Psikoloji

Sigara hafızanıza nasıl zarar verir? Sigarayı bırakmak için bir neden daha

Sigarayı bırakmak bir sözden ibaret gelebilir. İçmeyen kişi için bunu söylemesi kolaydır, fakat karşı tarafta da buna bahane aramak kolaydır. Net söylemek gerekir ise, tüm tiryakiler en azından belli aralıklar ile sigarayı bırakmanın zamanının geldiğini düşünmüştür.
Evet, sigarayı bırakmak !
Elektronik sigara, azaltarak içmek veya kafada bırakmak gibi olgular duymuşsunuzdur. Hatta bunun üst versiyonu olan patlıcandaki nikotin ile sigara bırakmak diye bir şey bile duymuş olabilirsiniz. Tüm yolları deneyen kişilerden bir ortak nokta var; Zarardan sonra harekete geçmek.

Sigara ve Hafıza

Sigarayı belli bir yaşa kadar kullanan kişilerin en çok yakalandığı hastalık koahtır. Zarardan önce sağlığın kıymeti bilinseydi belki çoğu hastalık engellenebilirdi. Fakat bazı kalıcı hasarlara sebebiyet verdiği bilinmektedir. Hafıza konusunda çoğu kişinin aklında soru işaretleri var. Sürekli bunun endişesinde olan birileri bile var. Eğer sigara hafızaya zarar vermiyor olsaydı, plasebo etkisi sebebi ile bu tarz sorunlar ile karşılaşırlardı. Sonuç olarak sigara insanları sadece sağlıklarından değil, anılarını da mahrum ediyor. Bilim kurgu veya hayal ürünü değil bu söylenti. Bilim insanları, bilgi ezberleme ve karmaşık sorunları çözme konusunda sigara içmeyenlere göre, %20 daha yavaş sigara içenlerin daha kötü olduğunu söylüyorlar.
İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

sigaranın-hafızaya-etkisi-bloglabsnet
Fotoğraf Lisans: Canva @gettyimages

Yaşam tarzı beynin nasıl çalıştığını etkiler ve sigara içmek hafızayı gerçekten bozar. Sigara içmek bilişsel yetenekleri azaltır – düşünmenize, öğrenmenize, hatırlamanıza izin veren işlevlerin zarar görmesini sağlar. Bağımlılık ayrıca, değişime hızla uyum sağlamamıza izin veren bir beceri olan zihinsel esnekliği de bozar. Genel zeka, öğrenme ve hafıza işleme hızı, dikkat – tüm bu süreçler aynı zamanda tütün dumanına karşı da savunmasızdır. Aynı zamanda sigara içilen bir ortamda sürekli bulunuyor iseniz, sizin de bu tarz sorunlar yaşamanız olasıdır.

Kalıcı olarak hafızayı kaybetme riski

Bilim insanları, sigarayı bırakmanın en başında bilişsel yeteneklerin azalmaya devam ettiği görüşündeler. Ancak bağımlılıktan tam anlamıyla kurtulmaya karar verirseniz, 10 yıl içinde hiç sigara içmemiş insanların seviyesine geri döneceksiniz. Bu süreçte, bellek eğitimi almak önemlidir. Yani yeni bir yabancı dil öğrenmekten şiirleri ezberlemeye ve masa oyunlarına kadar her şey uygun olacaktır. En beğendiğinizi seçin ve ona göre hareket edin.

sigara-gorsel-blogalbs-net
Fotoğraf Lisans: anastasia-vityukova-unsplash

Sonuç Olarak

Kan dolaşımı kötüleşir, kan damarları büzülür ve beyin oksijenden yoksun kalır. Bu da beyinde Alzheimer hastalığına yol açacak mikro organizmaların çoğalmalarına sebebiyet verir. Bunları siz zaten biliyorsunuzdur. Çünkü artık sigara paketlerinin üzerlerinde bile, “sigarayı bırakın” gibi sloganlar mevcuttur.
Çeşitli reklamlar bile, “sigarayı bırakmak” sloganı geçmektedir. Şunu da unutmayın; isteyen kişi istediği zamanda sigarayı bırakabilir. Çok zaman alabilir. Hatta sizi zorlayabilir. Kötü bir alışkanlığın daha uzun süre reddedilmesi hakkında ne söyleyebiliriz ki. Sağlığınıza dikkat ettiğinizden emin olun.

Bu gönderiyi puanla
Kaynak
National Library of MedicinePubMed gov ClinicalTrials

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu