Kişisel GelişimPsikoloji

Panik atak nedir? Ani ataklar ile nasıl başa çıkılır?

Stresli ve gergin anlarda sakin kalmak her zamankinden daha önemlidir.
Panik atak, göründüğünden daha da fazla sık karşılaşılan bir durumdur. Öyle ki, bazılarımız panik atak geçirirken o anki duygu durumu ve hareketlerinin ne oldukları hakkında hiçbir fikre sahip değillerdir. Potansiyel olarak tehlikeli bir durum olmasının yanı sıra, cinnet gibi ani öfke patlamaları ile de sonuçlanabilir. Bu yazımızda panik atak nedir, panik atak neden olur veya en önemlisi panik atak ile nasıl başa çıkılır, gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

panik-atak-nedir-tedavi-ve-basa-cikma-yöntemleri-bloglabs-net (1)

Panik atak nedir?

Panik atak, geçerli bir sebep olmaksızın vücut tarafından istemsizce verilen tepkidir. Kişi bu durum esnasında aniden bir ölüm korkusu hisseder ve istemsizce ani tepkiler verir. Bu esnada kişinin tek bir isteği vardır. Kişi bu panik olduğu durum esnasında bulunduğu ortamdan direkt olarak kaçmak ister. Her neresi olursa olsun, ister bir okul toplantısında, ister ise uçak kabininde. Fiziksel belirti ve davranışlar kişiden kişiye değişebilir. Kimisi çok korkmuş bir şekilde tepki verirken, diğer tarafta bir başka kişi panik atağı kendi içinde yaşayıp çevresine belli etmez. Panik atak aslında bir kaygı biçimidir. Bazı insanlar hayatları boyunca sadece bir kez yaşar. Fakat sürekli gelen bir kaygı hissi, bir sorun olduğuna işarettir.

Panik atak ile nasıl başa çıkılır? Sakin kalmak için neler yapılmalıdır?

Panik atak belirtileri

panik-atak-nedir-tedavi-ve-basa-cikma-yöntemleri-bloglabs-net (3)
panik atak nedir

Atak geçiren kişi genelde kalp krizi geçirdiğini veya öldüğünü düşünür. 10 ila 20 dakika arasında süren bu panik atakta, kişiye sonu gelmez bir döngüymüş gibi gelir. Bu durum sırasında genelde şu belirtiler ortaya çıkar;

 • Kalp atış hızında artma,
 • Aşırı terleme,
 • Boğulma hissi,
 • Mide veya göğüste sıkışma tarzında rahatsızlık,
 • Bayılma hissi,
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma,
 • Titreme veya sıcak basması,
 • Yüksek derecede korku hissi,

Panik atak sonucunda oluşan hal ve hareketler, vücudun şiddetli strese verdiği tepkilerden kaynaklanmaktadır. Atakların birbiri ardı gelmesinden kişi bir sonraki atak korkusu yüzünden panik bozukluk yaşar. Eğer panik atak belirtileri gösteriyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu hastalık çok can sıkıcı bir hal alabilir.

Önlem alınmazsa panik atak yaşam tarzınızı olumsuz etkiler

Günlük rutinden keyif alamamanıza sebebiyet verir. Sürekli panik bozukluk içerisinde kalırsınız.
Erken önlem almakta fayda olduğunu bir kez daha belirtelim.
Panik atak geçirme esnasında kendinize hâkim olmanız çok önemlidir. Bulunduğunuz ortamın sizin için sorun mu veya zararsız mı olacağından emin olmanız gerekmektedir. Ani gelen ataklara karşı belli başlı uygulamalar yapabilirsiniz.
Örneğin ani gelen bir panik atak durumunda hemen yere oturabilir veya uzanabilir, bir şey yapabilir aynı zamanda kollarınız ile kendinizi sarabilirsiniz.
Vücudunuzun yere değdiğinden veya kendinizi çevrelediğinizden emin olun. Vücudunuza güvende olduğunuz hissettirmeye çalışın
Panik atak esnasında;

 • Kendiniz ile savaşmaya çalışmayın (panik yaratacak herhangi bir duygu ve düşünceye girmemeye çalışın);
 • Bulunduğunuz yer güvenli ise, o ortamda kalmaya çalışın;
 • Yavaş ve derin nefes almaya çalışın;
 • Er ya da geç panik atağın geçeceğini unutmayın;
 • Kötü düşünceler içerisine girmemeye çalışın, ne kadar absürt gelse de iyi düşünmeye ve iyiye odaklanın;
 • Panik atağınızın hayati bir tehlike oluşturmadığını aklınızdan çıkarmayın;

Panik atak tedavisi

Buraya kadar, “panik atak nedir – panik atak neden olur” gibisinden soruları cevapladık. Bu hastalığın tedavi edilebilir olduğunu unutmayın. Bu hastalık için belli başlı tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler sonucunda kişi kendi üzerindeki kontrolünü yeniden kazanır. Ne kadar erken doktora veya yetkili bir kişiye başvurulursa, süreç bir o kadar olumlu işler.
Bu durumdan etkilenen insanlar için kişisel gelişim, fiziksel aktivite, tıbbi müdahale ve çeşitli psikoterapi yöntemler ile tedavi süreci başlar.
Kişiye göre psikolojik müdahale ve ilaç tedavisi başlatılır. Ataklar belli bir süreden kendi kendine geçme noktasına gelir. Fakat unutmamak gerekir ki doktor kontrolünden mutlaka geçmek gerekiyor.

panik-atak-nedir-tedavi-ve-basa-cikma-yöntemleri-bloglabs-net (2)
panik atak ile başa çıkma

Sonuç olarak

Bu durumları yaşayan bir tanıdığınız var ise veya kendinizde olduğundan şüpheleniyor iseniz, duygularınızın aniden değişeceği ortamlardan uzak durmalısınız. En azından bu süreci atlatana dek kendinize dikkat etmelisiniz. Yeni yeni panik atak geçirmeye başlamış ve doktora gitmek istemiyorsanız, kendinize bazı konularda dikkat etmeniz gerekir. Boş vakitlerinizi değerlendirmeye çalışın. Sürekli başka işler ile meşgul olursanız kötü ve olumsuz düşüncelere girme fırsatınız kalmayacaktır. En azından kişisel aktiviteye gidebilir, sağlıklı bir hayat için spora başlayabilir dengeli beslenmeye özen gösterebilirsiniz. Fark ettiniz mi? Sağlıklı beslenmenin ve sporun bir faydası daha!

Kaynaklar:
mayoclinic.org
nhs.uk
betterhealt

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu