Kişisel Gelişim

Kendini Gerçekleştirmek Nedir? İnsan Olmanın Sırlarına Erişiyoruz

Bu yazıda ne var?
 • Kendini Gerçekleştirmek Nedir?
 • Kendini Gerçekleştiren İnsan Özellikleri
 • Kendini Gerçekleştirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?
 • Kendini Tanıma Yolunda Sorulacak Sorular

Kendini gerçekleştirmek, kişinin potansiyelini tam olarak gerçekleştirmesi, yeteneklerini tam olarak geliştirmesi ve hayata değer vermesidir. Bu kavram Maslow‘un ihtiyaçlar hiyerarşisinin en tepesinde yer alır, dolayısıyla her isteyen bunu başaramaz. Kendini gerçekleştirme ihtiyacı bazen zaman zaman kendini gösterir. Fakat kişi bunu nasıl yapacağını bilemez. Ya da bunu erteler hayatına devam eder.

Aslında, kendini gerçekleştirme ihtiyacını anlamak, yaşamda tatmin ve anlam arayışımızda çok önemli bir unsurdur. Hayatı oyun olarak düşünürsek, bu oyuna hile yapmak gibidir kendini gerçekleştirmek. Bize maksimum potansiyelimizi açığa çıkarma ve hayatı dolu dolu yaşama fırsatı verir. Ancak kendini gerçekleştirme havuzuna balıklama dalmadan önce ayak parmaklarımızı sığ sulara daldıralım.

Lafı dolandırmayı bırakalım ve şu soruya kafa yoralım; “Kendini gerçekleştirmek nedir

Kendini gerçekleştirmek nedir?

Kendini gerçekleştirmek en basit haliyle, kendimizin en iyi versiyonu olma yolculuğudur. Bu, benzersiz potansiyelimizi ve yeteneklerimizi tanımak ve ardından bunları gerçekleştirme yolunda ilerleme kaydetmekle ilgilidir. Bunu, işlenmemiş bir elmas ile kesilip parlatılarak mükemmel hale getirilmiş bir elmas arasındaki fark gibi düşünün: her ikisi de elmastır, ancak ikincisi gerçek potansiyelinin farkına varmış daha iyi görünendir.


maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi

Bu fikrin babası Abraham Maslow’dur. Bu Amerikalı psikolog, insanların neden ve nasıl motive olduğunu açıklayan bir piramit modeli geliştirmiştir. Bu modelin en üstünde kendini gerçekleştirmek yer alır. Yani, temel ihtiyaçlarımızı (yemek, güvenlik,) ve psikolojik ihtiyaçlarımızı (sevgi, saygı) karşıladıktan sonra, gerçek potansiyelimizi keşfetme ve onu yaşama hedefimiz gelir.

Bugünlerde, ‘kendini gerçekleştirme’ terimi her yerde karşımıza çıkıyor; motivasyon konuşmalarında, kişisel gelişim kitaplarında, sağlık podcast’lerinde. Bu arayış sadece geçmişteki insanlar için değil, bugünün dijital dünyasında yaşayanlar için de önemli. Kendini gerçekleştirmek için ne yapmak gerekir konusunu detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Yoğun ve stresli hayatımızda, kendini gerçekleştirme ihtiyacı bize yol gösterici olabilir. Kendi benzersiz amacımızı bulmamıza yardımcı olabilir, değerlerimize göre bir yaşam sürmemizi sağlayabilir ve geçici mutlulukların ötesinde bir tatmin duygusu yaratabilir. Aslında, bu sadece daha çok şey yapmak için değildir, daha iyi bir ben yani siz olasınız diyedir.

Daha özgün, daha bilinçli, daha tatmin olmuş bir hayat için çabalamak gerçekten de değerli bir hedef ve uğruna yorulmaya değer bir yaşam olacaktır.

Önerilen Yazı: Kültürlü insan özellikleri nelerdir? Kültürümüzü nasıl geliştirebiliriz?

Kendini gerçekleştirmek için ne yapmak gerekir?

Kendini gerçekleştirmek nedir sorusunun cevabını iyice anladık. Şimdi ise kendini gerçekleştirmek için ne yapmak gerekir adım adım öğrenelim. Şunu baştan söyleyelim; kendini gerçekleştirme süreci zaman isteyen meşakatlı bir süreçtir.

kendini geliştirmek zaman ister yazılı resim

Kişisel hedefler belirleyin ve kendinizi tanıyın

Kişisel hedefler belirlemek, kendini gerçekleştirme yolunda elinize bir harita almak gibidir. Kendinizi tanımak için zaman ayırın. Kendinizi tanıyın. Temel değerlerinizi (ve daha ikincil olanları), neye tutkuyla bağlı olduğunuzu, güçlü ve zayıf yönlerinizi, niteliklerinizi, hatalarınızı, kişiliğinizi, varoluş biçiminizi, özlemlerinizi keşfedin. Kısacası, ne istediğinizi, sizi neyin motive ettiğini ve sizi neyin mutlu ettiğini tanımlamayı öğrenin.

Kendinizi tanımaya başladığınız zaman, hedefler de koymanız gerektiğini zaten anlamışsınızdır. Neyi isteyip istemediğinizi iyice anlamaya çalışın.

Kendi sınırlarınızı bilin

Kendimi yapamaz hissediyorum”, “Başaramam”… Bu tür olumsuz düşünceler, kendimizi iyi hissetmemizin önünde duran engellerdir. Bu tepkiler, genellikle değişiklikten korktuğumuzun bir işaretidir ve harekete geçmemek için bir mazeret olur. Bu durumlar, aynı zamanda bizi korumaya çalışan içgüdülerimizdir.

Bu gibi düşünceleri engellemek için, öncelikle bunun farkında olmalıyız. Yaşam koçları genelde bu konuda, şöyle söylerler: Bu tür bir değişim sürecinde, olgunlaşma gereklidir. Bu, üzerinizdeki baskıyı azaltır ve gerçekten istediğiniz şeyler için doğru kararları alabilmeniz için gerekli huzuru size verir. Kötü düşünceleri ya da olumsuz düşüncelerden kurtulmaya çalışın.

Özsaygı oluşturmak

Özsaygı, harekete geçme sürecinde çok önemlidir. Kendinize neyin iyi geldiğini ve hayatınızda neye değer verdiğinizi anlamak önemlidir. Kendi değerlerinizi belirlemek, sınırlarınızı tanımak ve kendinizi ifade etmek için çalışmak, özsaygınızı geliştirmenin anahtarıdır.

Duygularınızı yönetmeyi öğrenmek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Kendinizi iyi hissettiren şeylere odaklanın, başarılarınızı ve güçlü yönlerinizi fark edin. Bu, zihinsel bir egzersizdir ve yaşam kalitenizi artırabilir.

maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi

💫 Bonus

Kendini tanımak, kimliğinizin, kişiliğinizin ve varoluşunuzun farklı parçalarını kabul etmeyi gerektirir. Bu, hem gurur duyduğunuz hem de zaman zaman mücadele ettiğiniz yönlerinizi de kapsar. Kendinizi eleştirmek değil, tüm yönlerinizle barışık olmak ve yeni keşiflere açık olmak önemlidir. Aşağıdaki sorular, sizin kendinizi tanımanız için fırsat sunar;

Kendini Tanıma Yolunda Sorulacak Sorular:

 • Hangi aktiviteler sizi mutlu ediyor?
 • Ne tür şeylere merak duyuyorsunuz?
 • Sizi ne cezbediyor?
 • Sizi en iyi şekilde tanımlayan beş kelime nedir?
 • Yorgun veya stresliyken bile yapmaktan keyif aldığınız şeyler nelerdir? Neden?
 • Hayatınızda en çok gurur duyduğunuz şey nedir?
 • Hayatınızda aldığınız doğru ve yanlış kararları düşünün.
 • Başkalarının sizi nasıl algılamasını istersiniz?
 • Hayatınızdaki en önemli kişi kimdir?
 • Ne olursa olsun sizin için doğru olan şey nedir?
 • Hangi başarısızlığı hayatınızdaki en büyük derse dönüştürdünüz?
 • Kendinizi beş yıl sonra, on yıl sonra nerede görüyorsunuz?
 • Güçlü yönleriniz, yetenekleriniz nelerdir? Nelerde iyisiniz?
 • Minnettarlık hayatınızda nasıl bir rol oynar?
 • Yaşlanmaya bakış açınız nedir?
 • Hayatınızın anlamı nedir?
 • En yüksek değeriniz nedir?
 • Kendi ölümcülüğünüzle ne kadar barışıksınız?
 • Varlığınız evrenin ve insanlığın nasıl daha iyi olmasına katkıda bulunuyor?

Bu sorulara cevap vermek, kendinizi daha iyi tanımanıza ve gerçek benliğinizi keşfetmenize yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda da kendini gerçekleştiren insanlar olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Bireyin kendini gerçekleştirmesini sağlayan davranışları buraya kadar ele aldık

Sıkça Sorulan Sorular

Kendini gerçekleştirme psikolojisini bu yazıda ele aldık. Kendini gerçekleştirme süreci zaman ister. Bu nedenle sabırlı olmak en doğrusudur. Aşağıda bu konuya dair sorulan sıkça sorulara kısa cevaplar vereceğiz.

İnsanın En Büyük İhtiyacı Nedir?

Maslow’a göre insanın en büyük ihtiyacı, kendini gerçekleştirmedir. Bu, bireyin kendi benlik kavramını en iyi şekilde ifade etmesi ve en yüksek potansiyeline ulaşması demektir. Kendini gerçekleştirme, sadece kişisel başarılarla değil, aynı zamanda insanlık için anlamlı katkılar sağlamakla da ilgilidir.

Kendini Gerçekleştirme Kuramı Kime Aittir?

Kendini gerçekleştirme kuramı, 20. yüzyılın ortalarında Amerikalı psikolog Abraham Maslow tarafından geliştirilmiştir. Maslow, insan motivasyonunu anlamak için bu kuramı ortaya koymuş ve bireyin ihtiyaçlarını bir hiyerarşi içinde ele almıştır.

Maslow Neyi Savunur?

Maslow, insanların beş temel ihtiyacı sırasıyla tatmin etmeleri gerektiğini savunur; daha alt seviyedeki ihtiyaçlarını tatmin edemedikleri sürece üst seviye ihtiyaçlara yönelmezler.

Maslow’a Göre Davranışların Temelinde Olan Güç Nedir?

Maslow’a göre davranışların temelinde yatan güç, bireyin ihtiyaçlarını karşılama arzusudur. Bu ihtiyaçlar, fizyolojik gereksinimlerden başlayarak, güvenlik, aidiyet, saygınlık ve en sonunda kendini gerçekleştirme ihtiyacına kadar uzanır.

Kendini gerçekleştirmek nedir konulu yazımıda kullanılan kaynaklar:
self-actualization
Self-Actualization In Psychology
Self-Actualization5/4 - (5 votes)

Psikoloji Meraklısı

Herkese merhaba ben Metin Avcı. Bugüne kadar bir çok psikoloji, kişisel gelişim ve ilişkiler hakkında içerikler ürettim. Şimdi ise BlogLabs web sitesinde içerik üretiyorum. Psikoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Gerek okullarda gerekse de staj yerlerinde öğrendiğim şeyleri burada paylaşmaktan geri durmuyorum. Bir konu hakkında olabilecek tüm kaynakları taramaya çalışıyorum. Ardından sizlere bu güzel içerikleri paylaşıyorum. Takip edin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. yeni yazılan ihtiyaçlar hiyerarşisi yazınızı okudum. muazzam olmuş. kendini gerçekleştirmek isteyen kişi eğitimine önem vermeli. okul okumak artık ileri taşımıyor ama interneti okumak büyük yerlere taşıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu