Kişisel Gelişim

Ne zaman ayrılacağınızı bilin: İlişkilerde dikkat edilmesi gereken sınırlar

En son ne zaman kendiniz ile dürüst bir şekilde konuştunuz. Hangi konuda mı? Elbette ilişkiler konusunda. Her insanın kendisine ait bir sınırı vardır, sizin de öyle. Bazen bu sınırlar çeşitli esneklikler ile karşılaşsa da, sınırlarımız bizim herşeyimizdir. Bazen sevgiliniz bazen ise arkadaşlarınız bu sınırları ihlal eder. Eğer ipin ucunu bir kez bırakırsanız artık sonu gelmez bir çelişkiye girmiş olursunuz. Sürekli kalplerini kırmak istemediğiniz kişiler tarafından sürekli kalbiniz defalarca kırılır. Buna bir çözüm getirmez iseniz, özgüven kaybı yaşarsınız.

Sınırlarımız

“Bu hayatta ustalaşabileceğiniz en hayat kurtaran, dönüştürücü, güven aşılayan ve en güçlü şey, ne zaman çekip gideceğinizi bilmektir.”

Herkes birazcık da olsa saygıyı hak eder. İnsanlar kendilerine iyi davranılmasını ister. Bazı insanların bu saygı çerçevesine müdahale ettiği kesindir. Hatta davranış biçimi olarak psikolojik baskı bile uygulayabilir.
İşte bu bazı sınıflara giren insanlar bir şekilde hayatımızda, hatta vazgeçemediğimiz insanlar bile olabiliyor.
Fakat şunu unutmamak gerekir ki, bu benim, senin ve onun hayatı. Herkes kendi filminin başrolü, başkalarının müdahalesine izin vermeyin.
Bunu yapma, oraya gitme, buraya bakma, bu konuda konuşma, bunlar tanıdık geldi mi ? Eğer bir kişi sizi yönetmeye çalışıyor ise, sınırlarınızı ihlal ettiği için artık istediğini söyleme gibi anlayış içerisine girer.
Bu gibi insanlar her yerde, öneli olan kendi sınırlarımızı bilip ve korumaktır.
Sınırlarınızı şöyle düşünün, bir kişinin size haddinden fazla yaklaşması ve istemediğiniz bir biçimde size davranması olarak düşünebilirsiniz. Buraya kadar sorun yok, çünkü dediğimiz bu insanları değiştiremezsiniz. Fakat hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Pexels.com

Yakın ilişkilerde sınırlarınızı korumanın tek etkili yolu mesafenizi korumaktır.

Partnerinize veya arkadaşlarınıza ait iyi ve kötü davranışlarına doğru bir şekilde yaklaşmalısınız. Size davranılmasını istemediğiniz bir şekilde davranılıyor ise, uyarın. En azından bunu dile getirmeye çalışın. Kalp kırmak veya herhangi bir şey umurunuzda olmasın. Size yapılan saygısızlığa teşekkür edecek değilsiniz. Her birimizin kişisel sınırları vardır. Bizi diğer insanlardan ayıran kendi bilinçli “ben” imizdir. Kişisel sınırlar sadece kim olduğumuzu tanımlamaz, aynı zamanda psikolojik ve fiziksel sağlığımızı da korur. Gerçek şu ki, “sınırı olmayan” bir insanı manipüle etmek çok kolaydır. Peki bu insanlar sınırlarımızı nasıl ihlal eder?

  • Bize sormadan bizim hakkımızda konuşulup ve karar verildiğinde.
  • Haber vermeden rahatsız ettiklerinde, bu alanımızı işgal ettiklerinde.
  • Yapılan işi değil de, direkt olarak yapan kişi eleştirildiğinde. (özellikle iş yerlerinde)
  • Başkalarının zamanına gereken saygıyı göstermeden davrandıklarında.

Sınırı olmayan bir kişiyi tanımak çok kolaydır. Kişisel sınırları belirleyemez. Yüksek bir fiyata gelse bile asla reddetmez. Böyle bir kişiye karşı çıkılması durumunda, kendisini direkt olarak savunmaya geçer.
Sınırları korumak sadece konuştuğunuz kişiyle ilgili değildir. Siz de kendi kurallarınıza göre oynamalısınız. Ailenizin sevgilinize karışmamasını istiyorsanız , sevgiliniz ile yaşadığınız problemlerinizi annenize şikayet etmeyin. Kişisel sınırlar hakkında konuşmaya başlamadan önce, onlara saygı duyup duyamayacağınıza karar verin.

Sınır koymadan önce düşünün

Size yapılan bir saygısızlıktan dolayı içinize kapanabilirsiniz. Bu durumdan sonra telefonları açmamak veya herhangi tartışmaya girmekten korkmanıza gerek yok. Bu şekilde bir kişiye yaptığı yanlışı veya rahatsız olduğunuz bir şeyi anlatamazsınız. Yalnızca doğrudan konuşarak bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
Tüm önemli konuşmalar gibi, sınırlar hakkındaki tartışmalar da yüz yüze yapılmalıdır. Sınırı, sizi yabancılaştırmayan, ilişkiler kurmaya yardımcı olacak bir şey olarak tartışın.


Son olarak

Sınır belirlemek zor şey değildir, sadece bunun sonucundan veya başkalarına bunu bildirmek can sıkıcı olabilir. Fakat unutmamak gerekiyor ki, bu sizin hayatınız. Sınır belirlemek uğruna arkadaşlarınız ile aranız açmayın, sadece size davranılmasını istediğiniz şekilde davranmalarına teşvik ediniz.

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu