Kişisel GelişimPsikoloji

Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak için neler yapabiliriz?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak
  • Bir sözü tutmaya ne yardımcı olur?
  • Kendinize verdiğiniz sözleri nasıl tutarsınız

Birçok insan, özellikle yılbaşında veya doğum günlerinde kendine sözler verir. Kimisi bu konuda başarılı olsa da pek çok kişi verdiği sözlerden vazgeçiyor. Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak kolay olmayabilir. Bunun sebeplerine baktığımız zaman genelde ulaşılması zor hedeflere verilen sözler olduğunu görürüz. Kendi kendinize dil öğrenmek için söz verebilirsiniz. Dil öğrenmek bir kaç ay içinde olacak şey değildir. Siz hedefinizi 3 ay olarak belirlerseniz, sonunuz hüsrandır. Buna bağlı olarak hevesinizi de yitirirsiniz.
Daha iyi bir insan olacağım, dil öğreneceğim, spor yapacağım, sigarayı bırakacağım gibi kişisel gelişim konusunda kendimize söz verebiliriz. Verilen sözler sizi başarılı olmak istediğiniz konuda motive eder ve başarıya hazırlar.

Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak
Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak

Bir sözü tutmaya ne yardımcı olur?

Birçok insan sözlerini çok geniş bir şekilde formüle eder: örneğin, “daha fazla egzersiz yapmak” veya “sağlıklı yemek yemek” isterler. Bu tür vaatlerin çabucak unutulması şaşırtıcı değildir. Uzmanlar, ayrıntıları eklemenizi tavsiye ediyor, örneğin daha fazla egzersiz yapmaya söz vermek yerine, her cumartesi parkta bir koşuyla başlamaya söz verebilir ve sağlıklı yiyecekler yemeye söz vermek yerine günde en az bir elma yiyebilirsiniz. Bu, sözünüzü tutmanızı çok daha kolay hale getirecek.

Ayrıca kendinize neden, hangi amaçla söz verdiğinizi açıkça anlamak önemlidir. Örneğin, sağlıklı beslenme ile ilgili verilen sözler, kişinin refahını iyileştirme ve böylece her günden daha fazla keyif almasına olanak tanır. Başka bir ülkede yaşama gibi planlarınız var ise, yeni bir dil öğrenmek için geçerli bir sebebiniz olabilir. Verdiğiniz sözlerin nihai hedeflerinin farkındaysanız, hayalinize doğru ilerlemeniz için size ilham verecektir. Bu nedenle kendinize karşı yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz daha kolay olacaktır. Fakat kendime verdiğim sözleri tutamıyorum diyorsanız, size bu konuda birkaç tavsiye verebiliriz.

Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak
Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak

Kendinize verdiğiniz sözleri nasıl tutarsınız

Kendi kendimize verdiğimiz sözleri tutmak konusunda çeşitli sorunlar yaşayabiliriz.

1. Yapamayacağınız şeyin sözünü vermeyin.  Seçici olun, gerçekçi ve kasıtlı hedefler belirleyin. Yapamayacağınız bir şey hakkında söz vermek veya kendi kendine çeşitli vaatlerde bulunmak pek mantıklı değildir. Hedefleriniz hakkında iyi düşündükten sonra, planınızı gerçekleştirmenizi tam olarak neyin engellediğini ve neden ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

2. Sözünüzü tutmak için neye ihtiyacınız olduğunu düşünün. Hedefinizi belirlediniz, özellikle de sizi zorlayacak şekilde bir yolu takip etmemelisiniz. Dil örneğinden devam edelim, üç ay gibi bir sürede öğrenmek istediğiniz bir dil varsa muhtemelen çuvallayacaksınızdır. Fakat bir sene veya iki sene olacak şekilde kendinize bir dil öğrenme hedefi belirlerseniz, sonuca ulaşmanız çok daha yakın olacaktır. Kendi kendinize verdiğiniz sözü tutmak için bir çalışma planı yapın.

3. Sözünüzü tutmayı düşündüğünüz takviminize bir son tarih belirleyin ve buna uyun. Bir söz verirken tarihler de önemlidir. Nitekim her gün spor yapacağım hakkında söz verebilirim. Fakat buna ne zaman başlayacağım hakkında veya ne zaman bitirebileceğim hakkında en ufak bir fikre sahip olamam. Çünkü sadece söz olarak dilimde dolanan kelimelere dönüşmüştür. Bir tarih belirleyin ve en dibi görerek ne zamana kadar başarı sağlayacağınızı hedefleyin.

Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak
Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak

Kendinize söz vermek, değerlerinizi belirtmekle hemen hemen aynı şeydir. Bu sayede kendinizle uyum içinde olacak ve planladığınız sonuca ulaşamasanız bile hayatınızı kademeli olarak iyileştirebileceksiniz. Baskülde istenen sayı, banka hesabındaki yedi haneli miktar veya fethedilen dağın yüksekliği önemli değildir. Önemli plan bu yolda doğru hareket etmek ve istenilen hedefe uymaktır.
Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak için yapılması gerekenlere yönelik birkaç ipucu verdim, unutmayın bu sözler boşa verilen sözler değildir. Çünkü insanın kendisine söz vermesi ve sonunda bu sözü çiğneyip bir şey yapmaması bilinçaltına eziyet eder. Bir suçluluk duygusu içerinde kendisini bulur. Bu yüzden kendi kendimize söz vermek oldukça önemlidir.

Kaynak:
https://rangeofmotion.net.au/how-to-commit-to-the-promises-you-set-yourself/
http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0121-47722015000200002

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu