Kişisel GelişimPsikoloji

İş yerinde veya günlük hayatta dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliğinin nedenleri ve çözümleri

Etrafımızda o kadar çok dikkat dağıtıcı unsur var ki, günümüzde dikkat eksikliği veya dikkat dağınıklığı yaşamayan bir kimse neredeyse kalmamıştır.

En kısa molalarda bile sosyal medya hesaplarımızda geçirdiğimizi sandığımız kısa bir vakit, bir sonraki iş sürecinde dikkatimizin dağılması için iyi bir sebeptir.
Sebepleri her ne olursa olsun dikkat dağınıklığı, hem Kişisel Gelişim için hem de bir işi yaparken ki sürecimizi oldukça etkilemektedir. Bu yazıda size işyerinde dikkat dağınıklığının sebeplerini ve bazı çözüm yollarından bahsedeceğim.

Dikkat dağınıklığı neden olur

İş yerinde dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunları

Tüm motivasyon konuşmalarını izlediğimiz kişilerin ortak bir söylemi vardır. “odaklanın“. Evet, bugün Lary Page’den tutun da Elon Musk’a kadar hepsine başarının sırrı nedir diye sorulduğunda; odaklanın ve çok çalışın gibi bir cevap vermektedirler. Buradaki odaklanma günümüzde çok fazla şekilde sorunlara yol açmaktadır. Birçok kişinin odaklanma ve dikkat eksikliği sorunları yaşadıklarını belirtmiştik. En sık rastlanılan sorunlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Derslere odaklanmak konusunda sorun yaşamak
 • Günlük rutinde yapılacak şeyler arada kaynayıp gidiyor ve bunların uygulamak konusunda başarısızlık yaşamak. Çünkü yapılacak işe odaklanılmadığı için çok çabuk unutulur.
 • İş yerinde kişinin motivasyon ve çalışma hevesinin düşük olması. Ve yine çünkü, çalıştığı işin yapılış şekline odaklanmadığı için bir konsantrasyon sorunu yaşamaktadır.

Binlerce veya milyonlarca insan kendisini dikkat dağıtıcı onlarca unsur içerisinde bulmaktadır. Bu sebepledir ki birçok şeye odaklanmaya çalıştığımız için, hiçbir şeye odaklanamıyoruz. Market listesi hazırlarken bile ne yapacağımızı unuttuğumuz zamanlar oluyor. Dikkat dağınıklığı bazen de çevremizde ki insanlara bağlıdır. Bu insanlar bizi şu şekillerde farkında olmadan odaklanmamızı mahvedebilir:

 • Ders çalışmak isteyen bir kişiyi rahatsız eden diğer insanlar,
 • Bir toplantıda veya bir işi tarif eden birinin sözünün kesilmesinden sonra yaşanan o boşluktan dolayı, anlatacağı şeye odaklanamaması,
 • Bir davanın sonucunu kafaya taktıktan sonra, boş duvarlara bakıldığında bile davanın akla gelmesi,
 • Bir üst madde ile aynı olmakla beraber, gün içinde kafaya taktığımız olayların sürekli kafamızı kemirmesi ve rutin işlerimize odaklanmamızı engellemesi

gibi bir çok etken insan odağını negatif yönde etkiler. Bu üç örnekte şunu fark etmiş olmalısınız, günlük hayatın bazı sorunları yüzünden de herhangi bir şeye odaklanmanız etkilenebilir. Kafaya takmak, ders çalışan bir öğrenciye meyve tabağı getirilmesi gibi.
En çokta sosyal medya da bunu görürüz. Bir işe odaklanmak için mutlaka tüm bildirimlerin kapanması hatta mümkünse rahatsız edebilecek cihazların kapatılması gerekir.

Dikkat eksikliği
Dikkat eksikliği

İş yerinde konsantrasyon sorunlarının nedenleri

1. Aynı ortamda birden fazla iletişim ağının aktif olması

Artık aynı ortamda birden fazla sosyal medya benzeri uygulamanın aktif olabilir: Telegram, Slake, Teams, Gmail, Outlook… İnsanların sizinle iletişim kurabileceği uygulamalardır bunlar.  Eşiniz, çocuklarınız, hatta bir meslektaşınız bile sizinle buralar aracılığı iletişime geçebilir. Hepsine zaman ayırmaya kalksanız, diğer işlerinize ayıracak vakit bulamazsınız. Önceliğin hangileri ve neler olduğu belirtilmelidir.

2. Aşırı bilgi açlığı ve bundan doğan her şeyi öğrenme isteği

Sürekli bir şeyler öğrenmek güzel bir şeydir, fakat gereksiz şeyleri ve işimize yaramayan bilgileri öğrenmek bize faydadan çok zarar sağlamaktadır. Günümüzde ufak bir internet sörfünden sonra, kendinizi bir başka insanın yaşam tarzı hakkında üzülürken bulabilirsiniz. Bu hem iş performansını hem de insan psiklojisini etkileyen şeylerdir.

3. Çok fazla görev üstlenme

Aynı anda birkaç şey yapmanız veya birkaç görevi hafızanızda tutmanız gerektiğinde, dikkatiniz dağılır ve konsantrasyonunuz azalır. Bir veya daha fazla görevin unutulması, diğerlerinin kötü yapılmasına sebebiyet verir. Yapamayacağınız veya elinizde var olan bir işin üstüne yeni bir iş eklemek, iş yerinde dikkat dağınıklığı sebepleri arasına girmektedir.

4. Bağımlılık yapan çok işlevli dijital araçlar

Akıllı telefonunuz sadece bir akıllı telefon değildir. Bu cihazları bilgilerinizi yönetmeyi kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz. Ancak akıllı telefonlar bir o kadar da dikkat dağıtıcı unsur olarak bilinmektedir. Çoğu insan dijital araçlarını anlamak ve yapılandırmak için zaman ayırmaz, ancak herkesten daha fazla zaman harcar. Akıllı telefonunuzu sizin için çalışacak şekilde yapılandırmazsanız, akıllı telefonunuzun tasarımcıları için çalışıyor olacaksınız. İş yerinde dikkat dağınıklığı sebepleri arasında en çok bilinen unsur olarak telefonlar bilinmektedir.

Şimdi telefonunuzda yüklü olan uygulamaları kontrol edin. Hangileri verimliliğiniz ve konsantrasyonunuz için gerekli?

Dikkat dağınıklığı
Dikkat eksikliği

Her gün işe konsantre olmayı nasıl başarabilirim?

Her insan işini istediği zaman bırakıp değiştiremez. İşinizi sevmiyorsanız, dikkat dağınıklığı mutlaka yaşanır. Yapılan işe konsantre olmanız gerekmektedir. Bunun için çeşitli çözüm yolları mevcuttur. İlk olarak işinize yenilik getirmeye çalışın, belki bunu yapmaya gücünüz elvermeyebilir. Köklü bir değişiklikten bahsetmiyorum, çalışma masanızı düzenli tutabilir, size rahatsızlık veren şeyleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu tavsiyeler hem iş yaşantısında hem de günlük hayatta dikkat dağınıklığına sebebiyet veren durumları ortadan kaldırmanızda size ipuçları verebilir.

 • Fiziksel ve psikolojik olarak mental yorgunluk zarar görmemek için yeterince uyumaya ve zamanında dinlenmeye çalışın.
 • Dikkat eksikliğinden spor yardımı ile kurtulabilirsiniz. Aktif bir yaşam, dikkat eksikliğini ortadan kaldırabilir.
 • Beyin aktivitenizi eski haline getirmek için kendiniz üzerinde biraz çaba sarf etmeniz ve tembellik gibi uyuşukluğun üstesinden gelmeniz gerekmektedir.
 • Önceliklerinize dikkat edin, yapmanız gereken önemli işleri öncelik olarak belirleyin.
 • Sizinle ilgisi olmayan şeyler hakkında kafa yormayın, bu mental sağlığını kötü etkiler. Bunun sonucunda dikkat eksikliği yaşarsınız.
 • Bulunduğunuz ortamı düzene sokun. (evi düzenleyin, çalışma masanızı düzenli tutun.)

Bu yazıda çalışma hayatında dikkat dağınıklığı neden olur, dikkat dağınıklığı için ne yapılmalı gibi konuları inceledik. Şunu bilmemiz gerekir, eğer odak noktamızı etkileyen bir hastalığımız yok ise (bir psikolojik rahatsızlık veya dikkat eksikliğine sebebiyet verecek bir rahatsızlık) genel olarak dikkati dağınıklığını tetikleyen unsurlar genelde sosyal medya ve telefon bağımlılığıdır. Değiştirilemeyen alışkanlıklar hakkında bu yazıyı okuyunuz..

Kaynak:
https://medipol.com.tr/en/news/lack-of-attention-affects-your-childs-future
https://www.webmd.com/add-adhd/short-attention-spans
https://blog.trello.com/why-you-cant-focus-on-anything-plus-how-to-fix-it

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu