KadınKültürPsikolojiSağlık

Pika sendromu veya hastalığı: Yenmeyecek şeyleri yeme isteği

Bir aralar Türkiye’de haberleri patlamıştı, hatırlar mısınız? Toprak yemek isteyen kadınlar, kağıt yemek isteyen kişiler. Nedir bunun sebepleri? Pika sendromunu daha önce duydunuz mu?
İşte bu pika hastalığı bizi yenmeyecek şeylere meylettiriyor. Bu makalede pika sendromu nedir, pika hastalığı nasıl geçer ve daha fazla bilgi bulacaksınız. Tabi ilk olarak aşağıdaki videoya göz atın.

YouTube video
Toprak yemek ile ilgili video

Pika sendromu veya hastalığı nedir?

Şaşırtıcı olduğu kadar, bir o kadar nadir görülen bir hastalıktır. Pika hastalığından etkilenen insanlar hiç durmadan yemek yeme isteği ile baş başa kalıyorlar. Fakat bu aşırı yeme isteği normal yiyeceklere karşı değil. Şöyle ki; kağıt, toprak, ufak çakıl taşları, sabun, mermer, kum yemek gibi. Tuhaf mı geldi? Üstteki videoyu bir kez daha izleyin.
En çok yemek isteği genelde toprak ve mermer gibi cisimlere yönelik oluyor. Hatta, vida yemek isteyen kişiler bile mevcuttur. Ciddi sağlık sorunları yüzünden bu vaka pek görülmez. Fakat alternatifleri oldukça yaygındır.

pika sendromu


Pika hastalığı, gıda dışı veya besleyici olmayan maddelerin yutulmasıdır. Bu, topraktan çakıllara, bilyeler, çiviler gibi çeşitli nesneler olabilmektedir…
Etimolojik olarak “Pika” terimi, benzer davranışa sahip olduğu bilinen bir kuş olan saksağandan gelir. Bu patolojik bir hastalık değildir, ancak iki yaşına kadar her şeyi ağızlarına götüren ve yutmaya duyarlı çocukları düşünürsek fizyolojik bir şey olabilir. 
Bu davranışın kültürel bir uyumu da olabilir, özellikle hamile kadınlar arasında, kil ve toprak tükettikleri bazı Afrika geleneklerinde bilinmektedir. Son olarak, Pika hastalığı oldukça nadir de olsa bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olabilir.

Etkisini hemen gösteren bir hastalık olsa da, pika hastalığı pek yaygın değildir

Genel popülasyonda ciddi bir yaygınlık yoktur. Bilimsel literatürde birkaç vaka bildirilmiştir, ancak bu çok istisnai olmaya devam etmektedir. Daha sonra, geleneksel kültürel davranışlara geri dönersek, Pica, çok hedeflenen belirli popülasyonlarda biraz daha sık olabilir. 
Ayrıca, mide cerrahlarının Pica hastaları ile sonuçta bir psikiyatriste göre biraz daha fazla karşılaşma ihtimalinin belki de biraz daha yüksek olduğunu da belirtmek gerekir, çünkü aşırı yutma veya lezyon durumunda ameliyat edecek olan onlardır…
Pika sendromu nadir olmasının yanı sıra olmasına karşın elbette görülmez değildir. Üstteki haberden ziyade bir ton haber daha mevcuttur. Bir zamanlar ülkemizde bu tarz vakalar görülmekteydi. Şu anda elbette mevcut böyle vakalar. Bunların sebepleri ise birer alışkanlığa ve bağımlılığa dönüştürdükleri için olması gerek.

Hamilelikte pika sendromu

hamilelikte pika sendromu

Bu konu hakkında bir film izlemek isterseniz size Swallow filmini önermekteyiz. Zira filmde bu konu çok iyi ele alınmıştır. 3Filmin kahramanı hamile kaldığı andan itibaren Pika sendromu ilerliyor. Hastalığın bazen hamilelikle bağlantılı olduğu doğrudur, bu yüzden izlenmesi oldukça keyifli bir film olacaktır. Oradaki sahnelerde bu tarz vakaları daha yakından görebilirsiniz. Fakat, filmdeki kadının geçmişten gelen bir hastalığı yok, bundan dolayı filmde bazı sahneler aşırı uç gelebilir. Hiç bilmeyen bir kişi izlediğinde pika sendromunun öyle olduğuna inanabilir.
Özellikle ilginç bulduğum ve çok iyi gösterilen şey, her şeyden önce perinatal depresyon, hamileliğin bir kadını ne kadar izole edip psikolojik sıkıntısını dile getirmesini engelleyebileceğidir. Filmin kahramanı, hamile bir kadının hamileliği karşısında çok farklı duygulara sahip olabileceğini anlamamıza yardımcı oluyor…

Pika sendromu tedavi süreci nasıl işliyor?

Bir Pica hastalığı ile karşı karşıya kalındığında, hangi şart ve koşullarda yeme ihtiyacı doğuyor ilk olarak bakmak lazım. Çünkü hangi zamanlarda çeşitli maddeleri yeme ihtiyacı doğuyor ise, ilk olarak o ihtiyaca çözüm aramak gerekiyor.  
Aynısı, Pica’dan çok daha yaygın olan psikiyatrik bozukluklar için de geçerlidir.  Bazı depresyonlar, örneğin bir tiroit bozukluğu ile geçmişten gelen bir kökene sahip olabilir.
Pica’ya özgü tedavilerle ilgili olarak, bilindiği kadarıyla çok fazla bir şey yok çünkü hastalık nadir ve zamanla sınırlı.  Tabii ki kültürel geleneğe göre örneğin kil tüketen hamileler için yapılması gereken psikoeğitim teknikleri var.  
Anlayacağınız üzere belirli bir tedavisi yok. Bazen hastalık kendi kendine geçmektedir. Bazen ise bir psikolog denetimi altında tedavi süreci işlenmektedir.

pika sendromu nedir

Bu yazıyı yazarken kullandığım kaynaklara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Unutmayın, eğer çevrenizde böyle bir durum görür veya şahit olursanız mutlaka bir doktora başvurun. Çünkü hastalığın ilerleyen süreçlerinde vida ve çivi gibi sert cisimlerin yutulmasından dolayı çok büyük sağlık sorunları meydana gelmektedir.

nationaleatingdisorders
anad.org

Bu gönderiyi puanla

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Saç incelmesi nasıl önlenir? Saç bakımı nasıl yapılmalıdır? - BlogLabs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu