Film ve DizilerYaşam Tarzı

Tarihte en çok hasılat yapan filmler (İlk 15)

Bir sinemanın büyüsü hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Bazı filmler sinemada ünlendi, bazıları ise sinemanın kuytu köşelerinde terk edildi. Bu yazıda kuytu köşelerde kalanlar değil de en çok izlenen filmler olan tarihin en çok hasılat yapan filmlerini konu edineceğiz.
Dünya çapında en yüksek hasılat yapan filmler, yüz milyonlarca dolarlık ekonomik boyutlara ulaşıyor
Hızla büyüyen bir sektör olsa da dijital yayıncılık sinemanın sonu olacak gibi görünüyor. (Netflix,BluTV, PrimeVideo) vb. gibi markalar, yakın gelecekte sinemayı tamamen yok edecektir.

En çok hasılat yapan filmler

Dijital yayıncılığın, sinema sektörünü yok edeceğini belirtmiştik. Fakat şöyle bir şey var, sinema halen ilk sevgililerin buluşma noktası. Halen arkadaşlar ile gidilecek en iyi yer ve yine halen, tek başınıza kafa dağıtmak isteyeceğiniz ilk yerdir. Bu nedenle, gelecekte yok olacağını bilsek de o günün çok uzakta olduğunun farkındayız. Daha fazla uzatmadan, işte en çok hasılat yapan filmler.

15-Star Wars: Son Jedi $1,332,698,830

star-wars-son-jedi-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler -Star Wars: Son Jedi

Star Wars efsanesinin 2017 yılında vizyona giren sekizinci filminin yönetmenliğini Rian Johnson, yapımcılığını ise Walt Disney Pictures üstleniyor. 1.332 milyon dolarlık tahsilatla kendisini on beşinci sıraya yerleştirmeyi başardı. Bu film, Leia Organa liderliğindeki Direniş’in, büyük bir güç anında olan Birinci Düzen’e karşı yüzleşmesini konu alıyor..

14-Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (Bölüm II): $1,342,359,942

harry-potter-olum-yadigarlari-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler 14-Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (Bölüm II)

David Yates’in yönettiği ve yapımcılığını Warner Bros’un üstlendiği Harry Potter destanının en son filmi 2011 yılında vizyona girdi. JK Rowling’in yazdığı kitapların karakterlerine hayat veren bu popüler olay örgüsü toplam 1.342 milyon dolar hasılat elde etti. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın ikinci bölümünde, Harry Potter liderliğindeki grubun son savaşta Voldemort ve Maiyetiyle nasıl yüzleştiğini göreceğiz.

13-Black Panther: $1,347,597,973

black-panther-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler -Black Panther

2018 yılında vizyona giren Black Panther’in yönetmenliğini Ryan Coogler, yapımcılığını Walt Disney Studios üstlendi ve 1.347 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı. Marvel karakteri Kara Panter’e dayanan bu film, aslında Kara Panter olan kahramanı T’Challa’nın, yalnızca Wakanda’da bulunan güçlü bir metal olan Vibranyum’u çalmak isteyen eski bir düşmana karşı nasıl savaşması gerektiğini anlatıyor.

12-Yenilmezler: Ultron Çağı: $1,402,809,540

Avengers_Age_of_Ultron-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler-Yenilmezler: Ultron Çağı

“Benim iplerim vardı, ama artık özgürüm”

Avengers: Age of Ultron

Üstteki söz tanıdık geldi mi bir yerlerden? Avengers’ın bu ikinci bölümü 2015’te piyasaya sürüldü ve Marvel Studios tarafından üretilip Joss Whedon tarafından yönetildi. 1.402 milyon dolarlık hasılatıyla en çok para kazandıran filmler listesinde on iki numarada yer almayı başarıyor.

Film, Yenilmezler olarak bilinen süper kahramanlar grubunun, Dünya’yı yok etmek isteyen Ultron adlı tehlikeli bir yapay zekaya karşı yüzleşmesini anlatıyor.

11-Frozen II (Karlar Ülkesi 2): $1,450,026,933

karlar-ulkesi-2-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler Frozen II (Karlar Ülkesi 2

Karlar Ülkesi’nin ikinci bölümü, Chris Buck ve Jennifer Lee tarafından yönetilen ve Walt Disney Pictures tarafından üretilip 2019’da piyasaya sürüldü. Toplam 1.450 milyon dolar ile ilk bölümden daha fazla dolar toplamayı başardı. Film, Elsa, Anna, Olaf, Sven ve Kristoff’un Elsa’nın güçlerinin kökenini anlatmak ve böylece krallıklarını kurtarmak için nasıl bir yolculuğa çıktıklarını anlatıyor.

10-Hızlı ve Öfkeli 7: $1,515,341,399

hizli-ve-ofkeli-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net

Yönetmenliğini James Wan’ın üstlendiği ve yapımcılığını Universal Studios’un üstlendiği Hızlı ve Öfkeli destanının yedinci bölümü, 2015 yılında sinemalarda vizyona girdi. Sinemalara girmesinin ardından kısa bir süre içerisinde 1.515 milyon dolar hasılat elde etti. Bu filmin bu kadar çok tutulmasının aslında çok acı bir sebebi var. Paul Walker bir önceki film esnasında kaza geçirip hayatını kaybetmişti. Haliyle bir diğer filmi merak eden milyonlarca insan vardı.

Bu filmde yine araba yarışlarını, tüm destanlardaki kahramanları ve Dominic Toretto’nun liderliğindeki grubun, hastanede yatan kardeşine yaptıklarının intikamını almak isteyen Deckard Shaw’la nasıl karşı karşıya geldiğini konuya alıyor.

9-Yenilmezler: $1,518,815,515

avengers-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net

2012’de vizyona giren Avengers’ın ilk filmi de 1.518 milyon dolarlık hasılatı ile tarihin en çok hasılat yapan filmleri arasında yer alıyor. Yönetmen Joss Whedon, yapımcısı ise Marvel Studios’du. Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson gibi bu destanın diğer filmlerinde adı geçen bazı oyunculara sahip.
Bu filmde süper kahramanların ilk kez bir araya gelerek Avengers grubunu nasıl oluşturduklarını ve böylece Asgard’ın kötü tanrısı Loki’ye karşı savaşabildiklerini görüyoruz. İşte bundan sebeptir ki, Marvel hayranlarının merakla beklediği bir film olmuştu zamanında. En çok izlenen filmler listesin de kendine yer edindiğini belirtmek isteriz.

8-Aslan Kral: $1,662,899,439

the-lion-king-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler

Bu ünlü Disney filmi, 2019 yılında tekrar sinemalarda gösterime girdi, bu sefer karakterleri daha gerçekçi bir şekilde, daha canlı hayvanlar yaratmak için bilgisayar tarafından oluşturulan 3b görüntüler kullanılarak sunuldu. Jon Favreau’nun yönettiği bu yeni film toplamda 1.662 milyon dolar topladı.

Ormanın bir sonraki kralı olacak olan Simba adlı aslanın hayatını ve kötü Scar ile nasıl yüzleşmesi gerektiğini anlatıyor. Ayrıca Nala dişi aslanını yetişkinken seslendiren ünlü şarkıcı Beyoncé’nin katılımı da dikkatleri çekmektedir.

7-Jurassic World: $1,671,537,444

YouTube video

Collin Trevorrow’un yönettiği ve Steven Spilberg’in yapımcılığını üstlendiği Jurassic World filmi 2015 yılında vizyona girdi. Film, 1.670 milyon dolarlık bir koleksiyonla en çok hasılat yapan filmler sıralamasında yedinci sırada yer alıyor. İki başrol oyuncu olarak Owen Grady’yi oynayan Chris Pratt ve Dr. Claire Dearing’i oynayan Bryce Dallas Howard’ı görüyoruz.

Film, 1993 yılında yayınlanan ve Isla Nublar olarak bilinen Jurassic Park filminin geçtiği adada geçiyor. Adada insanlar tarafından klonlama yöntemiyle yaratılan dinozorlar yaşıyor. Indominus Rex adlı tehlikeli bir dinozor parktan kaçmayı başardığında ada artık eskisi kadar güvenli olamayacaktır.

6-Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok: $1,890,746,172

spiderman-no-way-home-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler

Jon Watts tarafından yönetilen Sony Pictures ve Columbia Pictures tarafından üretilen Spider-Man: No Way Home filmi, 2021 yılında vizyona giren ve 1.876 milyon dolarlık hasılat ile dünya çapında en çok hasılat yapan filmler arasına giren en yeni filmdir.

Popüler aktör Tom Holland‘ın oynadığı Spider-Man’in bu bölümünde, aslında Spider-man olan Peter Parker’ın kimliğini tekrar gizli tutmak için Doctor Strange‘den nasıl yardım istediğini anlatıyor. Tahmin edemeyecekleri şey, çoklu evrenin kırılacağı ve Örümcek Adam’ın yüzleşmesi gereken beş kötü adamın ortaya çıkacağıydı.

5-Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı: $2,048,359,754

avengers-infinity-war-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler

Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame gibi filmler Russo kardeşler tarafından yönetildi ve Walt Disney Studios tarafından üretildi. 2018’de gösterime giriş yaptı ve dünya çapında 2.048 milyon dolar toplamayı başardı. Bu filmin devamında da göreceğimiz gibi, bu filmde de sonsuzluk Taşlarını elde etmek için Avengers ve Thanos arasındaki yüzleşmeyi konu edinmiştir.

4-Yıldız Savaşları Bölüm 7: Güç Uyanıyor: $2.064.615.817

Star-Wars-7-Güç-Uyanıyor-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan filmler

Yıldız Savaşları Bölüm 7: Uyanış, Jeffrey Jacob Abrams tarafından yönetildi ve Walt Disney Pictures tarafından üretildi. 18 Aralık 2015’te sinemalarda gösterime girdi. Bu film, ünlü Stars Wars destanının yedinci filmidir. Bu sayede filmde oynayacak yeni oyuncuların yanı sıra, ünlü oyuncu Harrison Ford’un canlandırdığı karakter gibi önceki bölümlerden bazı karakterler de yeniden ortaya çıkıyor. Film, dünya genelinde sinemada en çok izlenen filmler sıralamasında 2.069 milyon dolarlık koleksiyonuyla dördüncü sırada yer alıyor.

3-Titanik: $2.207.986.545

titanik-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan ve en çok izlenen filmler

Şaşırdık mı? Elbette hayır!

1997’de vizyona giren, James Cameron’un yönettiği ve yapımcılığını 20th Century Fox‘un üstlendiği film, topladığı 2,201 milyon dolarla şu anda dünya çapında en çok hasılat yapan filmler arasında üçüncü olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Başrollerinde Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet kendilerini göstermektedir.
Film gerçek ve hayali olayları anlatıyor. Gerçek hayatta yaşanmış bir gerçek olan Titanik okyanus gemisinin meşhur batışını ve Jack Dawson ile Rose Dewitt Bukater’ın uydurulmuş bir aşk hikayesini konu alıyor.

Bu arada şunu belirtmek isterim; ilk sevgililerin buluşma noktaları sinemaydı ya, işte ilk filmleri de genelde Titanik oluyor. İnanmadınız mı? O halde en yakın Titanik filmi için bir sinema bileti alın ve sinemaya gidin.

2-Avengers: End Game: $2.797.800.564

avengers-end-game-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net

Yenilmezler: Endgame filmi 2019 yılında sinemalarda gösterildi. Yönetmen olarak Anthony ve Joe Russo’ı görüyoruz. Avengers grubunu oluşturmak amacıyla Iron Man veya Hulk gibi farklı tanınmış karakterleri bir araya getiren süper kahraman temalı bir filmdir. Robert Downey Jr., Scarlett Johansson ve Mark Ruffalo gibi ünlü oyuncular filmde yer aldı. Elbette daha fazlası filme katılarak büyük bir etkiye yol açtılar.

Film, 2.798 milyon dolarlık bir koleksiyonla dünya çapında en yüksek hasılat yapanlar sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Konu, Avengers grubunun yok edilen bazı Mücevherleri kurtarmak ve Thanos’u bitirebilmek için geçmişte farklı anlara nasıl seyahat ettiğini anlatıyor. Film ilk çıktığı zamanlarda en çok izlenen filmler arasına top 3’e yükselmişti.

1-Avatar: $2.845.899.541

avatar-en-cok-hasilat-yapan-filmler-bloglabs-net
En çok hasılat yapan ve en çok izlenen filmler

James Cameron tarafından yazılan, yönetilen ve yapımcılığını üstlendiği Avatar filmi, 2009’da beyaz perdede gösterime girdi. Şu anda 2.847 milyon dolarla dünyanın en yüksek hasılat yapan filmi olmuştur. Yapım şirketi 20th Century Fox ve distribütör Walt Disney Studios’dur. İki başrol oyuncusu ise Zoe Saldana ve Sam Worthington’du.

Fütüristik bir filmdir, olaylar 2154 yılında Polyphemus gezegeninin Pandora adlı uydusunda gerçekleşir. Uydu, insanlara benzer özelliklere sahip, ancak farklı bir hareket ve iletişim biçimine sahip Na’vi adlı yaratıkların yaşadığı bir yer. Bu varlıklar, enerji sorunlarına son vermek için insanlar için çok faydalı olacak bir minerali koruyorlar.

Bu şekilde film, insan olan kahramanı Jake Sully’nin onları cevheri vermeye ikna etmek için Na’vi kabilesine katılması gerektiğini anlatır. Jake, insanoğlunun iddiasına boyun eğmeyi reddetmekle karşı karşıya kalan, kendi türünü veya âşık olduğu kadının ait olduğu kabileyi kimin destekleyeceğini seçmek zorundadır. Film nefes kesici bir ilerleyiş ve aksiyon sürdürmektedir.

Kullanılan Kaynak:

https://www.the-numbers.com/box-office-records/worldwide/all-movies/cumulative/all-time

Bir Yorum

  1. avatar artık nasıl listeyi ele geçirmişse artık kaç yıldır hep 1. sırada onu görüyom spiderman geçer ha bide yeni çıkacak olan marvel filmleri de listeye girer ve artık avatarı bi aşağı alsınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu