Yaşam Tarzı

Keçe nedir? Keçe ile neler yapılır?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Keçe Nedir
 • Keçe İle Neler Yapılır
 • Keçe İle Yapılan Şeyler
 • Keçe Çeşitleri ve Türleri
 • Keçe Neyden Yapılır

Eski yaşamda bazı kesimler günlerini keçe örerek geçirmekteydi. O zaman yapılan keçe ile şu anki keçe aynı. Sadece insanlar artık keçe nedir ve keçe ile neler yapılır gibi sorular sormakta. Keçe ile hayal gücünüzün izin verdiği kadar bir şeyler tasarlayabilir ve üretebilirsiniz. Bu yazıda keçeden neler yapılır, keçe ile yapılan süsler, keçe ile yapılan etkinlikler gibi konuları ve keçe hakkında sorulan soruları inceleyeceğiz.

Keçe nedir, keçe ile ne yapılır
Keçe nedir, keçe ile neler yapılır

Keçe nedir?

Keçe, doğal liflerden yapılmış suni bir kumaştır. Çoğu insan yapımı kumaşlar genellikle dokumadır. Ancak bu malzeme bu anlamda farklıdır. Sıkıştırılmış ve keçeleştirilmiş liflerden keçeli bir kumaş oluşturulur, genellikle ısı, nem ve çok fazla basınç kullanılarak birlikte preslenir . Çok miktarda iş gerektirebilir. Ancak sonuç, kalıcı olarak birbirine kenetlenmiş liflerden oluşan çok yoğun bir kumaş olarak ortaya çıkar.

Geleneksel olarak yün veya başka bir tür hayvan kürkü ile yapılan keçe, artık akrilik ve diğer sentetik elyaf formlarıyla da yapılabilmektedir.

Yün keçe alev geciktiricidir ve kendi kendine söner. Bu tekstil ürünü aynı zamanda ses emme özelliklerine sahiptir ve oldukça nem emicidir. Keçe, dokuma ve örme yapılmadan yapılan tek kumaşlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Keçe nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre keçe neyden yapılır sorusunun cevabını verelim:

Önerilen Yazı: Barnum etkisi: Fallara neden inanırız?

Keçe neyden yapılır?

Keçe neyden yapılır sorusuna gelince: Prensip olarak, her türlü doğal ve sentetik elyaf birlikte işlenerek keçe oluşturulabilir. En iyi bilinenleri pamuk, koyun yünü gibi diğer hayvan tüyleri, kenevir, hindistan cevizi, sisal, polyester, poliakrilik ve poliamiddir. 

Keçe elde etmek için doğal yün kullanılır. Çoğu zaman tuval, koyun hammaddelerinden yapılır. Ancak bazı durumlarda at kılı, keçi kılı ve deve kılı eklenir.

Keçe nasıl yapılır?

Keçenin üretimi, ıslak veya kuru keçeleme yöntemiyle gerçekleşir. Üretim aşaması sırasında, hammadde güçlü bir şekilde sıkıştırılır yani preslenir. Yün pullarının yapısı nedeniyle lifler birbirine yapışır ve sonucunda keçenin büyük bir bölümü oluşur.

Maddenin yoğunluğunu arttırmak ve pulların birleşme sürecini hızlandırmak için lifler buhara veya sıcak suya maruz bırakılır. Islak olduğunda pulların yapışması güçlenir. Böylece malzeme özellikle dayanıklı hale gelir. Keten üretiminde tırpanlama, karma, taraklama, keçeleme makineleri kullanılmaktadır. 

Sümer efsanesine göre keçe, savaşçı kahraman Urnamman tarafından keşfedilmiştir. Diğer kültürlerin keçe köken hikayeleri bu kadar renkli olmayabilir. Ancak keçecilik, Avrasya kıtasındaki toplumlarda binlerce yıldır ayrılmaz bir rol oynamıştır. Keçenin tarihine bakıldığında ilk olarak Türkiye topraklarında ortaya çıktığı bir çok kaynakta belirtilmiştir. Keçe nedir ve keçe nasıl yapılır sorularını cevapladıktan sonra keçe çeşitlerine geçelim

Keçe ile neler yapılır, keçeden yapılan şeyler

KEÇE NEDİR – ÇEŞİTLERİ

Keçenin çeşitli türleri vardır. Bu keçe türleri günlük hayatta keçe ile yapılan eşyaların yapımında ve üretilmesinde kullanılır. Aşağıda sırayla belirtilen keçe türlerini okuduğunuzda, keçe nedir sorusunun cevabını tam olarak öğrenmiş olacaksınız. Çünkü çeşitli alanlarda faaliyet ve üretimi olduğu için, haliyle kullanım alanları da değişiktir.

Yün Keçe

Bu tür keçe, penye ve karde yün kumaşların 90 derecede katlanmasıyla yapılır. Lif pullarının birbirine kenetlenmesi ve birbirine dolanması için sabun ve sürtünme gereklidir. Bu işlemden sonra elde edilen sonuçlar yumuşak ve geçirgen bir keçe kumaştır. Şekillendirilebilir ve katmanlı lifleri nedeniyle diğer birçok keçe türünden daha kalındır.

Yün keçe, diğer keçe türlerinden farklı olarak tüylenme yapmaz. Yün keçe suya dayanıklıdır. Ayrıca diğer keçelerden çok daha pahalıdır. Yün keçe, softies ve dekorasyon yapmak için tercih edilir ve keskin bir el iğnesi ile dikilebilir.

Rayon Keçe

Rayon keçe genellikle endüstriyel ve tıbbi uygulamalarda kullanılır. Yün keçe ile aynı birçok özelliğe sahiptir. Bu tür keçenin iyi özelliklerinden biri, çeşitli yalıtım ürünlerine dönüştürülebilmesidir. Ancak tüm sentetik elyaflar gibi, biyolojik olarak parçalanamayan bir kirleticidir. Rayon, el sanatları için daha yumuşak bir keçe seçeneği üretmek için genellikle yün keçelerle birleştirilebilir.

Akrilik Keçe

Akrilik keçe çok ucuzdur ve kolayca bulunur. Genellikle önceden kesilmiş kareler halinde kesilir. Avantajlarından biri, yıkadıktan sonra çekmemesidir. Ancak akrilik keçenin dezavantajı yün keçe kadar esnek ve dayanıklı olmamasıdır.

Bu tür keçeler de plastikten yapıldığı için çevre dostu değildir. Akrilik keçe, diğer formlar kadar uzun ömürlü değildir. Ancak dezavantajlarına rağmen, oldukça düşük fiyatını da göz önünde bulundurmalısınız.

Kürk Keçe

Kürk keçe, dövülebilirliği ve dayanıklılığı nedeniyle etkileyici bir keçe türüdür. Keçe şapkalara ve diğer aksesuarlara dönüştürülebilir. Ne yazık ki, bu tür keçeleri elde etmek hayvan öldürmeyi (kürk taşıyan hayvanlar) gerektirir, bu nedenle çoğu insan için iyi bir keçe seçimi olmayabilir.

Preslenmiş Keçe

Preslenmiş keçe, insanlık tarihine göre en eski türdür. Dokuma ve örme tekniklerinden önce gelir. Saf yün ve sentetik yün liflerinin bir karışımını kullanan en yaygın keçe türüdür.

İğneli Keçe

İğneli keçe, sentetik ve yün liflerinin bir karışımıyla veya sadece tamamen yün liflerinden üretilebilir.  Genellikle el sanatları ve yastıklama için kullanılır. İğneleme, ucunda dikenli bir iğne kullanılarak elle de yapılabilir ve başlı başına bir sanattır. Elle iğneleme, zanaatkarlar tarafından keçe oyuncaklar ve süslemeler üretmek için kullanılır. Butikçilerde bunun örneklerine bir çok kez rastlarsınız.

Dokuma Keçe

Dokuma keçe, yünden veya bir kumaşa dokunan yün karışımından yapılabilir. Bu dokuma işlemi genellikle lifleri doğal olarak birbirine dolanmış veya birbirine kenetlenmiş hale getirir. Bu tür keçeli kumaş, kapı contaları ve müzik aletleri için idealdir. İğneli ve preslenmiş keçeden farklı olarak daha ince saclarda üretilebilmektedir.

Buraya kadar en sık ve yaygın olan keçe türlerini derledik. Şimdi ise keçe ile neler yapılır, keçeden yapılan şeylere bakalım.

Keçe ile Neler Yapılır?

Keçe ile neler yapılır, keçeden yapılan süsler
Keçe ile neler yapılır, keçeden yapılan süsler

Keçe ile çoğu şeyi yapabiliriz. Hitap ettiği alan oldukça büyüktür ve dünyada oldukça iyi bir ticaret hacmine sahiptir. Adeta bir yaşam tarzı olarak hayatımızda yer edinmiştir.

 • Çocuklar için oyuncaklar: Keçe oyuncaklar için de kullanılabilir. Yün keçe özellikle tercih edilir çünkü yumuşaktır ve kullanımı güvenlidir.
 • Kadınlar için aksesuarlar: Saç aksesuarları, el çantaları, cüzdan ve hatta ayakkabılar dahil olmak üzere çeşitli aksesuarlar yapmak için kullanılabilir. Yün keçe, suya dayanıklı özelliklerinden dolayı çantalar için tercih edilir.
 • Cep telefonu kılıfları: Çoğu cep telefonu çizilmelere karşı korunmak veya yanlışlıkla düştüğünde daha fazla hasar görmesini önlemek için kılıflara ihtiyaç duyar. Yün keçeden yapılmış mobil bir kılıf kullanmak telefonunuzu korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca çevreye zararlı etkileri olan plastikten yapılmış cep telefonu kılıfları kullanmak yerine çevre dostu olduğu için çevreyi korumanın iyi bir yoludur.
 • Keçeden yapılan duvar panelleri: Keçeden yapılan duvar panellerinin amacı ses geçirmez bir oda yaratmaktır. Duvar panellerinin keçeden yapılması odayı sesten izole etmekle kalmaz, aynı zamanda odanın dekoratif tasarımına da katkı sağlayabilir.
 • Keçe ile yapılan süsler: Süsleme yapmak için iyi bir seçenektir. Yumuşaktır ve sonsuz renklerde seçeneği mevcuttur. Tatiller veya özel günler için idealdir. Örneğin 23 Nisan’da keçeden süsler yapabilirsiniz. Ve yine Sevgililer Günü’nde kalp şeklinde keçeden süslerde yapabilirsiniz.

Önerilen Yazı: Plasebo-Nosebo etkisi nedir? Bir kişiyi nasıl etkiler?

Keçe ile neler yapılır sorusu çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Çünkü keçe bugün otomotiv, teknoloji ve ev dekorasyonda oldukça karşımıza çıkıyor. Aşağıda keçe hakkında sorulan bazı soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Resim Kaynakları:
Freepik Pexels Pixabay

4.8/6 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. keçe nedir Keçeden neler yapılır Keçe ile yapılacak şeyler hakkında detaylı bilgi anlattınız teşekkür ederim

 2. Keçe nedir?, keçeden neler yapılır? vs soruların detaylı ve açık bir şekilde anlatıldığı makale için tşkler. Konu ayrıntılarıyla ele alınmış. Emeğinize sağlık.

 3. Keçe hakkında her şeyi anlatmışsınız keçe nedir,keçeden neler yapılır,keçe ile yapılacak şeyler hepsi mevcut tüm bu bilgiler için teşekkür ederiz…

 4. keçe nedir sorusunun cevabı çok net bir şekilde açıklamışsız Keçeden neler yapılır diye araştırırken sitenize denk geldim Keçe ile yapılacak şeyler oldukça fazlaymış 😍

 5. Keçeneşn ne olduğu hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam sayenizde keçe nedir sorusuna cevap aldım

 6. keçenin bu kadar faydalı ve geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu bilmezdim. bilmediğim ne çok şey var teşekkürler

 7. Keçe eskiden çok geçerliydi kanaatimce. Şimdi keçeyi genellikle elişi yapan çocuklarda görüyorum. Kızımın da keçeden yapılmış askılı bir çantası var

 8. Keçe kullanma fırsatım olmuştu. Ellerimle ayakkabı kıyafet dikmiştim sağlam bir ürün çıkıyor.

 9. Keçe nedir sorusunun cevabını en ince detayına kadar anlatmışsınız. Keçe ile yapılabilecek çok şeyler varmış. Sayenizde bir çok şeyi öğrenemeye devam ediyorum.

 10. Keçe nedir acaba diye araştırma yapıyordum yazınız baya bilgilendirici.keçeden neler yapılır adlı yazınızda duvar panelleri yapılması çok ilgimi çekti.keçe ile yapılan şeyler baya çokmuş

 11. Keçe ile yapılacak şeyler o kadar çokmuş ki ben şaşırdım doğrusu. Aslında bazı tüketim alışkanlıklarımızı keçe yönünde kullansak çok iyi olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu