Kişisel Gelişim

Kendini Değerli Hissetmek: İyi Hissetmenin Yolları

Kendini değerli hissetmek, hayatın her alanında başarı, mutluluk ve huzur getiren bir duygudur. Kendini değerli hisseden insanlar, kendilerine güvenir, sevgi dolu ilişkiler kurar, hayallerinin peşinden gider ve zorluklarla başa çıkabilirler. Kendini değerli hissetmeyen insanlar ise, kendilerini yetersiz, önemsiz ve sevilmeyen olarak görür, başkalarının onayına ihtiyaç duyar, depresyon, kaygı ve stres yaşar ve hayattan tatmin olmazlar. Siz hangi taraftasınız? Kendini iyi hisseden tarafta mı? Yoksa diğer taraf mı?

Kendini Değerli Hissetmek: Değerli Hissetmenin Psikolojisi

Yaptığımız veya söylediğimiz iyi bir şeyin ardından çevremizden gelen olumlu yorumlardan kaynaklanan ve çevremizdekilerin bizi takdir ettiği anlamına gelen bir duygu. Çoğu zaman kimse iyi yaptığımız şeyleri fark etmez, oysa küçük bir iltifat özgüvenimizi artırır ve bizi daha fazlasını yapmaya teşvik eder.

kendine değer vermek kadın fotoğraf

Kendisine değer verildiğini hissetmeye ihtiyaç duyan bir kişi, yaptıkları ya da yapmak istedikleri için takdir, güven ve/veya teşekkür arayan kişidir. Kendinize değer verildiğini hissettiğinizde, daha fazla özgüvene sahip olursunuz.

Kendimizi değersiz hissettiğimizde, kendimizi daha iyi hissetmek için “uyum sağlamak” amacıyla şiddete başvurma hatasına düşebiliriz, ancak bu da kendimizi hem başkalarının gözünde hem de kendi gözümüzde değersizleştirmekle sonuçlanır. Yani herhangi bir ortamda kendimizi küçük düşürücü bir hale sokabiliriz.

Önerilen Yazı: En İyi Şekilde Kendimi Nasıl Mutlu Edebilirim? Mutlu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kendini İyi Hissetmenin Yolları

Kendini değerli hissetmek, öz-saygısını yükseltmek için kişinin kendisiyle ilgili algısını değiştirmesi gerekir. Bu da, kişinin kendisine karşı daha sevgi dolu, anlayışlı, kabul edici, olumlu ve destekleyici olması demektir. Kendini değerli hissetmenin yolları şunlardır:

  • Kendini kabul et. Kim olduğunu ve neyi başarabileceğini kabul et. Her insanın kusurları vardır ve bu normaldir. Kendini eleştirmekten kaçın ve kendine karşı nazik ol.
  • Olumsuz düşüncelerini değiştir. Kendini sürekli eleştiren veya olumsuz düşüncelere sahipsen, bunları olumlu düşüncelerle değiştir. Örneğin, “Ben şişmanım ve çirkinim.” gibi bir düşünceyi “Ben sağlıklıyım ve güzelim.” gibi bir düşünceyle değiştirebilirsin.
  • Güçlü yönlerini ve yeteneklerini vurgula. Kendine olan güvenini artırmak için güçlü yönlerini ve yeteneklerini vurgula. Neleri iyi yaptığına odaklan ve bu alanlarda kendini geliştirmek için çaba göster.
  • Gündelik hayatına şükret. Hayatındaki güzel şeylere odaklan ve şükran duy. Bu, kendine olan olumlu bakış açısını geliştirmene yardımcı olacaktır.
  • Kendinize iyi bakın. Fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat edin. Düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve yeterince uyuyun. Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz.
  • Pozitif insanlarla vakit geçirin. Negatif insanlardan uzak durun ve sizi destekleyen ve olumlu olan insanlarla vakit geçirin. Bu, kendine olan güvenini artırmana yardımcı olacaktır.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının. Herkes farklıdır ve herkesi birbirleriyle kıyaslamak doğru değildir. Kendinize odaklanın ve kendi hedeflerinize odaklanın.
  • Konforundan çık ve yeni şeyler dene. Kendini yeni şeyler denemeye zorla. Bu, kendine olan güvenini ve cesaretini artırmana yardımcı olacaktır.
  • Yardım istemekten çekinme. Kendini iyi hissetmiyorsa profesyonel yardım almaktan çekinme. Bir terapist, kendine olan güvenini ve mutluluğunu geliştirmene yardımcı olabilir.

Bu yollar, kendini daha iyi hissetmene yardımcı olacaktır. Ancak, bu yolları uygulamak için zaman ve çaba gerekir. Sabırlı ol ve kendini geliştirmek için uğraş.


Kendiniz hakkında iyi hissetmek dikkat, kabul ve pratik gerektiren bir süreçtir. Vücudunuza özen göstermek, kusurlarınızı kabul etmek ve keyif aldığınız şeyleri yapmak, daha iyi bir öz saygı geliştirmenize ve kendinizi daha mutlu ve özgüvenli hissetmenize yardımcı olacaktır. Herkesin zor günler geçirdiğini unutmamak önemlidir, ancak öz şefkat uygulayarak ve olumlu bir tutum geliştirmenin yollarını arayarak engellerin üstesinden gelebilir ve daha tatmin edici bir yaşam sürebilirsiniz.

Kendine değer vermek konulu yazıda kullanılan kaynaklar:
Simple Ways to Make Your Team Feel Valued
“Feeling valued:” the dimensions organisations must deliver on5/5 - (5 votes)

Sarp YLMZ

Merhaba, ben Sarp. Kişisel gelişim ve teknoloji konularına olan ilgim nedeniyle Bloglabs sitesinde adminlik ve içerik üreticiliği yapıyorum. Özellikle makale yazmak ve yeni bilgiler öğrenmek beni heyecanlandırıyor. Bloglabs sitesinde yazdığım yazılar genellikle kişisel gelişim ve teknoloji konularına odaklanıyor. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak okuyuculara faydalı bilgiler sunmaya çalışıyorum. Özellikle teknoloji konusunda, sadece yeni ürünlerin özellikleri hakkında değil, aynı zamanda teknolojinin hayatımızdaki etkileri ve gelecekte neler olabileceği hakkında da yazılar yazıyorum. Bloglabs'ta içerik üreticisi olmak benim için oldukça keyifli bir deneyim. İnsanlarla iletişim kurmak, onların ilgisini çekmek ve farklı konularda farkındalık yaratmak beni mutlu ediyor. Yeni şeyler öğrenmekten ve bunları yazılarımda paylaşmaktan büyük bir zevk alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu