HER HALİN HER ANINA ŞÜKRETMEK

Herhangi bir şey için minnettar olmak, yani şükretmek dinler ile karıştırılmamalı. Tamam, tüm dinlerde olduğunuz duruma şükredin gibi olgular geçer. Fakat bizim bugün ki yazımız bunlardan çok uzakta. Başlıkta da belirtildiği gibi
her halin her anına, şükretmek ( Kendine Teşekkür Etmek )

Bunu bir motivasyon yazısı olarak görebilirsiniz veya sadece sıradan bir yazıymış gibi. Minnettar olmak iyidir.
Şu kısacık hayat, dediğimiz zaman da kendi halimizi bilmek iyidir. Nasıl mı ?
İlk olarak şöyle başlayalım.

Neden bir şeylere minnettar olmalıyım

Özellikle bir şeylere minnettar olun demiyorum, en azından deneyin diyorum.
Aslında başlık şu şekilde olmalıydı; Minnettar olunan şeyler, gibi. Nedir bunlar peki ?
Şüphesiz ki size ait ve size özel olanlar gibi. İyi bir arkadaşınız varsa şanslısınız, çünkü bu herkesin sahip olamayacağı bir şey. İyi bir aileniz varsa şanslısınız, bu da herkesin sahip olamayacağı bir şey. Ve yine, iyi derecede maddiyatınız varsa şanslısınız. Çünkü herkes o kadar şanslı değil. İşte bunlar yüzünden şükretmelisiniz.
İyi arkadaşlarınız varsa şükretmelisiniz, iyi bir aileniz ve maddiyatınız var ise yine şükretmelisiniz. Siz yatacağınız zaman başınızı yastığa koyup gözlerinizi kapattığınız zaman, her şey yolunda gitmiyor. Sizin uyumanız başkasının uyanışı oluyor ama halen bakıyorum da etrafımda bir sürü insan kendisi için bir sürü saçma sapan ihtiyaç uydurmuş ve bunların pelinden bir ömür gidiyor. Yetmiyor para çekiyor, bunun borcunu oğlunun oğlu ödemeye devam ediyor. Buna gerek var mı ?

Yemek ve yiyecek konusuna değinmiyorum bile, çünkü bazılarımız unuttu fakat halen dünyada bir kısım insan yiyecek bulamadığı için maalesef hayatlarını kaybediyor.
Bu durum sadece duygu sömürüsü yapılmak için bazen gündemimize geliyor. Diğer türlü belki bu yazıyı okuduğun zaman aklına bile gelmemiştir.

Şükürün dinlerdeki yeri

Ülkemizin büyük bir çoğunluğu Müslüman. Elbette imanın şartlarına göre bakarsanız bu çoğunluk oldukça düşer.
İslam inanışında şükür en büyük nimettir. Diğer dinlerde de şükürün yeri oldukça iyidir. Şükür etmek, diğer dinlerde sıcak bakılan ve gerçekleştirildiği zaman mutlak sonsuzluğa kavuşturulacağını beyan eder.

Minnettarlık, nimetlerimizi saymak, basit olanı görmek ve minimale yaklaşmaktır. Minnettarlık bizim iyi olduğumuzu düşünmemizin en önemli etkenlerinden birisidir. İnancınız olsun yada olmasın, bunu kendinize dert edinin. Her gün yaptığınız şeyler için teşekkür edin en azından, kendinize teşekkür edin. Hayatınız bu yapı üzerinde inşa ederseniz, daha iyi ve gerçekten de verimli bir hayat geçirirsiniz. Elinizdekinin kıymetini bilirsiniz. Minimalizmi hat safhada yaşarsınız.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir