Kişisel GelişimPsikoloji

Uzun yaşamak için gülümseyin: Gülmenin faydalarını duymuş muydunuz?

Daha uzun yaşamak için nasıl sağlıklı kalabileceğinizi mi merak ediyorsunuz?  Tabii ki dengeli beslenmek,  düzenli egzersiz yapmak ve iyi uyumak çok önemli.  Ama sadece bu üçünden ibaret olmadığını hepimiz bilmekteyiz.  Gülmeni faydalarını daha önceden duydunuz mu?

gulumsemenin-faydalari-bloglabs-net
Uzun yaşamak için gülümsemenin faydaları

Gülmek nasıl fayda sağlar?

Oysaki sadece gülümsüyoruz, değil mi? Gülümsemek nasıl fayda sağlayabilir ki? diyor olabilirsiniz. Fakat iş psikoloji ve kişisel gelişime gelince bunun böyle olmadığını anlamaya başlıyorsunuz. Çok sayıda çalışma, bir gülümsemenin sağlığımız, ruh halimiz veya gülümsediğimiz anda önemli ölçüde azalan stres seviyemiz üzerindeki tüm faydalarını ortaya sermiştir.

Fakat psikolojik faydalarından ziyade gülümsemek, 17 yüz kasını çalıştırdığı için daha genç görünmenize olanak verir. Sürekli mutlu olarak gördüğünüz o insanların pek yaşlanmadığını fark ettiniz mi? Buna ek olarak, gülmenin faydaları arasında en çok merak edilen ise uzun yaşamak için herhangi bir faydası var mı? Bu konuyu şu şekilde yorumluyorlar, vücutta yükselen stres seviyesi birçok hastalık ve psikolojik rahatsızlığın kaynağı olarak kabul ediliyor. Günlük hayatta gülümsemeye bir yer ayırdıysanız, yani daha fazla gülümsemeye, mutlu olmaya çaba sarf ettiyseniz stres yaşamanız pek olası değildir.

Yani evet: Daha uzun yaşamak için gülümsemek zorundayız!

Daha uzun yaşamak için gülümseyin

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Detroit Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından birkaç yüz kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, en çok gülümseyenler, düzenli olarak somurtanlara göre ortalama 7 yıl daha uzun yaşıyor. (ilgili kaynaklar paylaşılmıştır)

Bir başka araştırma ise: ABD’de Michigan’daki Wayne State Üniversitesi’nden Ernest Abel liderliğindeki Amerikalı bilim adamları tarafından yapıldı. Bir insanın hayatı boyunca ne kadar geniş ve daha sık gülümserse, o kadar uzun yaşadığını açıkça gösteren bir sonuca ulaştılar.

Daha uzun yaşamak

Gülmenin faydaları

Gülümseme olmadan geçirilen bir gün boşa harcanmış sayılabilir
Charlie Chaplin,

Gülmenin veya gülümsemenin bize faydası olduğu gibi karşı taraf için de olumlu bir yanı olduğunu unutmayın. Sizi gülümserken gören bir kişinin size karşı olan anlık düşüncelerinin değişeceğini unutmayın. Gülmenin faydalarına bakmadan önce şunu belirtelim, gülmek dediğimizde kendine kendine gülmek veya bağıra çağıra kahkaha atmaktan bahsetmiyoruz. Günlük hayatta her şey başımıza gelebilir. Önemli olan bunları pek fazla kafaya takmaktan çekinerek ufak bir tebessüm ile işe koyulmaktadır. Gülmenin faydalarını okurken demek istediğimi anlayacaksınız.

  • Gülümsemek doğal bir ağrı kesicidir: Dudaklarınızın köşelerini sebepsiz yere farklı yönlere gerseniz bile vücut endorfin, yani mutluluk hormonları üretmeye başlıyor.  Bilindiğinin aksine endorfinler sadece iyi bir ruh halinden sorumlu değildir, aynı zamanda hafif bir ağrı kesicinin yerini de alabilir.  Tabii ki, büyük bir kesikten bahsetmiyoruz. Fakat ufak olan ağrıları kestiğini söyleyebiliriz.
  • Gülümseyerek, yüz kasları geliştirirsiniz.  Her zaman genç bir cildin sahibi olarak kalmak için günde en az yüz kez gülümsemeniz gerekir, bu yüz kaslarınızı her zaman iyi durumda tutmanıza ve bir güzellik salonundaki en pahalı masajlardan herhangi birinin yerini almanıza olanak tanır. Biz günde kaç kez gülümsüyoruz?
  • Daha iyi kararlar almanıza olanak sağlar: Uzun yaşamak için gülmenin gerekli olduğunu gördük. Bir diğer önemli noktası ise karar almak olduğunu söyleyebiliriz. Ciddi kararlar stres yaratır. Gülmenin faydaları arasında strese iyi geldiğini bildiğimize göre, karar alma esnasında stresi düşürdüğü bilinmektedir.
  • Kalp atışını yavaşlatır. Şaşırtıcı bir şekilde çok uçuk gelebilir, ama bu bir gerçek. Sık gülümsemelerle kalp ritmi normalleşir. Düzensizlik ve ritim bozukluğunu azalttığı görülmektedir.
  • Gülümsemek evrensel bir dildir. Muhtemelen, her birimiz bunu biliyoruz, ancak nedense kimse insanlarla iletişim kurarken gülümsemeyi tercih etmiyor. İngilizce veya Çince tek bir kelime bilmeden bile, Taksim’de gördüğümüz bize adres soran bir turiste karşı yerinde gülümsemek, karşımızdaki kişiye ilk izlenim olarak bir güven verir. Çeşitli Avrupa ülkelerinde gülümsemek görgü kurallarının bir göstergesidir. 
  • Bir gülümseme, çalışma ortamını uyumlu hale getirmenin anahtarıdır. Sık sık gülümserseniz, bu kesinlikle dar görüşlü bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Aksine özellikle iş söz konusu olduğunda, rahatlamanıza yardımcı olur. Çünkü yoğun bir gün boyunca bazen rahatlamak istersiniz. Gülümsemenizin her türlü gergin durumu etkisiz hale getireceğini unutmayın.

Gülmenin insan vücudu için iyi olduğu çok açık. Hayata farklı bakmayı öğrenmiş oluyoruz bu sayede. İnsanlar ile iletişim kurarken, psikolojik açıdan ruh sağlığını korurken ve en önemlisi mutlu olmanızı sağlıyor. O zaman şimdi gülümseyin…

Kaynaklar
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0956797610363775
https://www.newscientist.com/article/dn18615-for-a-long-life-smile-like-you-mean-it/

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu