Kişisel Gelişim

Sınav, Ehliyet veya Olabilecek Her Durumda Heyecan Yenmek: Heyecan Nasıl Yenilir?

Özet
  • Heyecan Nasıl Yenilir?
  • Aşırı Heyecan Nasıl Yenilir?
  • Heyecan Yenmek İçin Yöntemler

Daha önce hiç kalbinizin yerinden çıkacakmış gibi attığı, elinizin terlediği, dişlerinizin gıcırdadığı ek olarak yüzünüzün kızardığı bir duygu durumuna girdiniz mi? Bu da soru mu? Elbette daha önce heyecanlandınız. Heyecan yenmek için ilk olarak doğal mı yoksa bir sosyal anksiyete sonucu mu ortaya çıkıyor onu öğrenmek gerek.
Psikolojik bir durum olan heyecan, bir iş veya olay karşısında nabzın yükselmesi ve kişinin aşırı tedirgin hale gelmesidir. Bir iş veya olaya karşı aşırı motive olan kişilerde meydana gelen telaş zihinsel şartlanmanın meydana getirdiği anormal bir durumdur.

Heyecanlanan insanlar normal düşünemez ve yapacağı şeyi unutur. Tedirginlik zihinsel yapıyı ve düşünceyi bozar ve sağlıklı düşünmeyi engeller. Sınavda fazla heyecan katılımcıların hata yapma oranı yüksektir. Aşırı heyecan nasıl yenilir konumuza devam edelim.

Sınav, Ehliyet veya Herhangi Bir Şey: Heyecan Yenmek için Ne Yapmak Gerekir?

Heyecan yenmek
Heyecan yenmek unplash

Sınavlarda veya önemli programlarda aşırı heyecan her zaman için problemdir. Bu nedenle fazla heyecan sorunu ile karşılaşmamak için bazı tedbirler alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki heyecan doğal bir şeydir. Fakat aşırı fazla heyecan pek doğal değildir. Önemli ve hayati özelliklere sahip bir iş yapılırken ciddi anlamda tedirginlik oluşabilir.
Üniversite sınavı ve ehliyet sınavı gibi dönüşü olmayan ve sene kaybına neden olan sınavlarda aşırı heyecanlanan öğrencilerde hata yapma oranı yükselir ve sınavı olumsuz etkiler.

Aşırı Fazla Heyecan Nasıl Yenilir?

  • Sınav öncesi bol bol alıştırma yapmak heyecanı önler. Sınavlarda başarılı öğrencilerin çoğu bol bol deneme sınavı yapmaktadır.
  • Sınav ve benzeri konularda aşırı düşüncelerden uzak durmak gerekir. Sınavın sonunda ölüm varmış gibi düşünmek aşırı heyecana neden olur.
  • Aşırı motivasyon aşırı heyecan yapar. Gece gündüz sınavı düşünmek, ‘başaramama’ korkusu ve olumsuz sonuçları düşünmek sınav esnasında her zaman aşırı heyecana neden olur.

Burada sınav heyecanını örnek verdik. Sınav anında heyecan yenmek bazı kişiler için zor olabilir. Fakat temel mantığa baktığımız da bir şeyi ne kadar çok kafada eğri doğru düşünmeye kalkarsak, o şey de aşırı derecede heyecanlanmış oluyoruz.

Sınav Anında Aşırı Heyecan Neden Olur?

aşırı heyecan nasıl yenilir

Ebeveyn veya arkadaşların aşırı motivasyonundan uzak durmak gerekir. ‘başaramazsan mahvolursun’, ‘başaramazsan hayatın kayar’, ‘bu hayatının en önemli dönüm noktası’ gibi aşırı sözlere kulak asmamak gerekir. Sınava hazırlık konusunda programlı olunmalı ancak aşırı motivasyondan uzak durulmalıdır.

Sınava hazırlığı ihmal etmemekle birlikte gece gündüz düşünmemek gerekir. Sınav öncesinde ruhen ve bedenen dinlendirici aktivitelere katılmak heyecanı önler.

Üniversite sınavı sonrasında intihar eden öğrenci haberleri herkesi üzmektedir. Bu intiharların en önemli nedeni ise ‘üniversite sınavının ölüm kalım savaşı’ olduğunun zannedilmesidir. Öğrenci üniversite sınavının veya başka bir sınavın ‘ölüm kalım’ savaşı olduğunu düşünmesi aşırı tedirginliğe neden olur. Öğrenci aşırı motivasyon ve zihindeki sürekli yenilenen olumsuz kaygı nedeniyle sınava motive olamayacaktır. Bu sebepler doğrultusunda kişi de aşırı heyecan oluşur. Kişi yapacağı işi gözünde ne kadar büyütür ve kafaya takarsa, fazla heyecana sebebiyet verir.

Kaygı bozukluğu veya aşırı kaygı çok heyecanın en önemli nedenidir. Ayrıca ‘kesinlikle başaracağım’ duygusu ile sınava girenler zor sorularla karşılaştığı zaman aşırı heyecanlanmaya başlar. Kaygı her insanda vardır ancak kaygının derecesi artarsa istenmeyen sonuçlar oluşur.

Direksiyon Sınav Heyecanı Nasıl Yenilir?

Heyecan yenmek
Heyecan yenmek

Ehliyet almak isteyenler belli bir dönem direksiyon eğitimi alır. Ehliyet sınavında heyecan, özellikle direksiyon sınavında öğrenciler için ciddi bir sorundur. Sınava hazırlanan kişi psikolojik durumunu kontrol altına aldığı zaman başarılı olacaktır. Direksiyon sınavında heyecanlanmamak için;

  • Motive olurken aşırıya gidilmemelidir. Sınavda başarısızlığın beraberinde getirdiği sonuçlar çok ciddiye alınmamalıdır. Her ne kadar fazladan ödeme yapılacaksa da bu konu üzerinde zihnin meşgul edilmesi başarısızlığı beraberinde getirir.
  • Sınava hazırlanan kişi başarmak için mücadele etmelidir. Sınavın kötü sonuçlarının düşünülmesi, çevredeki insanların aşırı eleştirilerinin zihinde sürekli yer etmesi başarıyı engeller. Öncelikle eleştirileri bir kenara bırakarak çalışmaya devam edilmelidir.
  • Kötü giden bir sınavın ardından oluşan ümitsizlik ve kaygı, bir sonraki sınavda heyecanın oluşmasına neden olur. Sınavın kaybedilmesi durumunda üzüntü, stres, ümitsizlik, kaygı, tedirginlik gibi ruhsal durumlardan kurtulmak gerekir. 

Ehliyet Sınavında Heyecan Nasıl Yenilir?

heyecan nasıl yenilir

Her sınavda olduğu gibi ehliyet sınavında da heyecanlanmak elde değildir. Bu heyecanı asgari seviyeye düşürmek için sınava giren öğrencinin dinlenmiş olmadır ve kaygı seviyesini düşürmelidir. Bunun için sınav öncesinde zihinsel ve bedensel anlamda dinlenmek gerekir. Sık sık deneme sınavı yapmak, direksiyon çalışmak ve konulara düzenli çalışmak başarı motivasyonunu artırır.

Sınavda başarılı olan öğrenciler sık sık deneme yapan ve pratikte direksiyon çalışan öğrencilerdir. Direksiyon sınavında deneyimi olan sürücüler her hangi bir zorluk yaşamamaktadır. Ancak yapılan bir hata deneyimli şoförleri bile heyecanlanmasına neden olmaktadır. Kendisine aşırı güvenen ve bu nedenle sınava motive olmayan deneyimli şoförler sınavı kaybedebilmektedir.

Ehliyet sınavında sorular üzerinde çok düşünmek de kaygıyı artırmaktadır ve sonuçta öğrenci ‘fazla detaya girdiği için’ soruları yanlış çözmektedir. Dengeli, disiplinli, aşırı motive olmadan ve düzenli ders çalışarak ehliyet sınavı kazanılabilir.

Bu yazıda aşırı heyecan nasıl yenilir konusunu anlatmaya çalıştık. Unutulmamalıdır ki aşırı heyecan sebebi çok kafaya takmanızdan kaynaklanmaktadır. Bunun için bir şeyleri kafaya takmayı bırakmanız gerekir. Bu size sadece zarar verir, bazen akışına bırakmak çok daha doğru olmaktadır.

5/6 - (5 votes)

Sarp YLMZ

Merhaba, ben Sarp. Kişisel gelişim ve teknoloji konularına olan ilgim nedeniyle Bloglabs sitesinde adminlik ve içerik üreticiliği yapıyorum. Özellikle makale yazmak ve yeni bilgiler öğrenmek beni heyecanlandırıyor. Bloglabs sitesinde yazdığım yazılar genellikle kişisel gelişim ve teknoloji konularına odaklanıyor. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak okuyuculara faydalı bilgiler sunmaya çalışıyorum. Özellikle teknoloji konusunda, sadece yeni ürünlerin özellikleri hakkında değil, aynı zamanda teknolojinin hayatımızdaki etkileri ve gelecekte neler olabileceği hakkında da yazılar yazıyorum. Bloglabs'ta içerik üreticisi olmak benim için oldukça keyifli bir deneyim. İnsanlarla iletişim kurmak, onların ilgisini çekmek ve farklı konularda farkındalık yaratmak beni mutlu ediyor. Yeni şeyler öğrenmekten ve bunları yazılarımda paylaşmaktan büyük bir zevk alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu