Kişisel Gelişim

İrade güçlendirmenin en etkili yolları: Artık iradesizlik yok!

Hikaye Öne Çıkanlar
 • İrade ne demek?
 • İrade Kontrolü nasıl sağlanır?
 • İradeyi ne güçlendirir?
 • İrade güçlendirme tavsiyeleri

Bir şeyleri yapmanızın arkasındaki gücü hiç düşündünüz mü? Aslında irade gücünü günlük hayatta sürekli kullanırız. Fakat iradesizlik gösterdiğimiz durumlar oldukça fazladır ve önüne geçmek isteriz. Bu yazıda irade nedir, irade güçlendirme yöntemleri ve irade terbiyesi hakkında çeşitli bilgilere ulaşacaksınız.

İrade ne demek?

irade-gelistirme-bloglabs-net
İrade ne demektir

Öz kontrol (irade), bir kişinin herhangi bir iç çatışmaya doğru tepki verme yeteneğidir. Tüm insanlar, genellikle oldukça yararlı ve doğru olmayan çeşitli anlık zayıflıklara tabidir. Yalnızca yeterince güçlü bir disipline sahip biri bu dürtülerle savaşabilir ve fikirlerini hayata geçirebilir. 

Örneğin gece yemek yemek istediniz ama bir yandan da bozmamanız gereken bir diyete başlamışsınız, işte burada irade gücü devreye girmektedir. Eğer yeteri kadar irade gücüne sahipseniz bu yeme isteğine karşı koyabilirsiniz. Fakat iradesizlik içerisindeyseniz, kendinizi tabağınızdaki son pasta dilimini veya yağlı yemeği yerken bulabilirsiniz. Bunun yanlış olduğunun farkındayız, ancak çoğu zaman kendimize engel olamıyoruz ve pişmanlık içerisinde bir kısır döngüde dolaşıp duruyoruz. 

Öneri: Kilo vermede irade kontrolü nasıl sağlanır?

Kendi dürtülerimizi kontrol etmek, bizi hayvanlardan temelde farklı kılan şeydir. Bu yazıda tartışacağımız şey, irade terbiyesi ve irade güçlendirme yöntemleri olacaktır. Birçok faydalı ipucu bulacak ve zamanında kendinize “hayır” demenin neden bu kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

İrade Kontrolü nasıl sağlanır?

Her şeyden önce, irade arttırmanın doğuştan gelen bir nitelik olmadığını, geliştirilebileceğini ve geliştirilmesi gerektiğini anlamalısınız. Aslında, kişiliğinizin temeli ve desteğidir. İradeyi geliştirmeye ne kadar çok zaman ayırırsanız, herhangi bir çabada başarılı olma olasılığınız o kadar artar. İşte size bazı yöntemler:

1.Temel alışkanlıklar geliştirin

başarılı insanların alışkanlıkları
İnsan iradesi

Herkes, tüm sorunları çözecek sihirli bir hap bulmak ister. İrade aleminde böyle bir şey yoktur, ancak başlamak için bir şey vardır, yani temel alışkanlılarınızı ilk olarak düzene oturtmaya çalışın. O yarım yamalak yaptığınız işleri ve sürekli ertelediğiniz işleri düşünün, bunların pişmanlığı kimseye fayda sağlamaz.

Örneğin spor salonuna gitmek istiyorsunuz ama akşamına pek isteğiniz kalmıyor. İşte bu temel dediğimiz alışkanlıkları düzene oturtmaya çalışın. Daha basit bir yöntem arıyorsanız aşağıda anlattığımız çikolata yöntemi irade gücünüzü bir nebze de olsa arttırabilirsiniz.

2. Hergün bir parça çikolata

İrade terbiyesi
İrade terbiyesi

Bu yöntem irade gelişimi için oldukça popülerdir. Şu şekilde çalışır; haftanın başında bir tam çikolata alınır ve haftanın tüm günlerine dağıtılarak tüketilir. Yani Pazartesi aldığınız çikolatayı, Pazar gününe kadar her gün 1 parça olacak şekilde tüketmelisiniz. Burada çikolata örneğini göstererek belirttim. Siz kendi isteğiniz göre bu uygulamayı yapabilirsiniz.
Bunu yapmanızda ki amaç elbette iradeyi güçlendirme yönündedir. Bu şekilde zamanla bazı şeylere karşı daha da tutumlu olacağınız bir iradeye sahip olacaksınız.

3.Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek

irade güçlendirme
İrade kontrolü

İnsan iradesini en zorlayan şeylerden biri de hiç şüphesiz bağlı olduğu alışkanlıklarıdır. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ilk etapta zorlayıcı olabilir. Ancak ilerleyen süreçte daha da baş edilebilir olduğunu farkedebilirsiniz.

Bir alışkanlığı bırakmaya çalışmak irade gerektiren bir şeydir. İradeli olmak için alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlasanız iyi olur. Eğer daha öncesinden bir kötü alışkanlığı bırakmaya çalıştıysanız, giderek daha da iradeli hareket ettiğinizi görmüşsünüzdür. Yine şunu hatırlatmak isterim, irade bir kas gibidir ancak onu kullanarak çalıştırabilirisiniz.

Burada anlattığımız 3 adım başlangıç için en ideal olanlarıdır.

İrade güçlendirme tavsiyeleri

Kısacası irade, gelişmemize ve başarılı olmamıza yardımcı olan önemli bir faktördür. Bize düşen ise bu önemli faktörü güçlendirmektir. İrade gelişimi ve arttırma yöntemleri olarak çeşitli egzersizler ve yöntemlere başvurabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerden kendinize uygun olanlar hakkında düşünebilirsiniz. İrade terbiyesi aslında basittir, fakat geliştirmek biraz zaman alır.

 • Uyku düzeninize dikkat edin.
 • İrade terbiyesi için spora önem verin, düzenli spor irade gelişimini destekler.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin, nitekim sağlıklısız bir beslenme düzeni irade gelişimini negatif etkilemektedir.
 • Hedeflerinizi sevdiklerinizle paylaşın. Bu hem motivasyon hem de yapmak istediklerinizi daha da istekli yapmanıza olanak tanıyacaktır.
 • Kötü haberleri takip etmekten kaçının.
 • Uyku düzeninize önem gösterin.
 • Neden irade güçlendirmek istediğinizi düşünün ve ona göre hareket etmeye çalışın. Kilo vermek?
 • Sizi kötü bir alışkanlığa ve iradesizlik sergileyeceğiniz olayları engellemeye çalışın.
 • Aynı anda birden fazla görev üstlenmemeye çalışın, önceliklerinize önem verin.,

Bu yazıda irade terbiyesi ve irade güçlendirme tavsiyelerini gördük. Kilo vermede irade kontrolü için buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

PexelsPixabayUnplash

4.9/7 - (5 votes)

Veronika

Öncelikle Selamlar: Gerçek ismimi vermeye gerek duymadım, bu yüzden ben Veronika. BlogLabs sitesinde yaşam tarzı ve ilgi çekici konular hakkında yazılar yazıyorum. Benimle birlikte keşfedeceğiniz konular arasında sağlıklı yaşam, seyahat, moda ve yeme-içme gibi birçok konu yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon fakültesinde öğrenciyim. Hem okul hem de blog yazarlığı için sürekli olarak araştırma yapıyorum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmaktan keyif alıyorum. Hayat dolu ve enerjik bir insanım, yeni deneyimlere açığım ve sürekli olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Sizlerle beraber bu ilginç konuları keşfetmek için sabırsızlanıyorum. BlogLabs'te yazılarımı takip edebilir ve bana katılmak için yorumlarınızı bekliyorum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu