GüzellikKadınKişisel Bakım

Soğuk suyla duş almak saç ve selülit için faydalı mı?


Etrafta böyle bir efsane var. Deneyenlerin kimisi işe yaradığını belirtiyor, kimisi ise bunun bir saçmalıktan ibaret olduğunu söylüyor. “saçı soğuk suyla yıkamak, saçınızı gürleştirir, Soğuk su ile banyo yapmak selülit oluşumunu engeller, soğuk suyla duş almak selülite iyi gelir, soğuk suyla duş almak zayıflatır.” gibi ifadelere mutlaka rast gelmişsinizdir. Hatta saçı soğuk suyla yıkayınca daha da gür çıktığı söyleniyor. Bu yazıda bunların doğruluğuna değineceğiz.

soguk-su-ile-dus-almak-selülite-iyi-gelir-mi-bloglabs-net (3)

Saçınızı soğuk suyla yıkamak gerçekten işe yarar mı?

Soğuk su gür ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar gibi söylemler gün gittikçe artıyor. Aynısı saçı sıfıra vurdurunca gür çıkacağı olgusu gibidir. Bunun hakkında bir araştırma yok. Fakat deneyen kişiler tarafından kimisinde gür çıkarken, kimisinde ise saçın rengi değişik çıkmıştır. Soğuk suyla saçı yıkamak saçlarınızı çok daha güçlü yapmaz. Neden? Çünkü yıkamanın asıl amacı saçı yağdan arındırmaktır. Ancak soğuk su yağdan arındırmaz.  Bulaşıkları soğuk suda yıkadığınızı düşünün… Ayrıca soğuk su,  rutininiz sırasında kullandığınız tüm saç ürünlerini temizlemez.  Sonuç olarak, saçınızda kalıntı kalır ve bu da ilk halinden daha da mat hale getirir. Aynı saçı soğuk suyla yıkamak yumuşacık saçlara zemin hazırlar.

Saçı parlattığını kabul etmeliyiz. Soğuk su aslında saçın pullarını sıkılaştırarak daha ipeksi ve parlak hale getirir. Peki ne yapmalı? Etkili bir yıkama için, saçınızı ılık suyla (sıcak değil, saç derisine ve saç liflerine zarar verir ve saçı gözenekli ve kırılgan hale getirir) yıkamanız ve ardından tüm kullandığınız tüm ürünlerin kalıntılar çıkarıldıktan sonra son bir durulama yapmanız önerilir. 


Selülite karşı soğuk su

Soğuk su selüliti yok eder mi? Gibi soruları görmüşsünüzdür. Bunun başlıca sebeplerinden biri soğuk su ile sürekli duş alan kişilerin ciltlerinin gerildiğinden dolayı söylenmiştir. Soğuk su cildi gere gere bir botoks etkisi yapabilir. Etkisini görmek için anında buz gibi su ile duş alınmamalıdır.
Başlangıç olarak ılıktan soğuğa doğru gidilmelidir. Anlayacağınız alıştıra alıştıra soğuk su ile selüliti yok edebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var, bu uygulamanın sonucunu 1 ay gibi kısa bir sürede görebilirsiniz. Eğer size herhangi bir etki etmez ise, başka bir çözüm yolu aramalısınız. Örneğin spora başlayabilirsiniz.

Portakal kabuğu gibi gözüken selülit için soğuk duş işe yarar. Hatta en etkili çözümlerden biridir diyebiliriz. Etkili olması için şu şekilde banyo yapabilirsiniz;

 • Sıcaklığa alışın , yavaş yavaş düşürün.
 • Aşağıdan yukarıya başlayın . Önce ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi ıslatın ve sonra tekrar yukarı çıkın. Birkaç saniye duraklayın ve ardından dairesel hareketlerle tekrar masaj yapmaya başlayın.
 • Suyun vücut üzerindeki basıncını kademeli olarak artırmak için bu işlemleri tercihen duş için mevcut olan farklı basınç seviyelerini kullanarak gerçekleştirin .
 • Bu işlem her gün veya haftada iki ila üç kez tekrarlanabilir .

Soğuk su ile duş almanın faydaları

Soğuk suyun bir kaç faydasına değindik. Peki diğer faydaları nelerdir? Soğuk su ile duş almanın sadece bu kadar faydası olduğunu düşünüyor iseniz, yanılıyorsunuz.

 • Soğuk su ile duş almak, damarları kastırtır. Bunun sonucunda kan dolaşımı yeniden aktive olur. Cilt pürüzsüzleşir . Bu, kan akışını arttırır ve epidermisin gözeneklerinin her birine oksijen getirir. Soğuk su , dolaşım problemlerini önlemek için özellikle bacaklar için faydalıdır. Gerçekten de damarların daralması, kanın kalbe dönüşünü kolaylaştırarak, selülitlerin yok edilmesini önemli ölçüde iyileştirmeyi mümkün kılar .
 • Yoğun fiziksel antrenman yaptıktan sonra soğuk su kan akışını azaltarak dokuların daha hızlı sönmesine neden olur .
 • Soğuk suyla duş, cildi germek ve epidermisteki ölü hücreleri yok eden bir pul pul dökülme etkisi uygulamak için iyi bir yoldur.
 • Soğuk su, vücuttaki beyaz kan hücreleri üretmeye başladığınd,a bağışıklık savunmasını uyarır . Bu soğuk algınlığı, grip ve birçok astım türüne karşı daha dirençli hale getirir.
 • Soğuk su saç derisini uyarır . Kan dolaşımı uyarılır ve dokuların üst tabakasını güçlendirerek tüm kan damarlarını canlandırır. Böylece soğuk su jetleri de kelliğin önlenmesine yardımcı olur.
 • Soğuk su kilo kaybı için mükemmel bir  , çünkü bu duşlar metabolizmayı hızlandırır ve diürezi (sıvıların ortadan kaldırılmasını) uyarır, böylece yağlı nodüllerin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 • Soğuk su ile duş almak ayrıca kaygı ve depresyona da yardımcı olabilir . Vücudu yenilemeye ek olarak, zihnin açık kalmasına, daha aktif, uyanık olmasına yardımcı olurlar.

Soğuk su ile duş almanın faydaları elbette saymak ile bitmez. Fakat dikkat edilmesi gereken bir hususta aşırıya kaçmamaktır. Çünkü her gün soğuk su ile duş aldığınızı varsayarsak, hastalanma oranınız çok daha yüksek olur. Bunun için haftada 1-2 kez yapmak en idealidir. Her şeyin bir faydası ve zararı olduğu gibi, soğuk su ile duş almanın da belirli zararları vardır.
Sağlıklı günler ile kalmanız dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu