Sağlık
Trend

Bölgesel İncelme: Soğuk lipoliz nedir? Lipoliz süreci nasıl işler?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Soğuk lipoliz,(Kriyolipoliz) tam olarak nedir?
  • Medikal lipoliz teknikleri
  • Doğal olarak vücuda lipoliz nasıl uygulanır?
  • Başvurabileceğiniz diğer lipoliz yöntemleri

Lipolizi duydunuz mu? Günümüzde oldukça yaygın olsa da ismi bize pek tanıdık gelmemektedir. Eğer bölgesel zayıflama gibi arayışlar içerisine girdiyseniz, karşınıza mutlaka soğuk lipoliz uygulaması çıkmaktadır. Bu yazıda soğuk lipoliz nedir, bölgesel incelmede işe yarar mı ve çeşitli lipoliz uygulamalarından bahsedeceğiz.

Soğuk lipoliz,(Kriyolipoliz) tam olarak nedir?

Ülkemizde lipoliz olarak bilinse de asıl adı kriyolipoliz olarak bilinir. Zayıflamak herkes için aynı şey değildir. Yüksek kilolardan düşük bir bedene geçmek istediğinizde bazı sorunlar meydana gelebilir. Basenlerinizde veya bel çevrenizde var olan yağlar gitmeyebilir. İşte buna çözüm olarak soğuk lipoliz birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu uygulama, azaltılması zor olan yağlı bölgeler için çözüm arayan kadın ve erkeklere yöneliktir. Yağ hücrelerine -5°C’ye inen bir cihaz sayesinde doğrudan etki ederek, yağ yakma işlemi gerçekleşir. Bu yöntem gerekli durumlarda seanslar ile birlikte sürer.
Bir seans, yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sırasında vücuda geçirilen bir naylon koruyucu ped sayesinde, sadece yağlara etki etmektedir. Deriye veya herhangi bir organa zarar gelmemektedir.

zayiflama-soguk-lipoliz-bloglabs-net
Vücuda uygulanan soğuk lipoliz


Birçok afişte “1 saat içerisinde zayıflama” gibi teşvik edici sloganlar görebilirsiniz. Aslında tam olarak öyle değil. Evet, işlem sonrasında gözle görünür bir etki bırakabilir fakat kalıcı değildir. Tam olarak kalıcı olup olmadığını 90 günün sonunda görebilirsiniz. İşlem sırasında hücreler yüksek bir soğukluk ile karşı karşıya kalır. Bunun sonucunda vücuttaki yağ hücreleri, (işlem gören bölgedeki) yok olmaya başlar. Genelde 60 ila 90 günün sonunda ciddi bir ilerleme görülebilir.
Bu teknik bilimsel olarak kanıtlanmış bir zayıflama tekniğidir. Gerek zayıflama için gerekse de selülit için başvurulan bir yöntem olarak rağbet görmektedir.

Medikal lipoliz teknikleri

Bölgesel incelmede sadece soğuk lipoliz uygulanmaz. Hatta çok daha farklı yöntemler vardır. Özellikle de vücuda doğal lipoliz uygulayabilirsiniz. Vücuda herhangi bir cihaz tarafından soğuk uygulanmasına gerek kalmadan doğal olarak da zayıflayacağınızı hatırlatmak isteriz. Şimdi okuyacaklarınız, farklı lipoliz yöntemleridir. Fakat onun öncesinde bir seans nasıl sürer onu öğrenelim:

Kriyolipoliz tekniği, cilde uygulanan soğuk, makine ile emilerek yağ hücrelerinin (adipositlerin) hücre ölümüne (apoptoz) neden olarak yok eder. Bu yoğun soğuk, adeta yağ hücrelerini dondurarak, herhangi bir hücrenin yenilenmesini engeller.
Seans 30 ila 90 dakika sürer ve çok basit 4 adımda gerçekleşir:

  1. Uygulamadan önce çeşitli fotoğraflar çekilerek, çeşitli analizler yapılır.
  2. Ardından uygulama yapılacak bölgeye rahatlık ve kolaylık sağlayan, tedaviyi kolaylaştıran koruyucu bir jel uygular.
  3. Jel veya naylon koruma konulduktan sonra işlemlere başlanır. İlk olarak, soğutucu makine belirlenen bölgeye konularak, yavaş yavaş derecesinin -3 ila -8° olacak şekilde uygulanmaya başlanır. Seans boyunca herhangi bir ağrı veya rahatsızlık duymayacağınızdan emin olabilirsiniz. İster bir kitap ister ise müzik eşliğinde 1 saatinizi geçirebilirsiniz.
  4. Makinenin işlemi bittikten sonra, tedavi uygulanan bölgeye el ile masaj yapılabilir. Çokta önemli olmasa da bazı kasılmalar ve sonradan meydana gelebilecek hafif ağrılar için yapılabilir.

Bu 4 adımdan sonra, uygulanan bölgelerde çeşitli incelmeler görebilirsiniz. Bu da tedavinin olumlu yönde gittiğine işarettir. Soğuk lipoliz fiyatları için doktorunuzdan fiyat almanız gerekmektedir. Çünkü belirli fiyatı olmamakla beraber, vücut ölçülerinize ve yağ oranınıza göre fiyatlarda değişkenlik mevcuttur.

soguk-lipoliz-lazer-lipoliz-bloglabs-net

Doğal olarak vücuda lipoliz nasıl uygulanır?

Lipoliz sadece bir tıbbi işlem değildir. Tıbbi işlem olan çeşitli makine ve tedavi süreçleriyle geçirilen işlemlerdir. Doğal olarak vücuda lipoliz uygulayabilirsiniz. Fakat soğuk veya lazer lipoliz tedavisinin aksine, bu tamamen sizin seçiminize kalmış bir yöntemdir.

Spor

Spor yapmanın faydalarını artık her gün duymaktayız. Lipoliz doğrudan lipitlerinize etki eder. Spor yapmakta vücuttaki lipitlerin yanmasında büyük rol oynar. Her şeyden önce, spor yapmak vücuttaki yağlardan kurtulmak için başvurabileceğiniz en iyi doğal yoldur.
Fitness ve vücut geliştirme yapıldığı zaman, vücutta yağ yakımı başlar. Elbette doğrudan tıbbi müdahale gibi hemen veya birkaç ayda etki etmez. Ama doğal olarak vücuda lipoliz uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

Oruç tutmak

Oruç tutmanın vücutta yağ yakımı tetiklediğini biliyoruz. Sadece yağ yakımı için değil, vücuttaki hücrelerin toparlanması için de oruç tutulması tavsiye edilir. Vücut buna karşın olarak, yağ yakımını gerçekleştirilir. Yağ yakımı için başvurabileceğiniz basit ve doğal yöntemdir.

Kafein, pul biber gibi yağ yakıcılar

Pul biber gibi gıdaların vücutta yağ yaktığı bilinmektedir. Hatta diyetinize eklemeniz gerektiğini söyleyen birçok diyetisyen ile karşılaşırsınız. Dozunu kaçırmadan kafein almakta yağ yakımı için idealdir. Beslenmenize ekleyebileceğiniz çeşitli ufak dokunuşlar ile doğal lipoliz uygulayabilirsiniz.

lipoliz-yaptirmak-bloglabs-net

Başvurabileceğiniz diğer lipoliz yöntemleri

Doğal olarak vücuda zaten lipoliz uygulayabiliyor olabilirsiniz. Fakat kabul etmek gerekir ki, üstteki adımlardan bazılarının etkisini bazen göremeyebiliriz. İşte burada devreye farklı yöntemler giriyor. İşte bunlardan bazıları:

Titreşimli masaj ekipmanları

Çeşitli zayıflama cihazlarının kullanılması da yağların atılmasını destekler. Titreşimli ekipmanlarda lipoliz, kasların gerilmesiyle gerçekleşir. Yüksek hızda dönme ve titreşim hareketleri yağların erimesine neden olur. Titreşimli aletler, kaslarınızı saniyede 45 kez kasarak yağ yakımını aktifleştirir.

Lazer lipoliz

Soğuk lipolizden sonra en çok merak edilen bir diğer yöntem ise lazer lipoliz tekniğidir. Lazer lipoliz, cilt altına yerleştirilen bir lazer lifinin etkisi ile yağ hücrelerini ısıtarak istenmeyen yağların yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca lazerin termal etkisi sayesinde kolajen lifleri erir ve yenilenir. Bu, cilt dokularının optimum şekilde geri çekilmesini sağlar. Lazer lipoliz, diğer yöntemlere göre biraz daha pahalı ve maliyetlidir. İstenilen herhangi bir bölgeye uygulanabilir.

Enjeksiyonla lipoliz

Enjeksiyonla lipoliz, cilt altındaki yağları eritmek için vücutta doğal olarak bulunan ürünlerin enjekte edilmesinden oluşur. Bu yağlar bir kez salındığında kanda dolaşacak ve daha sonra idrar yoluyla doğal olarak atılacaktır. Fakat etkisi uzun süreli olduğu için günümüzde pek tercih edilmemektedir. Soğuk lipoliz veya lazer lipoliz daha fazla tercih edilmektedir.

Ultrasonik Lipoliz

Ultrasonik lipoliz, hastanın cildine yerleştirilen ve bir cihaz aracılığıyla ultrasonu serbest bırakan plakalar aracılığıyla çalışır. Bunlar, deri altında bulunan yağ dokusuna etki ederek yağ hücrelerinin yakımını hızlandıracaktır. Bu teknik genellikle başka bir tekniğe ek olarak kullanılır. Örneğin lazer lipoliz tedavisinin etkili olmadığı durumlarda uygulanır.

Genel olarak bu tarz işlemler pahalıdır. Doktorunuzda başvurmadan kesinlikle herhangi bir uygulamaya kalkışmayın. Eğer kafaya koyduysanız, doktorunuzdan hangisinin sizin için daha uygun olduğunu mutlaka öğrenin.

Bu yazıda kullanılan kaynaklar: vbbgentekmybody.demy.clevelandclinic netsclubtr

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu