Yaşam Tarzı

Saç incelmesi nasıl önlenir? Saç bakımı nasıl yapılmalıdır?

Saçlarımız bizim için önemlidir. Hayat boyu onlara iyi bakmak gerekir. Aksi halde kendimize bakmadığımız açık bir şekilde saçlarımızdan ötürü ortaya çıkar. Saçlarımıza verdiğimiz değer, kendimize verdiğimiz değerdir. Bazı zamanlarda saç incelmesi, seyrelmesi, tellerinin uç kısımlarının incelmesi gibi sorunlar yaşayabiliriz. Şunu unutmamak gerekir ki saçlar çeşitli sebeplerden dolayı seyrekleşebilir. Bu durum yaşa, genetiğe, yaşam tarzına hatta yaşanılan bölgenin iklimsel şartlarına bile bağlı olabilir. Saç seyrelmesinin önüne geçebilirsiniz. Yeter ki doğru bir ilerleme sürecine girin.

saç incelmesi ve saç seyrelmesi

Saç neden incelir?

Bunun birçok sebebi olduğunu unutmamak gerek. Eğer saç incelmesinden dolayı saç dökülmesi yaşıyor iseniz, uzman bir hekime başvurma zamanınız gelmiş olabilir. Bu yazıda saç incelmesi ve bu incelmeye karşı nasıl bir saç bakımı uygulayabileceğimize bakacağız. Saç incelmesinin ve seyrelmesinin en büyük olası nedenleri şunlardır.

Yaş ve genetik

İnsan genleri, saçın kalitesinde büyük bir rol oynar. Yaş ilerledikçe, saçınız daha da hassaslaşır. Yaşlılığa doğru yol aldığımızda saçlarımızın dökülmesi çok olasıdır. Zira sokaklarda bunu görebiliriz. Erkekler genelde saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırlar. Kadınlarda ise saç incelmesi meydana gelir. Özellikle de saç uçlarının incelmesi bir süreden sonra rahatsızlık vermeye başlar.

Stres

Günlük rutinde iş güç sahibi olan bir kişinin stres yaşamaması neredeyse imkansızdır. Trafikte, işe ortamlarında, sokaktaki bir köpeğin üzerinize yürümesi bile sizi strese sokabilir. Aslında günlük olaylarda stres yaşıyorsanız, çok fazla kafaya takıyorsunuz demektir. Stres aynı zamanda saç içinde oldukça zararlıdır. Stres yüzünden saçlarda dökülme, beyazlama ve incelmesi ortaya çıkar. Stres aynı zamanda birçok sorunun başlıca sebebi olarak bilinmektedir. Son 6 ayınızı düşünün, sizin için nasıl geçti?

Yanlış beslenme

Çoğu sağlık sorununun arkasındaki sebeplerin dayanak noktası olduğu gibi, saç için de geçerlidir. Günlük tüketimde yeteri kadar vitamin ve mineral alınmazsa, çeşitli sağlık sorunları meydana gelir. Bu yavaş yavaş olan bir süreçtir, en azından saç için böyle.
Günlük beslenmenize yeteri kadar protein, A, B, E, ve D vitaminlerine yer vererek sağlığınıza dikkat edebilirsiniz. Yenilen yiyeceklere dikkat edin.

Çok sıkı saç modelleri ve yanlış saç bakımı

Yapılan saç modelinin tüm gün sürmesi elbette her kadın ve erkeğin hayalidir. Fakat kadınlarda yapılan buklelerin tüm gün sürmesi için biraz daha sıkı çekildiğini biliyoruz. Saçı daha fazla gerdirerek sımsıkı bağlamak, incelmesine sebebiyet verir. Bunun için bağladığınız atkuyruğu saçlarınızı, daha düşük bir yerden bağlayabilirsiniz. Ayrıca yüksek ısıya maruz kalan saç çok kısa sürede incelmeye başlar. Saç maşası buna iyi bir örnektir. Saçı taramaktan da geri durmayın, saç bakımınızı ihmal etmeyin.

saç seyrelmesi


Erken hastalık belirtileri

Sedef hastalığı, mantar enfeksiyonları, sebore ve nörodermatit gibi cilt hastalıkları başlangıç evresinde saç derisinde kaşıntıya neden olur. Elbette bunu her saç derisindeki kaşıntıda bu hastalıklara vurmak yanlıştır. Sadece, sürekli bir kaşıntı halindeyseniz doktorunuza başvurmakta fayda var.

Sigara ve alkol

Vücudumuzun sürekli zararlı maddelerden etkilenmesi bize çeşitli sorunlar çıkartır. Sigara ve alkolün saçın incelmesinde bir parmağı olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.
Hangi hastalığa ve cilt enfeksiyonlarına bakarsanız bakın, altından mutlaka sigara da çıkıyor.
Sigara dumanı havada süzülürken, sadece havada süzülmekle kalmaz. Saçlarınız ve cildiniz ile yakın bir temasa geçer. Saç altındaki deriye zarar veren sigara, saçın incelmesi için bir zemin oluşturmuş oluyor.

Saç bakımı nasıl olmalıdır?

Saçın incelmesine ve dökülmesine sebebiyet veren bazı noktalara değindik. Peki önlemini nasıl almalıyız? Saç incelmesi ve seyrelmesini engellemek için neler yapmalıyız? Özellikle de evde saç bakımı nasıl yapılmalı?

saç bakımı nasıl olmalı

Doğru saç bakımını seçin

Saçların incelmesini önlemek, doğru saç bakımı kurallarını gerektirir. Kullandığınız şampuana dikkat edin. Saç tipinize göre en uygun şampuanı seçmeye özen gösterin. Şampuan ve saç bakım kremlerini birbirleri ile karıştırmamaya özen gösterin. İlk bakım kremini sürüp, ondan sonra şampuan sürme gibi bir şeye kalkışmayın. Bu saçlarınızın incelmesinden ziyade zarar görmesine sebebiyet verir. Çok fazla sıcak sudan kaçının, en azından saçınızı sıcak suyla yıkamamayı tercih edin. Zaten ince saçlarınız var ise, dökülmesine bir neden vermiş oluyorsunuz. Sıcak su yerinde mevsimine göre ılık su tercih edebilirsiniz.   Ayrıca saç kurutma esnasında kullanılan kurutma makinesini uzak bir mesafeden saçınıza doğrultun. Üstte sıcak suyun saç için pek faydalı olmadığını belirttik. Aynı durum kurutma makinesi için de geçerlidir. Sıcak hava saç tellerinizi yumuşatır, bu da incelmesine sebep olur.

Doğru şekilde saç nasıl yıkanır?

Saç yıkamak? Bu en basiti olabilir, fakat burada anlatılacaklar saç bakım konusunu kapsadığı için değinmekte fayda var. Saçları doğru şekilde yıkamak, saç güzelliği için gereklidir. Neden mi? Kirlerden iyice arınması ve saçın rahatlaması için dikkat edilmelidir. Doğru şampuanı seçmemiz esastır. Sülfatsız ve silikonsuz olan vegan ve doğal şampuan ve sabun seçimi yapılmalıdır.  Aynı zamanda doğal olan bitkisel yağlar açısından zengin olan katı sabun da tercih edilebilir. Kuru saç, yağlı saç, kaşıntı veya kızarıklık gibi nedenlerin çoğu kimyasal maddeler ile donatılmış şampuanlardan kaynaklanır.

Saçınızı haftada kaç kez yıkamalısınız?

Bu sorunun herhangi bir cevabı yok. Çünkü saç stiline göre değişen bir bakım metodu ister. Yağlı saçlar için 2-3 günde bir, normal saçlar için 4 güde bir, kuru saçlar için ise haftada bir şampuan kullanılacak şekilde bilinmektedir. Bunun nedeni ise, kullandığımız şampuanların aslında bizim için yarardan çok zarar getirdiği gerçeğidir.
Normal yıkama ise, 2 veya 3 günde bir olacak şekilde tavsiye edilir. Saçlarınız aşırı yağlı ise, yıkama işini haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. Ek olarak bir yıkama alışkanlığı kazanmayı ihmal etmeyin. Düzensiz şekilde saç bakım rutini içerisine girmeyin, kendinize göre bir rutin oluşturup ona göre ilerleyin.

saç tellerinin incelmesi

Saç güzelliği içten gelir

Saç tellerinin incelmesi, ilerleyen süreçlerde saçın seyrelmesine ve dökülmesine sebep olur. Yediğiniz yiyecekler doğrudan saçınızın sağlığını etkiler. Hatta spor yapan kişilere dikkat edin, saç bakımı konusunda bir adım önde oluyorlar. Çünkü spor saçı parlatır ve daha da dinç görünmesini sağlar. Özellikle sabah yapılan spor, gün boyu saçınızın güzel görünmesini sağlar. Vitamin ve mineral tuzlarını geri kazanmaya yardımcı olmak için günlük meyve ve sebze tüketin. Sağlıklı ve dengeli beslenme, fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanı sıra güçlü, güzel ve parlak saçlara sahip olmanıza da yardımcı olur.  

Sonuç olarak,

Saçlarımızın bizim için çok önemli olduğunu biliyoruz. Fakat bildiğimiz bir şey daha varsa, o da hiç şüphesiz saç bakımının asıl daha da önemli olduğu. Saç bakımı yapmak için herhangi bir pahalılık içerisine girmeye gerek yok. Nitekim evde saç bakımını çok sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Saç kalitesinin diyetimizle doğrudan bağlantılı olduğunu biliyoruz. Yediklerimize ve aldığımız gıdalara dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca sıcak suyun saç için pek faydalı olmadığını gördük. Sıcak su incelmeye ve seyrelmeye zemin açar. Sağlıcakla kalın.

Kaynaklar

TimesOfİndiaSkinKraftWikiHOWStylist.co

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Harika ve bilgilendirici bir yazi olmuş verdiğiniz bilerle fotoğrafları çok kolaylıkla bulaniklastiriyorum.

  2. Kolay gibi görünen ancak çoğumuzun bilmediği şeyler. Faydalı Bi makale olmuş. Makaleyi okuduktan sonra hemen uyguladım

  3. Fotograf bulanıklığı hakkında hiç bir fikirim yoktu sayenizde çok güzel bilgilendim teşekkür ederim

  4. Arkadaşlarımın fotoğraflarında görüyordum bu işlemi ama nasıl yapıldığını bilmiyordum iyiki karşıma çıktı öğrenmiş oldum teşekkürler 🤩

  5. Hairka bir yazı olmuş gerçekten saç bakımı hakkında bilgilendim alkol gerçekten zararlı sça konusunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu