Teknoloji

Sadece 3 saat içinde yaklaşık 2 milyon dolar değerinde yüzlerce OpenSea NFT çalındı

OpenSea, en popüler NFT pazarlarından biridir. Kimlik avı ile, kullanıcı hesaplarını taklit ederek yüzlerce NFT çaldılar. Üstelik platformdan bunu nasıl yaptıkları hakkında bir açıklama gelmedi. Çünkü kendileri de bunun nasıl olduğunu bilmiyorlar
NFT’ler  ABD’de çok fazla rağbette. Milyarlarca dolarlık değerlere sahip. Bu nedenle olarak siber suçlular için en çok arzu edilen hedeflerden biri haline geldiler.
Blok zinciri hacklenemez, evet. Ancak çevresinde gelişen onlarca protokol, akıllı sözleşme ve diğer teknolojiler bu platformları olası bir hack saldırına açık hale getirir. Henüz öğrenme aşamasında olunan yeni bir teknoloji olunduğu için bu tarz saldırılar altında kalması çok olasıdır.

Saldırı ne zaman oldu?

Cumartesi, sadece üç saat içinde, OpenSea platformundan 1,7 milyon dolar değerinde 254 NFT çalındı. Bu tür kesin veriler bilinir, çünkü bir blok zincirinin sahip olduğu şey, tüm işlemleri kaydetmesidir.
The Verge‘nin haberine göre, çalınan NFT’ler arasında, Decentraland ve Bored Ape Yacht Club’dan en çok talep gören NFT’ler olduğunu bildiriyor.

Saldırı , OpenSea’de yapılanlar da dahil olmak üzere çoğu NFT akıllı sözleşmesinin altında yatan açık kaynak standardı olan Wyvern Protokolü’ndeki bir esneklikten yararlanmış gibi görünüyor.

OpenSea kullanıcılarının bazılarının yaptığı açıklamaya göre, kendilerini OpeanSea olarak gösterdiler. OpenSea NFT’leri ilk satıcıymış gibi dolandırıldıklarını iddia etmektedirler.
NFT’ler sadece ilk sanatçıya lisanslıdır, fakat bilinmeyen bir şey var.
NFT’leri çalmak, hepsi aynı olan ve kolayca yeniden satılabilen kripto para birimlerini çalmakla aynı şey değil.
NFT’ler benzersizdir ve tanımlanabilirdir. Bir miktar kripto para birimi veya gerçek para ile takas edilene kadar kendi başlarına hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla bunları yeniden satmak kolay olmayacaktır.

Devin Finzer tarafından yaptığı açıklamada saldırıyı ikiye böldü.

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu