Yaşam Tarzı

Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?
 • Kauçuk Çiçeği Çoğaltma
 • Kauçuk Çiçeği Çoğaltmak için Hava Katmanlama Yöntemi
 • Kauçuk Çiçeği Bakımı: Aydınlatma ve Isı

Kauçuk bitkisi bakımı zahmetli olmayan bir bitki türüdür. Acemi bir bahçıvansanız endişelenmenize gerek yok. Aynı zamanda kauçuk çiçeği bakımı için bahçıvan olmanıza da gerek yok. Bu yazıda kauçuk çiçeği nasıl çoğaltılır ve bakımı nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz. Temel sorudan başlayalım:

Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır
kauçuk çiçeği yapraktan çoğaltma

Genellikle evde kauçuk bitkisinin yüksekliği 2 metreyi geçmez. Bitki için en uygun büyüme koşullarını yaratırsanız, 1 yıl içinde 40-45 cm boyuna ulaşır. Bitki zaten tavana ulaşırsa, tepeyi keserek büyümesini durdurabilirsiniz. 

Kauçuk çiçeği yapraklarından da çoğaltılabilir. Yani üstte belirttiğimiz gibi eğer yeteri kadar büyüdüğünü düşünüyor iseniz, üstteki yaprakları kesip onları tekrardan köklendirebilirsiniz.

Yaprak Kesimi ile Kauçuk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kauçuk bitkileri çok uzayabilir ve bu kapalı bir kauçuk çiçeğinin ara sıra budanması gerektiği anlamına gelir. Budamadan sonra o kesilen yaprakları atmayın. Çünkü bu yapraklardan tekrardan kauçuk çiçeği köklenebilir. Bir kauçuk bitkisinin kesimlerden çoğaltılması, iyi bir kesim elde etmekle başlar. Kesilen yapraklar yaklaşık 15 cm uzunluğunda olmalı ve en az iki yaprak içeren bir sap içermelidir.

Ardından, kauçuk bitkisinden kesilen yaprakları nemli ancak iyi bir olan saksı toprağına yerleştirin. Kestiğiniz yaprakları bir kavanoz veya şeffaf plastikle kapatın, ancak bozulmamış yaprakların cam veya plastiğe temas etmemesine dikkat edin.

Önerilen Yazı: Plasebo Nosebo Etkisi Nedir?

Gerekirse kalan yaprakları ikiye bölebilir, gövdeye bağlı olmayan yarısını kesip atabilirsiniz. Kauçuk ağacı bitkisi kesimini yalnızca dolaylı ışıkla (gün ışığı) aydınlatılan sıcak bir yere yerleştirin. İki ila üç hafta içinde, kauçuk çiçeği yeni kökleriyle size merhaba diyecektir.
Temel mantık aynı fasulye eker gibi, kauçuk bitkisinden kestiğiniz yaprakları ekmektir. Bunun sonucunda aynı bir tohum ekmiş gibi kök salınımına şahit olacaksınız.
Aşağıdaki video size bu konuda yardımcı olacaktır.

YouTube video
Kauçuk çiçeği yapraktan çoğaltma

Kauçuk Çiçeği Çoğaltmak için Suda Köklenme Yöntemi

Kauçuk bitkisi toprak yerine suda da çoğaltılabilir. Uzamış olan kauçuk çiçeğinizdeki dalları bir kaç ay suda bırakabilir ve sonucunda köklendiğine şahit olabilirsiniz. Suyu haftada bir değiştirmek en sağlıklı çoğaltma yöntemidir.

Kauçuk çiçeğini suda çoğaltmak pek tavsiye edilen veya uygulanan bir yöntem değildir. Çünkü çoğunlukla kauçuk bitkisinin çürümesi ile sonuçlanır.

kauçuk çiçeği yapraktan çoğaltma

Kauçuk Çiçeği Çoğaltmak için Hava Katmanlama Yöntemi

Bir kauçuk bitkisini çoğaltmanın başka bir yolu da hava katmanlaması kullanmaktır. Hava katmanlamalı bir kauçuk çiçeği çoğaltmanın ilk adımı, yeni bir bitki yapmak için bir gövde seçmektir. Gövde en az 12 inç (30,5 cm.) uzunluğunda olmalıdır, ancak isterseniz daha uzun da olabilir.
Ardından, gövdeyi köklendireceğiniz alanın hemen üstündeki ve altındaki tüm yaprakları çıkarın, ardından keskin bir bıçak alın ve gövdenin her tarafına uzanan 1 inç (2,5 cm.) genişliğinde bir ağaç kabuğu şeridini dikkatlice çıkarın.

Kauçuk ağacı bitkisinin gövdesini saran çıplak bir halkanız olmalıdır. O halkadaki tüm yumuşak dokuyu çıkarın, ancak sert orta ahşabı sağlam bırakın. İki ila üç hafta içinde kauçuk ağacının gövdesi halkada kökler geliştirmiş olmalıdır. Kök geliştirdikten sonra, ana bitkiden köklenmiş sapı kesin ve yeni bitkiyi değiştirin.

Bu yöntem uğraş isteyen ve bazı malzemeler gerektiren bir zorlu yöntemdir. Fakat en etkili sonucu verdiğini belirtelim. Bu yüzden aşağıdaki video size fazlasıyla bu konuda yardımcı olacaktır.

YouTube video
kauçuk çiçeği yapraktan çoğaltma

Kauçuk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir mahsulün uygun şekilde yetiştirilmesi için optimum sıcaklık, nem ve belirli miktarda sulama ile uyumu içerir. Bu durum kauçuk çiçeği bakımı içinde geçerlidir. İşte bakım önerileri:

Kauçuk Çiçeği Bakımı: Aydınlatma ve Isı

Kauçuk çiçeği alacalı bir yeşillik rengine sahipse, daha fazla ışığa ihtiyaçları vardır. Gün ışığı eksikliğinde yapraklar renkli renklerini kaybedebilir. Ancak doğrudan güneş ışığı bitkiye zarar verebilir, yanmasına neden olabilir. En iyi seçenek, saksıyı perdenin indirildiği pencerenin yanına yerleştirmektir. Yani direkt olarak güneşten değil de, bir perde aralığından güneşlenmesini sağlayın.
Bitkinin yanmamasına dikkat edin.

Kauçuk çiçeği için optimum sıcaklık 18-24 oC aralığındadır. Daha yüksek sıcaklıklarda, bitkinin kesinlikle ek ilaçlamaya ihtiyacı olacaktır. Sıcaklık 17’nin altına düşerse, kauçuk bitkisinin üzerindeki alt yapraklar düşmeye başlar. Ancak koyu yeşil yapraklı bitkiler bazen +5’e dayanabilir.
Fakat bu sadece kısa geçerlidir. Kışın ısıtma cihazlarından uzak tutulması bitkinin yararına olacaktır. Oda sıcaklığında eğer aksi bir sorun yok ise rahatlıkla yaşayacağını da belirtelim.

Kauçuk Çiçeği Bakımı: Nem ve Sulama

Yaprakların yoğunluğu nedeniyle, kauçuk bitkisindeki nem oldukça uzun süre tutulabilir. Hava çok kuruysa, yapraklar kurumaya başlar, uçlar ve kenarlar kahverengiye döner. Kauçuk bitkisinin özel neme ihtiyacı yoktur. Bitkinin bulunduğu ortam serin ise ek bir ilaçlama ile nemlendirmeye gerek yoktur. Bir şişeye su koyup 2-3 günde bir çiçeğe püskürtebilirsiniz.

İş sulamaya gelince bu bitkiyi düzenli olarak sulayın, ancak saksıyı fazla suyla doldurmak gerekli değildir. Yaz aylarında sulama sıklığı haftada en az iki kez, kışın ise-ayda 3-4 defadan fazla olmamalıdır.

Kauçuk Bitkisi Bakımı: Toprak Bakımı

Kauçuk bitkisi için toprak iyi nefes alabilen ve besleyici olmalıdır. Çiçekçilerde hazır toprak satın alabilirsiniz. Zaman zaman, sarkmış bir yumru oluşmaması için sarkan toprağın gevşetilmesi gerekir. Eşit miktarda humus, çim ve yaprak toprağı alarak kendi toprağınızı da oluşturabilirsiniz.

Kauçuk çiçeği yoğun bir şekilde büyüdüğünde, her 10 günde bir sulama için suya gübre eklemeniz gerekir. Mağazalarda dekoratif yaprak döken ürünler için özel kompleks gübreler bulunmaktadır. Bir sığırkuyruğu çözeltisinin kauçuk çiçeği bakımı üzerinde iyi bir etkisi vardır. Gübrelemeden önce toprak nemli olmalıdır.

Kauçuk Bitkisi Bakımı

Üst kısımda bu bitkinin bakımı ile ilgili ana maddeleri belirttik. Şimdi ise bunları en kısa en özet olarak size anlatmak istiyoruz.

 • Güneş ışığı bu bitki için gereklidir, fakat doğrudan güneşe çıkarmak iyi bir fikir değildir. Eğer çok fazla gün ışığına maruz bırakmayacaksanız sorun olmaz. Fakat diğer türlü güneşe maruz bırakmaktan kaçının.
 • Sulama yaz ayları için haftada en 2-3 kez olmalıdır. Kış ayları ise bu sulama sadece ayda 3-4 kez olmalıdır
 • İlkbahar ve yaz aylarında organik sıvı gübre ile ayda bir kez besleyin.
 • Sıcak aylarda düzenli buğulanma ile nem seviyelerini yüksek tutun.
 • Toz birikmesini önlemek ve yemyeşil ve parlak görünmelerini sağlamak için yaprakları düzenli olarak temizleyin.

Buraya kadar kauçuk bitkisi bakımı ve çoğaltma yöntemleri hakkında bilgi verdik. Bu çiçekler hakkında sorulan sıkça sorulan soruları aşağıda cevapladık.


Kauçuk ağacı güneşi sever mi?

Kauçuk bitkileri doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Tam tersine dolaylı güneş ışığını severler. Çünkü doğrudan gelen güneş ışığı bu bitkinin yapraklarının sararmasına sebep olur. Perdeleme yöntemi ile güneş ışığına çıkartılabilirler.

Kauçuk çiçeği neden solar?

Solmasının birçok sebebi vardır. Kauçuk ağacı bitkilerinden yaprakların düşmesinin ana nedeni, aşırı sulanmasıdır. Bu solması içinde geçerlidir. Aynı zamanda çok fazla güneş ışığına maruz kalan bu bitkinin solması kaçınılmazdır. Ancak, hava çok kuru olduğunda da solma olabilir. Bu bitkiler daha çok nemi severler.

Kauçuk çiçeği hızlı büyür mü?

Evet, eğer uygun bakım koşullarını ve olanaklarını sağladığınızda bu bitkiler oldukça ilerleme kaydedebilirler.

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Çiçek tohumu ekmek isteyenler faydalanacak eminim adım adım ayrıntılarıyla anlatmışsınız emeğinize sağlık…

 2. Kauçuk çiçeği aldım ama kauçuk çoğaltma hakkında geride kalıyorum. Yani istiyorum biraz daha fazla olsun ama hep soluyor ne yapmam Lazım acaba ya
  Sürekli sarı renge dönüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu