BaşarıİlişkilerKariyer

Podcast nasıl yapılır? Hangi ekipman ve yazılım gereklidir?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Podcast yapmaya nasıl başlanır?
 • Bir isim ve podcast konusu seçin
 • Plan, kurgu ve ilerleyiş süreci
 • Takvim
 • Ekipman
 • Kaydetme ve gerekli yazılım
 • Yayınlama evresi
 • Son olarak
 • Öneriler

Günümüzde birçok şeyin popülaritesi artmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz ki podcasttir. Podcast dinlemek önceleri pek popüler değildi, arkadaş gruplarında sayılı kişiler tarafından dinlenirdi. Fakat günümüzde internetin yaygınlaşması ve bazı şeylerin yapımı eskiye nazaran daha da kolay olduğu için, podcast yapmakta bunlara eklenmiş oldu. 2022 yılı podcast dünyasının en önemli yıllarından birisidir. Çünkü son beş yıldaki büyümesini göz önünde bulundurarak, herkes kendi radyo programını yani podcastini kaydetmeye başlayabilir. Bu yazıda sizlere podcast yapmak adı altında sorulan soruları cevaplayacağız.

Zamanla insanlar, belli bir emek sonucunda radyo programları ile sadece podcast yaparak yarışır hale geleceklerinin farkına vardılar. Bu şekilde birçok program günümüzde popüler hale geldi. Hatta bazıları, on binlerce dinleyiciye ulaşan kitleleri sayesinde yüksek kazançlar sağladı. Tutulmasının en büyük etkenlerinden biri de eski yayını istediğiniz zaman dinleyebilme özgürlüğünüzdür.

 podcast-nasıl-yapılır-ve-hangi ekipman-yazilim-gerekli-bloglabs-net

Podcast yapmaya nasıl başlanır?

Sadece kayıt için gereken bir odadan ziyade, ana ihtiyacınız olan şey tabii ki de bir bilgisayar. Windows, Mac veya Linux olması hiç fark etmez.   Bilgisayardan sonraki en önemli detay ise iyi bir ses. Bunun için de iyi bir mikrofon gereklidir. Ah! Ses yalıtımını da unutmamak gerekir. Podcast kaydederken yankı en büyük düşmanınızdır. Bunun için akustik köpük paneller kullanmanız gerekir. Başlangıç için bir odaya 4-5 adet yankı engelleyici, çok da iyi olmasına gerek olmayan bir bilgisayar, mikrofon ve fikirleriniz gereklidir.

Ortamınızı ayarladığınıza göre podcast yapmaya hazırsınız.

Bir isim ve podcast konusu seçin

Bir podcast oluşturmaya başlamadan önce bir konu seçmeniz gerekir. Yayınlarınız hangi konulara hitap edecek? Yaşam tarzı? Futbol? Bilim?
Podcast konusunda uzmanlaşmış kişiler, özellikle de Spotify’da podcast yayını yapan bazı kişilerin tavsiyesi tutkulu olduğunuz bir konu üzerinde yayın yapmanızdır.
Sıra bir başlık bulmaya, yani isim bulmaya geldi. Podcast için ilgi çekici bir isim bulmanız gerekir.

Plan, kurgu ve ilerleyiş süreci

Birçok podcast yayıncısı için yayını, doğal akışına bırakmak daha iyidir. Fakat başlangıç için biraz kurguya ihtiyacınız olabilir. Önemli olan, kitlenizin deneyimidir.  Bölümlerden zevk alıyorlar mı?  Uzun konuşmaların üzerindeki baskıyı azaltmak için müzik araları var mı?  Belki de buna dikkat etmelisiniz.

podcast-nasıl-yapılır-ve-hangi ekipman-yazilim-gerekli-bloglabs-net

Podcastiniz için logo ve görsel oluşturmak için Canva gibi uygulamalardan faydalanabilir veya bir grafik tasarımcı kiralayabilirsiniz. Görsel kısmı da temelden hallettikten sonra müzik kısmına geçebiliriz. Pizzanın peynire ihtiyacı olduğu gibi, podcastinizin de müziğe ihtiyacı var. “Müziğe neden ihtiyacım olsun ki?” gibi söylemde bulunabilirsiniz. Fakat şöyle düşünün, insanlar sizin podcastinize ait olan bir müziğe denk geldiklerinde, bunun ne olduğunu rahatlıkla görmeleri gerekir.
Sokakta yürüyen bir insanın, önünden geçtiği iş yerinde sizin podcastinize ait müziği duyup, Spotify’de buna rast gelmesi çok olağandır. Tamam. Belki bu senaryoda olaylar gelişmez ama size anlatmak istediğimizi anlamışsınızdır.

Takvim

Podcastinizi yayımlamak için belirli günleri tercih edin. Disiplinli olacak şekilde podcastinizi bugünlerde yayınlayın. Haftalık, iki haftada bir veya aylık olarak yayınlayabilirsiniz. Kimse dinlemez demeyin, mutlaka birilerine dokunmuş olacaksınız…

Ekipman

Bu adım, podcast teknolojisi hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeyen yeni başlayanlar için biraz zor gelir. Doğru podcast yazılımı nasıl bulunur? Kayıt için en iyi mikrofon veya enstrümanlar nelerdir? gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

podcast-nasıl-yapılır-ve-hangi ekipman-yazilim-gerekli-bloglabs-net
podcast nasıl yapılır

Podcast için podcast mikrofonu satın alın 🎙

Bir podcast gurmesiyseniz, telefonunuzun dahili mikrofonuyla kaydedilen bölümler ile profesyonel bir mikrofonla kaydedilen bölümler arasındaki farkı kesinlikle anlayabileceksiniz. Kaliteli, profesyonel sese sahip içerikler üretmek istiyorsanız işe iyi bir podcast mikrofonu alarak başlayabilirsiniz. Fakat sadece hobi olarak bu işe girişmek, eğlencesine sadece bir şeyler üretmek istiyor iseniz işe profesyonel gibi girişmenize gerek yok. Zamanla her şeyin oturduğunu fark edeceksiniz zaten.

Kulaklığa ihtiyacınız olabilir

Kaydettiğiniz podcastiniz de kaymalar olabilir. Örneğin, “r” veya “b” gibi harfleri sert söylediğinizde kulaklar tırmalayabilir. Bunun sert, kulak tırmalayan bir sesle sonuçlanma olasılığı yüksektir. Kulaklıklarla ses kalitesinin çok sert olduğunu kolayca tespit edebilir ve ardından gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Yeni başlayan biri olarak, sahip olduğunuz herhangi bir normal kulaklığı kullanarak başlayabilirsiniz. Ancak zamanla stüdyo çalışmasına uygun, kaliteli kulaklıklara yatırım yapmanız gerekecektir.

Kaydetme ve gerekli yazılım

Çoğu kayıt programı veya uygulaması, aylık ve yıllık ödemeniz gereken abonelik planları ile birlikte gelir.
Öte yandan, dikkatli bir şekilde ararsanız ücretsiz olanları bulabilirsiniz. Programlardan bazıları daha verimli olma eğiliminde oldukları için ücretli olanları seçmeniz gerekir. Sonuçta hiçbir güzel şey bedavaya gelmez.

Ücretsiz olarak kullanılabilen, bugün neredeyse tüm podcast yayıncılarının bir kez de olsa kullandıkları Audacity programını kullanabilirsiniz. Eğer bu işe girişecek profesyonel düzeyde iseniz, Adobe Audition kullanabilirsiniz. Bu iki seçenekten ziyade Mac’e özel, Logic Pro X, Windows’a özel ise Cubase programlarını kullanabilirsiniz. Deneme sürümü ile gelen bir başka yazılım ise Hindenburg kullanabilirsiniz. Hindenburg genelde gazete yayıncıları için idealdir. Fakat yapılan güncellemeler ve ilerleyiş ile birlikte artık tüm podcast camiasına hitap etmektedir.

Bizim tavsiyemiz Audacity ile başlamanız. Çünkü ücretsiz ve günümüzde halen popülaritesi yüksek olan bir uygulama.

Yayınlama evresi

Düzenleme ve kayıt kısımlarını hallettikten sonra podcastinizi çeşitli mecralarda yayınlamanız gereklidir. Türkiye’de en popüler olan platformları listeleyeceğim. Fakat bundan önce bir RSS beslemesi oluşturmanızı öneririm. Bir RSS beslemesi oluşturmak yeni podcast yayınlarınızın ilgili platformlarda yayınlanması için gereklidir. Günümüzde kullanılan popüler podcast programları size RSS beslemenizi oluşturmak için gerekli adımları sağlar. Bu şekilde podcast bölümlerinizin, platformlarda yayınlanmama gibi bir derdi kalmayacak.

Türkiye’de kullanılan popüler podcast uygulamaları;

 • Google Podcasts
 • SoundCloud
 • Spotify
 • Storytel
 • TuneIn Radio
 • Apple Podcast

Son olarak

Bir podcast yayını oluşturmak istiyor iseniz, başlangıç için pek de kolay olmayabilir. Fakat unutmamak gerekir ki 2022 yılında podcast yapmak oldukça basitleşmiştir. Nitekim hızlı bir şekilde popülarite yakalamanız da çok olasıdır. Bu blog adresinde size değerli bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu yazıda podcast hakkında çeşitli temel bilgiler edindiniz. Detayları içim lütfen araştırma yapmaya devam edin.
Podcast hakkında net bir hedefiniz yok ise, sadece yayın yapmaya başlayın. İlerleyen süreç içerisinde, tam zamanlı bir iş mi yoksa bir hobi mi bunun farkına varmış olacaksınız.
Aşağıda size yayınlarını çok beğendiğim podcast kanal önerileri bırakıyorum. Bu kanalların son yayınlarını aşağıda görebilirsiniz. Keyifli dinlemeler…

Öneriler

Merak Listesi

Medyascope Podcast

Psikoloji Günlüğü

Barış Özcan ile 111 hz

Fularsız Entellik

Kaynaklar:
PodcastHOST
WpBeginner
ComeAliveCreative

Bu gönderiyi puanla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu