Kişisel GelişimPsikolojiSağlıkYaşam Tarzı

Sigarayı bırakmak: Sigarayı bıraktıktan sonra faydasını ne kadar süre sonra hissediyorsunuz?

Türkiye’de sigara tiryakisi olan on milyonlarca kişi var. Bu milyonlarca kişilerin yarısından fazlası sigarayı bırakmak ister. Bazıları sigarayı bırakmak konusunda başarıya ulaşsa da, bu sayı çok azdır. Peki diyelim o şanslı kesimdensiniz ve sigarayı bıraktınız. Sigarayı bıraktıktan sonra sizleri neler bekliyor? Özellikle de bir çok kişinin merak ettiği sigarayı bıraktıktan sonra, faydasını ne zaman hissetmeye başlıyorsunuz? Bu yazıda bazı aklınızdaki bazı sorulara cevaplar bulacaksınız.

sigarayi-biraktiktan-sonra-ki-faydalari-bloglabs-net (2)
Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmanın faydaları

Sigarayı bırakmak deyince, arkasından hep sigarayı bırakmanın faydaları gibi konuşmalar yapılır. Reklamlarda, kamu spotlarında, otobüs durağındaki reklam alanında, sigara paketlerinin üstünde ve her yerde sigarayı bırakmanın faydaları ile , sigarayı bıraktırmaya çalışırlar.
Peki bu okuduğunuz faydalar gerçekten var mı? Yani sigarayı bıraktıktan sonra vücutta herhangi bir değişiklik oluyor mu?
Eğer uzun süredir sigara kullanıyorsanız, bıraktıktan sonra değişimleri hemen görebilirsiniz. Bazı değişimler biraz zaman alsa da, çoğu farklılığı hissedeceksiniz. Belki ağız tadınızın yerine oturması biraz zaman alabilir, fakat sabahları dayak yemiş gibi en azından kalkmazsınız. Uyandığınızda yeni güne mutlu bir şekilde başlamış olursunuz.
Sigarayı bırakmak unutkanlığa da iyi gelir. En iyi yanı artık hayattan zevk almış olacaksınız.

Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra kandaki nikotin miktarı azalır

“Bırakmak için asla geç değildir” lafını bilirsiniz. Doktorlar tarafından sigara içen kişilere moral ve motivasyon olsun diye söylenen bir sözdür. Aynı zamanda kamu spotlarında reklam sloganı olarak da geçer. Bu tarz uygulamaların hepsi sigarayı bırakmaya teşvik etmeye çalışıyor. Elbette bunca çaba ve emek boşa olamaz. Sigarayı bırakmanın etkileri çok çabuk hissedilebilir. Ünlü Fransız bir doktor olan Michael Cymes bu konuda şunları söylüyor;

“Sigara içmenin etkileri hemen görünür. Nitekim bağımlılığınız var ise veya sigarayı bir şey ile bağdaştırmışsanız, sigara içtikten sonra gelen rahatlama hissiyatı size etkisini hemen gösterdiğinin belirtisidir.Tam tersi sigarayı bıraktığınızda, günlük rutine döndüğünüzde 1 saat sonra kan basıncınız normale döner. Takip eden 8 saat sonrasında ise kandaki nikotin miktarı yarı yarıya azalma gösterir”.

İlerleyen 24 saatte vücudun karbon monoksitten kurtulacağını garanti eder. Sigaraya başlayalı 2 veya 5 yıla yakın ise, devam eden iki üç gün içerisinde tat ve koku almanız daha da iyi kendini belli eder, diye ekliyor doktor.

Bir yıl sonra kardiyovasküler hastalık riskinde azalma

Kalp veya damar hastalıklarının bazılarına kardiyovasküler hastalık denir. Zaman geçtikçe sigarayı bırakmanın faydaları daha çok hissedilir. Bazı doktorlara göre sigaraya bağlı olan nefes darlığı, öksürük, yorgunluk hissi gibi hastalıklar altı ay içerisinde kaybolur.
Bir veya iki yıl sonra da kalp ve damar hastalıkları yarıya iner. Eğer yeni yeni başlamış hastalık var ise, kendiliğinden geçme olasılığı elbette çok yüksektir.


Fakat şunu da unutmamak gerekir, sigarayı bıraktıktan sonra bir öksürük veya nefes darlığı gibi şikayetleriniz var ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Geçmeyen öksürük ve nefes darlığı hastalık belirtisidir, erkenden önlemini almanız gerekmektedir.
İlerleyen dönemlerde yaşa bağlı olan rahim kanserine de etkisi vardır sigara içmenin.
Sigarayı bıraktıktan beş yıl sonra ağız, boğaz ve yemek borusu kanseri geliştirme riski yarı yarıya azalır. Daha buraya yazamadığımız bir çok fiziksel ve ruhsal olarak faydaları vardır.

sigarayi-biraktiktan-sonra-ki-faydalari-bloglabs-net (3)


Cilt için faydaları

Sigarayı bırakmanın cilt üzerindeki faydaları hemen görülür. Birkaç gün içinde sivilceler kaybolur, göz altı torbaları azalır, cilt yeniden elastikleşir, kırışıklıklar kaybolur.
Sigarayı bıraktıktan sonra cilt birkaç hafta sonra temizlenir ve tekrar parlak hale gelir. Sigarayı bıraktığınızda, cildin erken yaşlanması gibi sorunlarda azalma görülür.

Akciğerler için Faydaları

Sigarayı bırakmak akciğerler üzerinde hızlı bir olumlu etkiye sahiptir. Sadece üç gün sonra solunum düzelir. Bir ay sonrasında akciğerler bir gecede kendilerini tekrar temizleyebilir. Beş yıl sonra akciğer kanseri riski yarı yarıya azalır.

Dişler için faydaları

Diş için oldukça faydasını sayabiliriz. Diş ağrısını bilirsiniz, hiç çekilecek ağrılar değillerdir öyle değil mi? Sigara içtiğiniz zaman ağzınızda kötü tat ve koku olur. Siz bu kokuyu almasanız da karşılıklı birisi ile konuşuyor iseniz, o kişi kokuyu rahatlıkla alır. Kötü koku insan için ne denli kötü bir şey. Fakat sadece koku ile bitmiyor, eğer ağzınızda herhangi bir dolgu vs. var ise bu dolgunun erken düşme riski var. Ağız sağlığı için kesinlikle tüketilmemelidir. Evet! Zor olabilir, fakat zarar olarak bize geri dönüşleri bizim için daha da zor olacaktır.

Kalp için faydaları

Sigara kalbi tehlikeye sokar, aynı zamanda sigara yüzünden en çok acı çeken organdır. Sigara, pıhtı oluşumunu ve kalp ritmi bozukluklarını teşvik ederek ani ölüm, felç veya miyokard enfarktüsü gibi kardiyovasküler kaza riskini artırır. Uzun vadede, yavaş yavaş arterlere zarar verir. Sigarayı bırakmakla, tüm bu riskler, özellikle beş yıl sonra sigara içmeyenlerinkine benzer hale gelen miyokard enfarktüsü riski azalır. “Miyokard enfarktüsü kalbe giden damarların herhangi birinin tıkanıklığından oluşan sorunları kapsar.”

Saça Faydaları

Tütün saçı gerekli besinlerden yoksun bırakır ve matlaştırır. Sigarayı bıraktığınızda, saçın kalitesi önemli ölçüde iyileşir. Birkaç ay sonra saçlar daha parlak, daha sağlıklı ve daha güçlü hale gelir. Ayrıca daha hızlı büyürler. Saçların sürekli yağlanması, sigara dumanından da kaynaklanır.

Hamilelikte sigara içmek

Gebelik açısından sigarayı bırakmak, kadınlarda doğurganlığın artmasına ve Tüp Bebek’te başarılı olma şansının artmasına neden olur. Hamilelik durumunda, fetal hipotrofi ve solunum yolu hastalıkları gibi düşük yapma riski azalır. Sigara içmek aynı zamanda bebeğe de zarar vermektedir. Özellikle de hamilelik döneminde sigara içilmemesini şiddet ile tavsiye eden doktorlar mevcuttur.

Sigaranın temel zararları olarak üsttekileri örnek verebiliriz. Tekrar etmekte fayda var, sigaranın verdiği zararların vücutta kalıcı olmadığı sürece geçmesi biraz zaman alır. Bazı sorunlar erkenden kendiliğinden geçse de, bazıları ise biraz sıkıntı yaratıp öyle geçmektedir. Önemli olan bu gibi sorunların farkına varıp erkenden önlemini almak.

sigarayı bırakmak

Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki değişikler

Sigarayı bırakma kararı, ilk günden itibaren birçok fayda sağlar. Umarız ki üstteki yazılardan sigarayı bırakma konusunu kesinleştirmişsinizdir. Sigarayı bıraktıktan sonra yapılması gerekenler olarak elbette bir daha sigara içilen ortamda bulunmamak gerekiyor. En azından irade kontrolü sağlanmalı. Şimdi okuyacaklarınız, tamamen bilimsel veriler doğrultusunda kanıtlanmıştır…

Vücutta olumlu değişiklikler

Sigarayı bırakma kararı, ilk günden itibaren birçok fayda sağlar.

 • Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra
  • Kan basıncı düşer ve normale döner.
  • Nabız yavaşlar ve normale döner.
  • El ve ayakların ısısı yükselir ve normale döner.
 • 8 saat
  • Kanda bulunan nikotin ve karbon monoksit miktarı yarı yarıya azalır.
  • Oksijenin hücrelere taşınması tekrar normal hale gelir.
 • 24 saat
  • Karbon monoksit vücuttan tamamen atılır.
  • Akciğerler duman kalıntılarını reddetmeye başlar.
 • 48 saat
  • Nikotinin çoğu vücuttan atılır.
  • Sinir uçları yenilenmeye başlar.
  • Tat ve koku alma duyuları gelişir.
 • 72 saat
  • Nefes almak daha kolay hale gelir.
  • Akciğer kapasitesi artar.
  • Enerji artar.
 • 2 haftadan 3 aya kadar
  • Kan dolaşımı iyileşir.
  • Yürümek daha kolay hale gelir.
  • Akciğer fonksiyonu iyileşir.
  • Hamileliğinin ilk üç ayında sigarayı bırakan hamile bir kadının düşük kilolu bir çocuk doğurma riski hiç sigara içmemiş birininkiyle kıyaslanabilir hale gelir.
 • 1 ila 9 ay
  • Öksürük, burun tıkanıklığı, yorgunluk ve nefes darlığı azalır.
  • Vücut yavaş yavaş enfeksiyonlar ve virüslerle daha iyi savaşabilir hale gelir.
  • Ses daha net hale gelir.
  • Vücut yeniden enerji kazanır.
 • 1 yıl
  • Kardiyovasküler hastalık riski yarı yarıya azalır.
  • Kadın için serviks kanseri geliştirme riski, hiç sigara içmemiş bir kişininkiyle karşılaştırılabilir hale gelir.
 • 5 yıl
  • Ağız, boğaz ve yemek borusu kanseri geliştirme riski yarı yarıya azalır.
  • Günde bir paket sigara içen biri için akciğer kanseri ölüm oranı da yarı yarıya azalır.
  • Sigarayı bıraktıktan 5 ila 15 yıl sonra serebrovasküler kaza (CVA) riski, sigara içmeyenlerinkiyle karşılaştırılabilir hale gelir.
 • 10 yıl
  • Akciğer kanserinden ölüm oranı, sigara içmeyenlerinkine benzer.
  • Kanser öncesi hücrelerin yerini sağlıklı hücreler alır.
  • Ağız, boğaz, yemek borusu, mesane ve pankreas kanseri riski azalır.

Son olarak, genel faydalar

Sigarayı bırakmak, eski sigara içenlerin hayatlarını etkiler. Diğer şeylerin yanı sıra, finansal durum ve kişilerarası ilişkiler üzerinde olumlu etkileri vardır:

Daha önce tütün satın almak için kullanılan para başka amaçlar için de kullanılabilir.

Sigara içenler bazı hastalıklara yakalanma riski daha fazla olduğundan ve birçok yangından tütün kullanımı sorumlu olduğundan , sigarayı bırakmak hayat sigortası ve konut sigortası çok nadir rastlanılan şeyleri engeller. En azından bir iki Türkiye’de görülmüştür. (İzmarit yüzünden ev yandı vs gibi)

Sigarayı bırakmış kişiler çevrelerindeki pasif içiciliği ortadan kaldırarak çevrelerindekilerin buna bağlı sağlık sorunları yaşamasını engeller .

Karar sizin!

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu