Dış Görünüşe Göre Yargılama

Bu başlık sizin için ne ifade ediyor ? Hiçbir şey mi ? Hayır, sizin de hayatınız boyunca maruz kaldığınız ve maruz bıraktığınız bir durumu ifade ediyor. Biraz geriye gidelim, okulda mutlaka şahit olmuşsunuzdur ezilen bir insana, daha doğrusu bir çocuğa. Bizim zamanımızda kendince yargı dağıtmaya çalışan öğretmenler vardı ve bu yargıları sadece kendilerinde kaldı. Çünkü onlarda dış görünüşe göre yargılıyor, çünkü böyle görmüşlerdi. İyi bir şey mi bu peki, tabi ki de berbat bir şey. Maruz kalan kişi için insanlığın kendisine verilmiş en kötü hissini verir yani rezil olma hissi. İmkanı yoktur belki diyebiliriz. Neyden bahsettiğimi anlamadınız mı ?
Gelin başlayalım, ilk olarak;

Başkalarına karşı neden yargılama ihtiyacı duyarız

Elbette bir çok sebebi olabilir, fakat hepsi geçerli midir tartışabiliriz. Dış görünüşe yargılama adı altında sadece insanın dış görünüşüne ait bir düşünce düşünmeyin. Bu çok açık bir konudur. Her şey göründüğü gibi değildir. 21. yüzyılda yaşıyoruz, yani artık başkasına atıp tutmak daha kolay. İnsanlar genellikle kendi düşüncelerine uymayan düşünceleri yargılarlar. Siyaset ortamında bu yargılamaya çok rastlarız. Fakat hiç parti liderlerinin samimi olan röportajlarını dinlediniz mi ? Bu insanların siyasetteki halleri ile alakası yok. Armağan Çağlayan’ın Youtube kanalında bu tarz röportajlar mevcuttur. Görüşünüz her ne olursa olsun, bunları bir kenara bırakıp sakince izleyin.
Armağan Çağlayan’ın kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Biz nasıl yargılıyor ve yargılanıyoruz

Her türlü konuda anlaşmazlığa düşeceğimiz bir an vardır. Buradaki ufak sebepler bile insanın içindeki yargılama hissini körükler. Fakat en çok görüleni de dış görünüşe yönelik bir yargılamadır. Kıyafeti düzgün olmayan yırtık bir insanı günümüzde çoğu restoran içeriye almıyor ve destek vermiyor. Halbu ki adamın kendi parası vardır, yada ihtiyacı, bu değişemez. Sosyal deneylerine rast geliyorum, ufak işletmeler çok iyi karşılıyorlar fakat büyük zincirlere sahip olanlar hiç de sıcak bakmıyorlar. Kovmaktan beter ediyorlar bildiğiniz.
Bu konu hakkında 2020’nin başlarında bir Endonezya’lı siyasetçi ve Başkan olan Joko Wİdodo tarafından resmi Twitter hesabında paylaşılan bir çizgi roman çok konuşuldu.
Hem çizgi romanda anlatılmak isteneni anlayınca neden yargılıyoruz, hem de çizgi romana yapılan yorumları okuyunca, neden yargılıyoruz sorusunun cevabını rahatlıkla anlayabiliriz. O çizgi romanı aşağıya bırakıyorum, yazılanlardan bir şey anlamasanız da görseller anlatılmak isteneni anlatıyor zaten.


Dış görünüş her şeydir, ama öyle olmamalı

En hassas noktası da burası sanırım, bir insana sadece dış görünüşü için bir kimlik takıyoruz ve o kimliğe göre hareket ediyoruz. Yargı dağıtan kişiliğe giriyoruz sonra.

Görünüşe göre yargılamayın , zengin bir kalp zayıf bir ceketin altında olabilir…

İskandinav Atasözü

Bazı psikologlar yargı konusunu insanlar için doğal olduğunu söylüyor. Sebebi ise başkalarını yargılarken o insana karşı bir duvar örme biçimidir. Yani yabancı birisiyle tanışırken bizler ilk başta güvenemeyiz, bunun içindir ki karşı tarafa bir duvar öreriz, yavaş yavaş bunları yıkmak bize kalmış bir şey. Doğruluğu tartışmaya açıktır. İstediğiniz gibi yargılayabilirsiniz. 🙂 Kıyafet konusunda harika bir Ted konuşması olan Cameron Russell bunu sizin için anlatabilir. Çok beğendiğim bir Ted konuşması. İzlediğiniz zaman orada anlatmak istediğini anlayacağınıza eminim. Bu Bloglabs’ta yayınlanan yazıyı okuduysanız teşekkür ederim

Cameron Russell’in TED konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Son olarak

Elbette biz dünyayı değiştiremeyiz, fakat bunu deneyebiliriz. Her halükarda o arka sıradaki dışlanan kişi belki gerçekten insandır. Söylesenize etrafınızda ki insanlar nasıl insanlar. Yargı dağıtmak kolaydır. Tüm sosyal medya platformların da insanlar başkalarını eziyor, kendi görüşlerine karşı gelenleri ezmeye çalışıyor. Böyle bir zamanda yapabileceğimiz pek bir şey yok. Bu yazı aslında yargılama kısmından ziyade toplumsal yargıya yönelik bir yazıdır. Bir kafeye oturduğu zaman, bu neden böyle şu neden şöyle gibi söylemler bile bazen içinizdeki yargıç olma potansiyelini çıkarıyor. Tabi bu yargıçlık biraz farklı olarak direk insanları eleştirmeye yöneliktir. Yazıda anlatıldığı gibi bir yargıya maruz kaldıysanız, konuyu deşmeniz pek fayda etmez. Tek çözüm ilişkinizi kesin, yapamıyorsanız da kulak asmayın. Bir sefer de siz sallayın size söylenenleri. Hepimize yargısız bir hayat diliyorum.
Sağlıcakla kalın

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir