Teknoloji
Trend

Twitter’ın Geçmişten Günümüze Değişen Yüzü: 17. Yıla Özel Sayılarla Twitterverse

  • Elon Musk’ın platformu satın alması Twitter’a ilgi uyandırmasına rağmen, Twitter’ın 2024’te dünya çapında 33 milyon kullanıcıyı kaybetmesi bekleniyor
  • Yalnızca bu yıl içinde ABD’li kullanıcıların %6’sının Twitter’ı bırakması bekleniyor
  • Twitter’ın şu andaki çalışan sayısı 2.300—bu sayı, 2012’deki çalışan sayısı ile aynı
  • Twitter Blue aboneliğinin tekrar başlatılması, kullanıcı artışının yavaş olmasına rağmen bol övgüer alıyor
  • Chadwick Boseman’ın vefat edişinin ailesi tarafından duyurulduğu tweet 2023 Twitter Günü öncesinde en çok beğenilen tweet olmaya devam ediyor

Twitter, geçtiğimiz yılda fırtınalı bir dönem geçirdi. Ekim 2022’de Elon Musk’ın platformu satın almasından ve şirketin bunu takip eden yeniden organize edilişine kadar, Twitterverse sürekli bir değişime uğradı. Bununla beraber, çıkan kargaşalara rağmen, bu sosyal ağ hâla ayakta—yeni kullanıcıları çekmeye ve eskilerini etkileşim hâlinde tutmaya devam ediyor. Peki bunu ne kadar devam ettirebilecek?

21 Mart’ta bu sosyal ağ 17 yaşına girerken Twitter Günü’nü kutlamak amacıyla, platformun geçtiğimiz yılda ne kadar değiştiğini ve daha ne kadar değişeceğinin beklendiğini görmek için sayılarla Twitter evrenine daha yakından bakıyoruz. Kullanıcı artışı ve popüler etiketlerden banlanan botlara ve tartışmalı mavi tiklere kadar, işte Twitter Merkezi’nden çıkan en son gelişmeler.

Musk’ın satın alması, kullanıcı artışına yeni bir soluk getirdi (ancak büyük bir hızla düşmesi bekleniyor)

Twitter 2023’te hâlâ popüler mi? Spoiler uyarısı: evet! Twitter şu anda 354 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip ve bunların 260 milyonu her gün bu platformu ziyaret ediyor. İki bağımsız araştırma şirketi Apptopia ve Sensor Tower’a göre, Musk’ın şirketi 44 milyar dolara satın alması bu sosyal medya devine yeni bir ilgi kazandırdı.

Örneğin, Apptopia, Musk’ın CEO olmasından sonraki 31 gün boyunca Twitter’ın ABD’deki indirilme sayısının günde ortalama 125.000 olduğunu bildirdi. Bu rakam, bir önceki yıla göre %42 daha yüksek.

Sensor Tower’ın araştırması ise genel aktivite açısından küçük bir artış olduğunu gösteriyor. Musk’ın şirketi satın almasını takip eden ayda, Twitter’ın dünya çapındaki günlük aktif kullanıcı sayısının bir önceki aya göre %2 arttığını bildirdi. Bu, önceki yılın aynı zamanlarına göre %4 artış anlamına geliyor.

Kullanıcılar Musk’a Karşı Güvensiz

Ancak, her ne kadar Musk yakın zamanda yeni kullanıcı kayıtlarının kendi tesiriyle “en yüksek seviyeye” çıktığı konusunda övünse de sosyal medya uzmanları, Twitter’a olan ilginin kısa süreli olduğunu tahmin ediyorlar. Bunun yerine, insanların Twitter’ı Musk’ın satın almasından sonra platformun geleceği ve Musk liderliğinde başarılı olup olmayacağı konularında meraklı oldukları için platforma katıldıkları ve birçoğunun yakında bu ilgiyi kaybedecekleri görüşünü savunuyorlar.

Bu fikirler, Insider Intelligence tarafından gerçekleştirilen, Twitter’ın teknik sorunlar ve platforma musallat olan tartışmalar nedeniyle 2024’te 32.7 milyondan fazla kullanıcıyı kaybedeceğini öngören araştırmada da tekrarlandı.

MANŞET: TWİTTER, 2019 – 2022 ARASINDA HER YIL İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE BÜYÜDÜ VE BU SAYILAR ELON MUSK’IN ŞİRKETİ EKİM 2022’DE SATIN ALMASIYLA EN ÜST SEVİYEYE ULAŞTI. ANCAK, PLATFORMUN 2023 YILI SONUNDA KULLANICILARININ %4’ÜNÜ, 2024’TE İSE BİR %5’İNİ DAHA KAYBEDECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR.

Twitter’ın en çok ABD’deki kullanıcılarını kaybetmesi bekleniyor

Amerika Birleşik Devletleri, bu sosyal ağ sitesine kayıtlı en az 83 milyon Amerikalı ile şu anda en çok Twitter kullanıcısına sahip ülke konumundadır. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen tahminler doğruysa Twitter yalnızca ABD’de 3.6 milyon kullanıcıyı kaybetme yolunda ilerliyor. Bu, 2022’ye kıyasla %6 düşüş anlamına geliyor. ABD’de aylık kullanıcı sayısının da 2024’te %8 düşüşle 51 milyona gerilemesi bekleniyor ve bu sayı, platformun 2014’ten beri geldiği en düşük seviye olacak.

Birleşik Krallık’ta bu yıl her yaştaki gruplardan Twitter kullanımının %5 düşüşle 13.4 milyon kullanıcıya gerileyerek sert bir düşüş yaşaması bekleniyor. Insider Intelligence, aylık Britanyalı kullanıcıların 2024’te %6.3 daha düşerek 12.6 milyona gerileyeceğini tahmin ediyor.

Twitter’ın değerli kullanıcıları kullanabileceği diğer önemli pazarlar arasında 61 milyona yakın kullanıcıya sahip olan Japonya, 25 milyon kullanıcının bulunduğu Hindistan ve 21 milyon kullanıcının yaşadığı Endonezya yer alıyor.

ExpressVPN’in araştırmasının tamamını incelemek için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

4.6/18 - (5 votes)

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bnce twitter günümüzün en iyi sosyam medya uygulması, hem zaten elın musk ta diyordu instagram kullanmıyorum ve çok gereksiz diye. amma twitte öyle değil, bence en iyis twitter ve sonrası voteone

  2. Neden expresin sitesine giremiyorum? Link mi kırık hata veriyor hep bağlantı sıfırlandı diye

      1. Yazık ya nası bi ülke arkadaş. Neden vpn sitelerini engellerler bunlar? İsteyen zaten indirip kurar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu