Teknoloji

WhatsApp Kamera Ayarları Nasıl Yapılır? 2023

Hikaye Öne Çıkanlar
 • WhatsApp Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?
 • Whatsapp Kamera Boyutu Ayarlama
 • Whatsapp Görüntülü Arama Bulanıklık Sorunu

Çeşitli sebeplerden dolayı WhatsApp kamera ayarlarını kurcalayabilirsiniz. Belki kamera boyutu ayarlama belki de arama esnasında ki bulanıklığı düzeltmek istiyorsunuz. Belki de herhangi bir sorununuz yoktur, yapmak istediğiniz şey ise sadece varsayılan Whatsapp kamerasını değiştirmek olacaktır. Her ne olursa olsun, bu yazıda WhatsApp kamera ayarları nasıl yapılır konusunu en iyi şekilde öğrenmiş olacaksınız.

WhatsApp Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?

Whatsapp kamera ayarları nasıl yapılır
Whatsapp kamera ayarları nasıl yapılır

Whatsapp aramalarında kamera ayarını yapmanızın birçok sebebi olabilir. Bunlardan en çok karşılaşılanı Whatsapp kamerasının çalışmamasıdır. Yani bir görüntülü arama esnasında Whatsapp kamerası çalışmıyor ve arama yapamıyor hale geliyorsunuz. Whatsapp görüntülü arama kamera ayarları:

Whatsapp kamera ayarları nasıl yapılır?

 • İlk olarak telefonun ayarlar kısmı açılır,
 • Ardından uygulamalar kısmından Whatsapp seçilir,
 • Whatsapp seçildikten sonra “izinler” kısmını seçin,
 • Ardından kamera izinlerini “izin ver” olarak değiştirin.

Önerilen İçerik: Numaram Kimlerde Var Nasıl Öğrenebilirim?

Whatsapp kamera ayarları arasında en çok karşılaşılan sorun bu izin sorunudur. Çünkü görüntülü bir arama esnasında telefon sizden izin istemediği için haliyle görüşme gerçekleşmez.

Whatsapp Kamera Boyutu Ayarlama

Whatsapp kamera ayarları nasıl yapılır

Whatsapp kamera ayarlarının araştırılmasının bir diğer sebebi ise, görüntülü görüşme esnasında kamera boyutunu ayarlamadır. Çünkü Whatsapp kamera boyutu son güncellemeler sebebi ile bazı modellerde oldukça yakın çekmeye başladı. İşte Whatsapp kamera boyutu ayarlama adımları:

Whatsapp kamera ayarları nasıl yapılır?

 • Whatsapp kamera boyutu yapılan son güncellemeden sonra bozulduysa, uygulamayı eski haline getirebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey beklemektir. Çünkü bir diğer güncelleme esnasında cihazınızın modeline göre güncelleme eklenecektir. Çünkü bu sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz
 • Aniden Whatsapp kamera ayarları bozulduysa, uygulama önbelleğini ayarlardan temizleyin.
 • Önbellek temizleme işlemi işe yaramadıysa bir de zorla durdurup, tekrar çalıştırmayı deneyin.
 • Güncellemeden sonra Whatsapp kamera ayarları bozulduysa, uygulamanın beta sürümüne katılın. Bu işlemi Play Store aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • Whatsapp kamera ayarları için tüm kamera ve dosya izinlerinin verildiğinden emin olun. Son bir işlem olarak uygulamayı silip tekrar yüklemekten başka bir seçeneğinizin olmadığını belirtmek isteriz.

Whatsapp kamera boyutu ayarlama adımları bu şekilde idi. Ve yine tekrar etmekte fayda olabilecek tüm seçenekler bunlardır.

Whatsapp Görüntülü Arama Bulanıklık Sorunu

Whatsapp kamera ayarı
Whatsapp kamera boyutu ayarlama

Whatsapp kamera boyutu ayarlama kısmı burası içinde geçerlidir. Hatta ek olarak internet bağlantınız zayıf ise görüntü, bozuk internet sebebi ile bulanık ve karıncalı olarak görünecektir. Bunun haricinde kameraya yakın olmayı ve bulunduğunuz ortamın aydınlatıcı olduğuna emin olun. Aynı zamanda Whatsapp kamera bulanık gibi sorularda bu sebepten ötürü sorulmaktadır.

Bunun çözümü aşağıda olabildiğince belirtmeye çalıştık. Eğer telefonunuzda teknik bir sorun yok ise, Whatsapp kamera bulanıklık sorununun sebebini anlarsınız. Dikkat etin, Whatsapp sizin orijinal kamera ayarlarınızı baz alarak çekim yapmaktadır. Yani sizin kamera ayarlarınız 4:3 boyutunda bir görsel çekmeye ayarlanmış ise, Whatsapp kamera ayarlarında da bu şekilde olacaktır.

Fotoğraf ve Video için Whatsapp Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?

Whatsapp kamera ayarı
Whatsapp kamera boyutu ayarlama

Bu yazıyı buraya kadar okuduğunuzu varsayarak, bir şeyi anladığınızı umuyoruz. Nitekim Whatsapp kamera ayarlarını değiştirmek çok kısıtlı bir işlemdir. Eğer çektiğiniz bir fotoğrafın karşı tarafa bulanık gitmesinden şikayetçiyseniz, o halde bu fotoğrafı bir dosya olarak gönderin. Çünkü siz galerinizden bir fotoğraf seçtiğinizde Whatsapp otomatik olarak bu görseli sıkıştırıp karşı tarafa bu şekilde atar.

5mb’lık bir fotoğrafınız var ise ve bunu karşı tarafa gönderdiyseniz, karşı tarafa gittiğindeki boyutu 1mb olacaktır. Haliyle görüntüde bulanıklıklar ve çeşitli bozulmalar meydana gelecektir. Bu sorunu önlemek için görseli dosya olarak göndermeyi deneyin. Bu şekilde Whatsapp kamera kalitesini düzeltmiş olursunuz. Whatsapp kamera ayarları nasıl yapılır adlı konumuz buraya kadardı. Merak ettiklerinizi aşağıda sorabilirsiniz.

4.9/35 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu