi için bir sinema bileti alın ve sinemaya gidin.

3- Avatar: The Way Of Water

Tarihte en çok hasılat yapan filmler arasına, daha önce görülmedik bir hız ile giren Avatar,$2,247,708,213 hasılatı ile tüm zamanların en çok hasılat yapan filmleri arasında yerini aldı.

James Cameron’ın gişe rekorları kıran mega-hit filminin devamı niteliğindedir ve gösterime girdiğinden beri sinemalar da adeta boş koltuk bırakmamıştır.

2-Avengers: End Game: $2.797.800.564

Yenilmezler: Endgame filmi 2019 yılında sinemalarda gösterildi. Yönetmen olarak Anthony ve Joe Russo’ı görüyoruz. Avengers grubunu oluşturmak amacıyla Iron Man veya Hulk gibi farklı tanınmış karakterleri bir araya getiren süper kahraman temalı bir filmdir. Robert Downey Jr., Scarlett Johansson ve Mark Ruffalo gibi ünlü oyuncular filmde yer aldı. Elbette daha fazlası filme katılarak büyük bir etkiye yol açtılar.

Film, 2.798 milyon dolarlık bir koleksiyonla dünya çapında en yüksek hasılat yapanlar sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Konu, Avengers grubunun yok edilen bazı Mücevherleri kurtarmak ve Thanos’u bitirebilmek için geçmişte farklı anlara nasıl seyahat ettiğini anlatıyor. Film ilk çıktığı zamanlarda en çok izlenen filmler arasına top 3’e yükselmişti.

1-Avatar: $2.845.899.541

James Cameron tarafından yazılan, yönetilen ve yapımcılığını üstlendiği Avatar filmi, 2009’da beyaz perdede gösterime girdi. Şu anda 2.847 milyon dolarla dünyanın en yüksek hasılat yapan filmi olmuştur. Yapım şirketi 20th Century Fox ve distribütör Walt Disney Studios’dur. İki başrol oyuncusu ise Zoe Saldana ve Sam Worthington’du.

Fütüristik bir filmdir, olaylar 2154 yılında Polyphemus gezegeninin Pandora adlı uydusunda gerçekleşir. Uydu, insanlara benzer özelliklere sahip, ancak farklı bir hareket ve iletişim biçimine sahip Na’vi adlı yaratıkların yaşadığı bir yer. Bu varlıklar, enerji sorunlarına son vermek için insanlar için çok faydalı olacak bir minerali koruyorlar.

Bu şekilde film, insan olan kahramanı Jake Sully’nin onları cevheri vermeye ikna etmek için Na’vi kabilesine katılması gerektiğini anlatır. Jake, insanoğlunun iddiasına boyun eğmeyi reddetmekle karşı karşıya kalan, kendi türünü veya âşık olduğu kadının ait olduğu kabileyi kimin destekleyeceğini seçmek zorundadır. Film nefes kesici bir ilerleyiş ve aksiyon sürdürmektedir.

Tam Liste: İlk 100

12009Avatar$2,849,224,541
22019Avengers: Endgame$2,797,800,564
32022Avatar: The Way Of Water$2,247,708,213
31997Titanic$2,207,986,545
42015Star Wars Ep. VII: The Force Awakens$2,064,615,817
52018Avengers: Infinity War$2,048,359,754
62021Spider-Man: No Way Home$1,915,864,017
72015Jurassic World$1,669,979,967
82019The Lion King$1,648,696,694
92012The Avengers$1,515,100,211
102015Furious 7$1,514,553,486
112022Top Gun: Maverick$1,458,299,652
122019Frozen II$1,445,182,280
132015Avengers: Age of Ultron$1,395,316,979
142018Black Panther$1,336,494,321
152017Star Wars Ep. VIII: The Last Jedi$1,331,635,141
162011Harry Potter and the Deathly Hallows:…$1,316,355,322
172018Jurassic World: Fallen Kingdom$1,308,334,005
182017Beauty and the Beast$1,270,042,058
192013Frozen$1,263,263,854
202018Incredibles 2$1,242,805,359
212017The Fate of the Furious$1,236,703,796
222013Iron Man 3$1,215,392,272
232015Minions$1,157,271,759
242016Captain America: Civil War$1,151,918,521
252018Aquaman$1,143,758,700
262019Spider-Man: Far From Home$1,132,532,832
272019Captain Marvel$1,129,727,388
282011Transformers: Dark of the Moon$1,123,794,079
292003The Lord of the Rings: The Return of …$1,120,214,046
302012Skyfall$1,110,526,981
312014Transformers: Age of Extinction$1,104,054,072
322012The Dark Knight Rises$1,082,228,107
332019Toy Story 4$1,073,080,329
342019Star Wars: The Rise of Skywalker$1,072,848,487
352019Joker$1,072,507,517
362010Toy Story 3$1,068,879,522
372006Pirates of the Caribbean: Dead Man’s …$1,066,179,725
382016Rogue One: A Star Wars Story$1,055,083,596
392019Aladdin$1,046,649,706
402011Pirates of the Caribbean: On Stranger…$1,045,713,802
411993Jurassic Park$1,045,573,035
422017Despicable Me 3$1,032,961,987
431999Star Wars Ep. I: The Phantom Menace$1,027,044,677
442010Alice in Wonderland$1,025,491,110
452016Finding Dory$1,025,006,125
462012The Hobbit: An Unexpected Journey$1,014,938,545
472016Zootopia$1,004,629,935
482022Jurassic World: Dominion$999,638,103
492008The Dark Knight$998,615,789
501994The Lion King$986,206,629
512013Despicable Me 2$975,216,835
522001Harry Potter and the Sorcerer’s Stone$965,054,122
532017Jumanji: Welcome to the Jungle$961,613,199
542007Pirates of the Caribbean: At World’s …$960,996,492
552013The Hobbit: The Desolation of Smaug$959,358,436
562016The Jungle Book$953,554,418
572022Doctor Strange in the Multiverse of M…$952,302,547
582010Harry Potter and the Deathly Hallows:…$951,767,705
592014The Hobbit: The Battle of the Five Ar…$940,389,558
602007Harry Potter and the Order of the Pho…$939,619,849
612003Finding Nemo$936,094,852
622004Shrek 2$935,253,978
632009Harry Potter and the Half-Blood Prince$929,411,069
642002The Lord of the Rings: The Two Towers$919,148,764
652022Minions: The Rise of Gru$914,185,823
662021Chang jin hu$911,666,236
672007Spider-Man 3$894,860,230
682001The Lord of the Rings: The Fellowship…$891,216,824
692018Bohemian Rhapsody$886,918,326
702005Harry Potter and the Goblet of Fire$886,746,240
712009Ice Age: Dawn of the Dinosaurs$886,686,817
722016The Secret Life of Pets$885,302,500
732012Ice Age: Continental Drift$879,765,137
742015Spectre$879,500,760
752017Spider-Man: Homecoming$878,346,440
762002Harry Potter and the Chamber of Secrets$875,262,553
772016Batman v Superman: Dawn of Justice$872,395,091
782017Guardians of the Galaxy Vol 2$869,113,101
792013The Hunger Games: Catching Fire$864,868,047
802018Venom$856,081,053
812015Inside Out$853,003,563
822017Thor: Ragnarok$850,482,778
832005Star Wars Ep. III: Revenge of the Sith$848,998,877
842021Ni Hao, Li Huan Ying$841,674,419
852009Transformers: Revenge of the Fallen$836,519,699
862017Zhan Lang 2$835,474,171
872012The Twilight Saga: Breaking Dawn, Part 2$829,724,737
882002Spider-Man$821,706,375
892017Wonder Woman$818,058,221
901996Independence Day$817,400,878
912016Fantastic Beasts and Where to Find Them$811,724,385
922007Shrek the Third$807,330,936
932019Jumanji: The Next Level$798,332,900
942017Coco$797,666,425
951982E.T. the Extra-Terrestrial$797,103,542
962017Pirates of the Caribbean: Dead Men Te…$794,861,794
972004Spider-Man 2$794,697,557
982004Harry Potter and the Prisoner of Azkaban$789,592,708
992013Fast and Furious 6$789,300,444
1002018Mission: Impossible—Fallout$787,176,729
Tarihte en çok hasılat yapan filmler listesi

Kullanılan Kaynak:

imbd

4.9/36 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. avatar artık nasıl listeyi ele geçirmişse artık kaç yıldır hep 1. sırada onu görüyom spiderman geçer ha bide yeni çıkacak olan marvel filmleri de listeye girer ve artık avatarı bi aşağı alsınlar

    1. avatar 2 çıkacak yakında artık en çok hasılat yapan filmler listesinden umarız şutlarız şu eski yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu