İnsan Olmak Nedir ?

İnsan olmak nedir bilir misiniz ? Sadece düşünebildiğimiz için mi insanız ? Yada okullarda bize öğretilen bir insan mıyız? Siz buna nasıl bakarsanız bakın, fakat insan olmak çok geniş bir kavramdır. Burada insan evrim sürecini anlatmayacağım. Anlatacağım şey, gerçekten de insan mıyız biz?
Her gün her haber kanallarında güzel bir şey görmeyi umut ediyoruz. Fakat çok uzun zamandır sadece umut ediyoruz. Biz ne yapabilir ki, demeyelim ! Zaten biz yapıyoruz. Eğer yeteri kadar destek ve örnek olabilseydik başkalarına, her şey çok farklı olurdu.

Örnek olmak

Gerek çevreye olsun, gerek ise diğer insanlara karşı örnek olmamız gerekiyor. Bunu en basit şekillerde bile yapabiliriz. Çocuğa çöpünü yere değilde, çöp kovasına atmayı gösterirsek bir duyarlı insan daha yetiştirmiş oluruz.
Ama tabi, bizde duyarlı insan denildiği zaman bozgunculuk diye bir etiket yapıştırılır.
Neden bizde Greta Thunberg gibi bir aktivist yok. Aslında bizim toplumumuza bağlı bir sorunda bu, yapan değiller, yapmayanlar. Pain & Gain filminde anlatılmak istenen bir şey var, yapan olmak. Başrol oyuncusu da yerinde oturup hayal kuracağına bunları gerçekleştirmek için planlar yapıp üstüne kafa yoruyor ve yapan oluyor. Yani anladığımız kadarı ile yapan olmamız gerektiği. Fakat bir şeyi atladık, halen insan nasıl olunur ? Buna girmedik henüz.
İnsanlar birinin sözlerinden ziyade davranışlarına daha çok güvenir. Hani icraat yok derler ya, öyle bir şey. Bu icraatin sonunda da insanlar karşı tarafa bir hayranlık duyar ve onu örnek almaya başlar.
Bu yüzdendir ki biz çeşitli film ve dizi karakterlerini örnek alırız. İyi bir davranış sergilediğinizde başkaları için ilham kaynağı olursunuz. Nedir bunlar ?

Başkalarının Görüşlerine saygı gösterin

Bir insanın fikirlerine katılsanız da katılmasanız da daima saygı gösterin. Herkesin fikirlerini ve görüşlerini paylaşma hakkı vardır. Eğer karşı taraf size sizin söyleminizden zıt bir şey söylüyor ise, bunu yargılamayın, farklı bir bakış açısı ile bakmaya çalışın. Her insan aynı olacak diye bir kaide yok.

Dik durun ve Olgunluğunuzu belli edin

Hani bazıları vardır çocuk gibi kendilerini yaparlar. Bunda bir sorun yok, eğlenebilirsiniz. Fakat sürekli bu tavırları sergilemeyin, yoksa örnek olmak sizin için sadece olmak olarak kalır. Sizi ciddiye alan olmaz. Yaşınıza göre davranın.

Örnek olmayı iki alt başlık altında açıkladım. Buradan bir yere vardık aslında;
İnsan olmak demek çevrene ve diğer insanlara örnek olmak demektir. Çünkü herkesi eğiten bir kişi yok. Eğer sen kendini yeteri kadar eğitilmiş buluyorsan bunu diğerlerine aşılaman gerekir.

Tarihsel gelişimimizde insanlar sürekli bir kalıba girmeyi tercih etmiştir. Halen bu böyle devam etmektedir. Çünkü insan olmak bunu gerektirir zannedenler var. Konu toplumsal değerlere dayanacak fakat keşke değiştirebilseydik. Hor gören kişileri keşke değiştirebilseydik.

İnsanlar Olarak Üzerimizde En Büyük Sorumluluk Doğa !

Artık bunu her yerde görüyor olabilirsiniz. Evet ama kim ne yaptı ?
İnsanlar için hayati değerlere sahip şeyler vardır. Bunlar otorite ve paradan daha değerlidir. Kesinlikle para olduğu zaman hepsi olur demeyin. En önemli elimizdeki varlığımız sağlımızdır, sonrasında da elimizdeki varlık doğadır. Özellikle de doğaya çok şey borçluyuz. Gün gelicek bizim ondan aldıklarımızı bizden geri alacak. Bir diş ağrısı sizi öldürmez, fakat ne uyutur ne de size yemek yedirir. Bu yüzdendir ki en ufak sorun bile, insana çok büyük rahatsızlıklar veriyor.
Okullarda yeteri kadar çevre ile ilgili eğitim verilmiyor. Doğaya saygı bazı yerlerde sıfır. Pakistan- Karaçi 2020 yılında en kirli havaya sahip yer ilan edildi. Burayı gezmeye giden kişilerin çektiği görüntülerde sebebi aslında belli gibi duruyor. Aynısını yavaş yavaş biz yapıyoruz. Her yere çöp atıyoruz. Dedim ya çöp kutusuna çöp atmaktan aciziz. Dünyanın en derin çukuru olan Mariana Çukurunda ne bulundu dersiniz ? Tabi ki de poşet, Burası yaklaşık olarak okyanusun 11.000 metre derinliğindedir.

Mariana Çukurunda bulunan poşet

Sonuç olarak

Şunu anlıyoruz ki, yenilikçi ve daha iyi bir yaşam için korumamız ve bakmamız gereken yerler var. Kendimize en azından değer vermeliyiz. Şöyle düşünün, bugün sizin adım attığınız sokaklarda zamanında atalarınız dedeleriniz adım attı. Peki ya ilerideki çocuklarınızın attığı adım temiz olsun istemez misiniz ? Şuan günümüze baktığımız zaman çok daha iyi durumdayız geçmişe göre, sadece bir fark ile geçmişte hava, su ve ormanlarımız bu kadar kirli değildi. Atalarımız bize iyi bıraktı. Fakat asıl soru biz geleceğimize bırakabilecek miyiz ?
Cif’in bu konuda attığı çok güzel bir adım var, bir bakmanızı tavsiye ederim ve tabiki söz vermenizi.
Cif’in başlattığı harekete buradan destek verebilirsiniz.

Ayrıca şunu da öğrenmiş olduk, biz güzelleşmeye başladıkça çevremiz de güzelleşecektir.
– BlogLabs

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir