Kişisel GelişimYaşam Tarzı

Sakinleşmek için en iyi 10 hobi tavsiyesi

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Sakinleşmek için ne yapmalısınız? Hobi Tavsiyeleri
  • Yoga
  • Kaligrafi
  • Seyahat
  • Örgü örmek
  • Boyama
  • Bir şeyler yazmak
  • Dil öğrenme hobisi
  • Vücut Geliştirme
  • Bir kuruluşa gönüllü olmak

Hayatınızın belirli dönemlerinde ruhen sakinleşmek ve hayat boyu sakin kalmak için çeşitli arayışlara girdiniz mi? Bu anlık bir düşünce de olabilir. Gerçi sakinleşmek için ne yapılır ki? 10 saniye kuralını mı uygulayacağız? Zaten fark etmiş olacaksınız ki, böyle bir şey pek de mümkün değildir. Olumsuz koşul ve durumlar her zaman olacaktır.
İşte bu tür durumlardan biraz uzaklaşarak kafa dağıtmak isteyen kişilere, en iyi yöntem olarak bir uğraş meşgul olmaları tavsiye edilir. Bu yazıda sakinleşmek için ne yapmalı, sakinkeştirici hobi tavsiyeleri gibi önerilerde bulunacağız.

Sakinleşmek için ne yapmalısınız? Hobi Tavsiyeleri

Hayatın hızlı temposu ve yüksek maaş için bitmeyen bir yarış, bizi oldukça meşgul ediyor. Yüksek maaş arzusu, patronu memnun etme arzusu, potansiyelimizi gerçekleştirme arzusu, başkalarının gözünde yükselme arzusu gibi sebepler ve istekler yüzünden, bazen iyi bir dinlenmenin ne kadar önemli olduğunu unutuyoruz.
Böyle bir yaşam tarzının getirisi genellikle pek olumlu olmuyor. İnsanların kafa dağıtmaya ihtiyacı var. Bazende insan bir hobi edinmek ister. İşte karşınızda boş zamanlarınızı dolduracak mükemmel hobi tavsiyeleri:

1. Yoga

Sakinleşmek
Sakinleşmek için hobi tavsiyeleri

İlk olarak yogadan bahsetmek istedim. Eğer bir kadınsanız ve boş vaktinizin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka yoga ile doldurmanızı tavsiye ederim.
Birçok insan yoganın kişinin fiziksel durumunu iyileştirdiğini, dayanıklılığını artırdığını ve vücudun kaslarını güçlendirdiğini bilir. Ancak buna ek olarak yoganın, zihinsel ve duygusal sağlık için birçok faydası vardır. Basit bir yoga seti bile stres ve kaygıyı azaltır.
Ayrıca ani şekilde gelişen olaylara, daha dikkatli yanıt vermenizi kolaylaştırır. Çok sayıda araştırma, yoganın uykuyu iyileştirdiğini, günlük yaşamın stres ve olumsuzluklarından kaynaklanan kaygı belirtilerini azalttığını göstermektedir. O halde yoga başlasın

2. Kaligrafi

Sakinleştirici hobi tavsiyeleri

Kaligrafi nedir diye soracak olursanız, etkileyici yazı sanatı gibi kısa bir cevap alırsınız. Evet bugün kaligrafi demek, etkileyici yazı sanatı demektir. Bu hobi tavsiyesi tamamen yaratıcılığa dayanan bir hobidir. Özellikle de yaratıcı olmak isteyen kişilerin kaligrafi ile uğraşması gerektiği belirtilir. Her durumda bu hobinin coşkusu, dünyadaki her şeyi unutarak kendinizi yaratıcılığa kaptırmanıza yardımcı olacaktır.

3. Bahçıvanlık

Sakinleştirici hobi tavsiyeleri

Bahçıvanlık sadece doğa ile temasa geçmenin harika bir yolu değildir. Aynı zamanda her yaştan insanın keyif alabileceği çok işlevli harika bir aktivitedir. Bitkilere bakmak size hemen vücut için yararlı olan birkaç bonus sağlayacaktır Araştırmalar, bahçıvanların daha az stresli oldukları ve pratik olarak en sevdikleri hobilerinin hayranı oldukları için bu tür boş zamanlara yönelmeyenlere göre daha uzun yaşadıklarını gösteriyor.
Çünkü bahçıvanlık veya bir şey yetiştirmek, size bir sorumluluk vermektedir. Sakinleştirici hobi tavsiyeleri arasından en çok tavsiye edilen aktivitedir bahçıvanlık. O halde siz de bir şey yetiştirmeye başlayın.

4. Seyahat

Sakinleştirici hobi tavsiyeleri
Sakinleştirici hobi tavsiyeleri

Seyahat etmek güzeldir. Başka yerleri görmek, insanları görmek, kültürleri ve yaşamları görmek oldukça güzeldir. İlla yurtdışına seyahat olarak algılamayın bunu, kendi şehir ve semtinizi gezebilirsiniz.
İlk bakışta seyahat etmek çok maliyetli ve pahalı bir hobi gibi görünüyor. 
Seyahat etmek, bir insanı sadece sıkıcı bir günlük rutinin inatçı kucaklamasından kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda ona yeni deneyimler verir, ufkunu önemli ölçüde genişletir ve bir yaşam doluluğu duygusu getirir. 
O halde gitmediğiniz yerlere gitmeye başlayın. Hatta yıllarca yaşayıp ama arka sokağını bile bilmediğiniz semtinizi gezmeye başlayın.

5. Örgü örmek

Sakinleştirici hobi tavsiyeleri

Her türlü faydalı eğlence arasında, örgü örmek ilk sırada yer alır.  Hemen hemen her insan bir şeyler yapar: diker, örer, güzel el yazısıyla kartpostallar imzalar, scrapbooking tekniğini kullanarak hediye fotoğraf albümleri yapar ya da mobilya yapar.

Günlük hayata baktığımızda her yerde bir beceri gerektiren işler ile uğraş buluyoruz. Aslına bakılırsa insanın elleriyle bir şeyler yapması adeta bir meditasyon gibidir. Örgü örmekte bunların arasına girer. Eğer siz de iyi bir hobi veya uğraş arıyorsanız, örgü örmeye başlayabilirsiniz.

6.Boyamak ve resim yapmak

Sakinleştirici hobi tavsiyeleri resim yapmak

Budist’lerin mandalalarını gördünüz mü? O renklerin karışımının insana verdiği görüntü bile mükemmelken, onunla uğraşmak kim bilir ne denli insanı rahatlatır. Bir şeyleri boyamak güzeldir. Elinizde bir kalem olduğu sırada istemsizce sağdan soldan bir yerleri karaladığınız zamanlar oldu mu?
İşte sakinleşmek size için harika bir hobi tavsiyesi. İnsan psikolojisi üzerinde renklerin anlamları da düşünüldüğünde, boyama işi gerçekten de harika bir aktivite oluyor.

7. Bir şeyler yazmak

Siz yazmayı seviyor musunuz? Açıkçası bir kişinin düşüncelerini yazıya dökmesi kadar rahatlatıcı bir eylem yoktur. Fakat bizim anlatacağımız bir hobi tavsiyesi olduğu için, özellikle de sakinleşmek için çözüm yolu arayanlara yönelik yazma hobisidir. İster blog sayfası isterse yemek tariflerinizi insanlar ile paylaşın, hiç farketmez.
Fikirlerinize ve düşüncelerinize güveniyor musunuz? O halde siz de kendi hikayelerinizi yazın, kendi karakterlerinizi ve hikaye akışlarınızı oluşturun.

8.Dil öğrenme hobisi

Dil öğrenmek hobi tavsiyeleri

Polyglotların birden çok fazla dil öğrenmesinin en büyük sebebi, bunu bir hobi haline getirmeleridir. İlla bir polyglot olmanız gerekmez, önemli olan nokta dil öğrenimini bir hobi haline getirmenizdir. Bu şekilde yeni kültürleri daha yakından tanıma olanağına sahip olabilirsiniz. Şunu da belirtmek isterim, dil öğrenme hobisi en çok sahip olunmak istenen hobidir. Fakat bunu bir hobi haline getiren pek az insan vardır. Çünkü bir ödev ve bir zorunluluk gibi dil öğrenimini görürler. O haldesiz sizde dil öğrenme hobisi üzerinde düşünebilirsiniz.

9. Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme

Antrenman yapmayı sevmiyorsanız vücut geliştirme size biraz ağır gelebilir. Çünkü vücut geliştirmeyi bir hobi haline getirmek oldukça zorlu bir dönemdir. Ancak sakinleşmek ve sinir stresinizden arınmak istiyorsanız hayatınıza biraz hareket katmanız gerkmektedir. Bunun sadece vücut geliştirme sporu olmasına gerek yok. Bir yürüş veya bir doğa turu bile olabilir.
O halde aynaya bakın ve kendi kararınızı verin.

Bununla birlikte vücut geliştirme, özgüven, ruh sağlığında iyileşme gibi faydalar sağlar. Diğer faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz için, burada yer vermediki.

10. Bir kuruluşa gönüllü olmak

Gönüllü olmak

Daha önceden bir yere gönüllü oldunuz mu bilmiyorum, fakat bildiğim tek şey başka insanlara yardım etmek iyi bir şeydir.
Ülkemizde çeşitli bakım evlerine bir kaç günlüğüne ziyaretçi olabiliyorsunuz. Bir başkasına yardım etmenin ve o insanın mutluluğunu görmeniz kadar tatmin edici bir duygu yoktur. Bunu bir hobi haline getirebilir ve çeşitli derneklerde faaliyet sürdürebilirsiniz. En iyi getirisi ise yeni arkadaşlıklar olacaktır.

Bu yazıda sakinleştirici hobi tavsiyeleri ve sakinleşmek için arayışa giren kişilere birkaç fikir önerisinde bulunduk. Bir hobi edinmek özellikle de yararlı bir hobi edinmek, hem kişisel getiri hem de yeni başarılar elde etmenize yardımcı olur. Hobileriniz birer zorunluluk değildir, yapmak zorunda olduğunuz şeyler değildir. Bu şekilde düşünüp hobilerinize yönelirseniz, devamlı ve sürdürebilir olduklarını fark edeceksiniz. Kişisel gelişiminize fayda katın…

Fotoğraflar: pexels pixabay

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu