İyi bir hayat için Minimalizm

Minimalizm denildiğinde çoğu kişinin aklına gelen düşünce şöyledir,
”daha az para harcayarak daha iyi yaşamaktır” gibi bir düşüncedir.
Fakat bu böyle değildir. Minimalizm tabanlı bir hayatı benimseyen kişi, bunu hayatının her alanında uygular. Örneğin bir sosyal medya kullanımında harcadığı vakti değerlendirebilir.

İnsanlar eski çağlardan itibaren sürekli gelişen bir toplum oldu. Bu gelişme onlara ve bizlere yenilikler kattı. Bu yenilikler de bize yeni uğraşlar kattı. Bu döngü uzar gider. Yaşadığımız yüzyılda her şey bizim uğraşmamız gereken şeyler ile dolu, bunlara çok büyük vakitler ayırıyoruz.
Minimalist bir yaşam tarzı yaşamanın en iyi yanı kendiniz için değerli olan şeyleri yapmaya vakit ayırmanızdır. Bir nevi zaman yönetimi de denilebilir.
Minimalizm tamamen soyutlanma değildir.

Peki minimalist olmaya nasıl başlarım

İlk olarak gereksiz her şeyi ortadan kaldırın. Minimalist olmak tek bir basit eylem işe başlar, bu adım da minimalizme adım atmaktır. Tüm gereksiz şeylerden kurtulmaya çalışın, yararı olmayan ve size zarardan başka bir şey vermeyen şeyleri hayatınızdan silip atmalısınız. Silip atmak diyorum, çünkü ilişkiler için de konuşuyorum.

  • Telefonunuzda ki fazladan gereksiz uygulamaları kaldırın, bunlar sizin bir şeye odaklanmanızı engeller. Sürekli gelen bildirimleri kapatın gerekirse sessize alın veya tamamen kurtulun, silin !
  • Dolabınıza bir çeki düzen verin, hepimizde bir teknoloji kutusunun olduğu aşikar. Bunları çöpe atmayın. Başkalarına vermeye çalışın, özellikle de ihtiyacı olan kişilere verebilirsiniz. Aynı kural kıyafetleriniz için de geçerli.
  • Eşyaları değiştirmeyin, tamir etmeyi deneyin. Günümüz de bazı eşyaları tamir ettirmektense yenisiyle değiştirmek daha cazip geliyor. Bu böyle olmamalı tamir etmeye çalışın, elbette evinizdeki doğalgaz hattından bahsetmiyorum, ayağı kırılmış bir sehpa yada bir masadan bahsediyorum.

Minimalizmi ilişkilerde nasıl uygularım

Bunu herkes uygulasaydı, o zaman her şey çok farklı olurdu. Bizi mutsuz eden insanlara neden sürekli olarak bir şans daha veriyoruz ?
Her bu kez de tamam dediğimiz de işler farklı bir boyuta ulaşıyor.
Minimalizmin yaşam biçimini hayatlarımıza entegre etmeliyiz. Zarardan başka bir şeyi olmayan bir insan neden halen hayatımızda ? Evet kabaca olucak fakat yol vermek gerekiyor bazı insanlara. Sizin değerinizi kimse belirleyemez !
Minimalizm hakkına ufak bir araştırma yapıldığında çoğu yazının sadece ev eşyası yada tamamen az para harcamaya yönelik olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi insanların bir şeylere bağımlı olma isteğidir. Satın almaya bağımlılar, çünkü satın alma onları mutlu ediyor.
Bizim şu tüketici çılgınlığı olan zamanda kendimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Minimalizme gerçekten hepimizin ihtiyacı var. Hele ki şu zaman da gerek ilişkilerde gerekse yaşam standardımız için ihtiyacımız var.
Bugün yada yarın hepimizin minimalist olmaya ihtiyacı var.
Ayrıca şuradan minimalizme ait iyi bir belgesel seyredebilirsiniz.

bloglabs.net

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir