Kişisel GelişimPsikoloji

Psikolojik olarak renklerin anlamları: Renklerin insan üzerindeki etkileri nelerdir?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir?
 • Renkler İnsanı davranışsal olarak nasıl etkiler?
 • Renkler ve anlamları
 • Mor renk anlamı
 • Mavi renk anlamı
 • Sarı renk anlamı
 • Kırmızı renk anlamı
 • Yeşil renk anlamı
 • Turuncu renk anlamı
 • Siyah renk anlamı
 • Beyaz renk anlamı
 • Pembe renk anlamı
 • Renklerin üzerimizdeki etkileri

Bir odaya girerken hiç endişeli hissettiğiniz, ancak nedenini bilmediğiniz oldu mu? Ya da tam tersine, belki başka bir odada sakin ve rahat hissettiniz mi? Burada renklerin anlamları ve etkileri devreye girmektedir.
Sanatçı Pablo Picasso’ der ki: “çizgiler gibi renkler de duyguların hareketliliğini takip eder“.
 Sanatçılar gibi, iç mimarlar da bir rengin ruh halinizi ve duygularınızı güçlü bir şekilde etkileyebileceği konusunda hemfikirdir. Renklerin psikolojik etkileri vardır.
Etrafınıza bir bakın, o duvar tabelalarındaki reklamlara bir bakın. Hepsi göze estetik ve hoş geliyor, değil mi? Bu şekilde hissetmemizin sebebi renklerin insan üzerindeki etkilerinin çok güçlü olmasından kaynaklanmaktadır. Şimdi renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilere bakalım:

renklerin-anlamlari-bloglabs-net-2
Renklerin anlamları ve renklerin insan üzerindeki etkisi

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir?

Üstte anlattığım duruma renk psikolojisi denir. Renklerin insan davranışları, ruh hali ve psikolojik süreçler üzerindeki etkisidir. Renk psikolojisine bağlı olanlar (bazı pazarlamacılar dahil), özellikle belirli renklerin “tüketim seçimlerimizi ve hatta hafızamızı etkileyebileceğine” kuvvetle inanırlar.
Üstelik gelecek çalışmalarını bu yönde geliştirirler.

Fakat rengin etkilerini ölçmek zor olabilir. Renklerin algılanması çok özneldir. Her kişiye bağlı olarak, bir renk farklı bir fikir uyandırır. Bu nedenle farklı bir tepki görürüz. Geçmişte kötü bir şey yaşayan bir kişi (herhangi bir şey, köpek kovalaması gibi), o an bulunduğu ortama ait olan göze çarpan bir renk var ise, yaşadığı travmayı veya kötü olayı o renk ile bağdaştırır. Bunu bilinçli bir şekilde yapmaz, bilinçaltı tarafından böyle kabul edilir. En sevdiğiniz renk, bu kişi için en nefret ettiği renk olabilir.

Renkler davranışımıza etkiliyor

Yaş, cinsiyet ve kültür gibi çeşitli faktörler de renk algısını etkiler. Bu nedenle, belirli bir durumda duygularımızı ve davranışlarımızı etkileyen tek rengin renk olup olmadığını belirlemek zordur. Beyaz renk buna iyi bir örnektir. Çoğu Batı kültüründe saflığın, temizliğin ve huzurun sembolü, beyaz Doğu kültürlerinde kederin, üzüntünün ve ölümün rengidir.

Renk ve davranış arasında doğrudan bir nedensel ilişki kurmak zor olsa da renklerin psikolojik etkileri arasında bazı genellemeler yapmak mümkündür. Sıcak renkler (kırmızı, sarı, turuncu ve pembe) heyecan verici duyguları harekete geçirirken, soğuk renkler (mavi, mor ve yeşil) daha çok sakinlik ve dinginlik ile ilişkilendirilir. Tüm bunlar, “renklerin sıcaklık, soğukluk, sakinlik, rahatlama veya tatsızlık duyguları üzerindeki etkisine açıkça işaret eden araştırmalarla desteklenmektedir. 

Renk uzmanı Leatrice Eiseman (şirketlere renklerin insan üzerindeki etkilerini anlatmak için renk pazarlamacısı olarak tanınıyor) için “renk genellikle sessiz bir satış elemanı olarak görülür ve hemen bir marka kimliği olarak algılanır“. Yani kırmızı bir marka logosu gördüğünüzde artık o renk, beyin tarafından o marka ile ilişkilendirilir. Beynimiz bu ilişkilendirmeyi bazı film ve diziler için de gerçekleştirir. Beğendiğiniz bir filmin başrol oyuncusunun yerine başka bir kişi düşünün, aynı etkiyi almış olacaksınız.

Renkler İnsanı davranışsal olarak nasıl etkiler?

Renklerin psikolojik etkileri alışveriş seçimlerimizi, duygularımızı ve hatta anılarımızı etkilediğine inanılıyor. Renk psikolojisi ile ilgili fikirler, pazarlama ve tasarım alanlarında güçlü bir şekilde uygulanmaktadır. İşletmeler, müşterilerini ürünlerini satın almaya ikna edeceğine ve marka bilinirliğini artıracağına inandıkları renkleri seçerler. 

Renkler, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için renk terapisi tekniklerinde bile kullanılmıştır. Her gün onlarca renkli materyal ile karşılaşıyoruz ve bunlar bizi şaşırtmıyor. Örneğin muz, sarı bir muz veya bir ağaç sizi şaşırtabilir mi renginden dolayı? Hayır! Fakat kırmızı bir muz görürseniz dikkatinizi çekmiş olur değil mi? Çünkü sürekli etrafta kırmızı muz göremiyoruz. (Evet, kırmızı muz var.)
Sizin bu dikkatinizi, çeşitli markalar renkler ile kontrol ediyor ve onlara yönelmeniz doğrultusunda kullanıyorlar. İşte bu gibi reklamlar ile renklerin psikolojik etkilerini ortaya çıkarıyor ve davranışlarımız ile kendilerine çekiyorlar. Bunu çok iyi kullanan markalar mevcuttur.

Renklerin insan üzerindeki etkilerine baktığımızda, kendi alanındaki araştırmalar durmuyor. Böyle bir psikolojik etkinin varlığı bile şirketler için büyük bir öneme sahiptir. Renklerin psikolojik etkileri günlük hayatın koşuşturmacasında da kendini belli eder. Daha kaliteli bir ürün dururken, sırf kendini bize çeken daha alt kalitede bir ürünü seçiyorsak, bunun sebebi renklerin üzerimizdeki etkisidir. Şimdi gelelim renklerin anlamlarına:

Renkler ve anlamları

Bazı uzmanlar, belirli olayların veya anıların doğrudan belirli bir renkle ilgili olduğunu kanıtladılar. Hemen hemen herkes çeşitli tatilleri ve etkinlikleri kırmızı, turuncu, yeşil, pembe, sarı vb. Gibi parlak renklerle ilişkilendirir. Üzücü olaylar her zaman siyah veya gri tonlarda esiyor. Üst kısımda genel olarak renklerin psikolojik etkileri ve insan üzerindeki etkilerinden bahsettik. Şimdi bu renklerin anlamlarında bakalım.

renklerin-anlamlari-bloglabs-net
Renklerin anlamları

Mor renk anlamı

mor-renk-bloglabs-net
Mor renk anlamı

Yüksek zihni, bilgeliği, olgunluğu sembolize eder. Mor rengi, örneğin giysilerde veya iç mekanlarda çok fazla hakimse, melankoliye neden olur. İlhamı, duyarlılığı, şefkati destekler ama bir yandan da depresyon ile ilişkilendirilir.

Psikolojide mor renk, ağır, zengin, sakin, gizemli anlamına gelir. Bu renk tonunu başka bir renk ile bastırmak oldukça kolaydır. Ancak mor rengin kendisi etkileyici ve derindir. Giysilere lüks ve ciddi bir görünüm verir. Sanat, tasavvuf, büyük fikirler ve sezgi ile ilişkilidir. Tarihte birçok din adamlarının ve kralların kıyafetlerinde bulundu. Mor genellikle şifacılar ve yaratıcı kişiler tarafından seçilir. Bir kişinin ruhunu sakinleştirmesine, başına gelen her şeyi sakin bir kalple kabul etmesine, ilham enerjisiyle dolmasına yardımcı olur.
Mor rengin anlamına baktığımızda genelde gizemli bir renk olduğunu görebiliyoruz
Hatta bu rengi kendi etrafında seçen bazı kişilerin düşük benlik saygısı yaşadığı, bazı psikologlar tarafından kabul görülmüştür.

Mor renk anlamı için şunları söyleyebiliriz: Özgüven kaybı, inanç, depresyon, umutsuzluk, zenginlik ve tabi gücün rengidir.

Mavi renk anlamı

Mavi renk anlamı
mavi renk anlamı

Mavi renk, işletmelerde yaygın olarak benimsenen bir renktir. Üretken ve müdahaleci olarak anlam kazanan mavi renk, herhangi bir ortamda bir güvenlik ve güven hissi uyandırır. Renk psikolojisinde mavi, uyum, sadakat, sempati, barış, güven ve iletişimin sembolüdür. Birçok sosyal ağ ve şirketin logolarında bunu benimsemesinin nedeni budur. Mavi rengin bizlere güven verdiği hissi çoğu psikolog tarafından kabul edilen bir şeydir.

Bu renk uyumu, mutluluğu ve sempatiyi ifade eder. Mavinin yüzlerce tonu var. Mavi ana renklerden biridir ve ressamlar arasında çok popülerdir, özellikle konu “koyu mavi” olduğunda. Bazı yönlerden mavi, en soğuk renktir, bir maneviyat ve fantezi kavramını da ifade eder. Aynı zamanda mesafe hissi ile ilişkilidir. Yemek sektörü için bu renk uygun değildir, bu nedenle yemek reklamlarında mavi yaygın olarak kullanılmaz.
Mavi renk anlamından ziyade, göze verdiği hoş görüntüden dolayı birçok insanın en sevdiği renkler arasında girmiştir. Belki de Gökyüzün ‘den dolayı verdiği güven hissinden kaynaklanmaktadır.

Sarı renk anlamı

sari-renk-bloglabs-net
sarı renk anlamı

Renk psikolojisi, sarıyı iyimserlik, gençlik, güven ve yaratıcılık gibi olumlu kavramlarla ilişkilendirir. Altının ve güneşin rengidir. Neşe ve iyi mizahı ifade eder. Zihinsel ve fiziksel olarak en iyi durumda olmadığımızda nadiren sarı giyiniriz. Tanıdık geldi değil mi? Fakat sarın rengin anlamları arasında elbette olumsuzluklar da mevcuttur.

Bazı olumsuz etkiler de bu renge atfedilir. Çeşitli anlayışlara göre ihanetin ve açgözlülüğün, yalanın ve deliliğin ifadesi olurdu. Tarihte fahişeler, Yahudiler ve yalnız yaşayan kadınlar gibi toplum tarafından kabul edilmeyen insan grupları da sarıya bağlanmıştır. 

Gerçek şu ki, mağazalarda, görme yeteneğini çabucak yorma yeteneği göz önüne alındığında, kötüye kullanılmaması gereken bir renktir. Bu nedenle orta raflardan çok yan raflarda kullanılır.
Fakat çocuk reyonlarında sarı renk çekici olduğu için, çocukları kendine çekmektedir. Pazarlama alanında da en fazla kullanılan renkler arasında sarı bulunmaktadır.

Kırmızı renk anlamı

bloglabs-net-renklerin-anlamlari-kirmizi
Kırmızı renk anlamı

En çok merak edilen ve en çok anlamı araştırılan renk kırmızıdır. Bizim için kırmızı anlamı olan ve dikkat çeken bir renktir. Bulunduğu ortamda direkt fark edilir. Bu nedenle iletişim ve pazarlamada da kullanılır. Aşkı, hayatı ve kanı temsil eder. Kırmızı, agresif yönümüzü kolayca uyandırabilen dinamik ve baştan çıkarıcı bir renktir. 
Kralların, asil insanların ve daha yüksek bir sosyal rütbenin rengidir. Renk psikolojisi ayrıca kırmızıyı savaş ve yasakla ilişkilendirir. Kırmızı aciliyeti ifade eder. Aynı zamanda hem insanlarda hem de hayvanlarda cinsel çekim yaratır. Birçok kadının kırmızı iç çamaşırı ve kırmızı ruj hayranı olması pek tesadüfe benzemiyor. İç çamaşırında kırmızı çekicidir ve kırmızının tüm tonları için geçerlidir. Hatta bu yazıyı okuduğunuz site bile (bloglabs) çeşitli yerlerinde kırmızı ton olarak karşınıza çıkıyor. Dedik ya, dikkat çeken bir renktir kırmızı.

Yeşil renk anlamı

yeşil-renk-bloglabs-net
yeşil renk anlamı

Yeşil, umudun ve şansın rengidir. Sakinliğe ve dinlenmeye davet eder. Şirket için yeşil, sağlık, esenlik, prestij, ekoloji, huzur ile eş anlamlıdır. Büyüme, canlılık, yenilenme, doğa, çevre ve şifa ile ilişkilidir. 

Dengeyi, zihin, beden ve duyguların uyumunu çağrıştırır. Sakinlik, şefkat ve şefkat duygusu yaratarak insanların duygularını dengeler. Cömertlik, nezaket ve sempati yayar.
Açık yeşil, gençlik ve enerjinin yanı sıra dinginlik ve istikrarla, koyu yeşil ise ekonomik büyüme ve zenginlikle, zeytin yeşili ise barışla ilişkilendirilir. 
Bilim, tıp, insan kaynakları, çevre, ekoloji, doğa ve açık hava ile ilgili mesleklerde, alternatif tıp, temizlik ürünleri vb. alanlarda markalar tarafından tercih edilir. Yeşil rengin anlamına baktığımızda her yerden karşımıza çıkmaktadır.
Büyümeyi, canlılığı, yenilenmeyi, restorasyonu, özerkliği, güvenilirliği, inceliği, dengeyi, sakinliği, doğa ve aile sevgisini, sempatiyi, şefkati, cömertliği, nezaketi, sadakati, ahlaki anlayışı, sosyal üyeliği çağrıştırır.

Renk giyim sektörleri ve otomotiv sektörleri için pek önerilmez. Bize verdiğin huzurdan dolayı doğayla ilişkilendirilir. Aynı zamanda dini inançlarda Cennet’in rengidir.

Turuncu renk anlamı

turuncu-renk-bloglabs-net
Turuncu renk anlamı

Turuncu renk uyarıcıdır. Enerji ve hareket, hatta coşkuyla ilişkilidir. Isıyı, güneşi, ateşi, ışığı ve sonbaharı çağrıştırır. Turuncu neşe, eğlence ve iyimserlik taşır. Bu bir iletişim ve yaratıcılık rengidir ama aynı zamanda canlılık, güç ve kararlılıkla da anlamdırılır.

Turuncu sıcak, canlı ve gösterişli bir renktir. Macera, bağımsızlık, sosyallik ve mutluluğu ifade eder. Genellikle macera ve egzotizmle bağlantılı olan bu renk, yerel işletmeler için de uygundur. 

Turuncu renk, iştahı ve sosyal sohbeti teşvik ettiği için restoranlar, kafeler, bistrolar ve diğer perakende satış mağazalarının yanı sıra oteller ve tatil köylerinde çok değerlidir. Uygun fiyat, kalite ve rahatlık ile özdeşleştirilir. Turuncu renk, canlılığı ve uygun fiyatıyla spor markaları, gençlik ve gençlik pazarı için idealdir. Gençler için yapılan aktivite ve çeşitli ekipmanlarda turuncu rengi kullanılmaktadır.

Aynı zamanda turuncu, mutluluk ve bağımsızlığa ilham veren bir renktir. Spor, fitness ve fitness aktiviteleri, eğlence ve iletişim, satış ve hareketlilik, macera, seyahat, sağlık, teknoloji, e-ticaret ve seyahat web siteleri için çok uygundur. Bununla birlikte bu renk, yeşil renkte olduğu gibi giyim ve otomobil sektöründe pek kullanılmaz.

Siyah renk anlamı

siyah-renk-bloglabs-net
Siyah renk anlamı

Arka planlara, kültürlere ve evrenlere göre siyah renkle ilgili olarak yapılan çok sayıda çağrışım vardır. Siyah, güçlü duygular yaratan ve aynı zamanda gücü simgeleyen otoriter bir renktir. Tam olarak zarafeti ve stilize etme yeteneği nedeniyle moda dünyasında ilk tercih edilen bir renktir. Siyah, giyimimize incelik getirir. Bazı geleneklerde siyah renk, önemli olaylarla ilişkilendirilen renktir.

Geçmişte siyah, kilisede rahipleri temsil ediyordu. Bugün Muhafazakarları temsil ediyor. Siyah renk ayrıca bir şeyin sonunu, ölümü, yas veya kaybı sembolize eder. Bazı yönlerden siyah, kötü şansı sembolize eder.
Siyah rengin psikolojideki etkilerine baktığımıza korku ve sonu belli olmayan olaylar ile ilişkilendirildiğini görürüz. Aynı zamanda siyah, sadeliği sayesinde titizlik getirir. Sofistike yanı, ciddiyet ve otoritenin yanı sıra ayrım, zarafet ve lüksü çağrıştırır. Siyah, üst düzey ürünlerde film, sanat ve fotoğrafçılıkta kullanılır.

Siyah renk diğer parlak renkler ile birleştiğinde göze daha elastik ve hoş bir görüntü verir.

Beyaz renk anlamı

beyaz-renk-bloglabs-net
Beyaz renk anlamı

Beyaz, barışın mükemmel rengidir. Diğer renkler arasında yeniliğin, yeni bir başlangıcın, hafifliğin ve masumiyetin ifadesidir. Aseptik olmasının yanı sıra dinginlik ve bir ciddiyet ile bilinir. Bu nedenle hastanelerde beyaz renk hakimdir. Nötr ve temiz, rafine ve zariftir. Bir alanda beyaz, genlik ve dürüstlük getirir. Huzur, şifa ve sükûnet duygusu ile ilişkilidir. Giysilerdeki beyaz yaka, yüksek statüyü ifade eder. Beyazın altmış tonu vardır.
Aynı zamanda bu renk masumiyet, barış, saflık, alçakgönüllülük, hürmet, doğruluk, genç yaşamı temsil eder. Beyaz rengin psikolojideki anlamı, bütünlük, birlik, hayal kırıklığı, doğum, can sıkıntısı, dolgunluk, katılık, hafiflik, izolasyon, basitlik, katılıktır. Beyaz renk adalet taşır, tarafsızdır.

Pembe renk anlamı

pembe-renk-bloglabs-net
Pembe renk anlamı

Pembe saflığın, çocukluğun, dikkatin ve sevginin rengidir. Saf rüyalar ve fanteziler, sakinleştirici ve kötü düşüncelerden arınma gibi birçok etki verir. Bazı etkilerini evinizin duvarlarını pembeye boyatarak fark edebilirsiniz.

Pembe sevenler çok çalışkan, hayalperest ve kendilerini işine adamış kişilerdir. Alıngan, mızmız, iyi bir mizaca ve hatta çocuksu saflığa sahipler. Pembe, kendini yüksek sesle ifade etmekten korkan kişiler tarafından tercih edilir. Bir kişi pembeyi sevmiyorsa, bu dürtüsel, anlamsız bir karaktere işaret eder.

Pembe sevenler son derece hülyalı, çalışkan, kendilerini işine adamış kişilerdir. 

Renklerin üzerimizdeki etkileri

Buraya kadar renklerin üzerimizdeki etkilerini ve psikolojik etkilerini belirttik. Bazı renklerin olmadığını fark etmişsinizdir. Bu renkler sadece kanıtlanmış ana renklerdir. Diğer renkler (mat,fuşya,bordo,gri), üstte belirttiğimiz renklerden türemiştir. Bunlarında elbette insan psikolojisine etkileri vardır. Hatta seveni ve hayranı olan kişiler de mevcuttur. Şimdi bu renklerin günlük hayattaki etkileri ve kullanımlarına bakalım.

Giysilerdeki renk psikolojisi

İş toplantıları ve işyerinde terfi için mavi, açık mavi, kahverengi ve gri resmi kıyafetler idealdir. Beyaz ve siyah renklerin kombinasyonları da olumlu bir etkiye sahiptir.

Arkadaş ve akrabalarla buluşmak, parkta yürümek, şehirde dolaşmak, özellikle sıcak bir zaman dilimi ise daha parlak ve daha zengin renkler gerektirir. Yeşil, sarı, turkuaz, leylak, turuncu tonlarındaki giysiler göz ardı edilemez ve dolapta asılı bırakılmamalı.

Bir randevu ve romantik bir akşam yemeği için, kadınlar kırmızı renge başvurur. Kırmızı ruj, ceket vb. Bu hareket tutkuyu alevlendirir ve ortaklar üzerinde heyecan verici bir etkiye sahiptir.

İç mekandaki renk psikolojisi

Mutfağın tasarımında en çok parlak tonlar (sarı, turuncu, yeşil, kırmızı) kullanılır. Bu renklerin mobilyaları iştahı artırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

Banyolarda mavi, mor ve mavi aktif olarak kullanılmaktadır.

Çocuk odalarında mavi, mor ve beyaz kullanılması istenmeyen bir durumdur. Çocuk odalarını pembe, şeftali ve diğer sıcak renklerde düzenlemek en iyisidir.

Çoğu zaman, kamu kurumları (kafeler, restoranlar, oteller) odayı kahverengi ve kırmızı tonların yardımıyla dekore etmeye başvururlar. Çünkü göze daha elastik ve hoş geldiği için daha bir huzur yaşanır.

Son olarak

Tüm bu renklerin anlamlarının bir çekim gücü vardır. Bunları ayırt etme gücüyle kullanmak, bir müşteriyi daha iyi hedeflemenizi sağlar. Markalaşma, pazar ve ürün araştırması açısından beceri gerektirirken, renklerin de etkisi altına girer. İşinize birazda renklerin anlamlarını katarak daha da üst satış miktarlarına ulaşmanız mümkündür.

Bu nedenle renkleri hedef kitlenize uyarlamak ve imajınızda bir marka yaratmak gerekiyor.
Bu yazıda en çok kullanılan renklerin anlamları, psikolojik olarak renklerin anlamları, insan üzerindeki etkilerini ve davranışlarını inceledik.


4/1 - (5 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu