Kişisel GelişimPsikolojiYaşam Tarzı

Yaratıcı olmak için ne yapmamız gerekiyor?

İçinde bulunduğumuz çağda yaratıcılık diye bir kavram var. Bu yaşadığımız çağ, standart dışı çözümler çağıdır. Yani yaratıcı olmak için en iyi çağdayız. Herkes yeni, olağandışı, farklı bir şey görmek ister. Çoğu boş pozisyon için, “yaratıcı insanlar aranmaktadır” gibi eklemeler bulabilirsiniz. Hatta şirketlerin reklamlarında “yeniliği yakala”, “yaratıcı ekip” ve dikkat çeken yenilikçi sloganlar sıklıkla bulunur.

Bunun çok net bir açıklaması var. Mevcut iş piyasasına bakarsak, aynı hizmetlerden sunan birçok şirket görüyoruz. Bu şirketler yaratıcılık düzeyi gelişmiş kişiler ile birlikte çalışmak isterler. Bir müşteriyi çekmek için yaratıcı olmak gerekiyor, aksi halde bir diğer başka yenilikçi şirket müşteriyi kapar.

yaraticilik-nasil-gelisir-bloglabs-net
yaratıcı olmak nedir- yenilikçi olmak

Yenilikçi veya yaratıcı olmak nedir?

21. Yüzyıl’da sadece eğitim ve zekâ değil, aynı zamanda yeni fikirler üretme ve sorunları çözmek için standart olmayan yollar bulma yeteneği de önemlidir.
Yani yaratıcı düşünme yeteneği gereklidir. Bu beceri, yüksek akademik sonuçlar elde etmeye yardımcı olur ve kariyer oluşturma üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sadece iş kısmından bahsetmiyorum. Yaratıcı düşünme biçimi aniden veya kendi kendine gelişen bir şey değildir. Çeşitli sorunlar karşısındaki verdiğiniz tepkiler doğrultusunda aklınıza yeni fikir ve aydınlanmalar gelir. Bu fikir ve aydınlanmaların çoğu yaratıcı bir düşüncedir aslında. Fakat insan beyni bir günde binlerce düşünce ile uğraştığı için, bunların çoğu aklımızın derinliklerinde kayboluyor.

Aslına bakılırsa yaratıcı olmak sandığımız kadar zor değil. Sıklıkla birinin “Ben çok yaratıcı bir insanım” dediğini duyabilirsiniz. Aslında buda doğru. Bir insan doğduğunda, zaten düşünme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bunu geliştirmektir. Çocuklar da dahil hepimiz yaratıcıyız, şarkı söylemeyi, dans etmeyi, çizmeyi ve kumdan kaleler inşa etmeyi severiz. Sorun şu ki, yaşla birlikte toplum bu yaratıcılık arzusunu bastırıyor, ancak kimse bizi bundan tamamen mahrum edemez. Hepimiz doğuştan yaratıcıyız ve bunun farkında olmalıyız.
Bastırılma kısmını tanıdık olan tek bir cümle ile özetlemek isterim:
El alem ne der?
Yaratıcı düşünmeyi, başkalarının düşüncesine göre şekillendirirsek pek yaratıcı düşüneceğimizi sanmam

yaratici-olmak-yaraticilik-bloglabs-net3
Daha yaratıcı olmak için neler yapılmalı

Daha yaratıcı olmak için neler yapılmalı?

Yeni ve ilginç çözümler bulmak için düşünme şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Yenilikçi düşünmeye başlamak ilk başlarda biraz zorlayabilir, fakat ilerleyen süreçlerde artık daha da analitik düşünce tarzınız olduğunu göreceksiniz.

Düşünme beceriniz geliştirmek için çeşitli yollar var. Günlük hayatınıza çeşitli aktivite ve alışkanlıklar katarak kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. İşte yaratıcı düşünme için size önerilerimiz:

Seyahat edin

Seyahat etmek bilincin sınırlarını genişletir. Bölgenizdeki, ülkenizdeki geziler bile insanların ne kadar farklı olduğunu, her bölgede ne kadar farklı kültürün olduğunu gösterir. Ve bu deneyim yaratıcı çözümler bulmaya yardımcı olur. İlla yurtdışına çıkmaya veya il değiştirmeye gerek yok. Bulunduğunuz şehri en azından gezin.
Ne kadar da aynı yerleri gezeceğinizi düşünseniz de her gün farklı insan ve farklı hayatlar göreceğinizi düşünün.  Sonuçta, seyahat sırasında alınan bilgileri işinizde, arkadaşlarınızla iletişimde, yeni insanlarla tanışırken uygulayabilirsiniz. Şu veya bu bilginin ne zaman işe yarayacağını tam olarak bilemeyiz.
Seyahat etmenin ve yeni yerler görmenin yaratıcılığı geliştirdiğini söyleyebiliriz.

Bakış açınızı değiştirin

Türkiye olarak en yoksul olduğumuz alandır bakış açısı. Bakış açısı neden gerekli diye sorabilirsiniz. Hemen açıklayalım:
Kitaplar hakkında etrafınızda sürekli bakış açını değiştirir, kelime sayını yükseltir gibi şeyler duymuşsunuzdur. Burada bakış açısı hakkında anlatılmak istenen olaylara karşı verdiğiniz tepkidir. Dünyayı başkalarının gözünden görme yeteneği, sorunlarınızı çözmede tamamen farklı bakış açıları bulmanıza ve alışılmışın ötesine geçmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yenilikçi olmak için de kendimizi bu konuda geliştirmemiz gerekiyor.

Bir yabancı dil öğrenin

Şüphesiz ki yaratıcılığı en çok tetikleyen unsurlardan biride yeni bir dil öğrenmektir. Bir yabancı dil öğrendiğinizde, o dille birlikte yeni bir kültürü, farklı bir düşünme biçimini özümsersiniz. Bu dili konuşan insanların geleneklerini ve yaşam tarzlarını öğrenirsiniz.
 Yani yabancı bir dil, sınırlarınızı, düşünme sınırlarınızı genişletmenize yardımcı olur. Daha yaratıcı olmak için yeni bir dil olmazsa olmazlardandır.

Yenilikçi düşünmeye başlayın

Aslında her gün muhteşem fikirler düşünüyoruz. Fakat üstte dediğimiz gibi günün telaşından dolayı hepsini gün sonuna kadar unutuyoruz.

Size uygun olmayan bir şey yaptığınızda, yeni bir şey denediğinizde, size tanıdık gelen şeylere farklı bakmaya başladığınızı fark edersiniz. Artık yenilikçi bir düşünce kazanmaya başlarsınız. Yenilikçi olmak, bakış açısının nasıl değerlendirdiğinizin bir sonucudur.

Ortamını iyi dizayn edin, düzenli olun

Çevre dediğimizde sadece herkesin deneyimlerini, fikirlerini ve projelerini paylaşabildiği iletişimden bahsetmiyoruz. Ev için bir şeyler satın almak yerine sadece mobilya mağazasına basit bir gezi olabilir. Satın almadan kastım gereksiz eşyaları değil, daha verimli kullanabileceğiniz eşyalardır. Sizi çevreleyen şeyler tüm kişiliğinizi etkiler. Güzel şeyler, sorunlardan uzaklaşmaya ve duruma daha iyimser bakmanıza yardımcı olur. Gereksiz veya çepeçevre etrafınızı çevreleyen gereksiz alet edevat gibi eşyalar, düşünce biçiminizi olumsuz etkileyen faktörler arasına girerler.

Günlük yürüyüşler yapın

 Yürümek basit bir tavsiye olabilir, ancak yaratıcı olmak istiyorsanız temiz hava yürüyüşleri sizin için vazgeçilmez olmalıdır. Yürümemim felsefesi adlı kitabı duydunuz veya okudunuz mu? Bu kitabı okuyunca, yürümenin ne kadar da derin manalar içerdiğini görmüş olacaksınız.

Bir fikir günlüğü tutun

 Yaratıcılığı geliştirmek için günlük olarak bir günlük yazmaya başlayabilirsiniz. Ne isterseniz yazabilirsiniz. Hayatınız hakkında, geleceğiniz hakkında bir şeyler yazmayı deneyebilirsiniz. Aklınıza takılan bir şey hakkında fikir üretmek istiyorsanız bunu günlük defterinize yazın. Gün içerisinde gözünüzün önüne geldiği zaman daha verimli bir şekilde fikirleriniz üzerinde düşünebilirsiniz.

Günlük tuttuğunuzda, çevrenizde olup bitenleri bilinçli olarak gözlemlemeye başlarsınız, düşüncelerinizi raflara koyarsınız, kafanızda oluşan her şeyi yapılandırırsınız, beyninizde biriken fazla çöp ve çöplerden kurtulursunuz, ve daha odaklı olmayı öğrenirsiniz.

Okuyun ve öğrenin

Yeni bir şeyler öğrenmek demek, yeni bir siz demektir. Her öğrendiğiniz bir bilginin sizi değiştirdiğini unutmayın. Önemli olan öğrendiğiniz şeyi hayatınıza katmanın bir yolunu bulmaktır. Hem kişisel gelişiminiz için hem de yaşam tarzınızın kalitesinin artması yönünde size fayda sağlar. Kitap okumak buna verilebilecek en iyi örneklerdendir. Kitap okumak zihni genişletir ve yaratıcı düşünmeniz için farklı yollar sergiler.

Yaratıcı düşünmek için neler yapmanız gerektiğini sizler ile paylaştık. Anlamış olduğunuz üzere yaratıcı olmak için okuyup ve öğrenmek kilit noktadır. Her yeni öğrendiğiniz bilginin bir sonraki fikriniz için zemin hazırladığını unutmayın.

5/1 - (5 vote)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu