Teknoloji

Şu ana kadar İOS 16 hakkında bilinen her şey

Hikaye Öne Çıkanlar
  • iOS 16 nedir?
  • Yeni VR/AR entegrasyonları
  • Daha iyi bir kullanım olanağı sağlayan etkileşimli widget’lar
  • Yeni Bir Kullanıcı Arayüz Deneyimi: Her Zaman Açık Ekrandan Bölünmüş Ekrana
  • Apple Cash ile Ödemeler
  • Yeni tema ve simgeler
  • Hangi cihazlar iOS 16 ile uyumlu olacak?

Her yıl gibi 2022 yılı da çeşitli yenilikler ile geldi. Bu yeniliklerden biride İOS 16. İphone kullanıcılarının merak ile beklediği İOS 16 ne zaman çıkacak? Hangi iphone modelleri İOS 16 alacak?
iOS 15’ten sonra bir üst sürümün yani ios 16’nın geleceği ilk zamanlardan itibaren belliydi.

Farklı nedenlerden dolayı yeni bir işletim sistemine ihtiyaç duyulur. Bu sadece iphone için geçerli değil, diğer android işletim sistemlerini kullanan telefonlar için de geçerlidir. Fakat bu yazıda iOS 16’yı ele alacağız. Yeni hizmetlere erişim sağlamak, eklenene yeni bir donanımı destekleme, çeşitli bug-fix sorunlarını gidermek amacı ile yeni sürümler geliştirilir. Geçtiğimiz aylarda Apple tarafından yapılan bir duyuruda, önümüzdeki Sonbahar’da iOS 16’yı destekleyen cihazlara kurulum sağlanabilecek.

iOS 16 nedir?

İphone 14 & iOS 16

iOS, Apple’ın çeşitli cihazları için geliştirdiği işletim sistemidir . iPhone, iPad vb. cihazınızı çalıştırmanıza olanak tanır. Mac OS tabanlı, düzenli iOS güncellemeleri cihazlarınıza ücretsiz olarak indirilebilirsiniz. Güncelleme başlatıldığında, her şey otomatik olarak ve cihaza müdahale edilmeden yapılır. 

iOS’un ilk sürümü, Mart 2008’de iPhone SDK’nın tanıtılmasıyla piyasaya sürüldü. En son iOS 15 , 20 Eylül 2021’de piyasaya sürüldü . Şirketin sunduğu yeni özellikler arasında SharePlay, odaklanma modları ve Safari tarayıcısının yeni versiyonu yer alıyor. Genel olarak odak noktası gizlilik, kullanım kolaylığı ve yenilikçi bir deneyimdir.

iOS 16’dan ne beklenir? Bu satırları yazarken esas olarak küçük açıklamalara, sızıntılara, söylentilere ve Apple’de çalışan yetkililerin açıklamalarını göz önünde bulunduruyoruz. Gerçekten de önümüzdeki Haziran, WWDC konferansı sırasında, iOS’un bir sonraki sürümüyle ilgili tüm bilgilere sahip olacağımızın farkındayız. Fakat o vakte kadar, kendi bulduğumuz ayrıntılar ile geçinmeye çalışacağız.

iOS 16 yenilikleri

Yeni VR/AR entegrasyonları

Apple Glass

Apple Glass için hepimiz çok heyecanlıyız, çünkü şirket bir süredir bu proje üzerinde çalışıyor. Ancak daha da özel olan şey, Apple’ın iOS’ta yerleşik sanal ve artırılmış gerçeklik özellikleriyle bazı havalı ve yenilikçi yaklaşımlar göstermiş olmasıdır.
Apple Glass’ın 2022’de gün ışığına çıkıp çıkmayacağını hala bilmediğimiz doğrudur. Fakat Tim Cook’un kesinlikle daha büyük ve daha iyi bir VR/AR uygulamaları ve oyunları ekosistemi oluşturma planları olduğunu biliyoruz. iPhone’lar muhtemelen akıllı gözlüklerle bazı entegrasyonları destekleyeceğinden, işletim sistemindeki yeni özelliklerin bunu desteklemesini bekliyoruz.

Daha iyi bir kullanım olanağı sağlayan etkileşimli widget’lar

iOS16

iOS 14’ten beri, widget’ler işletim sisteminin kullanıcı arayüzünde daha büyük bir rol oynadı. iOS 15 ile Apple, popüler Apple uygulamaları ve hizmetleri için bir dizi yeni widget tanıttı. Şimdi, iOS 16 ile beklentiler tasarımın ve işlevsel kısayolların ötesine geçiyor. iOS widget’leri da daha etkileşimli seçeneklerle daha akıllı hale getirdi. Şu anda Apple Music widget’ı, albüm resmini, müziği ve sanatçı adını gösterir, ancak parçalar arasında gezinemez veya albümler arasında hızla geçiş yapamaz.  Kısacası, yalnızca Müzik uygulamasının kısa yolu olarak çalışır.  Etkileşimli widget’lar ile ana ekrandan ayrılmadan daha fazla işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Bir Kullanıcı Arayüz Deneyimi: Her Zaman Açık Ekrandan Bölünmüş Ekrana

Apple’ın iOS deneyimini yenilemesinin üzerinden epey zaman geçti. Geçen yıl Google, Android 12’ye yeni bir konsept getirmeye karar verdi ve daha renkli çeşitli şekillerde şekillendirilmiş bir kullanıcı arayüzü olan Material You’yu tanıttı. Pek çok kişi Apple’ın işleri biraz sarsmasının zamanının geldiğini düşünüyor.

Bu alanda YouTube’da bir milyondan fazla görüntülenme elde eden bir konsept, bir süredir soran tüm hayranların ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Açık ekran, bölünmüş ekran ve yeniden tasarlanmış kontrol merkezi gibi özellikler aşağıdaki videoda belirtilmiştir.

YouTube video

Apple Cash ile Ödemeler

Apple, İphone’u temassız bir şekilde ödeme yöntemi olarak kullanabileceğimizi resmi olarak duyurmuştu. Bu özellik ilk olarak şirketleri hedef alacak olsa da, iOS 16 sonrası bireysel kullanıcıların kullanımına da sunulacaktır.

Yeni tema ve simgeler

Bu konuda kesin bir bilgi yok, fakat üstte dediğimiz gibi Apple çalışanlarının bazılarının blog sitelerinde yaptığı açıklamalarda, simgeler MAC’te ki simgelere benzetilecek.
Apple, macOS Monterey’e bir dizi yeni simge getirdi; aynısı mobil işletim sistemi için de getirebilir.

Apple Haritalar ve Hava Durumu uygulama simgeleri iOS 15 ile birlikte grafiksel olarak yenilenirken, muhtemelen iOS 16’da daha büyük değişiklikler ile yenilecektir.

iOS 16 stok tema

Hangi cihazlar iOS 16 ile uyumlu olacak?

iOS’un yeni sürümleri genellikle çok geniş bir cihaz yelpazesini ilgilendirir . Ancak bazen çok eski kabul edilen bazı modellerle uyumsuz olabilirler. Bu alanda, iOS 16 bir istisna olmamalıdır.

Nihai bilgiler yalnızca birkaç ay içinde belli olacaktır. Ancak birkaç iPhone ve iPad, önümüzdeki Haziran ayında piyasaya sürülecek olan iOS 16’nın beta sürümünden şimdiden hariç tutuldu. iPhone için uyumlu olmayan modeller şunlardır: iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE 2016. Bu nedenle, A10 yongasının minimum düzeyde olması gerektiği açıktır.  iPad için iOS 16, iPad Mini 4, iPad Air 2, iPad 6 ve iPad Pro 9.7 ve 12.9 inç (2015) ile uyumlu olmayacaktır.  Son olarak, iOS 15 ile hâlâ uyumlu olan 2019’un iPod Touch 7’si de iOS 16 ile uyumlu olabilir.

Açıkçası, Apple cihazınız yukarıda listelenmiyorsa, iOS 16 ile uyumlu olması gerekir . Elbette yıl sonunda piyasaya sürülmesi gereken iPhone 14, doğrudan iOS 16 ile birlikte sunulacak. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Ve yine dediğimiz gibi, bu bilgiler tamamıyla değişiklik gösterebilir. Şirketten tamamen resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu gönderiyi puanla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu