Hikaye

Magusa Limanı Hikayesi Nedir? Efsaneleşmiş Ali’nin Muazzam Hikayesi

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Magusa Limanı Türküsünün Hikayesi
  • Magusa Limanı Ali Kimdir?
  • Magusa Limanı Türküsünün Hikayesi Hangi Yöreye Aittir?

Magusa limanı hikâyesi ülkemizde de sıklıkla dinlenilen bir türkü olmasından dolayı, türkünün hikayesi oldukça merak edilmektedir. Özellikle Magusa limanın nerede olduğu ve bu türkünün nasıl ortaya çıktığı acıklı sözlere sahip olmasından dolayı daha bi odak noktasındadır.

Her ne kadar türkünün Kerkük ve Anadolu bölgesinde farklı varyantları bulunsa da Kıbrıs limanında gerçekleşen elim bir olayın öyküsü türkünün dizelerinde yer almaktadır. Siz de bu türkünün sözlerinin nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız, yazımızın tamamına göz atarak türküde geçen Ali’nin öyküsünü öğrenebilirsiniz.

Önerilen Yazı: İki Keklik Hikayesi Nedir? Muazzam Türkünün Muazzam Hikayesi

Mağusa Limanı Türküsünün Hikayesi Kısaca

magusa limanı hikayesi
magusa limanı hikayesi

Magusa limanı hikâyesi ise kendi halinde olan Ali’nin bir gün yine eve gitmeden önce uğradığı meyhaneye gitmesiyle başlamıştır. Henüz kuzey ve güney Kıbrıs diye ayrılmamış olan bölge de Türkler ve İngiliz kolonisi bir arada yaşamaktadır. Meyhaneye gelen Ali, 7 İngiliz kolonisine ait Hintli askerlerle karşılaşmıştır meyhanede.

Ancak askerlerin terbiyesiz tutumlarından rahatsız olan Ali, gözlerini üzerlerine dikerek onları rahatsız etmiştir. O askerler Ali ile kavga etmek isteseler de Ali tek başına hepsini dövmüştür. Ancak ertesi gün askerler Ali’ye meyhanede pusu kurmuş süngüleri ile saldırmışlardır. Ali ilk askeri tek yumrukla yere indirse de diğer 6 askerin süngü darbeleri ile yıkılmıştır. Askerler ibret olsun diye sürüye sürüye Ali’yi Magusa limanı’na getirmişlerdir. Ali’nin eşi olayı duyarak yanına koşup gitmiştir. Ancak Ali yediği bıçak darbelerine dayanamadığı için ölmüştür.

Magusa Limanı Türküsü Hangi Yöreye Ait?

Magusa limanı hikâyesi nedir sorusuna yanıt vermeden önce en çok merak edilen bu limanın ve türkünün hangi yöreye ait olduğu sorusunu da yanıtlamak isteriz. Çevresinde Arap Ali diye bilinen türkünün kahramanı, Kıbrıs bölgesinde turistik ve ticari limanları arasında yer alan bölgenin en önemli Magusa limanında yaşadığı bir olayı kapsamaktadır. Kıbrıs yöresinde efsaneleşerek dillerden dillere yayılan bu hikaye ülkemizde de sıklıkla dinlenilen bir türkü olmasına sebep olmuştur.

Magusa Limanı Nerede?

Magusa limanı hikâyesi kadar limanın nerede olduğu da araştırılan konular arasında yer almaktadır. Kıbrıs bölgesinde yer alan magusa limanı, jeopolitik konumu sebebiyle oldukça önemli görülen bir liman olarak da bilinmektedir.

Mağusa Limanı Türküsünü Kim Yazdı?

magusa limanı şarkısı hikayesi
magusa limanı şarkısı hikayesi pixabay

Magusa limanı hikâyesi nasıl oluştu ya da kim yazdı diye merak edilmektedir. Lakin bu hikâyenin çeşitli versiyonlarının olması anonim bir eser olarak anılmasına neden olmuştur. Türkünün dizelerinde Arap Ali’nin ve eşinin Aliye kullandığı son sözler olduğundan dolayı eklemeler kimi söz yazarları tarafından yapılmış ya da değiştirilmiştir.

Mağusa Limanı Ali Kimdir?

magusa limanı türküsünün hikayesi

Magusa limanı türküsünün hikâyesi, türküyü dinleyen hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Acılı dizelerle yazıldığı belli olan türkünün hikâyesi de bir o kadar iç acıtıcıdır. Ali teninin esmer oluşundan dolayı Kıbrıs bölgesinde Arap Ali diye anılmaktadır.

Arap Ali, Kıbrıs bölgesinde magusa limanı yakınlarında hamallık yapan güçlü, kuvvetli ve korkusuz bir yapıya sahiptir. Genç yaşta evlenen Ali’nin bir de çocuğu bulunmaktadır. Ali her gün işlerini bitirdikten sonra eve gitmeden önce magusa limanında bulunan bir meyhanede günün yorgunluğunu atan kendi halinde bir delikanlıdır.

Mağusa Limanı Sözlerinin Hikâyesi

magusa limanı türküsünün hikayesi

Magusa limanı hikâyesi aslında türkünün tüm dizelerini bizlere açıklar niteliktedir. Sözlerinin acılı olması türküyü söyleyeni de dinleyeni de oldukça hüzünlendirmektedir. Magusa limanı türküsünün hikâyesi, Ali’nin yaşadığı o günü ele almakta ve son nefesini verirken karısına söylediği sözleri içermektedir.

Ali son nefesini verirken yanına gelen karısına “iskeleden çıktım yan basa basa Mağusa’ya vardım kan kusa kusa. Mağusa limanı, limandır liman, beni öldürende yoktur din iman” demiştir. Karısı da buna karşılık “uyan Alim uyan uyanmaz oldun, yedi bıçak yarasına dayanmaz oldun” diye karşılık vermiştir. Magusa limanı hikâyesi de böylece dillerden dillere yayılmış ve bir ağıt olarak söyleyeni de dinleyeni de düşündürmüştür.

Pekala; bu acıklı Magusa Limanı şarkısı hikayesini öğrendik. O halde Selda Bağcan’ın enfes bir şekilde seslendirdiği Magusa Limanı türküsünü tekrardan dinlemek ister misiniz?

magusa limanı türküsü hikayesi
4.7/3 - (5 votes)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. mağusa limanının türküsü anadolu taraflarında bilinmekte ama alinin hikayesi olarak bilinir daha çok. bıçaklanan ali nin türküsü diye geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu