Hayata DairHayvanlar

Kedi ve köpeklerin birlikte yaşamasını nasıl sağlarsınız

İnternette, tonlarca kedi ve köpeğin birlikte yaşadığı videolara ulaşabilirsiniz. Bu gibi videolar, size dostunuzun yanına ek bir arkadaş almaya sevk ediyorsa, durun. Aslında sahne arkasında işler pek de böyle yürümeyebilir. Kedi ve köpeklerin birbirlerine alışma süreci biraz zaman alabilir. Köpeğinizin yanına bir kedi almak istiyorsunuz, fakat köpeğiniz televizyonda gördüğü kedilerden bile nefret ediyordur. Hatta evinizde olan kedi ve köpeği aynı odaya sokamıyor musunuz? O halde bu yazıyı sizin için yazdık.

Köpekler kedileri kediler ise köpekleri sevmez

Hani bazı arkadaşlarımız vardır, bu arkadaşlarımız herhangi bir kişi ile sürekli kötü geçindiği zaman muhteşem bir deyimimiz vardır: “Kedi ve köpek gibiler”. Bu canlıların birbirleri ile geçinemediklerini resmen bir milletin zihnine kazınmış bulunmaktayız. Fakat artık hayvanların en derin noktalarını görebiliyoruz. Sevip sevmeyecekleri şeyleri belirleyebiliyoruz. Hatta eğitebiliyoruz bile. Köpeklerin kedileri sevmediği gibi bir olgu söz konusu değildir. Sadece bir alışma sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

Kedi ve köpek yavruları, ufak yaşlardayken başka türler ile daha iyi geçinebilir. Bu geçinme ömür boyu sürer. Beraber büyüyen kedi ve köpek yavruları da, daha iyi anlaşır. Birbirleriyle büyümüş köpekler ve kediler birbirlerine daha kolay destek olabilir ve hayatları boyunca gerilimsiz yaşayabilirler. Yetişkinlikte olan kedi ve köpekler için de geçerli. Sonradan birbirlerine alışmaları biraz sürtüşmeli geçse de, zamanla birbirlerine alışma sürecine giriyorlar. İstisnai durumlar elbette olur. Bazı köpekler sonradan başka bir tür ile kaynaşmak için uygun değildir. Kediler için de geçerli. Köpeğin karakterine bağlı olarak, daha önce hiç kedi tanımamış yetişkin bir köpek, en ufak bir saldırganlık göstermeden meraklı, korkak ve kayıtsız olabilir. Ayrıca bazen köpeklerin, vahşilikleri, büyüklükleri veya iletişim kurmak istemedikleri için sevmeyen kediler vardır. Her iki hayvanı aynı kanepede uyutmak gibi bir derdiniz yok ise, ara ara sürtüşmelerin önüne geçemezsiniz.

Canva: CatsandDogs Kedi – Köpek

Köpeğim kedileri sevmiyor ne yapmalıyım?

Bazı köpek ırkları, hatta melez olanlar dahil halen içlerinde bir koruma ve saldırı içgüdüsü içindedir. Bu yüzden diğer hayvan türleri ile geçinmesi biraz zor olabilir.
Amacınız, kabul edilen ve kabul edilmeyen eylemleri gözden geçirerek köpeğinizin kedileri kabul etmesini sağlamada başarılı olmaktır. Her ikisinden dünyanın en iyi arkadaşları olmalarını bekleyemezsiniz. Fakat zamanla bir bağ oluşturma sürecine gidebilirler. Doğal yaşamda köpekler kedileri av, kediler ise köpekleri tehdit olarak görür. Agresif bir köpek, aynı ev içinde yaşayan kedi ile anlaşması biraz zordur. Aynı şekilde yaşlı bir köpek, hareketli bir kedi aynı evde yaşamaktan nefret edecektir.
Daha fazla bilgi için şu video size yardımcı olacaktır.

YouTube video

Bir kedi ve köpeğin birlikte yaşamasını nasıl sağlarsınız?

Kokuların karşılıklı olarak keşfedilmesine izin verin

İlk başta, köpeğinize kedinin kokusuyla bir nesneyi koklatabilir veya bunun tersini kediniz için yapabilirsiniz. Her iki hayvanın ilk olarak birbirlerini tanıması gerekir.

Kediyi bir odaya koyun ve köpeğin bir gün boyunca yanından geçmesine ve koklamasına izin verin. Alternatif olarak, köpeği başka bir odaya veya dışarıya koyabilirsiniz. Eve gelen hayvan hangisiyse evi tanımasına imkan verin. Yabancılık çekmesi çok normaldir. Dikkat edin, bir odaya hapsedin demiyoruz!
Yetkili bir kişiye danışmada fayda vardır.
Bu uygulamadan sonra, artık evde başka bir ırkın varlığı söz konusu olacaktır, gibi bir algı ortaya çıkacaktır dostunuz için.

Buluşma günleri düzenleyin

Kedi ve köpeklerinizin kaynaşması ve birbirlerine alışması için haftanın belirli günleri bir birliktelik düzenleyin. Fakat dikkatli olun, kedinize ani bir olay karşısında kaçması için bir yer ayırtın. Köpeğinize de, tasma takmayı ihmal etmeyin. Ani bir sürtüşmede kedinizin kaçma fırsatı olmalı. Köpek havlarsa ortalıkta bir gerginlik oluşur, gerginliği azaltmak için köpeğinizin sakinleşmesini bekleyin.

Her şeyden önce, kediyi köpeğe yaklaşmaya zorlamayın, hareket etmesi için serbest bırakılmalıdır. Yavaş yavaş köpeği koklayacak, tehlikeli olmadığını anlayacaktır.

Son Olarak

Bu yazıda size, kedi ve köpeklerin bir arada yaşayabileceklerini anlatmaya çalıştık. Burada sunulan bilgiler tamamen tavsiyedir. Gerekli durumlarda bir danışmandan veya yetkili bir kişiden yardım almanız gerekir.
Birlikte yaşayabildiklerini öğrendik, fakat biraz olaylı bir başlangıç yapacakları da aşikardır. Can dostunuzu tanıyan sizsiniz, onun neyden hoşlanıp hoşlanmayacağını yine siz bilirsiniz. İkinci hayvan sahiplenmeden önce iyice üstünde düşünmeniz gereklidir.

Kaynak
priut-kozhuhovo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu