Hikaye

Vücut Geliştirme ve Fitness hakkında ki Efsaneler

"Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz, sonra da alışkanlıklarımız bizi oluşturur."

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Vücut Geliştirme ve Fitness hakkında ki Efsaneler
 • "Özel ilaçlar ile kaslarınızı hemen büyütebilirsiniz"
 • "Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kadınlar erkeğe dönüşüyor"
 • "Ergenlik döneminde ağır ağırlıklarla çalışmak vücudun büyümesini yavaşlatıyor"
 • "Farmakolojik destek olmadan hiçbir şey yapılamaz"
 • "İyi bir karın kası için daha fazla karın kası çalışmalısın"
 • "Kardiyo antremanı sonrası kas kaybı başlar"
 • "Hiç yemek yemezseniz, hızlı bir şekilde kilo verirsiniz"
 • "Büyük kaslar büyük güce eşittir"
 • "Spor yaparken su içmeyin"
 • "Çok fazla yersen kasların daha hızlı büyür"

Spor yapmak güzeldir. Özellikle de yaşamın genç evresinde spora başlanırsa faydası ömürlük olur. İster vücut geliştirme ister ise fitness olsun, tüm spor dallarından ayrı bir fayda görmekteyiz. Özellikle de vücut geliştirme en muhteşem ve güzel sporlardan biridir. Zamanla, bu spor kendi etrafında birçok efsaneye ve yanlış anlaşılmalara yol açtı. Artık doğruları konuşma vakti geldi değil mi?

“Özel ilaçlar ile kaslarınızı hemen büyütebilirsiniz”

Vücut geliştirme denilince aklımıza ilk gelenler arasında kaslar ve supplementler vardır. Bazıları spor yapmadan çeşitli ek gıda alarak kas kütlesine sahip olacağını düşünür. Hatta işi ileri boyuta taşıyıp steroid kullanmaya kadar gidebilirler. Bu yanlış bir şeydir. Evet, belli bir vakte kadar kaslarınız büyütebilirsiniz. Fakat bir kişinin 1 senede yaptığı vücut ile steroidli bir vücut arasında dağlar kadar fark vardır. Steroid hem zararlı hem de geçici bir kas desteğidir. Kısacası; Bu ciddi bir yanılgıdır.  Spor salonunda doğru çalışma becerilerine sahip olmadan, hiçbir çare etkili olmaz.  Sağlık tehlikeye girer ve sonuç hiçbir zaman elde edilmeyecektir.

Fotoğraf: Canva-Ücretsiz Fotoğraflar

“Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kadınlar erkeğe dönüşüyor”

Bu olgu aslında profesyonel derecede vücut geliştirme ile uğraşan kadınların, vücut değişiminden dolayı ortaya atılmıştır. Fakat bu değişim, kadınların günlük spor salonunda ki kazandıkları bir görünüm değildir.
Bazı kadınlar, daha iyi sonuçlar elde etmek için erkek hormonlarının sentetik analoglarını kullanır. Sonuç olarak, çok hızlı bir şekilde değişim yaşanır. Aşırı saç büyümesi, kollarda ve yüzde damar belirginliği vb. şeklinde ikincil erkek cinsel özellikleri kazanır. Fakat dediğimiz gibi bunun günlük spor rutini ile ilgisi yoktur.

Aşağıdaki görselde gördüğünüz kadınlar doğal olarak vücut geliştirme yapmamıştır. Gelişim için erkeklik hormonları ve çeşitli takviye edici gıdalar kullanmıştır.

Fotoğraf: fitness IFBB Tampa Pro WOMENS BODYBUİLDİNG-NY TİMES-PEXELS

“Ergenlik döneminde ağır ağırlıklarla çalışmak vücudun büyümesini yavaşlatıyor”

Spor hakkında bir başka halk efsanesidir bu. Bu söylentinin çıkışı aslında çok acı bir şeye dayanmaktadır.
Bu efsane, Japonya’nın dağlarında çok ufak yaşlardan itibaren çalışmaya başlayan çocuklardan ötürü meydana gelmiştir. Şöyle ki, 8-15 yaşları arasında dağlardaki taş ocaklarında çalışmaya başlamış ve sürekli bir yerden bir yere, kendi ağırlıkları kadar yük taşımak zorunda olan çocuklardan dolayı ortaya çıkmıştır.
Çünkü bu çocuklar o kadar fazla çalışmak zorunda olmuştu ki, artık belli bir süreden sonra vücutları gelişim göstermemeye başlamıştı. Buna ek olarak bir de sağlıksız beslenme eklenince, çeşitli hastalıklarda ortaya çıkmaya başlamıştı.
Elbette bu bulgudan sonra, ağır ağırlıklarla çalışmanın bir kişinin büyümesini yavaşlattığı sonucuna varıldı. Ancak, bugüne kadar, tam tersini kanıtlayan birçok örnek vardır. Genç erkek ve kızlar, çeşitli fitness, yoga ve vücut geliştirme yaparak gelişimlerine gelişim kattılar.

YouTube video

“Farmakolojik destek olmadan hiçbir şey yapılamaz”

Bazı olimpiyat yarışlarında, bazı sporcuların doping kullandığı haberleri ile karşılaşmışsınızdır. Aynı zamanda sahnede kimin doping gibi takviye edici gıda kullanıp kullanmadığını görebilirsiniz. Genelde kullanan kişiler daha agresif ve sert olurlar.
Artık günümüzde doping yapan kişileri kısa süre içerisinde tespit edebiliyorlar. Elbette diskalifiye ediliyorlar. Fakat tüm yarışmacılar için geçerli bir şey değildir bu. Yarışmalara veya ringlere katılan kişiler bu tarz takviye edicilere neredeyse hiç başvurmuyorlar. Çünkü sadece başarı dopinge veya herhangi bir farmakolojik etkiye sahip takviye ediciye bağlı değildir.

“Yaşlanınca tüm cilt sarkacak”

Genç yaştan itibaren sporun etkisi tartışılamaz. Şayet ki genç yaşta spora başlayıp, bunu ilerleyen yıllarda yararlı bir alışkanlık haline getirirseniz, yaşlandığınızda çeşitli cilt ve vücut hastalıklarını engellemiş olursunuz. Vücutları 25 yaşlarında olan gençler gibi birçok spor hocası mevcuttur. Ve bu hocaların çoğu yaş olarak ileri seviyedeler. Fitness sporunu hayatına oturtan bir kişinin, vücudu da ona göre şekillenir. Sürekli enerjik ve dinç olunması bunun en iyi getirilerindendir. Yaşlılığın getirdiği sorunlar sebebi ile de vücutta çökmeler yaşanmaktadır. Elbette yıllar geçse de sadece yaşlanma süreci durdurulamaz.  İşte bundan sonra, kişinin eski yıllarda ki yaşam stili devreye giriyor. Cevaba gelirsek, genç yaşta spor yapmanız, yaşlanınca vücudunuzda sarkmalara neden olmaz.

“İyi bir karın kası için daha fazla karın kası çalışmalısın”

Etrafta belki de en çok söylenen yanlış bilgilendirmeden biri de budur. Evet, karın kaslarımız çalıştırmamız gerekiyor, fakat çok üstünde durmaya gerek yok. Çünkü, karın kası spor salonunda değil, mutfakta yapılır. Karın kaslarının görünmesi için derinin altındaki yağ tabaka seviyesinin %10’un altına düşmesi gerekiyor. Bu nedenle önemli olan egzersizler değil de, iyi bir diyet ve kardiyodur.

“Kardiyo antremanı sonrası kas kaybı başlar”

Vücut geliştirme sporları ile uğraşan kişilerin asıl amacı, doğal olarak vücut geliştirmedir. Düzgün seçilmiş bir diyet ve eğitim rejimi ile kollar, bacaklar, göğüs ve diğer bölgelerde gerçekten azalma yaşanabilir. Fakat tekrar okuyunuz, “DÜZGÜN SEÇİLMİŞ BİR DİYET.” Yağ tabakasının yanması ile bazı kaslarda erime olabilir. Fakat zaten disiplinli vücut geliştirme ve fitness yapılıyorsa bu erime gerçekleşmez.

“Hiç yemek yemezseniz, hızlı bir şekilde kilo verirsiniz”

Yemeğin yerini meyve ve kalorisi düşük çeşitli gıdalar ile doldurmaya çalışmak pek de iyi bir fikir değildir. Aslında doğru ve etkili bir yöntem. Fakat bu çok zararlı bir eylemdir. Kişi kendini yemekten mahrum bırakırsa, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmış olur. Özellikle de enerji isteyen, fitness-kardiyo-vücut geliştirme gibi sporlarda verim düşer. Saçlarda dökülme, cildin solması, tırnaklarda ve dişlerde çeşitli problemlere yol açılır. Halsizlik ve sürekli bir yorgunlukta cabasıdır. Kısaca, gelişmekte olan bir vücut yerine açlıktan ölmeyi bekleyen bir vücut olur.

Bu tarz diyetler mevcuttur, fakat bir diyetisyen kontrolünde uygulanmaktadır. Özellikle de çok yüksek kilolara sahip değilseniz, bu diyeti uygulamanızın bir anlamı yoktur. Sağlığınıza zarardan başka bir getirisi olmaz.

“Büyük kaslar büyük güce eşittir”

Bu varsayımda belirli bir çelişki var, nitekim sokakta kasları şişmiş bir kişi görüldüğü zaman o daha fazla güce sahiptir diye bir olgu söz konusu olamaz. Kas hacmi ile kuvvet arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Şu iki sporu hatırlayalım; Powerlifting ve vücut geliştirme. Her iki spor birbirlerinden farklıdır. Powerlifting tamamen güce odaklanan bir spor olmasının yanında, vücut geliştirme ise adı gibi tamamen bir vücut inşa etme üzerinedir. Biri güç diğeri ise kas büyütmeye odaklandığı için, bu iki spor dalı birbirlerinden farklıdır. Yani eğer bu varsayım gerçek olsaydı, bu iki spor birbirinden farklı amaçlara hitap etmezdi. Aşağıdaki videoyu izleyin.

YouTube video

“Spor yaparken su içmeyin”

Profesyonel sporcuların tavsiyesi şu şekildedir. “Güç ve kardiyo antrenmanı için 1.5-2 litre arasında su içilmesi tavsiye ediliyor.” Sadece su değil, çeşitli mineral ve amino asit takviyesi de gerekmektedir.
Egzersiz sırasında vücut ısınır ve terlemeden dolayı vücutta hızlı bir şekilde su kaybı yaşanır. Antrenman sırasında bol bol su içmemiz gerekiyor. Aynı zamanda sadece spor esnasında değil, günlük hayatta da bol bol su içmemiz gerekiyor. Çünkü artık suyun sağlığa faydasını anlatmaya gerek yok. Gerek fitness gerek ise vücut geliştirme olsun, su hepimiz için gerçekten de hayattır.

“Çok fazla yersen kasların daha hızlı büyür”

Bir başka kulaktan dolma bilgilerden en en fazla bilinenidir bu. Çok fazla yenildiğinde, kas büyümesinden ziyade kilo artışı meydana gelecektir. Evet! Eğer profesyonel olarak bu spor ile uğraşıyor ve yarışmalara hazırlanıyor iseniz belli dönemlerde bunu uygulamanız gerekebilir. Vücut geliştirme ve fitness için dengeli bir diyet gerekmektedir. Her önüne geleni değil de, bilinçli bir şekilde yemekte fayda vardır. Ek olarak yediğiniz yemekler, gün sonundaki spor performansınızı da etkiler. Fazla yemek yemek, spor esnasında bir doymuşluk ve halsizlik hissine neden olabilir. Dengeli beslenmede fayda var.

Son olarak

Bu yazımızda belirli yanlış anlaşılmalara yer verdik. Sporun her türlüsü faydalıdır. Fakat sporu düzgün yapmak daha da faydalıdır. Fitness ve vücut geliştirme zaman ve sabır isteyen bir spordur. Bazı kişilerin yetkinlikleri buna yetmediği için, ortaya bazı yanılgılar atabilirler. Siz, siz olun vücut geliştirme veya fitness sporu ile uğraşacaksanız, hemen etkisini görmek için kendinize yüklenmeyin. Asıl amacınız sporu hayatınıza oturtmak olmalıdır. Etkisini daha sonra bir ömür boyu görürsünüz.

Ayrıca Bakınız:
Babasını Covid-19 aşısını yaptırması için 12 saat boyunca sırtında taşıyan gencin hikayesi

Bu gönderiyi puanla
Kaynak
PubMedWikipedia webmdMedlinePlus

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu